ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2009
ÎNSCRIS: 07.09.09
JUL-2008

Simplu, dar bun !

Impresia generala despre acest hotel a fost destul de buna mai ales ca nu am avut cu ce sa fac comparatie pentru ca nu am mai fost afara niciodata!

Hotelul era destul de simplut dar sobru si curatel daca faci comparatie cu litoralul nostru [de fapt dupa acest sejur am fost la hotelul Flora din Mamaia si am avut un soc... vezi review-ul meu de la hotel Flora - Mamaia ]. hotelul era foarte aproape de plaja [la vreo 30 m de hotel, practic ieseai din hotel tranversai strada si dadeai in Marea Mediterana! ], piscina nu era foarte mare dar era mereu curata, sezlonguri destule gratuite, apa de la piscina f. curata, dusuri si toalete foarte aproape in caz de nevoie.

Camerele erau chiar elegante cu mobilier aproape nou, destul de mare, cu balcon destul de generos cu vedere la mare, baia era perfect utilata si functionala! si ce e cel mai important aici, aerul conditionat functiona perfewct era de tip split. spun ca era foarte important pentru ca noi am prins si 50-55 grade celsius! da da! atat aratau termometrele! dupa ora 11 dimineata trebuia sa fii nebun sa mai stai la plaja la mare! trebuia sa bagi neaparat ture la piscina daca nu voiai sa mori de cald! si dusuri cat mai multe! apa marii era foarte calda, ziceai ca e... ciorba nu alta! dar era foarte curata si nu-ti venea sa iesi din ea. cu toate ca nu prea ma racoream asa cum as fi vrut!

Dupa ce plecam de la plaja treceam pe la Captain Bar unde radeam repede o berica efes, iar apoi fara sa mai mergem in camera mergeam la piscina de unde serveam tot ce doream de la Pool Bar. Mai aveam si Lobby Bar, Restaurant Bar si altele de unde puteam sa servim cate o gustare intre mese! si bineinteles bauturi cat cuprinde! ca doar aveam all-inclusiv, nu? mie mi-a placut berea efes foarte mult si in special bautura lor traditionala Yeni-Raki din care am gustat la greu [rachiu de anason asemanator cu uzo dar mult mai bun si nu asa de scarbos ca ala] si am avut grija sa ma aprovizionez cu cateva sticle si pentru acasa. mancarea a fost foarte buna, mai ales ca eu nu sunt prea mofturos din fire, gaseai intotdeauna ceva bun sa mananci, mereu altceva daca vroiai. ce m-a frapat pe mine acolo era... curatenia de peste tot! la piscina, in camera, in tot hotelul era curatenie... luna nu alta! de fapt ii vedeam pe toti angajatii hotelului toata ziua cu carpa in mana! pe cuvant! chiar ii si compatimeam despre asta! frecau la faianta, la geamuri etc toata ziua! eu nu am vazut fata de masa murdara cat am stat acolo! la masa nu aveai voie sa arunci de exemplu faramiturile pe jos [era marmura, era pacat ] veneau aia cu niste aspiratoare micute speciale si... gata faramituri! asta era una din chestii care m-au mirat. a doua si nu ultima era curatenia pe care o faceau in camere! dupa ce terminau iti faceau lebede din prosoape, inimi etc! puneau flori frumos si viu colorate pe pat si in baie presarate asa artistic! superb! i-am dat doamnei aceia care se ocupa de camera noastra 5 lire turcesti la inceputul sejurului si nu am avut treaba! ne schimba prosoapele si patul si de 2 ori pe zi cateodata! ce sa mai vb? turcii stiu nene sa faca turism cu T mare!

Si orasul alanya este superb cu o viata de noapte absolut trepidanta, cu o faleza de vis! am fost si intr-o excursie in statiunea Side [la vreo 60 de km de alanya ] unde am fost de am vizitat cascada din orasul Manavgat apo am fost in croaziera pe raul Manavgat pana acesta se varsa printr-o micuta delta in Marea Mediterana! foarte frumos! pretul acestei excursii a fost de 30 euro de persoana cu all-inclusive pe vapor! asta consta din masa de pranz [ foarte buna ] si bauturi cat cuprinde inclusiv bere efes si bineinteles... Yeni-Raki pe care turcii o pronunta... rak cu accent pe k. sucuri la discretie. in banii astia a intrat transportul cu autocar 3 stele [cu de toate... tv, radio, dvd etc ] vizitarea unui bazar cu preturi fixe [destul de mici dupa parerea mea] unde am avut all inclusive la bauturi, vizitarea a doua bazare normale unde te puteai tocmi in voie cu vanzatorii turci si vizitarea marei moschee din manavgat [care este una din cele mai mari din turcia] care are 4 [patru] turnuri sau cum se numesc, imense ca si moschea!

Cel mai mult mi-a placut plaja dintre raul Manavgat si Marea Mediterana care se subtia din ce in ce mai mult cu cat te apropiai de mare! o plaja... magnifica, curata, cu sezlonguri de aluminiu curate si moderne! frumos rau! am pus piciorul unde se unea raul cu marea si am avut o senzatie de nedescris! raul Manavgat avea apa rece si de un verde turcoaz aprins iar marea era calda si de un verde mai deschis! frumoasa priveliste! pacat ca nu am facut poze de acolo pentru ca lasasem camera pe vas si nu ne spusesera ca putem sa facem baie in mare! eu nu aveam nici slipul la mine! asa ca am facut baie in... pantaloni scurti! asta e! aceeasi senzatie am avut-o acum multi ani cand am fost la sulina, acolo unde se varsa dunarea in marea neagra. mi-a placut mult si moscheea unde am intrat de am vizitat-o si unde ghidul nostru achmet parca il chema, ne-a aratat ritualurile si pregatirea intrarii in moschee. deci aceasta excursie cred ca si-a meritat pretul! a fost singura excursie pe care am facut-o in acest sejur pentru ca celelalte [ efes, pamukalle ] erau foarte departe si nu am vrut sa pierd o zi intreaganumai in autocar.

Avand in vedere ca am fost si cu avionul pentru prima oara in viata cat si ca a fost prima iesire din tara, eu cred ca a fost destul de bine pe alocuri chiar excelent acest sejur! la hotel ne-am simtit foarte bine, aveam animatie in fiecare seara, seara turceasca, seara europeana, seara... otomana, seara americana in fiecare seara era un program la piscina dupa masa de seara si era tare frumos! se dansa, muzica era foarte buna si se auzea f. bine, aduceau si formatii care cantau live muzica turceasca si orientala! daca era ziua de nastere a vreunui turist ii faceau petrecere cu tort cu sampanie cu tot dichisul, am prins 2 asemenea petreceri. am uitat sa va spun ca eu cu tovarasa mea eram singurii romani din tot hotelul! restul erau nemti [cam 95 % ] polonezi si cativa rusi, turci si bineinteles noi! ma descurcam destul de bine cu ei in engleza cu toate ca majoritatea stiau germana deoarece astia erau cei mai multi! dar te descurcai cu ei! nu toti pricepeau engleza asa ca vorbeai in limba... gimnastica! adica dadeai din maini pana faceau aia... otita nu alta! asta e! tot personalul era politicos, foarte serviabili si saritori la orice dorinta a turistilor. daca te vedeau cu paharul gol imediat venea un ospatar care iti lua paharul nu inainte de a te intreba daca doresti ceva! n-ai sa vezi la noi asa ceva! mie chiar mi-a facut observatie unul care vazindu-ma ca ma ridic de la masa ca sa umplu paharul cu bere mi-a spus sa nu mai fac acest lucru pentru ca ei pentru asta sunt acolo, sa ne serveasca la masa cu orice dorim! programul de bauturi la all-inclusive era de la ora 11 dimineata pana la ora 23. 00 dar se prelungea si pana dupa 12 noaptea cand veneau turisti noi si care soseau la hotel pe la 10, 10 si ceva seara! atunci se prelungea si programul de masa [ de seara ]. si atunci profitam si noi astia mai vechi... nu-i asa?

In concluzie zic ca a fost o vacanta reusita, am vazut locuri noi, am luat legatura cu oameni pe care nu ii voi uita niciodata, am petrecut 7 zile intr-o tara musulmana despre care am auzit atatea! turcii sunt foarte primitori, e de la sine inteles ca ei traiesc din asta, din turism! un turism pe care sper sa-l importam si noi cat mai curand! pentru ca daca nu facem asta, e jale mare cu litoralul nostru! Aferim!

Trimis de bigu_2006_rapid in 21.11.09 19:03:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigu_2006_rapid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 tory in avion 2008

mihaiu77
[21.11.09 19:46:39]

Sigur nu ai cumparat tot hotelul? 40 mil. euro?! glumeam.. imi dau seama ca e vorba de lei vechi

[21.11.09 22:11:27]

corectat valuta din euro in lei

mihaiu77

• pagină generată în 0.07054615020752 sec