ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2014
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 25.06.13
JUN-2014

Cu “Săndel” prin ţărişoară (2)

A doua zi (30.06.2014) am purces la drum, în decursul căreia urma să vizităm câteva locuri interesante. Trebuie să precizez aici că scopul călătoriei noastre era Transfăgărăşanul, însă nu ne puteam duce aşa direct şi am hotărât să ocolim puţin (să vedem şi alte zone).

Aşa că am stabilit ca circuitul nostru să se desfăşoare pe ruta: Brăila – Buzău - Valea Buzăului – Hărman - DN13 până la Vânători - apoi dreapta pe DN 13C - Cristuru Secuiesc – Corund – Praid – Sovata - Tg. Mureş –Cluj - M-ţii Apuseni - Alba Iulia –Sibiu – Transfăgărăşan - acasă.

Urmând traseul stabilit urcăm cu spor pe Valea Buzăului, admirând a nu ştiu câta oară frumuseţea zonei şi lăsând în urmă câteva obiective, demne de vizitat, dar pe care noi le-am vazut cu alte ocazii: tabăra de sculptură de la Măgura şi mânstirea Ciolanu sau Vulcanii Noroioşi de la Pâclele Mari. De fiecare dată când trecem pe lângă lacul de acumulare şi barajul de la Siriu suntem surprinşi de întinderea de apă, care ne lasă, la propriu, fără cuvinte şi apreciem, cum se cuvine (ca absolvenţi de politehnică), realizarea inginerească inovatoare, la vremea ei, a barajului construit fără ciment, ci doar din materiale naturale: piatră, argilă, pământ şi steril.

Aşa cum ne-am propus în jud. Braşov încercăm să vizităm câteva dintre monumentele istorice din zonă: cetăţi şi biserici fortificate săseşti. Nu am reuşit să vedem prea multe, fiind spre ora prânzului şi luni, unele erau închise, dar ceea ce am vazut ne-a produs o impresie puternică. Biserica fortificată de la Hărman am avut noroc să o vedem, cu toate că era luni, deoarece fusese vizitată un grup de turişti din Anglia. Am trecut prin Rupea, însă nu am vizitat cetatea, ne-am oprit totuşi să o fotografiem şi ne-am îndreptat spre Viscri, satul-vedetă al României, care nu ne-a atras atenţia în mod deosebit, spre deosebire de alte locuri din aceeaşi zona. Poate că impresia nu prea favorabilă a fost influenţată şi de cei 18 km (dus-întors) de şosea proastă din beton cu gropi şi cârpeli de asfalt. Cu toate acestea nu am vrut să ratăm vizitarea uneia dintre cele mai spectaculoase biserici fortificate săseşti amplasată în această localitate.

Următoarea oprire a fost la Saschiz, o localitate frumoasă, curată (o caracteristică a multora dintre localităţile Ardealului – n. b. văzute de noi), cu un parculeţ îngrijit. Am vizitat biserica fortificată, urcând şi la etajul fortificat suprapus peste navă şi cor. Un tânăr localnic, în jur de 14-15 ani, ne-a ţinut companie o perioadă, prezentându-ne, ca un adevărat ghid, foarte multe date despre biserica ce tocmai o vizitasem.

In Corund (Korond) am admirat produsele de artizanat locale şi ca să nu plecăm cu mâna goală am achiziţionat un „copac” cu căni specifice zonei.

Intr-un final ne-am oprit la Sovata, destinaţia primei noastre etape. Cazarea ne-am asigurat-o, telefonic, la „Casa de vacanţă Ildiko”, o mică pensiune îngrijită, proprietarii lucrând la extinderea spaţiilor de cazare. Camera nu foarte mare, suficientă pentru noi, curată, baia la fel, aşternuturi albe imaculate. Doream să rămânem şi a doua zi în Sovata însă vremea nefavorabilă ne-a stricat planurile.

Trimis de Mitica49 in 19.07.14 15:07:30
Validat / Publicat: 19.07.14 17:15:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 1362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mitica49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Rupea-cetatea

• Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin România: