ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2009
SEP-2007

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Placut, dar se putea si mai bine

Am fost la Selimhan pentru ca ne-au placut fotografiile de pe net, dar ori erau facute cu mult timp in urma, ori erau trucate. In unele poze aparea verdeata in jurul hotelului, pe cand in realitate din balcoanele din spatele hotelului vedeai zona de aprovizionare si tomberoanele comune mai multor hoteluri plus un zid apartinand hotelului vecin.

Stiam ca nu este pe plaja, este pe al doilea rand de hoteluri, dupa ce traversezi strada principala, ne-am interesat la agentia operatoare inainte de plecare.

Curatenia a fost buna, dar am avut o problema cu un bec ars, nu functiona de cand am ajuns, si a ramas neschimbat si la plecare chiar daca am insistat de cateva ori la receptie, pana ce am renuntat noi si seara citeam la un singur bec difuz de la o veioza de pe noptiera. Camerele mici, chiar foarte mici, iar baia a fost cea mai mica pe care am avut-o in vre-un concediu. Poate doar in Romania la 1* sa mai fie la fel. Au fost meritate cele 3*, cred.

Mancare bunicica, dar se refolosea des ce ramanea de la pranz la cina iar micul dejun a fost acelasi tot timpul. Pentru plaja era un shuttle bus dar noi nu am fost la plaja deoarece era cu pietre, ca peste tot in Kemer, si din cate au spus alti turisti era un fel de plaja comuna la mai multe hoteluri si prost intretinuta. Hotelul era aproape de zona comerciala a statiunii, cam 15 min de mers lejer in plimbare. In fiecare seara dupa cina, ne plimbam pana in enorma promenada-bazar si ne intorceam pe faleza foarte frumoasa, luminata, de unde trageai cu ochiul la multele hoteluri mai mult sau mai putin luxoase, ce aveau iesire la mare.

Kemerul merita vazut pentru peisajele magnifice. Din croaziera facuta pe mare, unde apropos romanii au fost cei care s-au distrat cel mai bine pe vas, se vad muntii superbi si cateva resorturi la care poti doar visa sa ajungi. Vrem sa revenim in Kemer, dar mai mult ca sigur ca ne vom orienta la ceva mai calitativ decat Selimhan, aici parca eram la o pensiune de batranei, unde aveai impresia ca si daca radeai mai tare se uita cineva lung la tine.

Pentru familiile cu copii nu este in nici un caz recomandat, pentru ca nu au nici un animator.

Trimis de bitnic in 20.11.09 23:32:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side, Fethyie

VIZUALIZĂRI: 937 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bitnic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de pe laterul hotelului

Andox
[21.11.09 00:19:44]

Ai platit fantastic de mult pt. un hotel de 3* in sept.

Cu banii astia puteai lejer alege unul de 5* daca te informai mai bine.

Poate pentru la anul cu ajutorul noului forum amfostacolo o sa faci o alegere mai fericita.

[21.11.09 10:34:24]

Andox: Se poate si pe forum dar si mai bine pe o noua sectiune marca AmFostAcolo, "Ce-mi recomandati? ", o sectiune special dedicata EXACT acestui subiect

E sectiunea in stadiul cel mai avansat dintre cele trei pe care le-am pregatit ca extensii pentru sectiunea de impresii - e aproape gata, sper ca in maxim 1-2 saptamani sa fie inaugurata, si se va putea numai bine folosi pentru alegerile de vacanta 2010!

[21.11.09 11:17:32]

uf, am uitat sa scriu un lucru important (care mi se parea ca se subintelege) : m-as baza SI PE TINE, Andox, acolo, pe MULTE din destinatii.

Nu as vrea sa dau acum prea multe detalii (pentru ca sunt idei si concepte provizorii, inca, unele dintre ele), dar am de gand, printre aletele, sa selectez cativa dintre utilizatorii cu experienta pe anumite destinatii - ceva gen "consultant AmFostAcolo pe destinatia X" - a caror cuvant sa fie evidentiat in cadrul raspunsurilor (pe care ORICINE le va putea da) la intrebarile din acea sectiune.

Daca o sa-ti faca placere si/sau o sa consideri util, doar, bineinteles - tu esti unul dintre cei avuti in vedere

Sau, bine-nteles, daca vrei poti participa acolo doar in calitate de simplu user.

Andox
[21.11.09 11:31:12]

Nu am experienta turistica necesara pentru asa ceva , dar binenteles ca in situatile in care consider ca pot ajuta, o sa o fac .

bitnicAUTOR REVIEW
[21.11.09 19:08:24]

Multumesc pentru ecouri, am stiut si noi ca e cam scump pentru 3* dar a fost o decizie luata in ultimul moment, dupa ce renuntasem initial la ideea concediului din toamna. Dar tinand cont ca a fost concediul in care eram singuri, fara copii, nu am lasat nimic sa ii strice farmecul si ne-am bucurat de aspectele placute.

[21.11.09 23:40:13]

Andox: spre deosebire de perceptia indusa pe un anumit forum, pe acest site termenul de "experienta" sau poate mai corect "expertiza turistica" nu presupune necesar sa bifezi IN TRECERE un numar de hoteluri pentru a fi un bun consultant turistic. Un numar cat mai mare de hoteluri la care SA FI STAT este un plus, dar nu este un criteriu suficient pentru a fi capabil sa dai un sfat turistic optim.

Pe acest site, a fi un consultant bun presupune, printre altele:

- sa intelegi ce asteapta cel ce intreaba de la acel concediu, care sunt preferintele lui de concediu etc

- sa fi luat contact direct cu acea destinatie si sa fie in stare sa-i aprecieze OBIECTIV particularitatile, atmofera, caracteristicile, comparativ cu alte destinatii

- sa aiba o buna capacitate de analiza si procesare a tuturor informatiilor turistice disponibile despre acea destinatie (personale PLUS cele din alte surse), pentru a face o selectie echilibrata, obiectiva a celor mai potrivite optiuni din punct de vedere al celui care intreaba, si nu din punctul de vedere al preferintelor celui care da raspunsul

- sa aiba cunostinta si sa stie sa prelucreze obiectiv PRETURI dintr-o gama MARE de surse, pentru a putea sa recomande obiectiv cele mai potrivite variante si in aceasta privinta

Stim amandoi prea bine, din experienta pe alte forumuri, ca te califici perfect pentru acest rol. Este insa optiunea ta daca doresti sa ti-l asumi sau nu.

Andox, bitnic
Alte impresii din această RUBRICĂSelimhan: