ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2014
ÎNSCRIS: 03.07.13
JUL-2014

2 zile minunate în parcul acvatic

Pentru că tot am ajuns la Port Aventura, am zis să încercăm şi parcul acvatic Costa Caribe care se află exact lângă intrarea în parcul normal. Nu am fost prea hotărâtă de la început dacă să intrăm şi aici, noi nu ştim să înotăm, nu am mai fost într-un parc acvatic până acum şi nu prea ştiam cum stă treaba cu piscinele, cu adâncimea apei atunci când aterizezi cu viteză în ele...

Dar, pentru că era mult mai avantajos ca preţ să iau bilete în ambele parcuri (am luat un pachet de 7 zile în total), am ales pentru cel acvatic 2 zile. Şi bine am făcut pentru că a fost extraordinar!!! Am înţeles cu această ocazie că nu trebuie să ştii să înoţi pentru a petrece clipe minunate într-un astfel de parc. Bine, poate din când în când, la anumite atracţii, ai nevoie de puţin curaj pentru a le încerca... dar asta este altă poveste.

Parcul acvatic Costa Caribe este mult mai mic decât mi-am imaginat eu iniţial dar, suficient de mare şi cu atracţii diverse astfel încât să nu ai timp să te plictiseşti, nici dacă stai acolo toată ziua.

La intrarea în parc se pot lua hărţi pentru o mai bună orientare, acolo sunt trecute şi obiectivele de vizitat dar şi restaurantele şi celelalte facilităţi. Se pot cumpăra nişte brăţări, cu un cod de bară, care se pun la mână. La anumite obiective se scanează aceste brăţări şi se fac poze.

Caribe Foto este locul de unde se pot ridica pozele. Sincer, nu am apucat să mă uit care sunt preţurile la acest serviciu.

Tot la intrare există seifuri (contra cost) unde se pot depozita lucrurile personale pe parcursul vizitei în parc. Există şi un vestiar unde vă puteţi schimba de/în costumul de baie, dacă faci acest lucru prin parc imediat ţi se atrage atenţia.

Există la intrare, de asemenea, un magazin Costa Caribe Shop cu articole de sezon (papuci de plajă, prosoape, creme protectoare, uleiuri de corp, suveniruri etc.) dar cu preţuri pe măsură.

Acum să vă povestesc despre atracţiile acestui parc:

El Gran Caribe: este o zonă acoperită, chiar la întrarea în parc. Aici sunt toalete şi vestiarele de care v-am spus, sunt şi nişte mese cu scaune unde se poate bea/mânca ceva dar şi două piscine. Una este pentru copii mai mici, are tobogane mici, leagăn, jeturi de apă. Probabil această zonă este utilă atunci când afară plouă sau când cauţi un pic de umbră. Mi-a plăcut că totul este bine gândit, gresia de aici este specială şi nu există riscul de a aluneca pe ea.

Cea de-a doua piscină din zona acoperită nu este doar pentru cei mici, aici nivelul apei creşte. Deasupra acestei piscine este un avion suspendat, interesant pentru decor. Noi nu am stat foarte mult aici, decât atunci când ne-am schimbat şi în prima zi pentru net (au WiFi gratuit în tot parcul, dar am aflat asta ulterior).

El Triangulo de Las Bermudes: în traducere “triunghiul bermudelor” este o piscină cu valuri. Foarte interesant efectul, din când în când dau drumul la valuri şi apoi le opresc. De fiecare dată când pornesc valurile se anunţă acest lucru, să nu fie oameni luaţi prin surprindere. În partea cea mai adâncă piscina are 1,20 m iar valurile pot crea probleme copiilor care nu ştiu să înoate şi care sunt prin preajmă. Mai există în această piscină şi un tub, care se roteşte din stânga în dreapta şi invers, prin care iese un jet destul de puternic de apă, stropind pe oricine se află pe traiectoria lui. Am văzut copii căzând de la presiunea apei care iese prin acest tub, dar fără incidente, apa este mică acolo. Draguţă ideea aceasta cu valurile, parcă eşti în mare. Pitica mea a petrecut destul timp în această piscină, fiind foarte încântată. Exact lângă piscina cu valuri, despărţită de un zid nu foarte înalt, mai este o piscină cu apă mică, pentru copii mai mici, în mijlocul căreia se află un togogan în formă de caracatiţă, a atracţie mare pentru bebei şi nu numai.

Bahama Beach: deşi este cam mult spus “plajă”, este o zonă aflată chiar în faţa piscinei cu valuri unde sunt şezlonguri. Acolo se poate sta la plajă, fiind un loc foarte bun pentru supravegherea celor mici care sunt în piscină. Şezlonguri sunt destule în tot parcul, mereu găseai locuri libere să stai.

El Rio Loco este de fapt un canal cu apă curgătoare care înconjoară piscina cu valuri, Bahama Beach şi restaurantele aflate în zonă. Există două locuri de unde se pot lua colace (duble sau simple) cu ajutorul cărora pluteşti în voie pe acest canal. Sentimentul este foarte interesant, mai ales că din loc în loc, apar pe drum diverse “duşuri” sau stropitori care te trezesc de-a binelea din relaxarea cu care pluteşti pe apă. Dacă eşti pe fază şi poţi manevra colacul corespunzător, unele dintre ele le poţi evita, dar sub nici o formă nu scapi neudat. În cea mai mare parte acest canal are o adâncime de 90 de cm. dar parcă este şi o zonă în care apa ajunge la 1.20 m. Nu am văzut nicăieri restricţie de înălţime pentru copii, deşi colacele pe care pluteşti sunt destul de mari. În schimb, aici am văzut parinţi cu copii destul de mici în braţele lor. Ce mi-a plăcut aici a fost faptul că nu este ca la celelalte atracţii, adică nu trebuie să dai colacul după ce traseul s-a terminat. Poţi să faci turul şi de 2-3 ori, nu iţi spune nimeni nimic.

El Tifon: sunt două tobogane-tub aflate lângă zona acoperită. Nu este nimic foarte spectaculos, decât că prinzi ceva viteză şi că aluneci prin întuneric. Aici există limită de înăţime, copiii sub 1.20 m nefiind primiţi.

El Torente: este un tobogan foarte interesant pe care se poate coborî doar în nişte “bărci” rotunde. Pentru a merge la acest tobogan trebuie urcate nişte trepte, acolo sunt oameni care ţin bărcile până te urci şi apoi le împing. Bărcile sunt prevăzute cu mânere de care este chiar indicat să te ţii, mai ales că prinde ceva viteză bărcuţa. Dar nu neapărat viteza este “problema” aici, ci faptul că în coborâre te roteşte destul de bine, uneori ai senzaţia că îţi iei zborul dacă nu te ţii. Înălţimea minină pentru a merge singur este de 1 m, copiii mai scunzi trebuiesc însoţiti de părinţi (dar nu le este interzis). Oricum, nu am văzut copii mai mici de 5-6 ani, probabil le este teamă, lor sau părinţilor. El Torente trebuie încercat, fără discuţie. Merită! Aici se pot scana brăţările pentru poze.

La Laguna de Woody: se află imediat lângă El Torente şi este destinat mai ales celor mici. Este de fapt o piscină cu tobogane mici, loc de căţărat, scări. Interesantă aici este găleata uriaşă de deasupra care se umple de la 2 robinete, apoi, fără pic de jenă, se varsă peste cei care sunt dedesubt. Apa nu le pică direct în cap copiilor (ar fi riscant, fiind vorba de foarte multă apă), ci pică pe un planşeu de sub găleată. Puteţi vedea în poze despre ce e vorba exact, toţi erau încântaţi de această găleată, deşi mulţi se dădeau deoparte când vedeau că se varsă.

Şi această piscină are, de jur împrejur, şezlonguri unde se poate face plajă sau se poate sta pentru supravegherea celor mici.

The Mambo and Limbo: este chiar lângă piscina anterioară. Este vorba de fapt de două tobogane “împletite” în care se prinde viteză destul de mare…peste limitele de suportabilitate ale unui om care nu ştie să înoate (adică eu). La aterizare, din cauza vitezei, te “stropeşti” destul de bine. Eu port lentile de contact şi aici am avut emoţii foarte mari să nu le pierd, chiar dacă am ţinut ochii închişi cât de strâns am putut. Îmi cumpărasem ochelari de apă, tocmai din acest motiv, dar nu mi-au dat voie nicăieri să îi ţin pe ochi. Nu m-a încântat din acest motiv, m-am dat numai o dată, dar cu siguranţă unora le place foarte mult. Aici există limită de înălţime, copiii sub 1.10 m nu sunt primiţi.

Barracudas: este de fapt aceeaşi Mărie cu altă pălărie…cel puţin pentru mine. Trebuie luat un colac pe acest tobogan dublu, era destul de mare coada aici, deşi nu înţeleg de ce, nu mi s-a părut nici pe departe cel mai tare din parc. Aici copiii se pot da singuri numai dacă au 1 m înălţime, sub această limită trebuie să fie însoţiţi de un adult.

Cayo Cookie: este cam mult spus “atracţie” pentru această…nici nu ştiu cum să o numesc…De fapt este vorba de nişte jeturi de apă care ies din pământ, sunt mai multe găuri prin care ies, aleator, jeturi înalte de apă. Unii le foloseau pe post de “duş”, cei mici se jucau punând picioruşele pe găuri, aşteptând să tâşnească apa. Nici nu se pune problema de limită de înălţime aici.

Rapid Race: a fost de fapt prima atracţie din parc pe care am încercat-o, fără copil. De jos, de la bază, se iau nişte “saltele” cu mânere. Cu ele trebuie mers la locul de unde se urcă pe nişte scări. De sus, te aşezi pe burtă pe aceste saltele, cu faţa înainte, ţinându-te cu mâinile de cele 2 mânere. Coborârea se face pe burtă, pornesc 6 oameni de-odată şi ideea este să ajungi primul. Poate sună ciudat, mie mi-a adus aminte de datul cu sania pe derdeluş, cam acelaşi a fost sentimentul, dacă fac abstracţie de faptul că trebuie să ţii ochii mai mult închişi (din cauza apei care îţi intră în ochi la coborâre) şi că aproape era să rămân fără slip când s-a terminat cursa…Oricum, lăsând gluma, este super!

El Galeon Pirata: este un vas al piraţilor, frumos decorat, din care pleacă 4 tobogane: unul albastru şi celălalt verde (nu sunt abrupte, înălţimea minimă la ele fiind 1.10 m) şi unul galben şi celălalt roşu (sunt puţin mai abrupte, înălţimea minimă este 1.20 m). Aici, dacă ai copii mai scunzi de aceste limite impuse, nu se pot da nici singuri, nici însoţiţi de un adult. “Aterizarea” se face într-o piscină cu apa de 50 cm. Piscina este foarte mare, vasul fiind într-o parte a ei. În cealaltă parte piscina este mai puţin adâncă, are numai 30 de cm şi acolo sunt 4 animăluţe simpatice care dau jeturi de apă: este vorba de un căluţ de mare, un delfin, o broască ţestoasă şi un rac. Cei mici le foloseau pe post de duş.

În această piscină am fost şi eu atenţionată cu fluierul de cei de pe margine, intrasem cu aparatul foto să fac poze copilului şi nu mi-au dat voie. Plus că am fost nevoită să îmi dau ochelarii de soare jos de pe cap, tot la indicaţiile lor. Copiii nu au voie nici cu pălărie pe cap.

În dreapta şi în stânga acestei piscine în care este vasul piraţilor se află alte două “plaje”, adică şezlonguri din belşug. Este vorba de Sesamo Beach (în partea dreaptă cum stai cu spatele la vas) şi de Playa Paraiso (în partea stângă). Ambele utile pentru supravegherea piticilor.

Parcul acvatic mai are două atracţii, trebuie să recunosc că pe acestea nu am avut curaj să le încerc. Am privit, m-am minunat, am mai privit o dată şi am hotărât categoric NU! Despre ce este vorba? Vă spun acum:

King Kajuna: este considerat cel mai înalt tobogan cu apă din Europa. Înălţimea de la care se coboară este de 31 m iar panta de coborâre este de 55 de grade. Este un tobogan galben, urcarea se face (normal) din cel mai înalt punct al parcului. Nu regret că nu m-am dat, regret doar că nu am urcat până acolo să fac nişte poze de sus parcului. Îmi imaginez că priveliştea era minunată de acolo! Oricum, aici limita de înălţime este de 1,40 m. Ceea ce mi se pare absolut normal, având în vedere cele spuse mai sus. Aici se pot scana brăţările pentru poze.

Ciclon Tropical: înălţimea de la care se coboară este mult mai mică decât la King Kajuna, şi anume 19.64 m. Toboganul are culoare roşie şi are o lungime de vreo 100 m şi este mai “ondulat” decât anteriorul. Chiar şi aşa, nu am avut curaj să mă dau, am privit cu admiraţie pe cei mai curajoşi ca mine. Şi aici limita de înălţime este de 1,40 m. Se pot scana brăţările pentru poze.

Cam acestea sunt atracţiile parcului acvatic Costa Caribe. Aşa cum v-am spus, nu sunt foarte multe, parcul nu este foarte mare, dar ce este acolo e suficient (din punctul meu de vedere).

Vreau să vă mai spun câteva reguli ce trebuiesc respectate cu stricteţe în acest parc, dacă nu vreţi să fiţi „fluieraţi” de angajaţii parcului care stau din loc în loc în piscine, pe marginea acestora etc. Sunt foarte mulţi, sunt peste tot, dar acest lucru mi s-a părut super OK pentru că şansele de a se întâmpla evenimente neplăcute scad considerabil datorită lor.

În primul rând, nu este voie cu aparatul foto, cu camera video sau cu ochelari de soare (nici măcar pe cap) în piscine, nici dacă apa are numai 20 de cm. Aceeaşi regulă se aplică, binenţeles, şi atunci când vrei să te dai pe tobogane. Aici, nici măcar cu ochelari de apă nu ai voie pe ochi, te pune să îi înfăşori pe mână, abia apoi te poţi da.

În cele mai multe cazuri, este interzis să te dai împreună cu copilul pe tobogan. Sunt restricţii de înălţime, astfel că ori are, ori n-are voie copilul să se dea singur. Dar împreună pe noi nu ne-a lăsat să ne dam.

În concluzie, am petrecut două zile absolut minunate în parcul acvatic, chiar dacă nu ne-am dat chiar în toate atracţiile existente. Recomand din suflet să încercaţi să ajungeţi acolo, nu veţi regreta!

Trimis de cdiana in 24.07.14 06:53:36
Validat / Publicat: 24.07.14 07:49:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 5898 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sigla de la intrarea în parcul acvatic Costa Caribe

sunflower
[24.07.14 08:30:48]

Să fim copii pentru înc-o zi, mă rog, pt. două zile ... cam așa ceva și tare frumos pare a fi!!!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[24.07.14 09:57:10]

@cdiana: Diana, cand am citit "Río Loco" am crezut ca e un "rau" cu nabadai. Vazand pozele si citind descrierea, m-am linistit. Eu nu sunt mare fan parcuri acvatice, dar am fost de trei ori (Madrid, Marrakech si Torrevieja Alicante, anul trecut). Raman cu echivalentul lui "río loco" din Marrakech, a fost o splendoare. Cel de anul trecut era inchis, spre dezamagirea mea. Iar la Madrid nu-mi aduc aminte.

Si eu am trait pe pielea mea chestia cu ochelarii de soare (care in cazul meu sunt si de vedere). Nu ma oprisem sa citesc avetizarile.

Frumoasa experienta, frumoasa descriere.

cdianaAUTOR REVIEW
[25.07.14 21:09:13]

@sunflower: da, este foarte, foarte frumos! Păcat că este atât de departe şi atât de scump!

cdianaAUTOR REVIEW
[25.07.14 21:14:56]

@alinaro: se pot lua în calcul şi "năbădăile" pe acest râu, ele sunt pe sub cascade şi stropitori şi ţîşnitori...

Dacă pui colacul pe tine normal, aşa cum se pune un colac, unele pot fi evitate pentru că apa nu are decât 90 cm (şi uneori 1,20 m). Dar dacă stai aşa cum se vede în poze... e mai greu să nu faci baie când treci pe lângă ele, mai ales dacă e pe lângă tine vreun bine-voitor care să te "ajute"...

Dar ăsta e tot farmecul până la urmă.

Am notat cele 3 parcuri în care aţi fost

vacantamea2012
[13.06.16 16:40:43]

@cdiana - Buna, ajungem si noi in Caribe Park si PortAventura intre 25-28 iunie, am luat 2+2 zile. Am zis sa fie intai Caribe, fiind sambata si duminica si apoi luni si marti PortAventura. Cum se ajunge din Salou la cele doua? Merita fastpass in parcul de distractii sau bratara de poze pentru cel acvatic? In amandoua gasim seif pentru bagaje, ai idee la ce preturi?

alinaro, cdiana, sunflower, vacantamea2012
Alte impresii din această RUBRICĂPort Aventura (parc de distracții & aquapark):