ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2014
ÎNSCRIS: 24.07.12
JUL-2014

Taverne Zankynthos

Green Frog

Taverna este situată în Argassi, are și un Supermarket bine aprovizionat în partea in față, parcare pentru clienți în partea din spate, restaurant și terasă. De asemeni terasa are și un loc de joacă cu un castel gonflabil, leagăne, etc și o masă de biliard. Noi am luat masa pe terasă de 4 ori.

Atmosfera este plăcută, chelnerii te fac să te simți în vacanță, foarte amabili, meniul în limba română (înțeleg și copii ce comandă și nu aleg inevitabil pizza sau carbonara), mâncarea bună. Pisicile pot fi puțin obraznice dacă le dai atenție. WiFi nu este pe terasă.

Prețurile se încadrează în media celorlalte taverne. Copii au preferat această locație datorită locului de joacă, noi am stat mai mult și mai liniștiți.

Ca sfat: verificați nota de plată, probabil nu intenționat dar de fiecare dată când am mâncat aici fie am avut ceva în plus (prietenii au cerut vin și a apărut pe ambele note de plată aceeași cantitate), fie era greșeală de calcul în plus pentru noi (1-2 Euro) dar s-a rezolvat cu scuzele de rigoare.

Dionysos

Tot în Argassi, este mai mică, mai rustică, dacă nu vii din timp (ora 18) aștepți să se elibereze o masă. Mâncare bună, meniul zilei pentru 2 la 18 Euro, desert cu artificii (spe bucuria copiilor). WiFi cu parola. Parola este pe o hârtiuță pe care o iei dintr-o gentuță atârnată pe perete, pe care scrie România. Ospătarul ne-a abordat și ne-a spus că și-a petrecut concediul la Brașov.

Amabili, servire rapidă (au tot interesul să se elibereze masa), prețuri în medie.

Papillon

Tot în Argassi, locație cu aspect puțin peste celelalte, ospătari mai elegant îmbrăcați, unul îți ia comanda de băutură, altul de mâncare, unul primește clienții și vine pe la mese să verifice dacă e totul OK, toaleta mai curată. Au cuptor de pizza, se vede diferența dacă ai comandat ceva din aluat de pizza, în plus băiatul de la pizza face și spectacol cu aluatul. Există meniu (2 variante) 10 Euro / persoană.

Prețuri în medie, nu am observat diferențe semnificative. Din partea casei la sfârșit un uzo în pahare mici și copii un cocteil în aceleași pahare.

Sea Food Restaurant

În Zante, aproape de port, în șirul de taverne, restaurante și cofetării de pe faleză. Meniul așa cum îi spune numele este în mare parte format din pește dar găsești și altceva de mâncare.

Un lucru pozitiv pe care l-am remarcat este meniul pe care îl primește fiecare și pe care încercuiește ceea ce dorește și scrie numărul de porții. Este în două exemplare, un exemplar îl primești atașat la nota de plată. Este și mai operativ, nici nu ai discuții ulterioare. Există și meniuri începând de la 7,5 Euro/ pers. Mâncarea vine repede, este bună.

Prețuri puțin mai mari decât în Argasi. La sfârșit primiți din partea casei o dulceață de smochine, cireșe și cred caise și odată cu nota multe bomboane de drum. Nu au în meniu cafea și nici dulciuri, te direcționează la localul de lângă dacă dorești. Nu știu cum se numește, dar o să-l remarcați după coada la înghețată.

Atenție: înghețata se cântărește deci să nu vă fentați că nu e prețul în Euro / glob. Ieșiți mai scump dar e foarte bună și merită încercată.

Taverna Apelati

În drumul spre Keri, de fapt la întoarcere ne-am oprit la o tavernă - pensiune. Pusesem ochii pe ea încă de la plecarea spre Keri, pentru că era în mijlocul unei vii, avea o terasă umbroasă și părea mai autentică.

Pentru a o localiza mai bine voi pune o poză cu indicatorul care se află în dreptul pensiunii. Nu am greșit pentru că legumele chiar aveau gust de grădină și mâncarea era parcă mai autentică. Ni s-a spus că toate sunt din grădină și ni le-a și arătat. Nu există meniu, nici prețuri, proprietara îți oferă cam ce are (am cam avut o strângere de inimă neștiind de la început la ce sume să ne așteptăm).

Oferta a fost: Tzaziki, salată grecească, miel, iepure, musaka, vită, pui la cuptor. Garnitură: cartofi prajiți, copți sau orez. Vinul casei din producție proprie – alb sec (4 Euro/ litru – am aflat la sfarșit când prietenii au luat un litru pentru acasă). Desert: înghețată făcută în casă (doar vanilie sau fistic) sau un desert la cupă cu cremă și biscuiți. Mâncarea a fost bună, porții mari. Nu am primit nimic din partea casei.

Socoteala s-a facut la sfârșit, am vazut doar suma finală, nu știu cum le-a calculat, ideea e că am mâncat bine și am plătit cam cu 10-12 Euro/ familie mai puțin decât de obicei raportat la aceleași cantități. Și să nu uităm că ne-am bucurat de liniște, parcă eram la bunica pe terasă la țară.

Taverna X(nu am putut citi numele dar atașez foto)

Taverna este situată în ultima curbă înainte de a ajunge la Mincenian Tombs (pe care dacă nu ești atent le ratezi) venind dinspre Volimes. Am oprit pentru a face câteva poze și ne-am dat seama că ne e și foame. Am luat un meniu (pentru a nu avea surprize) și prețurile ni s-au părut chiar rezonabile.

Taverna este a unei familii, lucrează mama, tata, bunica și băiatul cel mare (vreo 9-10 ani), fetița de vreo 2-3 ani doar cucerea clienții cu zâmbetul și ochii mari. Ne-am distrat, recunoscându-ne parcă ai noștrii copii, băiatul se juca pe tabletă la o masă lăngă intrarea în restaurant și nu întotdeauna își auzea mama care striga din bucătarie (sau nu vroia să o audă până nu termina nivelul). Foarte amabili, ne-au adus rapid din partea casei pâine cu usturoi și ulei și ne-au întrebat dacă nu mai vrem, la sfârșit fructe pe săturate.

Ne-au invitat seara următoare la o seară grecească, spunând că nu trebuie să consumăm nimic, ne rezervă și masă. Era mult prea departe de cazarea noastră. Prețurile au fost cele mai mici din câte locuri am mâncat și priveliștea...

Trimis de Gabise in 20.07.14 13:45:51
Validat / Publicat: 20.07.14 15:37:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Vedere de pe terasa tavernei
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

lilikf
[20.01.15 11:08:03]

@Gabise - Taverna X se cheama MIHALI S.

DOINITA
[01.09.15 09:20:03]

Frumos si util. Taverna a carui nume nu ai reusit sa-l citesti se numesete:Taverna Mihalis... Felicitari!

DOINITA, lilikf
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? [Alte] Taverne în Zakynthos: