ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2014
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 08.01.14
JUL-2014

Excelent

Acum 2 zile m-am intors din aceasta destinatie de la hotelul Tatlises si pot spune ca sunt mai mult decat multumit atat de camera de hotel (care era mare, mobilier nou, cu o priveliste de vis) cat si de servicii precum curatenie in fiecare zi, ospatari amabili dar nu stiu engleza, si masa diversa, gustoasa (aveti de unde alege, pe romaneste era o gramada de mancare si deserturi pentru toate gusturile).

Piscina foarte curata, suficient de mare. Nota 10 acord acestui hotel.

Ce va pot spune despte Kusadasi (daca esti tanar si stii sa te distrezi nu ai cum sa te plictisesti), este frumos cu multe magazine de unde puteti cumpara si la preturi bune si la supra pret depinde cat de bine stiti sa negociati.

ATENTIE!!! am citit si eu pareri inainte sa plec si lumea spunea ''schimbati banii din tara daca aveti de unde ca e mai bine cu lire turcesti, TOTAL GRESIT, am cumparat lire turcesti din tara la un curs mai mare decat era acolo pe cel mai important bulevard (TIPIC ROMANESC), se poate plati in euro la orice inafara de obiective turistice (effes, casa Fecioarei Maria etc) schimbati lire doar ce e necesar chiar acolo.

La capitolul plaje nu stau prea bine ar mai necesita investitii ca sa arate intr-un fel (nu mi-a placut nici o plaja), dar se compenseaza cu boat trip, parasailing care e nebunie maxima, si alte distractii.

A fost superb, recomand acest hotel si aceasta destinatie dar pentru cei care aleg un alt hotel va dau un sfat informativa inainte unde este amplasat ca sunt unele chiar departe si o sa fie un mare disconfort sa nu mai zic ca microbuzele lor circula doar pana la ora 24 si in cazul asta daca iesi seara in oras bei un suc si pleci.

Distractie placuta!

Trimis de adi_chin3zu in 20.07.14 21:11:16
Validat / Publicat: 20.07.14 21:54:30

VIZUALIZĂRI: 2399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adi_chin3zu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.20 EUR pe cameră

[20.07.14 22:06:10]

@adi_chin3zu:

Ai citit tu ceva păreri, dar nu ai prea înțeles.

Majoritatea recomandă să plătești cu lire turcești sau cu card, că ieși mai ieftin decât cu euro., la fel cum retragerea lirelor turcești de la orice bancomat de pe teritoriul Turciei într-o singură tranșă este mai avantajoasă decât dublul schimb lei-euro în țară și euro-lire la destinație. Înainte de a cumpăra lire din țară trebuia să compari cursul cerut cu cel oficial.

[20.07.14 22:51:33]

@nicole33: imi puteti spune si mie, va rog, de unde se pot schimba euro in lire sau lei in lire din bucuresti? si la ce curs? ca eu de cate ori am fost in turcia, am cautat dar nu am gasit! poate nu am stiut eu de unde!

[20.07.14 23:06:53]

@bigu_2006_rapid:

Tocmai schimbul leilor în lire în București NU l-am recomandat.

Lire turcești se găsesc la casa de schimb de la șaormeria de la Dristor (Dristor Kebap) vis a vis de Mc. Donalds, dar mie nu mi s-a părut un curs avantajos.

Are și alte puncte de lucru, dar eu acolo am fost.

Ai deja câteva experiențe în Turcia și știi cam cât dorești să cheltuiești. Scoate de la bancomat din Turcia într-o singură tranșă de pe orice card de debit în lei și nu te doare capul.

[20.07.14 23:38:41]

@nicole33: eu intotdeauna am schimbat de la ei! ba la canakkalle de la schimb valutar de langa hotel helen, ba de la arsanli tesitleri (sper ca am scris corect), un popas imediat dupa vama turca de la kapicule, dar situat pe partea cealalta pe sensul de mers spre romania!! acolo la Arsanli am avut si cel mai bun curs euro/lire de cand umblu prin turcia! 255 lire la 100 de euro!

[21.07.14 13:31:40]

@nicole33: Nu imi spune ce am inteles si ce nu! Nu stii ce si unde am citit! . Ideea e ca EURO e la putere si nu e delok mai scump sa platesti cu el daca calculezi la cursul lor de schimb pretul cerut in lire ca oricum accepta peste tot EURO! (sa nu mai zic ca multe preturi sunt chiar in euro de parca euro e acolo si nu lira) Acum as pleca doar cu EURO si as schimba doar ce e necesar la casele lor de schimb!!! Astea sunt parerile mele si nu ma intereseaza completari cine vrea sa tina cont de ce am scris bine cine nu sa tina cont de parerile cui crede!!!

[21.07.14 17:39:15]

@adi_chin3zu:

În primul rând ar fi indicat să-ți măsori cuvintele. Tonul tău nu este cel mai potrivit.

Nu știu unde și ce ai citit și, sincer, nici nu mă interesează. Ce ai înțeles se vede din impresiile de mai sus.

Mă deranjează însă când faci recomandări departe de realitate pe un site care se dorește a fi unul de informare și nu de dezinformare. Din partea mea poți merge în Turcia cu ce valută vrei și o poți schimba la ce curs găsești, dar nu crea confuzie printre cititorii site-ului.

Există și plaje foarte bune în zona Kusadasi. Dacă tu nu le-ai găsit asta nu înseamnă că ele nu există.

[21.07.14 17:41:46]

@bigu_2006_rapid:

Azi vindeau lira turcească la un curs de 1,68 lei.

Oficialul este 1,5524.

Eu zic că nu merită.

[21.07.14 18:23:39]

@nicole33: multumesc! sa inteleg ca la dristor kebab, nu? m-ar fi interesat care este cursul euro/lira prin kusadasi sau in alte locuri pe traseu (canakkalle, arslan tesitleri, etc.)

[21.07.14 20:06:55]

@bigu_2006_rapid: saptamana trecuta era cam asa, in Istanbul...

1$=2,13-2,15tl

1E=2,85 tl

Acum, cu riscul de a fi certata de autorul review-ului... mai bine-mi torn singura cenusa-n cap... dar nu pot sa ma abtin!

1. @nicole33 nu a jignit pe cineva, dimpotriva sfaturile acestui utilizator sunt cat se poate de pertinente, juste si la obiect! Este un bun consilier pe relatia Turcia, nu vorbeste 'DIN AUZITE', are o vasta experienta, iar sfaturile ei au fost mereu binevenite!

2. Da, in ambele ecouri postate de ea... sunt lucruri cat se poate de calculate, gandite si experimentate!

3. Daca e sa vorbim despre "euro la putere" si eu spun ca nu este deloc asa... si asta la un simplu calcul!

Variantele optime au fost date de colega de site, nu are rost sa repet... eu neavand card, aleg mereu dolarul, iar plata pe acolo o fac exact cum imi convine, in dolari sau in lire.

Exemplificare;

Daca pt un lucru, obiect, turcul imi cere 10$ credeti-ma pe cuvant ca se va multumi cu 20lire, ceea ce inseamna 1,5 lire castig! La 100$ inseamna 15 lire adica 7,2-7,3$... o cina, o traversare dus/intors cu ferry-boat-ul pe partea asiatica pt 2 persoane, samd.

Autorului acestui articol nu-i recomand altceva, decat sa accepte ca acest site este atat de plin de pareri si pareri, sfaturi, raspunsuri, incat noi toti ceilalti selectam ceea ce credem ca ne avantajeaza si uneori parerile unora nu coincid cu a altora...

Pun cenusa?!

Dabator
    [21.07.14 21:25:50]

@bigu_2006_rapid: Și eu am prospectat cursul lirei anul trecut iar la Dristor Kebap mi s-a părut extrem de ridicat.

Am găsit la nu știu ce bancă (nu îmi mai aduc aminte) 50 TL și am luat de acolo.

Cum cred eu că e cel mai bine:

- unde se poate plăti cu cardul este de preferat.

- merită mai mult de schimbat EUR în TL decât de scos banii de pe card de credit (dacă e cazul).

- pentru a nu te păcăli schimbă la bancă sau automate de schimb (am observat că iese mai bine la automat de schimb, mai ales dacă suma este mai mare).

Dacă ai nevoie de 30 TL pentru început ne putem întâlni (vorbim pe PM) și ți le dau la curs BNR (mi-au rămas de anul trecut).

[21.07.14 21:48:19]

@maria55:

Îți mulțumesc frumos pentru intervenție și pentru susținere.

Din păcate, aceste comentarii au reușit să mă enerveze. Poate și pentru că mă așteptam să citesc ceva interesant despre hotel, despre poziționarea acestuia pe un deal, oferind o panoramă superbă asupra Kușadasi-ului și a mării, dar la 700 de metri de centrul orașului și la peste un kilometru de plajă și de port, despre faptul că nu oferă all inclusive, ci doar mic dejun sau demipensiune, eventual despre un preț, care sigur a fost excelent, al sejurului și tot așa.

[21.07.14 22:20:51]

@nicole33: mergi tu pe plajele alea bune pe care eu nu le-am gasit si vezi-ti de treaba!

[21.07.14 22:27:55]

@adi_chin3zu: Te rog respectuos (sper să înțelegi cuvântul) să te adresezi cuviincios colegilor de site.

Dacă vei continua cu acest ton voi fi nevoit să iau măsuri disciplinare.

[21.07.14 22:28:21]

@adi_chin3zu:

Am fost și voi mai merge, dar ție nu-ți spun unde le-am găsit.

Un preț al sejurului nu ne spui și nouă?

[21.07.14 22:33:19]

@adi_chin3zu: draga prieten de site, permite-mi sa te numesc asa...

Am apreciat si punctat, dupa cum cred ca ai observat, acele lucruri care trebuiau punctate... ai avut cateva sfaturi bune, daca erau si poze... era si mai punctabil...

Faptul ca nu au fost plajele pe gustul tau... chiar si aici tind sa-ti dau dreptate... asa e... in statiune sunt petice de plaja! Pacat insa ca documentarea ta inainte de a explora statiunea nu a fost completa... de la hotelul tau, cu un dolmus care avea cap de linie in zona, in 10 min ajungeai la cea mai cea plaja a statiunii... Long Beach... iar daca e "long" apoi sa stii ca asa e... nisip fin, intrare lina in apa, fara pietre, plaja amenajata... ehe... ai ratat, nu-i nimic insa, poate o data viitoare-ti va schimba viziunea asupra acestui aspect!

[21.07.14 22:35:53]

Hai ca m-ai dat pe spate cu schema asta a lui Pitagora daca turcul cere 10 $ se poate multumi cu mai putin si in dolari sau in orice alta moneda )) nu ai inventat roata asta e negociere nu are treaba cu moneda cu care platesti!

[21.07.14 22:37:31]

@adi_chin3zu: ramai pe spate... deja ma plictisesti!

A fost doar un exemplu... chinezule!

[21.07.14 22:38:56]

@maria55: Daca vrei sa stii am fost si la Long beach iti pot arata si poza nu iti mai da cu parerea unde am fost si unde nu, crede-ma k nu prea ai fost plecata daca mizeria aia de plaja o consideri plaja buna. Cu asta am incheiat comentariile ca nu mai am chef

[21.07.14 22:48:52]

@maria55: un exemplu cat se poate de aiurea

[21.07.14 22:50:08]

@adi_chin3zu: ai dreptate... nu prea am fost plecata... bine ca n-ai zis "dusa"...

Concluzie:

Nu prea citesti ce se scrie pe acest site... altfel observai sutele de poze postate de mine din Kusadasi... si ele vorbesc mai mult decat 1000 de cuvinte... mai ales cand sunt cuvinte goale!

Acum chiar amanam discutia pana-ti vine chefu' sau pana mai citesti tot ceea ce sa scris despre Kusadasi...

[22.07.14 11:06:49]

Descrierea cazarii este destul de sumara, dar concisa; aprecierile personale legate de monedele folosite sunt de prisos - este ca la bursa, alegi ceea ce crezi ca iti convine mai bine. Sfaturile sunt totusi bine venite.

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar raportul calitate / pret este favorabil. Evident ca nu sunt conditiile din Antalya sau Bodrum, dar si pretul este rezonabil. Aprecierile despre Kusadasi sunt totusi, zic eu, exagerate. 2014 a fost al III-lea an de vacanta petrecuta aici si nu am reusit sa vizitez tot ceea ce poate incanta ochiul si sufletul... asta spune multe.

Apreciez si accept parerea ta, chiar daca nu-mi place.

Vacante mai placute pe viitor.

Corina70
    [22.07.14 11:32:28]

@Dabator: o mica precizare:

nu este avantajos dpdv al taxelor/comisioanelor sa scoti bani de pe cardul de credit. ma rog, daca nu ai bani pe cel de debit (in contul atasat, mai exact), il poti folosi si pe cel de credit, dar te costa un pic in plus pentru aceasta operatiune.

cardul de credit este "gandit" sa incurajeze plata cu cardul, eliminand astfel banii "fizici" in platile efectuate. cu atat mai mult cu cat folosesti niste bani pe care de fapt nu ii ai, este un mic credit pe care banca ti-l pune la dispozitie sa-l folosesti asa cum ai nevoie, respectand conditiile de rambursare, pentru a beneficia de dobanda 0, mentinerea limitei de credit si castigarea unei "reputatii" de bun client in relatia cu banca.

comisionul de retragere numerar la ATM cu cardul de credit este mai mare decat aceeasi retragere facuta cu cardul de debit (de salariu cum il numesc multi).

nu discutam acum despre carduri de debit sau de credit pentru care utilizatorul are negociate cu banca anumite conditii preferentiale, cum ar fi scutirea sau reducerea taxelor/comisioanelor pentru operatiuni efectuate cu cardul (la ATM, POS sau pe net - rezervari sau cumparaturi de pe site-uri).

[22.07.14 15:53:37]

@Corina70: Cam asa este. Eu am extras 100 TRY (1.5923) de pe card de credit si cu tot cu dobanda de retragere (0.7 lei) si comision ATM international (11 lei), a reiesit un curs de 1.7093 lei. Cam cat era cursul la Dristor in acea perioada - mai 2014. Daca achiti creditul in timp util, este avantajos totusi. Se pune la socoteala si avantajul portofelului mai subtire si faptul ca la o valoare mai mare a retragerii ponderea comisioanelor scade pe unitatea de schimb.

[22.07.14 23:49:52]

@mihai. neagu:

De acord cu tine, dar doar în situația în care tot ceea ce îți dorești de la un sejur în Turcia este un hotel cu demipensiune poziționat pe un deal și departe de orice. Practic, acesta nu este prețul final. Chiar și așa însă ziua este lungă și mai trebuie să scoți niște bani din buzunar pentru masa de prânz, pentru o cafea, o apă, un suc, o bere, o înghețată, pentru transportul către centrul orașului, către plajă (oricare plajă ai alege, cea mai apropiată se află la peste 1 kilometru de hotel, distanță uriașă pe căldurile din iulie din Kușadasi), șezlonguri și umbrelă la plajă. Distracțiile nocturne prin baruri și discoteci implică alte costuri suplimentare. Un hotel cu all inclusive situat chiar pe plajă te scutește de toate aceste cheltuieli, dar te costă mai mult biletul.

Suma retrasă a fost destul de mică, aproximativ 35 de euro, fiind puțin probabil să fi cheltuit doar atât în concediu. Dacă ai fi retras o sumă mai mare și ai fi folosit un card de debit, cursul ar fi ieșit, cu siguranță, mai bun.

[23.07.14 08:18:46]

@nicole33: Coooorect. Eu am ales un resort situat in afara orasului, cu plaja proprie si AI. Bugetul fiind relativ mic cu un e. b. si cazare in mai. Am mers cu masina proprie si am avut independenta in miscare.

Totusi, nu toata lumea are aceleasi posibilitati, aceleasi gusturi sau aceleasi optiuni de distractie. Pana la urma omului i-a placut vacanta cu exceptia plajelor. Nu sunt de acord cu remarcile asupra plajelor dar am spus ca accept opinia sa.

Legat de schimbul valutar: Am avut si euro dar am folosit in special cardul. Sincer, este mai avantajos acest mijloc de plata. Asta am si incercat sa subliniez.

Chiar si cu un card de credit, tot am iesit mai bine decat cu schimbul in tara a banilor.

ps: da, asa este, suma de 100 lire am schimbat-o in drum spre casa, la Canakkale, pentru traversare si un mic rasfat seara pe faleza orasului.

Paula M
    [23.07.14 16:48:56]

@adi_chin3zu:

Sunt total de acord cu tine. Preturile din bazar sunt afisate in euro in proportie de 70% si daca platesti in lire acolo unde se cere euro nu iesi deloc mai ieftin, dimpotriva (o sa va dau un exp: am cumparat o cutie de rahat ce costa 1 euro si mi-a cerut 3 lire turcesti pe ea, eu dand pe o lira turceasca in Romania 1.75 lei. Facand un calcul simplu, veti vedea diferenta. Si asta mi s-a intamplat si la inchirierea unei masini unde pretul era in euro, iar eu am platit cu 5 lire in plus si nu ptr ca nu as stii sa calculez). Deci mergeti linistiti cu euro si schimbati acolo doar cat aveti nevoie, la orice casa de schimb unde cursul este mai bun decat in Romania.

Si in legatura cu plajele, acestea sunt punctul slab din Kusadasi. Am fost atat la Silver Beach, cat si la Long Beach si va spun ca nu merita sa parcurgeti atata drum degeaba ptr ele!! Mai bine faceti plaja chiar pe faleza, in zona portului ca este de 1000 de ori mai fain. Silver Beach, e o plaja pustie, uitata de lume, iar de Long Beach e doar numele. In afara de faptul ca este lunga, nu ofera absolut nimic. In apa am intrat o singura data din cauza pietrelor si apa era destul de murdara. Dar asta stiam din informari, doar ca m-am si convins.

[23.07.14 19:00:36]

@Paula M: fratilor, nu mai cumparati cutii din acelea de rahat 5+1 sau maistiu eu cum! e un mare... fas!

[23.07.14 19:04:47]

@bigu_2006_rapid: mai bine luati vrac, sunt multe magazine, gustati inainte sa cumparati, la cutiile alea mai mult cumperi ambalajul, sunt doar cateva bucatele in cutie si cam fara gust!

Flaviu
    [23.07.14 19:06:01]

@nicole33:

Saru'mana!

Sper sa nu ma puna Necuratul sa intru vreodata in polemica cu dvs. ca mi-am dat foc la valiza!

adi_chin3zu, bigu_2006_rapid, Corina70, Flaviu, maria55, mihai.neagu*, nicole33, Paula M
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Palace Hotel (ex Tatlises):