Marbella Corfu Hotel (ex Marbella Beach)

24.07.2014
Avatar DUCESA2009
înscris/ă în 14.06.11
JUN-2012
REGIM MASĂ DP

Nu cum ne-am asteptat!

Am plecat in Corfu impreuna cu inca doua familii, cu copii. Biletele le-am luat de la o agentie din tara, incluzand cazare si masa, demipensiune. Drumul nu ne-a obosit deoarece am ales sa dormim o noapte aproape de granita cu Grecia, langa Culata, mai exact in Sandaski la Hotel Aneli (18 euro/noapte). Ne-a placut mult acest orasel, era o piata pietonala cu multe terase si magazine chiar in zona hotelului. Hotelul Aneli nu este dragut, dar merge sa dormi o noapte la banii astia. Macar lenjeria era curata si aveai aer conditionat. Baia mica, dar utila, era dus!

Din Bucuresti am plecat la 12 AM si am ajuns in Sandanski la ora 5 PM, cu tot cu opriri. Spre Corfu am plecat a doua zi, dupa cafea, undeva pe la 10 AM.

Drumul pana la Salonic a fost plin de radare, radare cu laser, asa ca degeaba ai detector. O masina de-a noastra tot a fost oprita, asa ca mare atentie!

Pana la Igoumenitsa am facut cam 5 ceasuri, numai pe autostrada, autostrada cu multe tuneluri si cu case de taxare. Nu mai stiu cat am platit, dar nu foarte mult. Platesti pe portiuni, cam dupa 100 de km.

Cu ferry-ul am mers cam 50 de minute, iar de la Kerkira la hotel am ajuns relativ repede, desi drumul era ingust si cu multe curbe.

Am ajuns la hotel Marbella. Parcarea este undeva sus, asta fiindca hotelul este cocotat pe un deal. Cam enervanta panta asta, mai ales daca plecai zilnic cu masina!

Inca de la receptie au fost probleme. Prietenii nostri care rezervasera un apartament, ei fiind cu doi copii dupa ei, primisera o camera cu patru paturi dstul de mica pentru o familie. Dupa cateva telefoane la agentia din Romania, s-a rezolvat problema, dar pana atunci, cei de la receptie, au zis ca nu mai sunt aparatamente. Bataie de joc! Primeai ceva ce nu ti se potrivea, la pret de 1300 de euro, atat au platit ei. Hotelul, cumva construit in trepte, avea multe corpuri, ca foarte greu ajungeai de la camera la restaurant sau din parcare la camera. Ca sa ajungem la masa, schimbam doua lifturi si traversam o multime de holuri. Cand liftul era solicitat, iti venea sa-ti iei campii, mai ales ca era si foarte neincapator, ca sa zic asa.

Camera noastra a fost dubla si standard, nu cum aparea in pozele hotelului de ziceai "moammmaaaa, ce misto! " Baia era maricica cu miros specific, fara geam, fara aerisire! Balconul dadea fix in gradina de langa piscina in care ne balaceam zilnic, noroc cu ea, ca plaja a fost oribila! Balconul nu avea balustrada, ci pur si simplu era ca o prispa, ieseai direct in leandrii sau maslini. Macar era umbra! Dar, daca uitai usa la balcon deschisa, putea intra oricine! Prin camera erau cativa paianjeni, asta m-a facut sa cred ca nu se mai facuse curatenie de mult timp. Lenjeria era alba, parea curata. Nu se facea curat in camera, doar se arunca gunoiul, iar pentru hartie igienica si schimbat prosoape, am dat 1,2 euro, asa cum se nimerea sa am, femeilor de serviciu. Camera ne-a fost data intr-unul din corpurile vechi, era umbroasa, nu vedeai soarele, foarte intunecata, dar macar nu mai ocoleam tot hotelul pentru piscina, din balcon mergeai unde vroiai, ca balconul era cum am mai spus, fara gard, fara nimic.

Mancarea in schimb a fost buna si pentru toate gusturile, diversificata si proaspata. Masa la care erai asezat, ramanea masa ta pentru tot sejurul. Eram asa directionati ca oile, mancai unde vroiau ei, nu unde te simteai tu bine! Era o sefa de sala, tanara, bulgaroaica, destul de antipatica si te tratata in functie de cum erai imbracat sau de cetatenie. Se plimba ca o guvernanta printre mese, cu mainile la spate si parca iti numara dumicatii. Erau destul de multi turisti, dar cel mai bine tratati erau nemtii. Nemtii stateau in corpurile noi, cu camere luxoase, asa cum apar pe site-ul hotelului, insa romanii erau cazati in conditiile cele mai necivilizate, ca sa zic asa.

Dimineata aveai cafea, lapte, iaurturi, cereale, branzeturi, oua, clatite, mezeluri, fructe, salate, absolut tot ce doreai, iar seara aveai: gratare, peste, mancaruri gatite, la tava, garnituri din legume, salate, paste, fructe, desert de 4-5 feluri, torturi, salate de fructe, inghetata, etc. Daca nu vroiai sa comanzi sera de baut, de la restaurantul hotelului, imediat paharele iti erau luate. Iarca sa comanzi bautura, chiar si apa, nu merita pretul, de 4 ori mai scump ca ma market. Da, era un market aproape de hotel, de unde iti puteai lua bere, apa si alte chestii de care aveai nevoie. Mancarea a fost singurul lucru bun din concediul asta, hai sa zicem si piscina de la al doilea nivel unde stateam noi si unde nu prea venea nimeni. Fiecare nivel avea piscina, dar multi mergeau la plaja de langa hotel sau a hotelului era mai exact. Plaja de langa hotel era nasoala, pietricele, bolovani, apa adanca de la mal, accesul se facea pe scara... Nu ne-a placut, nu era pentru copii, asta e cert!

Hotelul este intr-un sat, ca sa stie toata lumea, iar ca sa mergi pe alte plaje sau sa vizitezi, iti trebuie masina. Nu ai ce face acolo, e plictiseala, nu sunt atractii turistice! Dar cine vrea sa se odihneasca... da, poate linistit! Asa ca mergeti in Corfu cu masina personala sau cu excursie organizata daca vreti sa vedeti ceva!

Am facut o croaziera la Paxos si Antipaxos intr-una din zile! A meritat, e frumos! Pentru asta o sa gasiti tot felul de pliante cu oferte la receptia hotelului.

Una peste alta ne-a placut in Corfu, e o insula care merita vizitata. Peisajele sunt frumoase, dar hotelul Marbella nu ne-a placut la fel de mult ca atunci cand am vazut oferta la agentie. Nu e un hotel de 5 stele, nici pe departe!

Recomand Corfu, dar la alt hotel, cu alta plaja!

Impresii încărcate de DUCESA2009 in 24.07.2014 14:13:37

Validat / Publicat: 24.07.14 16:53:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki-Vourvourou la vila Panorama Studios, Asprovalta-Casa Litsa, Thassos-Pefkari la Esperia Hotel, Kinira la Agorastos Hotel si Potos la hotel Potos
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Barcelona, Sitgez, Paris, Praga, Londra, Tunisia, Disneyland Paris, Roma, Parma, Cinque Terre, Padova, Venetia, Sicilia, Mantova, Elvetia, Lugano, Munchen, Austria, Budapesta, etc

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (DUCESA2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4050 PMA (din 6 voturi) nota2

[24.07.14 16:53:11]

Bine ai revenit! :)

@DUCESA2009: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

- DUCESA2009
[24.07.14 17:39:32]

@webmasterX: Multumesc frumos!

Cred ca e foarte ok! Sper sa am suficient timp ca sa mai scriu si despre alte destinatii.

Toate bune!

Publicitate    [14.11.19 07:51:05]