ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2014
ÎNSCRIS: 02.06.12
JUL-2014

Thassos, insula preferata a romanilor

Dupa mai mult de un deceniu in care am cunoscut Grecia si cu treburi de serviciu si ca turist, am hotarat sa mergem anul acesta in Thassos. Ultimii doi ani am fost in Halkidiki si am dorit sa mergem si pe o insula. Cea mai usor de atins pentru romani este, fara indoiala, Thassos. Marturisesc sincer ca am avut o strangere de inima ca nu va fi ok, mai ales din perspectiva unor impresii ale unor calatori, chiar unii membri AFA, care se plangeau de prezenta masiva si, uneori, deranjanta a conationalilor. Dupa aceste 8 zile petrecute pe insula pot spune cu mana pe inima ca e o alegere corecta din toate punctele de vedere. Iata de ce: drumul catre Thassos l-am facut prin noul punct de trecere a frontierei de la Makaza si a fost cel mai scurt pe teritoriul Bulgariei. Trecerea prin munti, prin pasul Shipka, nu e asa o sperietoare. In Romania sunt sosele de munte mult mai complicate si mai aglomerate, asa ca un sofer cu experienta nu mare, chiar medie, se poate descurca. Important este sa fie odihnit. Conationalii nostri nu sunt deloc dintre aceia pe care nu ati dori sa-i intalniti. Dimpotriva, am intalnit mai ales oameni educati, familii, dar mai ales oameni carora le place Grecia, le place marea si vin sa se relaxeze, nu sa epateze si sa faca pe snobii pentru ca in Thassos nu e locul.

Thassos nu este o destinatie luxury, ci una care poarta inca farmecul traditional al Greciei. Pe insula nu prea sunt resorturi de lux, ci facilitati turistice decente. Insula, pe care am strabatut-o cu masina prin aproape toate ungherele are multe de oferit. De la plaje cu nisisp fin si cu intrare lina in mare pentru familii cu copii (Golden Beach, Paradissos, San Antonio din Potos sunt cele pe care am fost noi), la plaje spectaculoase cu pietre si stancarie (faimoasa Giola, Marble Beach etc). pentru cei care doresc sa dea si o consistenta spirituala sau culturala concediului, sunt de vazut siturile arheologice din Limenas si Alyki, Manastirea Arhanghelul Mihail, Satele Theologos si Maries, satul Kastro).

Am ezitat mult inainte de a scrie acest review pentru ca aceasta destinatie nu duce lipsa de impresii de calatorie dar, am considerat ca e de datoria mea sa fac aceste constatari poate necesare celor care inca nu sunt hotarati sa mearga in Thassos datorita celor pe care le-am expus in debutul impresiilor mele.

Noi am stat 5 zile in Skala Panagia (Golden Beach) care ofera un cadru natural de exceptie si este o statiune foarte linistita. In plus, beneficiaza de apropierea de satul de munte Panagia care este absolut incantator.

Cazarea am avut-o la hotelul Sunny, undeva in capatul statiunii, un hotel cochet, pe o coasta de munte, avand in spate paduri de pin si in fata privelistea de neuitat a golfului celui mai spectaculos din Thassos, strajuit de munti relativ inalti printre care si faimosul Ipsarion. Hotelul ofera conditii de cazare foarte bune insa nu il recomand celor foarte comozi intrucat, dupa plaja sau masa trebuie sa urce o panta de circa 150/200 de metri.

Celelalte trei zile am stat in Potos, la hotel Olympion, un hotel foarte bun situat chiar in centru. Spre deosebire de Skala Panagia, Potos este mult mai animat seara, are si o strada comerciala foarte pitoreasca. De aici ne-am inceput si expeditiile catre inima insulei in satele traditionale Theologos si Maries. Theologos e incantator dar daca mergeti cu masina va recomand sa o lasati la intrarea in sat pentru ca e foarte ingust si oricum farmecul este sa te plimbi pe stradutele lui parca uitate de timp.

In Theologos am luat o masa de pranz fabuloasa cu miel la protap la taverna Stelios, iar in Maries, am descoperit un lichior de trandafiri facut in casa de patronul tavernei Bethel, care parca ar fi nectarul zeilor. Nu in ultimul rand, trebuie remarcata ospitalitatea deosebita a thasienilor care pare ca s-au obisnuit cu romanii si s-au adaptat la pretentiile si modul lor de a fi. In loc de concluzii, daca inca ezitati sa mergeti in Thassos, eu cred ca nu aveti niciun motiv intemeiat sa nu o faceti. Vacante placute tuturor!

Trimis de adialexe in 21.07.14 17:03:10
Validat / Publicat: 21.07.14 20:16:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adialexe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster22 [21.07.14 17:25:02] »

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu review-uri de la cele doua locuri de cazare!

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: