ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2014
DIN: Târgovişte
ÎNSCRIS: 12.08.12
JUL-2014

Shopping la graniţa cu Austria

Deşi titlul extinde un pic cam mult zona, noi am făcut un city-break (un pic de nevoie, un pic de plăcere) în zona Passau. Astfel, am stat în Osterhofen şi în fiecare zi ne-am plimbat între Passau, Vilshofen şi Deggendorf. Am întâlnit foarte mulţi români veniţi să umple portbagajele, unii chiar şi micile remorci ataşate, aşa că am tras concluzia că e o zonă frecventată de iubitorii de shopping.

Vreau să vă vorbesc în primul rând de pieţele de weekend. Ce sunt acestea şi unde le găsim? Nemţii, oameni care lasă la o parte orgoliul, mândria şi alte asemenea "calităţi" ce ne caracterizează pe noi ca naţie, se strâng în zilele de weekend în puncte fixe unde vând toate acele lucruri care nu le mai folosesc. Auzisem de aceste pieţe şi le comparam inevitabil cu cele de la noi, apropiindu-le cu gândul de celebrul Vitan sau de piaţa de duminică de pe Valea Cascadelor. Nimic mai greşit! În pieţele nemţeşti găsim puţini samsari, majoritatea celor care vând fiind oameni ca mine, ca tine, ca noi. Multe fete tinere care îşi vând garderoba out-of-order, mulţi domni care vând truse de scule ce nu mai au loc în garajele aglomerate, multe gospodine ce vând electrocasnice ce nu le mai folosesc.

Am fost la următoarele pieţe:

Passau - sâmbăta, ora 8:30-9. Nu îmi amintesc locaţiile exact, noi mergând după cineva care ştia zona foarte bine. Puteţi întreba, oamenii sunt politicoşi şi amabili. Sunt două pieţe, una dintre ele pe colina oraşului, de unde se vede tot oraşul Passau, dar şi Dunărea în zare. Piaţa de pe colină este mai mare decât cealaltă.

Vilshofen - sâmbăta, ora 12. La ieşire din oraş, în parcarea magazinului Kaufland. Nu este foarte mare, dar este posibil ca noi să fi întârziat cam mult.

Deggendorf - sâmbata, ora 14. Este imposibil de ratat, fiind pe drumul principal, pe partea stângă, într-un câmp special amenajat pentru acest lucru. Cea mai mare piaţă. Deşi am prins o zi caniculară, cu temperaturi de peste 35 de grade, erau aproximativ 4 rânduri de tarabe (ceea ce este mult pentru o piaţă). În zile obişnuite am înţeles că vedeţi până la 10 rânduri.

În al doilea rând vreau să vă spun că nu mi-am făcut nici măcar o secundă griji că cineva ar vrea să mă "fure" sau să mă păcălească. Majoritatea oamenilor care veneau să vândă, îşi puneau obiectele pe sau lângă BMW-ul din dotare. Cu toate acestea, nu le este ruşine să negocieze chiar şi 50 de cenţi.

Ce am cumpărat din aceste pieţe? Un grill electric cu rotisor încorporat - 10 euro. Un rotisor vertical pentru pui - 8 euro. Cizme de piele - 6 euro. Cizme (nepurtate) de imitaţie - 4 euro. Geacă de piele - 4 euro. Pulover HM - 2 euro. Pantaloni United Colors - 1 euro. Set de pernuţe cu model de Crăciun - 5 euro. Şi multe alte mărunţişuri. Se vindeau foarte multe lucruri, inclusiv biciclete, pe care conaţionali de-ai noştri le negociau în scopul de a le revinde în ţară. Cei mai câştigaţi cumpărători erau cei cu bebeluşi sau copii mici, foarte mulţi nemţi vânzând lucruşoarele copiilor, rămase mici pentru descendenţii din dotare. :)

Trecând peste aceste pieţe, vreau să vă povestesc şi de supermarketurile şi de magazinele de electrocasnice care v-ar putea interesa. În prima zi am poposit în Passau. Aici există foarte multe parcări (cu plată. am plătit 1,5 euro pentru aproximativ 3 ore), vă puteţi lăsa maşina foarte aproape de centru şi apoi să mergeţi pe jos până la magazine. Astfel, din drumul principal (cel de pe lângă Dunăre) faceţi dreapta şi apoi căutaţi parcare pe marginea drumului. Sunt indicate din timp şi arată şi câte locuri libere mai sunt. Apoi traversaţi strada şi ajungeţi pe Bahnhofstrasse. Acesta este bulevardul care duce în centru şi pe care găsiţi magazine precum C&A, H&M, dar şi Stadt-Galerie (un mall pe 4 etaje). În aceste galerii se regăsesc majoritatea firmelor mari, inclusiv magazinul de electrocasnice Saturn (www.saturn. de dacă vreţi să consultaţi ofertele de acasă). Am prins ceva reduceri la C&A, la care se adăuga o reducere specială de weeekend de 20% la casă (produse semnificativ mai ieftin decât în ţară). Adresa: Bahnhofstraße 1 94032 Passau.

Trebuie să ştiţi că în majoritatea cazurilor, supermarketurile se află la ieşirile din oraş, nemţii nefiind fanii marilor magazine în centrul oraşului, cum se mai poartă pe la noi. Kaufland găsiţi în Passau şi Vilshofen (mai mare cel din Passau). Este cel mai indicat pentru cumpărarea mâncării. LIDL, ALDI, Norma, Rewe şi DM sunt magazine pe care le găsim în aproape toate oraşele. Noi am avut norocul de a analiza întâi pliantele tuturor acestor magazine şi de a ne hotărî ce vrem din fiecare.

Câteva preţuri de ofertă: detergent Ariel, 66 spălări - 12 euro; balsam de rufe Lenor - 1,69 euro; ciocolată mare Milka - 1,50 euro; jeleuri Haribo - 1 euro punga; ciocolată Ritter 250 grame - 1,50 euro; sosuri toppinguri - 55 de cenţi sticla; piept curcan - 7 euro/kg.

Berea nu este tocmai ieftină, fiind nevoiţi să plătim separat sticla/doza (oamenii reciclează, nu se joacă) şi din câte spun "specialiştii" familiei nu este nici chiar aşa grozavă. Au în schimb foarte multe sortimente, care atrag ochiul şi... inima!

La ieşire din Passau spre Vilshofen (mai exact la o intersecţie de care veţi tot da, fie că veniţi dinspre autobandă, fie că vă plimbaţi între oraşe) veţi găsi un MediaMarkt mare, de unde pasionaţii de jucării scumpe precum smartphone-uri şi led-uri îşi pot cumpăra tot felul de lucruri. Aici am văzut şi cel mai scump televizor, 9.999 euro, căreia i se alăturase o cameră de filmat, tv în care puteam să îmi văd chiar şi firele albe de păr (şi nici nu am mai mult de 3). Adresa: Äußere Spitalhofstraße 15 94036 Passau. În spatele acestuia veţi găsi LIDL, ALDI şi DM.

Un alt magazin de electrice şi electrocasnice, pe care l-am găsit (şi căutat cu încăpăţânare) în Passau, Vilshofen şi apoi în Deggendorf este Expert TeVi Markt (www.expert. de). L-am căutat pentru că văzusem pe internet că are în ofertă un Xperia Ultra redus de la 480 la 300 euro. În primele două oraşe nu îl mai aveau şi nici nu furnizau vreo informaţie în sensul că ar mai exista undeva în ţara aia mare. Cu puţin noroc l-am găsit pe ultimul în Deggendorf (vis-a-vis de complexul de magazine Globus). Adresa: Hans-Krämer-Straße 24 94469 Deggendorf.

Cam pe aici ne-am învârtit noi în 2 zile şi jumătate, după un drum de 15 ore continue şi înaintea unui alt drum de 15 euro (la întoarcere). Dar cum suntem fete mândre, ne bucurăm tare că am cheltuit banii! :)

Trimis de cloverina in 23.07.14 22:03:47
Validat / Publicat: 23.07.14 23:12:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 5449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cloverina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

giuliani [24.07.14 00:31:35] »

Adevarul e ca merita sa faci shopping in Germania. Nu stiu daca merita parcursa distanta asta de 15 ore, insa e clar ca exista mai multe produse de calitate si la preturi mult mai bune decat in Romania.

Eu am facut comparatie la C&A, spre exemplu. Acelasi produs costa in Cluj de doua ori mai mult decat in Germania, fiindca la noi reducerile sunt asa de mantuiala. Cu toate sunt de acord, in afara de faza cu berea. In Germania, berea e "top of the hill"

cloverina [24.07.14 09:35:24] »

@giuliani: Clar nu merită să mă duc eu, mimoză, să bag 150 litri de motorină și să îmi cumpăr hăinuțe. Dar noi am avut motorina asigurată pentru că am dus pe cineva, care ar fi dat la fel de mult pe alt tip de transport.

În schimb, cum am zis erau foarte mulți români veniți cu remorci din acelea mici de bagaje și le umpleau în fața supermarketurilor. Probabil revindere produsele în țară și le convenea drumul. Mai ales dacă stăteau la Arad, nu la Târgoviște

cloverina, giuliani
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bavaria: