ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 12.07.09
JUL-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 9.5

Asa DA! Se poate face turism de calitate si la noi!

Prima noastra excursie in Delta... Nu stiam la ce sa ne asteptam, auzisem ca este frumos, stiam si despre tantarii din Delta si aveam o teama din acest punct de vedere, dar ne-am luat inima in dinti si am zis "Hai, mergem in Delta! "

Am inceput bineinteles cautarile pentru o pensiune care sa ne satisfaca gusturile si care sa aiba un comfort cat de cat si dupa citirea multor review-uri am ales pensiunea Delta Miraj din Sulina. Trebuie sa spun aici ca review-urile de pe AFA au fost hotaratoare in alegerea acestei pensiuni si pe aceasta cale tin sa le multumesc celor care isi scriu impresiile pe AFA deoarece te ajuta sa faci o alegere cat mai buna.

Noi am decis sa venim in Sulina pentru ca am vrut sa fim aproape si de plaja ca sa putem avea acces facil si sa facem plaja la mare daca vrem.

Am sunat direct la pensiune si am gasit liber un apartament (pat dublu + canapea dubla extensibila) pentru perioada in care am dorit sa mergem.

Am facut rezervarea direct prin telefon si am achitat un avans de 30% pentru a securiza rezervarea. Din acest punct de vedere totul a mers struna si tin sa-i multumesc pe aceasta cale d-nei Adriana, proprietara pensiunii, care mi-a da toat detaliile si instructiunile necesare ca sa ne organizam pentru ajungerea la pensiune!

Am plecat din Ploiesti in jurul orei 8:30 si am luat-o pe traseul Urziceni-Slobozia-Harsova-Tulcea. Am ajuns in Tulcea in jurul orei 12:30 si am lasat masina intr-o parcare privata si pazita (15 Ron/zi).

Pentru a ajunge de la Tulcea la Sulina sa stiti ca nu este asa usor... Nu sunt decat doua curse pe zi, una a Navromului (Pasagerul sau Catamaran-ul, depinde pe care o nimeresti) si Rapida, care este tot un catamaran mai rapid si mai mic si care este privat.

Cu Pasagerul (un vapor fluvial de capacitate cca. 400 persoane) se face cam 4 ore si costa cca. 30 Ron/persoana, cu Catamaranul (tot Navrom) se face cca. 3 ore si costa cca. 45 Ron/persoana iar cu Rapida se face cca. 1,5 ore si costa 50 Ron/persoana. La Rapida problema este ca trebuie facute rezervari din timp pentru a fi siguri ca aveti locuri (eu am sunat cu mai bine de o saptamana inainte).

O a doua problema in ceea ce priveste transferul de la Tulcea la Sulina sunt orele de plecare: se pleaca din Tulcea la ora 13 (Rapida) si la ora 13:30 Pasagerul sau Catamaranul. Atat! Daca le pierzi pe astea, nu prea mai ai alta varanta decat sa astepti a doua zi (sau eventual o cursa privata, dar te costa cat nu face si sigur alternativa asta o veti scoate din ecuatie).

La fel se intampla si la intoarcere, Sulina - Tulcea, tot cate o cursa Navrom pe zi si una privata (Rapida). Asa ca cea mai mare problema a turistilor pentru a veni in Delta este transportul pe apa, dupa parerea mea.

Noi am venit din Tulcea in Sulina cu Catamaranul Navrom, plecand la ora 13:30 din Tulcea si am ajuns in jurul orei 16 in Sulina. La debarcader ne-a asteptat cu microbuzul pensiunii Delta Miraj d-l Marius, proprietarul pensiunii, iar acest transfer de la debarcader la pensiune (cca. 1,5-2 km) a fost gratis, ceea ce este foarte frumos din partea dansilor si este un lucru de apreciat!

Coordonatele GPS exacte si verificate ale pensiunii sunt: N: 45.15877; E: 29.61601. Practic pensiunea se afla pe malul drept al Dunarii, chiar la intrarea in Sulina dinspre Tulcea.

Pensiunea dispune de 19 camere duble si un apartament (situat la etajul 2), cel in care am stat noi. Apartamentul este spatios, dotat cu un pat dublu si o canapea dubla extensibila, aer conditionat, frigider, baie dotata cu cada de dus si un balcon cu vedere la Dunare.

Temerile mele legate de tantari in Delta s-au spulberat in timpul acestui sejur. Am avut plasa de tantari la geamul camerei si aparat cu pastile contra tantarilor in camera, asa ca nu am avut nici macar o urma de tantari in amera pe tot timpul perioadei cat am stat.

Singurele ciupituri de tantari pe care le-am avut au fost daca am stat afara pe terasa dupa ora 20; in rest pe timpul zilei, nu am vazut tantari si nu ne-au deranjat nici macar in excursiile facute cu salupa pe Dunare, pe canalele cu stufaris si papura sau pe lacuri.

O singura sugestie as avea de facut aici: sa se puna plasa de tantari si la usa balconului a. i. sa poti lasa usa deschisa si peste zi si seara pentru a se aerisi camera, fara sa mai fie nevoie sa dai drumul la aer conditionat.

Curatenia a fost exemplara, pe tot parcursul sejurului nostru facandu-se curat in camera in fiecare zi.

Pensiunea ofera internet wireless gratis in holul de la receptie si in restaurant, dar am constatat ca aveam semnal bun la WiFi si in balcon si chiar si in camera.

Cladirea pensiunii este situata perpendicular pe malul Dunarii iar in fata ei, peste drum, dispune de un ponton la care sunt acostate cele cateva ambarcatiuni ale pensiunii cu care se organizeaza diverse excursii si de asemenea sunt cateva masute cu scaune si umbrele la care se poate sta ca pe o terasa, foarte comfortabil, sa iti savurezi cafeaua de dimineata sau sa bei orice altceva si sa privesti Dunarea si numeroasele ambarcatiuni care trec necontenit pe Dunare.

O alta facilitate pe care o are pensiunea este ca in fata ei este si statia de microbuz care parcurge traseul de la pensiunea Mila 2 la plaja Sulina.

Pretul unui bilet este de 1,5 Ron/persoana si in felul acesta am ajuns foarte usor la plaja direct din fata pensiunii.

Ceea ce ne-a atras atentia de la bun inceput la pensiune au fost valurile de muscate care acopereau etajul 2, etajul 1 si parterul pensiunii, inflorite toate si de o frumustete deosebita.

Curtea interioara din fata este pavata si la poarta sunt parcate cateva biciclete care se pot inchiria pentru divese plimbari prin Sulina.

Restaurantul are o capacitate de cca. 50 de locuri si din cate am inteles de la dl. Marius serveste masa doar pentru cei cazati in pensiune.

In spatele restaurantului se afla piscina care este suficient de mare a. i. sa se zbenguie in ea si copii dar si adultii ca sa se racoreasca.

De asemnea piscina dispune si de sezlong-uri cu saltele si prosoape gratuite. Apa este foarte curata si tratata dupa toate standardele in domeniu, asa ca din acest punct de vedere am fost linistiti si ne-am lasat copilul sa se zbenguie in piscina cat a vrut.

Masa:

De la bun inceput am stiut ca pensiunea ofera regim de masa DP si noua ne-a convenit asa, tinand cont ca aveam nevoie ca doua mese pe zi sa fie asigurate fiindca aveam si copilul cu noi. D-na Adriana ne-a spus de la un inceput cum sta treaba cu masa si ne-am putut bucura de delicioasele mancaruri cu specific de peste preparate de personalul de la bucatarie carora din partea mea le ofer nota 10 cu felicitari!

Micul dejun a fost in stil bufet suedez si a inclus suficiente feluri de mancare care sa multumeasca pe toata lumea: cereale cu lapte, iaurturi, unt cu gem, omleta, diverse tipuri de mezeluri, branza, cascaval, rosii, castravete, ceai de diverse tipuri, sucuri iar cafeaua de dimineata este inclusa in micul dejun.

Se poate servi si pranzul tot in cadrul restaurantului pensiunii, contra cost. Pentru a servi pranzul este necesar sa specifici daca doresti acest lucru de dimineata deoarece restaurantul nu este genul de "a-la-carte" ci este cu circuit inchis, doar pentru oaspetii pensiunii si este necesar sa se stie numarul de portii care trebuie sa fie gatite in avans. Fiecare pranz sau cina includ doua feluri de mancare, in principiu pe baza de peste daca nu se specific altfel: o ciorba/supa de peste si un felul doi si au incluse automat si un desert.

Pentru cei care chiar nu suporta pestele la mese, se poate prepara si altceva, dar trebuie precizat de dimineata catre personalul de la bucatarie ce anume se doreste.

Deci alternative sunt. Eu recomand insa sa nu ratati secialitatile pregatite aici deoarece nu veti regreta nici o secunda!

Eu, de fel sunt un "om al porcului" si nicidecum un "om al pestelui", dar va spun ca aici, am lins din farfurii tot ceea ce ni s-a pregatit si servit la mese.

In plus portiile sunt super-suficiente si am avut situatii in care nu am putut termina din farfurie deoarece nu mai puteam.

Preturile dupa parerea mea nu sunt mari, tinand cont ca te afli in Delta, unde absolut orice se aduce pe calea apei iar acest transport pe apa costa.

Noi am preferat de mai multe ori sa luam si pranzul tot in cadrul pensiunii deoarece in Sulina nu stiam peste ce am putea da in cele cateva locatii unde ai putea servi o masa si am preferat sa evitam surpizele neplacute.

Excursiile facute cu salupa pensiunii:

Am facut in a doua zi de cazare doua excursii cu una din salupele pensiunii, cea de 8 locuri, prima de dimineata, pe traseul canalul Imputita - lacul Bijan - lacul Lumina excursie care a durat cca. 3 ore, timp in care Alex, pilotul si ghidul nostru in acelasi timp ne-a aratat tot ceea ce se putea vedea pe respectivul traseu.

A doua excursie pe care am facut-o in aceeasi zi, dupa amiaza, a fost la varsarea Dunarii in mare si ne-am intors prin golful Musura inapoi la pensiune. Si aceasta excursie a durat cca. 2,5 - 3 ore.

Una peste alta concluzia mea este ca merita sa veniti in Delta, merita sa faceti, poate pentru unii, un sacrificiu financiar, dar va veti bucura de peisaje unice si veti vedea locuri care va vor ramane intotdeauna in memorie. Iar pensiunea Delta Miraj este clar un reper de calitate in turism in Sulina, parerea mea personala fiind ca desi este catalogata ca 3*, prin felul cum se prezinta si prin serviciile oferite este peste aceste 3*.

La sfarsit vreau sa rezerv un spatiu pentru cei care au facut posibil sa avem un sejur deosebit in Delta si care ne-au facut sa ne simtim ca acasa, ca facand parte din familia lor.

Dl. si d-na Adriana si Marius Ionita, proprietarii pensiunii, care au fost niste gazde excelente, draguti, amabili si mereu cu zambetul pe buze, cu care am stat mult de vorba despre orice si care ne-au oferit tot felul de informatii interesante.

Dl. Marius, de cand ne-a luat de la debarcader, ne-a oferit pe drumul spre pensiune informatii despre cladirile principale din Sulina si despre orasul Sulina, o binevenita lectie de istorie pentru noi care nu stiam mare lucru despre acest oras.

D-n Adriana de la primul contact telefonic avut cu dansa pentru rezervare si pe tot parcursul sederii noastre in pensiune a fost foarte amabila si deschisa si a facut totul ca noi sa ne simtim cat mai bine si sa nu ne lipseasca nimic. Multumim!

Alex, pilotul salupei noastre care ne-a dus in excursiile facute la lacul Bijian si lacul Lumina, la varsarea Dunarii in mare si ne-a dus si pe tot felul de canale inguste cu foarte mare dibacie, ne-a aratat cum se deschide un canal blocat de plauri si ne-a explicat si ce sunt acestia, ne-a oferit infomatii despre orice pasare am vazut-o si orice vietate intalnita. Multumim Alex!

Si nu in ultimul rand fetelor care ne-au servit in tot acest timp, Alina si Ionela, care au fost tot timpul cu zambetul pe buze si ne-au intrebat mereu daca totul este in regula si daca mai dorim ceva. Multumim!

Inchei asa cum am si inceput: asa DA! Uite ca se poate face si tursim de calitate la noi in Romania si inca intr-o zona unde nu este asa usor de mentinut un astfel de standard de calitate! Bravo!

Trimis de Catzus in 20.07.14 22:08:38
Validat / Publicat: 21.07.14 00:52:46

VIZUALIZĂRI: 3018 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea vazuta din mijlocul Dunarii

mirelatanc
    [29.07.14 19:41:02]

Frumoase impresii!

Va rog sa ne precizati cat ati platit pentru excursiile cu salupa pensiunii.

Va mutumesc!

CatzusAUTOR REVIEW
    [29.07.14 22:57:12]

@mirelatanc:

Am invatat si eu ca in Delta, la transport, totul se raporteaza la costul carburantului pe ora de utilizare a mijlocului de transport. Deci depinde cu ce anume te deplasezi: barca cu motor de 5CP, care consuma 5l de combustibil/ora sau cu o salupa cum motor de 90 CP care consuma 30l de combustibil/ora...

Noi am facut excursiile cu una din salupele pensiunii (si aici pot sa va spun ca este o mare diferenta dpdv al comfortului comparativ cu barcile pescaresti dotate si ele cu motoare si la care costul este mai mic) care avea un motor de 90CP, daca nu ma insel. Pentru ambele excursii mentionate in review costul a fost de 60 Ron/adult si 20 sau 30 Ron/copil (nu mai stiu exact pretul platit pt. copil).

Exista in centrul Sulinei anunturi cu excursii cu barca la 35Ron/persoana, dar acelea sunt cu barci pescaresti dotate cu motoare de 5,10 sau 15 CP si in care stai doar pe o scandura in barca, fara spatar si va spun ca sa mergi 2-3 ore cu barca in conditiile astea nu este chiar comfortabil...

mirelatanc
    [30.07.14 11:22:23]

@Catzus: Multumesc mult pentru raspuns!

Catzus, mirelatanc
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Delta Miraj: