ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2014
ÎNSCRIS: 03.07.13
JUL-2014
2 AD. + 1 COPII

Absolut nimic de reproșat!

Când am ales hotelul pentru concediul nostru din acest an am avut în minte mai multe aspecte: să fie relativ aproape de plajă şi nu foarte departe de parcul de distracţii Port Aventura, să avem full board, să aibă mai multe review-uri pozitive decât negative şi, nu în ultimul rând, preţul. În momentul în care am făcut rezervarea, Hotelul “Jaime I” din Salou a îndeplinit toate cerinţele mele, motiv pentru care nu am ezitat să plătesc şi să scap de grija căutării. Sunt mulţumită pentru că am făcut alegerea perfectă, nu regret absolut nimic şi, veţi vedea în continuare de ce am avut o vacanţă minunată la acest hotel, căruia NU AM ce să îi reproşez.

Localizare şi cum am ajuns de la gară

Hotelul se află pe strada Logronyo, nr. 15. Nu mi-am făcut un plan prea detaliat despre cum să ajungem de la gară la hotel aşa că iniţial ne-am cam “plimbat”, dar apoi, după ce ne-am obişnuit cu străzile, mi-am notat exact cum se ajunge. După ce cobori din tren, se merg câţiva metri înapoi, paralel cu calea ferată, până la bariera de trecere peste. Acolo se face dreapta şi se merge pe o stradă cu magazine, până în dreptul Hotelului Planas, unde se face stânga pe strada principală. Este practic o stradă paralelă cu plaja. Se ţine acest drum, este cred că mai mult de 1 km de mers, se trece de un McDonalds şi, după încă puţin de mers, se ajunge la un magazin “Fernan’s”. Acolo se face stânga pe strada „Carrer de Saragossa” (este o stradă cu acoperiş gen valuri). Se merge până în capătul ei, acolo este un magazin „Supermercat DMS III”. Aici se face dreapta şi în mai puţin de două sute de metri, pe partea dreaptă, este hotelul.

Poate pare un pic complicat de ajuns dar vă asigur că nu este, eu am luat toate aceste puncte de reper tocmai pentru o mai bună orientare a celor care vor să ajungă. Este ceva de mers de la gară la hotel, recunosc, am făcut cam 40 de minute cu trolere şi copil cu tot. Se poate lua şi autobuzul de la gară dar acela merge numai până la magazinul “Fernan’s”, apoi tot pe jos se merge.

Oricum, l-am găsit şi asta e cel mai important.

Check-in şi alte informaţii

La recepţie erau câteva persoane înainte, dar nu am aşteptat prea mult. Am dat voucherul, ni s-a dat o cartelă pentru cameră, un cartonaş pentru restaurant, un plic de la cei la care am făcut rezervarea şi 3 brăţări de pus la mână, despre care ni s-a spus că nu este obligatoriu să le purtăm. Apoi am o “taxă turistică” în valoare de 6,93 euro (pentru 8 nopţi, 2 adulţi, copilul nu a trebuit să o plătească).

Când ni s-a dat cartela pentru cameră ni s-a spus “sunteţi cazaţi în această clădire”. Iniţial, nu am înţeles ce vrea să spună recepţionera, dar apoi am aflat că hotelul este format de fapt din 3 clădiri: “Picasso”, “Dali” şi “Miro”. Noi am stat în prima clădire, care era şi cea mai mare. De fapt, hotelul era mult mai mare decât îmi imaginam eu înainte de a ajunge acolo. Am primit o cameră la etajul 1, camera 113, cu balcon spre piscină şi locul unde se ţineau seara spectacole, deşi am cerut în mod special să ni se dea o cameră liniştită, departe de muzică şi zgomot. Până la urmă nu a fost o problemă prea mare, eram totuşi în concediu, nu am vrut să mă supăr din acest motiv.

În hotel erau patru lifturi, două dintre nu porneau cu mai puţin de 200 kg. Dar au fost utile pentru că am putut urca cu bagajele.

Holul hotelului este foarte mare, există şi un magazin de suveniruri, o sală de jocuri cu bani, diverse aparate unde bagi fise şi încerci cu maneta să prinzi pluşuri şi alte prostioare, un aparat de unde se pot cumpăra ţigări. Există lângă recepţie un loc de unde se pot cumpăra bilete la Port Aventura şi pentru diverse excursii. Tot la parter este un loc cu scaune, un fel se sală de aşteptare. Un alt bar cu băuturi se află tot acolo, după magazin, iar lângă bar este o sală amenajată cu mese şi scaune şi un ecran mare unde te poţi uita la televizor (acolo am văzut o parte din meciurile de la Campionatul Mondial de Fotbal).

După cum vă daţi seama, există destul de multe opţiuni de petrecere a timpuli liber chiar în interiorul hotelului.

Camera

Primul lucru pe care l-am remarcat când am intrat a fost curăţenia. Parchetul de pe jos era lună, praful ştres, peste tot era un miros plăcut în cameră. Am avut două paturi lipte pe post de pat dublu şi încă un pat, cu câţiva cm mai scund decât celelalte, pentru copil. Lenjeria de pat era foarte curată. Două noptiere, cu sertar, pe una dintre ele un telefon. Am remarcat şi faptul că mobilerul era nou.

Spaţiul de depozitare era suficient, după cum puteţi vedea în poze: dulap cu mai multe uşi, deasupra lui un televizor mic şi amărât dar funcţional. Pe cartonaşul pe care ni l-au dat de la recepţie scria că dacă vrem telecomandă pentru televizor, trebuia să lăsăm un depozit care va fi înapoiat la returnarea telecomenzii. Nu am luat telecomanda, mergea şi fără, direct de la butoane. Era şi o oglindă foarte mare în cameră.

Pe hol era un alt dulap în care se găseau pături, umeraşe, alte sertare şi un seif. Şi seiful era contra-cost dar nici acesta nu ne-a interesat.

Baia, mare, curată, chiar foarte curată. Erau 3 prosoape mici şi 3 mari, toate albe (nu gri), 3 săpunuri, două pahare, coş de gunoi. Era şi priză în baie. M-a surprins că nu era gel de duş sau şampon. Dar aveam de acasă, deci nu a fost o problemă.

Pe balcon erau două scaune şi un fel de măsuţă, toate din plastic. S-au dovedit a fi utile la uscatul rufelor pentru că nu era uscător. Uşa de la balcon era de termopan, culisantă şi seara ajuta destul de mult la izolarea fonică.

În cameră se făcea curat zilnic, cu simţ de răspundere. Se spăla pe jos, se ştergea praful, chiar şi balconul era spălat. Prosoapele se schimbau la 3 zile, hartia igienică era permanent completată.

Totul a fost OK în cameră, nimic de reproşat!

Restaurantul

O altă surpriză plăcută! La intrarea în restaurant erau permanent câteva fete care verificau cartonaşul primit de la recepţie şi tipul de mese pe care le avea fiecare.

Noi am ajuns tocmai la ora la care se servea masa de prânz dar fata de la uşă ne-a spus că eram aşteptaţi abia la cină. Ultima masă pe care o aveam era prânzul şi ne-a propus să schimbăm, adică să începem cu prânzul în loc de cină şi să terminăm cu micul dejun în loc de prânz. Idee care ne-a convenit de minune, mai ales că ştiam că vom pleca dimineaţa.

Restaurantul este foarte mare, cu toate acestea uneori trebuia să aşteptăm să se elibereze o masă şi să schimbe feţele de masă ca să ne putem aşeza. Acest lucru nu prea mi-a plăcut, să stăm să pândim oamenii care mai aveau puţin în farfurie, dar astea au fost condiţiile. Menţionez faptul că acest lucru nu se întâmpla dimineaţa, doar la masa de prânz şi la cină. Erau mulţi oameni care debarasau mesele, de fiecare dată când cineva termina de mâncat schimbau feteţe de masă.

Ce m-a surprins neplăcut a fost faptul că nu se dădea apă decât dimineaţa, şi atunci de la dozator. La celelalte mese trebuia să cumperi apă, indiferent de regimul de masă pe care îl aveai. Asta nu am înţeles-o... nu dădeau apă dar îngheţată era la discreţie. Oricum, am făcut poză cu ce se putea cumpăra de la barul din restaurant şi cu preţurile, pentru cei interesaţi.

La micul dejun erau dozatoarele care dădeau apă rece, suc de portocale, de mere şi de ananas. Nu am băut decât o dată pentru că nu ne-au plăcut. Mai erau dozatoare de cafea, de ceai, lapte fierbinte, capuccino, ciocolată caldă. La discreţie. Erau de asemenea, pliculeţe de zahăr, îndulcitor şi de ceai de muşetel. Cam asta era la capitolul băuturi dimineaţa. Erau acolo şi prăjitoare de pâine, dar numai la micul dejun se putea folosi, şi mai erau cuptoare cu microunde care nu ştiu la ce foloseau, mâncarea fiind mereu fierbinte.

Nu am să enumăr acum toate felurile de mâncare, mi-ar lua probabil câteva ore bune să scriu. Vă spun doar că mâncare a fost în prostie. A fost risipă, nu glumă. Opţiuni destule pentru absolut toate gusturile. Am avut ce-i da şi copilului, mâncarea a fost proaspătă şi gustoasă, nu am absolut nimic de reproşat. Şi fructe erau zilnic, portocale, mere, piersici, pepene galben şi roşu.

La desert erau opţiuni destule dar nu toate deosebite. Acum, e clar, gusturile nu se discută, ideea e că sunt destule din care se poate alege. Aşa cum am spus, era îngheţată la discreţie, o ladă frigorifică plină cu trei feluri de îngheţată: de vanilie, cu frişcă şi căpşuni, cu frişcă şi cacao.

Am remarcat faptul că dacă se goleau tăvile, erau IMEDIAT înlocuite, adică nu trebuia să aştepţi până aduceau din nou un fel de mâncare.

În interiorul restaurantului era un loc unde dimineaţa se făceau clătite iar la prânz şi seara se făceau grătare. Exact în faţa acestuia era o masă plină de sticle cu ulei, ulei de măsline, oţet şi fel de fel de chestii de pus ca garnitură sau peste salate.

În concluzie, dau nota 10 la capitolul mâncare!

Animaţie

Şi la acest capitol hotelul stă foarte bine. În timpul zilei se organizează diverse activităţi, atât pentru copii cât şi pentru cei mari: mini golf, tras cu puşca, darts, atelier de pizza etc. Există şi miniclub unde cei mici pot desena, lucra plastelină, pot participa la diverse activităţi sau pur şi simplu se pot juca.

Seara, de la ora 21.00 începe „mini disco” unde cei mici sunt extrem de încântaţi. Animatorii poartă în fiecare seară alte costume, chiar dacă melodiile şi dansurile sunt cam aceleaşi. Discoteca pentru copii ţine cam jumătate de oră, după care se dau diplomele la cei ce au câştigat locul 1 la diferitele activităţi din timpul zilei. După care începe spectacolul care ţine până la ora 24.00

În fiecare seară altceva: karaoke, flamenco show, film show, muzică live etc. Toate acestea au loc pe o scenă special amenajată, în faţa căreia este o terasă cu scaune şi mese unde puteţi savura o băutură de la bar în timp ce vedeţi spectacolul.

Erau afişate pe un panou la recepţie şi alte activităţi din timpul zilei de la piscină, dar nu vă pot da detalii pentru că nu am vazut nicio astfel de activitate, noi fiind plecaţi ziua.

Piscina şi locul de joacă

Piscina o puteţi vedea în poze, la fel şi scaunele care erau permanent de jur împrejurul ei. Nu le-am văzut niciodată pline, deci nu se pune problema cu trezitul devreme să pui prosop pe scaun pentru a avea loc asigurat în timpul zilei. Între piscină şi scaune se află duşuri. Este şi un bar lângă piscină.

Un mic loc de joacă pentru cei mici se află puţin mai în spate, sunt leagăne, chestii de căţărat... un părculeţ mic dar util pentru cine vrea să se joace. Noi nu am prea stat la piscină, am fost la plajă şi la Port Aventura mai tot timpul, numai cea mică s-a bălăcit de vreo două ori. Apa era curată, de două ori am văzut pe cineva care o curăţa cu un fel de aspirator.

Alte facilităţi cu plată

Obrazul subţire cu cheltuială se ţine, nu-i aşa? Vă povestesc acum despre alte facilităţi oferite de hotel contra cost: sală de fitness, fotografii profesionale făcute de un fotograf al hotelului, închirieri de biciclete, cântar pentru bagaje (pentru cei care pleacă la aeroport şi au emoţii în privinţa greutăţii bagajelor), aparat de „înfăşurat” bagajele, tot pentru aeroport.

Internetul nu este nici el gratis, costă 2 euro pe oră. La fel şi parcarea, dacă reţin corect costă nu mai puţin de 15 euro pe zi. Nu au foarte multe locuri de parcare, curtea din faţa hotelului fiind destul de mică, însă au un sistem interesant... cu lanţuri şi lacăt. Adică, plăteşti, primeşti un astfel de loc cu lacătul aferent, când pleci cu maşina pui lanţul şi aşa eşti sigur că nu îţi ia nimeni locul de parcare. Destul de deştept sistemul dar preţul mi se pare aberant. Puteţi vedea în poze despre ce vorbesc. Oricum, pentru noi nu a contat, am renunţat la ideea închirierii unei maşini tocmai din cauza preţului.

Probabil ar mai fi multe de povestit despre acest hotel dar eu sper că am reuşit să adun toate informaţiile necesare pentru cine este interesat să stea acolo. Ca şi concluzie, noi ne-am simţit excelent. Aşa cum am spus la început, nu am ce să reproşez acestui hotel. Toată lumea a fost de treabă, receptivă, atentă şi politicoasă. Ne-am înţeles perfect în engleză cu toşi cei de la hotel (mai puţin cu femeia care făcea curat în cameră), nu am avut probleme sau incidente neplăcute.

Recomand acest hotel, dacă ar fi să mai ajungem în Salou l-aş alege fără ezitare.

Vacanţe minunate tuturor, oriunde şi oricând!

Trimis de cdiana in 22.07.14 15:50:11
Validat / Publicat: 22.07.14 16:34:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea în hotelul Jaime I din Salou

dani [04.08.14 13:06:48] »

Poti sa-mi spui te rog care era distanta pana la parc?

cdiana [04.08.14 20:18:53] »

@dani: in jur de 1,5 km de la hotel. Asa am aproximat noi. Exact in fata parcului era indicator spre Salou (1100 m), plus distanta spre hotel... cam un kilometru jumate in total.

La pas lejer faceam cam 20-25 de minute.

dani [09.08.14 15:00:57] »

In primul rand, multumesc pentru ajutor! Dupa ce am citit ce ai scris aici mi-am schimbat toate datele problemei. Tocmai ce vroiam sa rezerv la un hotel de 4 stele cu mult mai scump decat Jaime. Daca zici ca totate sunt bune si frumoase aici, am zis sa fac si o economie de vreo 300 euro.

Am rezervat printr-o agentie (mai ieftin decat pe Booking) si am platit pt 5 nopti, de pe 19 august, 517 euro, 2 persoane cu 3 mese pe zi.

Biletele pentru parc sunt mai scumpe daca le cumpar la fata locului? As vrea sa cumpar cu suplimentul care te ajuta sa nu mai stai la coada la unele atractii dar pe site nu au aceasta varianta.

cdiana [09.08.14 19:15:31] »

@dani: ce sa-ti spun, ma bucur daca te-am putut ajuta si pentru economia facuta.

Nu stiu cum era cel de 4 stele la care vroiai sa iei bilete, dar sunt convinsa ca nu ai sa regreti ca ai ales Jaime. Asa cum am povestit aici, noi am fost foarte incantati de tot ce ne-a oferit acest hotel.

Arunca o privire aici: vezi impresii

Prima poza e cu preturile de la intrarea in parc. Erau trecute in dreapta si suplimentele pentru Express Pass-ul de care spui dar am decupat poza si nu se vad. Poti face o comparatie cu ce e pe site-ul lor.

Noi am avut pachet de 7 zile (5 in parcul normal si 2 in acvatic) si nu am dat atentie preturilor de 1-2 zile. Oricum, sa stii ca noi nu am prins cozi exagerat de mari, personal cu cred ca ar merita acea diferenta de pret. Unde erau cozi, inclusiv la poarta de express pass se formau mici cozi... citeste (daca nu ai citit) si impresiile de la parc, sa-ti faci o idee.

Concediu frumos sa aveti!

mario.fara79 [31.01.17 20:37:42] »

Imi poti spune te rog distanta de la Hotel pina la plaja?

dani [31.01.17 21:01:12] »

Relativ aproape. 5-10 minute de mers pe jos, din ce imi amintesc.

cdiana, dani, mario.fara79
    Alte impresii din această RUBRICĂJaime I Hotel [Salou]: