ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2009
ÎNSCRIS: 04.10.09
JUL-2009
single

Kuweit, o tara incredibila

Depeche Mode - "World in my eyes"

In aceasta vara, am avut placerea sa fac doua excursii in Kuweit - Shuaiba, un mic, dar cochet orasel, reconstruit aproape in intregime dupa invazia trupelor irakiene din anii '90.

Se gaseste pe malul Golfului Persic, avand trei porturi si un foarte mare terminal de petrol. Cel mai mic dintre ele, portul turistic, se intinde pe mai multe sute de metrii pe faleza orasului.

Foarte multe hoteluri de 4 sau 5 stele, care adapostesc la etajele inferioare birouri, multe dintre ele adapostind corporatii americane. De fapt oriunde privesti, gasesti foarte multi americani, foarte multe masini americane. Daca n-ai fi stiut unde te afli, gandeai ca te gasesti intr-un oras american.

Multe mall-uri impunatoare intr-o arhitectura ce combina elementele orientale cu cele occidentale. Am incercat sa fac mai multe poze, insa personalul din securitate ne-a avertizat ca putem plati amenda. Pozele sunt interzise in mall-uri, cladiri administrative, din considerente de securitate.

Strazile sunt delimitate de trotuare inalte, palmierii inalti de peste 15 metrii se gasesc de-a lungul bulevardelor si al falezei. Nu se gasesc tarabe, shawormarii, sau alte boutiquri, cum se gasesc in Europa. Doar magazine mari, foarte multe dintre ele cu tesaturi sau covoare. Cele de haine, sunt de firma si cam scumpe. Nu se negociaza acolo. Pretul afisat este ultimul pret.

Se gasesc si doua bazare, unul de legume/fructe, al doilea de textile, unde se negociaza, insa si marfurile expuse au o calitate mai slaba.

In oras se circula cu 40 km/h, insa in afara orasului vitezele ating si 150 km/h, autostrazile fiind cu 3-4 fire pe sens.

Benzina este foarte ieftina, in jur de 5 litri la dolar.

Temperatura este innabusitoare, mai ales vara cand am fost eu, umiditatea este foarte mare, mai ales dimineata. Temperatura ajunge si la 40 grade la umbra, iar la soare trece de 50 grade celsius. Din acest motiv, pe timpul zilei magazinele sunt inchise, pentru ca arabii nu prea ies din casa la pranz. Dupa ora 17 se deschid toate magazinele. Inchid undeva dupa ora 1 dimineata.

A fost frumos, am sa pun si cateva poze, noi am iesit seara, dupa ce s-a intunecat, in timpul zilei fiind imposibil sa ne plimbam.

Trimis de pepsi70ro in 21.11.09 12:02:18

VIZUALIZĂRI: 7630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 4 voturi)

alexandruduma
[21.11.09 20:56:05]

Ferrari fan. Uite asa iti faci prieteni/aliati pe site

Incarci o poza, vezi un tricou cu un brand si gata.

Sper sa ne vedem la decernarea premiilor.

pepsi70roAUTOR REVIEW
[21.11.09 22:42:17]

Incantat de a cunoaste fani Ferrari. In Viena aveam tricou si sapca, atat eu cat si socrul meu. Trecea lumea pe strada si striga Schumi, Ferrari. Frumos. Multi fani, pretutindeni!

alexandruduma
[21.11.09 23:02:00]

am creat un loc special pentru fani, pe forum

Vorbim acolo mai multe

Cristian_h*
[15.12.09 21:25:12]

o parte din lume pe care o vedem cu ajutorul lui pepsi70ro

webmasterXY*
[15.12.09 21:51:09]

Atasat melodia aleasa de Cristian pentru impresiile lui pepsi70ro.

Kaiiria
[29.01.14 16:07:54]

Nimic mai adevărat despre cât de incredibil poate fi Kuwaitul.

De când m-am întors dintr-o vacanţă de 3 săptămâni din minunatul Kuwait, mi-am şocat bunii mei prieteni cu câteva poveşti horror kuwaitiene.

În primul rând, este extrem de riscant pentru femei să meargă pe stradă chiar şi pe timpul zilei. A fost un caz cu o tânără care se pregătea să traverseze o şosea dintr-o zonă rezidenţiala, o maşină a oprit în dreptul ei, 7 indivizi au luat-o pe sus si au dus-o undeva in desert, aproape de graniţa cu Irakul, şi-au chemat încă alţi 7 prieteni, iar timp de o săptămână n-a mai ştiut nimeni nimic de ea.

Într-un alt caz de răpire, sechestrare si abuzare e implicat chiar un echipaj de poliţie.

Un ofiţer de poliţie si-a executat servitorii intr-o seară din perioada Ramadanului fiindcă i-a găsit la masă cu 5 minute mai devreme faţă de ora chemării la rugăciune.

Unii localnici n-au dram de respect faţă de cetăţenii altor state, inclusiv vecinii lor arabi, şi provoacă cu orice ocazie tot felul de incidente şi altercatii.

Nu în ultimul rând, triburile de beduini atacă în mod repetat maşinile şi autobuzurile ce se deplasează în zone izolate şi cunosc cazul unui kuwaitian a cărui maşină a fost incendiată chiar în faţa casei.

Aţi spune că aşa ceva se întâmplă oriunde în lume, dar pentru zona Golfului Persic aceste situaţii sunt complet neobişnuite.

alexandruduma, Cristian_h*, Kaiiria, pepsi70ro