ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 01.09.09
JUL-2014

Fericirea are chipul Lefkadei

Sa plecam la drum... aproape 3000 km. Am plecat din Ploiesti doua familii cu bagaje, cu voie buna, cu speranta ca vom avea un concediu reusit... si cu noaptea in cap, adica la 3,00.

Traseul facut de noi, cu autoturismele personale a fost pe ruta: Ploiesti-Girgiu-Ruse-Byala-Veliko Tanovo-Gabrovo-Kazanlak-Stara Zagora-Haskovo-vama Makaza-Komotini- Kavala-Tesalonic-Ioannina (A 2, Egnatia odos) -Preveza- Lefkada. Am ajuns la destinatie (Ligia) la ora 20. Plecasem din tara cu plinul de motorina facut, dar am mai alimentat pe drum, si din Bulgaria, si din Grecia. Taxele de drum au fost urmatoarele: pod Giurgiu 13 lei, vigneta Bulgaria - 6 E, taxa autostrada -13,2 E, taxa pod subacvatic Preveza - 3 E. Motorina, in total a fost cam 200 E.

Oboseala ne-a trecut cand am ajuns la vila Tanasis, unde ne-am si balacit in piscina (despre cazare o sa fac o postare separata).

A doua zi am fost la plaja Agh. Ioannis, langa Lefkada. Culoarea apei a compensat pietrele din apa, peisajul era superb, soarele a tinut cu noi, de altfel tot sejurul temperatura n-a trecut de 30-32 grade C. Pranzul l-am servit la o taverna vis a vis de plaja, dar nu am fost incantati de mancare. Ciorba de peste a fost cu muuuuult ulei, pastisio era cu scortisoara (n-a fost pe gustul meu), iar cafeaua greceasca... n-o sa mai comand in viata mea. Dupa amiaza am fost la plaja Kathisma. Din Ligia, ca sa ajungem la aceasta plaja, am mers pe drumul din munte, prin Karya, drum superb, de poveste, virajat, uneori prea strimt, cu peisaje spectaculoase. Plajele de pe costa de vest a insulei sunt de departe cele mai frumoase, salbatice, mai greu accesibile, cu apa cea mai limpede de nuante albastre si turcuoaz, cu valuri, cu ape adanci. Nu prea au ce cauta la aceste plaje cei care nu stiu sa inoate, sau copiii mici, pt ca nu are niciun farmec sa fii la mare si sa nu te contopesti cu apa.

Au urmat doua obiective turistice: manastirea Faneromeni (pe drumul ce leaga Lefkada de Agh. Nikitas) si cascada Dimosari (4 km din Nydri, la care am ajuns greu, pt ca nu am prea vazut indicatoare). GPS - ul nostru n-a vazut drumul spre cascada, dar ne-a jutat harta si un indicator catre localitatea Rachi sau indicatoarele pe care veti vedea scris Waterfalls sau in greaca Kataraktes. Dupa amiaza am fost la plaja Egremni, dupa mine cea mai frumoasa plaja din insula, cea mai spectaculoasa. Chiar nu trebuie ratata aceasta plaja, desi necesita un anume efort fizic avand in vedere cele 300 de trepte pe care le avem de coborat/urcat. Nu-i greu, se fac cu opriri, fara graba, admirand mereu marea, plaja si muntele. Cina am luat-o la punctul de belvedere Panoramic View, o taverna aflata pe drumul spre Agh. Nikitas. Mancarea a fost minunata, mai ales ca a fost servita de romanul nostru Silviu, un tanar de toata isprava, rapid, descurcaret si care a stiut sa ne recomande cea mai buna mancare de acolo. Va recomand o oprire acolo.

O alta zi superba ne-a stat in fata, cu plaja la Gialuo (drum greu, se coboara mult pe serpentine stranse, trebuie sa fii un bun sofer), pranzul la o alta taverna faina Oasis (aflata la capatul iesirii din drumul spre plaja Porto Katsiki)... aici am mancat celebrul iaurt cu miere si fructe, un deliciu... si plaja Porto Katsiki, tot cu coborare de trepte, frumos amenajata cu taverne sus, cu parcare cu plata, cu toalete. Pentru noi a fost cel mai lung drum pana la aceasta plaja, pt ca se afla in partea opusa cazarii noastre si este ultima plaja pe coasta de vest. Dar drumul a meritat.

Urmatoarea zi am rezervat-o croazierei din Nydri. Ne-am imbarcat pe vasul Eptanisos (15 E/persoana). Vasul elegant, curat, confortabil, singurul lucru care nu a fost in regula, nu se intelegea ce spune crainicul, nici in engleza, nici in italiana. Nu intelegeam nici unde mergem, nici ce vedem. Atentie, ei va pun la debarcare un ceas. La ora la care este fixat, el pleaca. Am avut cativa turisti care in Kefalonia au intarziat si noi plecasem, asa ca vasul cand ei au facut semne disperate, a intors sa-i ia, asa ca fiti punctuali. Croaziera incepe la 9,45 si se tremina la 18,30 si face urmatorul traseu: Plajele Porto Katsiki - Egremni, oprire pt baie sau plaja, insula Kefalonia in superbul port Fiskardo (singurul sat care a rezistat cutremurului devastator din 1953), insula Ithaka cu micul ei port, dar in care am mancat cel mai bun frozen yogurt, grota Papanikolis din Meganisi, insulele lui Aristotel Onasis, Scorpios (unde am oprit pt cateva minute de baie), Sparti si Katri, si Madouri, insula pe care a trait marele poet elen Aristotelis Valaoritis. Din potrul Nydri au plecat mai multe ambarcatiuni mari, dar cea care mi-a atras atentia a fost Makedonia, nu Nidri Star. Daca as mai face o data croaziera, as alege Makedonia.

Finala campionatului mondial de fotbal am vazut-o la o terasa in Lefkada, unde am papat celebra salata greceasca, dupa ce la pranz am mancat caracatita in Kefalonia. La finalul cinei, ospatarul a venit cu un platou de fructe, doua sticle de vin si doua mai mici de ulei de masline, dar din partea casei... ne-a uimit placut.

Am mai vizitat Agh. Nikitas si plaja Milos, la care se ajunge si pe poteca peste deal, dar si cu o ambarcatiune din plaja Agh Nikitas.

Am avut un concediu plin, solicitant, cu somn mai putin, dar cu multa fericire, voie buna, noutati, surprize placute, senzatii noi, liniste sufleteasca.

Am incheiat totul apoteotic, cu vizitarea Meteorelor si cazare in frumosul oras Kavala, pe malul Marii Egee.

M-am intors incarcata de mare, de soare, de munte, de placere, de amintiri, de fericire...

Trimis de dank in 18.07.14 21:18:20
Validat / Publicat: 19.07.14 00:36:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6917 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Manastirea FANEROMENI.

damn
[19.07.14 08:31:58]

Felicitari pentru review si vacanta frumoasa!... desi sa conduci atata cale la dus nu e o placere pentru un singur sofer dar probabil ati fost doi la masina.

Kristi76
[19.07.14 10:56:10]

@dank:

Eu am fost cu Macedonia Palace in croaziera. A fost extraordinar. Este singurul vas care prezinta traseul si in limba romana, capitanul a lasat copii in cabina pentru poze unce la carma lui, masa a fost foarte buna, preturile pe vas la fel, si am facut baie la Egremni, Porto Katsiki, pe insula Itacha si pe insula Scorpio.

Exista happy hour la coctailuri (2 euro bucata) la cafea si la mancare.

[19.07.14 16:35:30]

@Kristi76: Daca stiam... Traseul cred ca afost acelasi si pt noi, dar m-a necajit faptul ca nu am inteles unde ne ducem, povestea locurilor, ce avem de vizitat... Pt suma de 15 E nu am avut mancare iclusa. Am mancat la o taverna de pe insula Kefalonia.

[19.07.14 16:38:38]

@damn: Multumesc. Am fost doi soferi la fiecare masina, dar sotii nostri au preferat sa conduca doar ei, au stiut ei de ce Drumul a fost obositor, de aceea la intoarcere am luat cazare intermediara.

Alex_Macedo
[19.07.14 19:13:40]

Ca si titlul mi-a placut ca,

Fericirea are chipul Lefkadei

si ca emana, placerea "De-a vacanta"!... ehm... si felicitari pentru: Apusul... la Egremni. If you know what I mean...

Kristi76
[19.07.14 19:49:30]

@dank: asa am aflat ca am trecut pe langa o insula aproape de insula Scorpio care se vindea la 10 mil de euro! Poate o cumparai!!!

[19.07.14 23:24:21]

@Alex_Macedo: Artistic, nu? ... apusul

Alex_Macedo
[19.07.14 23:57:56]

Trebuie sa recunosc ca apusul e... demential!! ))

miru2006
[21.07.14 12:34:40]

Foarte frumos! Intr-adevar, sufletul ti se umple de fericire dupa ce vezi asemenea locuri de vis!

pmanuela
[11.08.14 14:47:14]

O adevarata incantare pentru ochi si suflet... Felicitari pentru review si pentru pozele minunate.

[25.09.14 15:28:54]

@pmanuela - Multumesc. Intr-adevar este o insula minunata, binecuvantata de Cel de sus si cu oameni calzi, veseli, relaxati.

Alex_Macedo, bia.t, damn, dank, Kristi76, pmanuela
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: