ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2014
DIN: Medias
ÎNSCRIS: 21.07.14
JUN-2014

Un concediu reusit

Dupa mai multe vacante petrecute prin vestul Europei am ajuns pentru prima data in Turcia in 2006 iar dupa o saptamana am venit acasa cu un gust foarte amar spunand ca eu in acesta tara nu mai revin vreo data pentru un alt concediu.

Dupa 8 ani mai precis in iunie 2014 am ajuns din nou in Turcia la acest hotel Barut din Lara si dupa numai o zi mi-am schimbat total imaginea urata cu care ramasesem din 2006.

Era altceva decat in 2006, e drept atunci am fost in zona Alanya dupa vreo 4-5 ore de mers cu autocarul de aeroport.

Hotelul Barut e mai mult decat iti trebuie desi de la el incolo incep marile resorturi de figuri si ultralux.

Barut este foarte aproape de aeroportul Antalya cam 15 minute si poate fi caracterizat ca un loc cu multa verdeata, liniste, bun gust, stil, personal foarte amabil, camere frumoase si spatioase, mancare f. f. multa si buna, restaurante frumoase, plaja eleganta cu un ponton pe mare.

Hotelul are multe facilitati printre care amfiteatru in aer liber, cinema, night club, amfiteatru acoperit, cateva magazine, locuri de joaca pentru copii, doua pisicine mari, una mai mica si vreo 3 pentru copii, topogane cu apa si multe altele ca nu ai timp intr-o saptamana sa utilizezi pe toate.

Eu am stat impreuna cu familia mea in zona de vile a hotelului unde era o curte interioara cu un gazon superb si o piscina mai mica si frumoasa mai ales seara.

A fost o vacanta super odihnitoare si am plecat de acolo cu gandul de a mai revenii.

Hotel mai ofera si multe facilitati pentru copii de la patut pliabil fierbator, incalzitor, carucior, pana la mancare speciala pentru copii mici (trebuie comandata la receptie sau in restaurant). De asemenea in fiecare seara se organizau spectacole atractive de magie, acrobatie, disco in aer liber, mini disco pentru copii, artificii, etc.

Ziua erau organizate tot felul ce concursuri pe plaja sau la piscine.

Recomand toata zona Lara care s-a dezvoltat enorm de mult din 2006 cand in drum spre Alanya am trecut pe acolo si multe din aceste hoteluri abia atunci se construiau.

Un hotel de prost gust, foarte obositor si ultrasofisticat e Mardan Palace care pare a fi mai mult o moschee sau un obiectiv de vizitat si cred ca si mega-scump.

In rest toate hotelurile din zona Lara sunt mai mult de cat iti trebuie.

Zona mai are mall-uri, bazare si zona cu blocuri care multe par a fi noi. S-a dezvoltat acolo un loc pentru toate buzunarele.

Un singur lucru care nu mi-a placut e faptul ca plin de rusi care sunt niste taranoi care arunca cu dolari in toate magazinele si bazare facand ca preturile sa fie cam mari si greu de negociat.

Toti turcii cred ca esti rus si incearca sa te tepuiasca.

Daca le spui ca esti din vest schimba placa si te mai intelegi cu ei.

Exceptand asta a fost un concediu frumos petrecut la Barut Hotel din Lara unde sigur o sa mai revin. Nota 9 spre 10.

La noi in Romania nici peste 100 de ani nu o sa vedem astfel de hoteluri si servicii pentru ca suntem exact ca rusii niste taranoi iubitori de chici, manele, prost gust si nu stim sa impunem respect ca sa fim respectati.

Trimis de daany in 21.07.14 14:41:47
Validat / Publicat: 21.07.14 16:18:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya - Sunset Beach Hotel

VIZUALIZĂRI: 2371 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daany); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.00 EUR pe cameră

[21.07.14 16:17:57]

@daany: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

daanyAUTOR REVIEW
    [23.07.14 12:54:48]