ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2014
DIN: Târgovişte
ÎNSCRIS: 12.08.12
JUL-2014

Aquapark-ul Elypso

Pentru că în ultima zi nu am mai vrut să alergăm după magazine, dar nici să stăm în casă, am ales să mergem într-un aquapark din apropiere. După consultări cu românul-neamţ din dotare, am ales ca destinaţie Elypso de la marginea oraşului Deggendorf.

Adresa: Sandnerhofweg 4-6,94469 Deggendorf

Programul este următorul: de luni până vineri de la 10 dimineaţă până la 10 seara, iar în weekend şi de sărbători legale de la 9 dimineaţa până la 9 seara.

Preţurile: 5,50 euro pentru adult, 15 euro pentru familie (oricâţi copii, oricât de mari - spre ruşinea mea, mi-am tras 2 codiţe şi ochelarii de soare la ochi şi am trecut cu succes drept copil), 4 euro pentru un copil. Au şi tarife de happy hour (probabil după-masa), dar nu mi le mai amintesc.

Aceste preţuri amintite sunt atât pentru accesul la piscina interioară, cât şi pentru cea exterioară. Pentru cei care vor să stea doar în exterior (dar totuşi să aibă acces la tobogane) preţurile sunt de 3 euro pentru un adult, 2 euro pentru un copil sau 8 euro de familie.

După cum am anticipat, aquapark-ul este format din mai multe porţiuni: o cupolă sub care se află piscinele interioare şi toboganele şi grădina în care găsim piscinele exterioare. La toate acestea se adaugă sauna, duşurile, restaurantul, barul.

În interior vom găsi:

- un bazin semi-olimpic (cred!), cu 4 culoare de înot şi mici trambuline de sărituri;

- un tobogan dublu (pe care nu am îndrăznit să mă dau, deşi făcea deliciul celor curajoşi) - o să ataşez fotografii;

- restaurantul şi barul: o porţie de şniţel, cartofi prăjiţi şi salată 5,90 euro; cârnaţi nemţeşti şi cartofi prăjiţi 4 euro.

- cele două mari tobogane: unul pe care trebuie să foloseşti colacul, celălalt pe care te poţi da fix cum vrei. Există semafor la fiecare din acestea, dar foarte mulţi se dădeau unul după altul, nerespectând indicaţiile;

- piscina mare în mijlocul căreia se află un jacuzzi. Această piscină este jumătate afară, jumătate înauntru.

În afară de tobogane, peste tot înauntru apa este încălzită, cam ca în baia proprie.

În exterior vom găsi:

- jumătatea de piscină ce continuă pe cea din interior - cu apa la fel de caldă şi cu marginile transformate în jacuzzi.

- o altă piscină cu apă încălzită de la soare (cam rece, deşi afară erau 35 de grade) şi cu mici tobogane pentru copii.

Cei din afară nu au acces la piscinele din interior, ci doar la tobogane. Cum este posibil acest lucru? La intrarea ni se dă câte un bănuţ colorat. Cu acesta mergem la vestiare. Fiecare vestiar liber are o cheie de care este agăţată o brăţară. Cheia şi brăţara sunt dependente de acel bănuţ. Încui vestiarul, legi brăţara cu bănuţul de mână şi pleci la distracţie. Când treci dintr-o parte în alta a complexului trebuie scanată brăţara. De asemenea, la restaurant nu se folosesc bani ci acea brăţară. Când vrei să ieşi din aquapark aparatul îţi arată dacă ai cheltuit ceva (implicit dacă ai trecut de afară înauntru).

Nu există şezlonguri decât înauntru, afară fiind foarte multe suporturi de bagaje, dar unde te poţi şi întinde. Adevărul este că nimeni nu făcea plajă, toţi venind pentru înot şi distracţie. Marginile piscinelor fiind foarte mici pentru jacuzzi, te puteai bronza uşor prin apă.

În pliant am văzut că organizează şi tot felul de petreceri tematice, însă noi nu am avut norocul vreuneia. Poate voi! :)

O să ataşez câteva fotografii făcute între două jacuzzi :)

Trimis de cloverina in 23.07.14 22:40:20
Validat / Publicat: 24.07.14 00:17:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 2386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cloverina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bazinul semi-olimpic unde înotau cei care voiau mai mult sport decât bălăceală.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bavaria: