ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2014
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 22.08.13
JUL-2014

Grifid Arrabella – un hotel care respectă turiştii

Nu știu alții cum sunt, dar eu, când mă gândesc la vacanța de vară, nu o fac încă din iarnă... și nu pentru că nu mă duce mintea la asta (reducerile sunt ispititoare și mi-ar stimula neuronii) dar nu vreau să stochez niște bani timp de patru- șase luni, în loc să-i folosesc pentru alte bucurii. Așa că prefer ofertele disponibile în perioada concediilor programate și până acum am avut mare noroc.

De anii trecuți urmăream hotelurile lanțului Grifid, informată fiind de pe acest site, și mare mi-a fost bucuria să găsesc oferta AFA la hotelurile Arabella și Bolero. Am ales Arabella și bine am făcut.

Agenția a fost serioasă și mi-a spulberat, parțial, îndoielile cu privire la banii familiei (totuși am cerut confirmarea de rezervare de la hotel). Drumul parcurs cu autocarul a fost confortabil și liniștit, fără peripeții, doar că benzinăriile MOL din Bulgaria nu primeau turiștii români acolo unde intră o singură persoană.

Cazarea

Am ajuns înainte de ora 14 iar cu o ,,surpriză” de 10 euro, am făcut check-in-ul imediat și am primit o cameră mai bună decât cea contractată (cu vedere totală la mare). Am fost ,,încătușați” și după ce am aruncat bagajele în camera superbă (exact ca în fotografiile de prezentare), foarte curată, am coborât la recepție să recunoaștem terenul. Fusesem invitați să servim prânzul, ceea ce am și făcut.

Mâncarea

La restaurantul principal erai condus la masă, mâncarea era variată (soțul spune că era loc de mai bine) și proaspătă, la toate cele trei mese ale zilei. Se curățau mesele extrem de repede, peste tot era personal atent la igienă. La prânz și seara erau câte două feluri de ciorbă (supă cremă și ciorbă), cel puțin una fiind foarte bună. Fructe din abundență, produse de patiserie, prăjituri (nu prea gustoase), produse din pește (o singură dată pangasius, deseori somon), porc, pui, miel, rață, fructe de mare, etc. Nu am fost la celelalte restaurante pentru că nu am considerat necesar. Produse de la restaurantul italian se găseau zilnic la restaurantul principal, iar una dintre cine e fost asiatică (pe lângă alta, mediteraneană). Oricine nu trăiește ca să mănânce, poate fi satisfăcut pe deplin. Același lucru pot spune și despre snack-bar sau cofetărie. Băuturile erau specific bulgărești, șampania la discreție, berea era slabă, cockteil-urile acceptabile dacă nu ești pretențios, nu puteai cere alte băuturi intrernaționale nici cu bani. Cafeaua de la dozator, bunicică, la fel ca sucurile si fresh-urile. Apropo, minibarul din cameră era aprovizionat zilnic.

Personalul

Foarte bine instruit să fie amabil. Vorbesc engleza majoritatea. Toți salutau și zâmbeau, chiar dacă doar de complezență, cum făcea, mai ales, și dna manager, prezetă zilnic pentru a se asigura că angajații își fac treaba. Această doamnă de fier purta un zâmbet, de fapt un rictus, pe care îl adresa oricui îi apărea în cale. Decât ostilitate, mai bine zâmbete fabricate, nu?

Șezlongurile

Pe plaja din dreptul hotelului, erau cu plată pentru cei ce nu le aveau incluse în prețul camerei, dar dimineața, până la 9.30, și seara, după 17.30, puteau fi folosite liber șezlongurile oricărui hotel. Altfel, puteai pune cearșaful lângă apă, pe zona de 4-5 m din fața sau din spatele șezlongurilor. Plaja este aproape, accesul pe scările ce conduc la ea făcându-se doar pe baza cartelei primite la recepție.

Animația

Destul de bine seara, când erau spectacole, mai slăbuță dimineața, dar se vedea interesul animatorilor. Pentru copii există spații de joacă și program bine organizat.

Am vrut să vedem și celelalte hoteluri din lanțul Grifid, situate la distanță de Arabella. Am mers cu trenulețul care costă 4 leva/pers. Sunt toate grupate, cu o poziție mai bună față de plajă, probabil având aceleași principii după care sunt administrate. Știu că noul Metropol, destinat adulților, și care arată cel mai bine, oferă servicii de masă a la carte cu excepția micului dejun.

Am fost surprinsă să descopăr prezența majoritară a românilor (60-70%), deși nu toate agențiile solicitate de mine aveau acest hotel în ofertă. Poate de aceea animatorii și o parte mică a personalului vorbeau și puțină română.

Recomand tuturor acest hotel căruia nu am de reproșat nimic, și mi-aș dori ca și hotelierii români să poată administra măcar la jumătate din modul de administrare al bulgarilor. Altfel, litoralul românesc nu are nicio șansă în fața vecinului său.

Trimis de floracol in 22.07.14 10:27:15
Validat / Publicat: 22.07.14 12:16:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (floracol); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel:

• pagină generată în 0.040731906890869 sec