ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2014
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUL-2014

Alte cateva ponturi pentru o zi reusita in Disneyland

In primul rand doresc sa-mi exprim aprecierea pentru review-ul util trimis de "andreea_c". Mi-ar fi fost cu siguranta de ajutor dar, din pacate pentru mine, se pare ca am fost in aceeasi perioada in Disneyland!

As avea cateva completari de facut, care sper sa va ajute.

Accesul la unele distractii din parcuri nu este limitat de varsta, ci de inaltime!

Astfel, in Disneyland Parc sunt urmatoarele restrictii:

- Rock'n'Roll Coaster with Aerosmith: min 1.20 m

- RC Racer: min 1.20 m

- Crush's Coaster: min 1.07 m

- Toy Soldiers Parachute Drop: min 0.81 m

Fiind o cerinta de securitate, e foarte putin probabil ca angajatii din Disneyland sa inchida ochii. In cazul in care copiii nu au inaltimea ceruta e mai bine sa excludeti din start distractia respectiva. Ar fi pacat de timpul pierdut la coada!

Din cate am observat, cea mai aglomerata atractie este Crush's Coaster! Aici nu am vazut niciodata timp de asteptare sub 60 de minute, in mod normal fiind 75!!! Sfatul meu este ca la 10, ora deschiderii, sa va duceti direct acolo ca sa aveti sansa unui timp de asteptare rezonabil. Marea problema este ca pentru aceasta atractie nu se emit FastPass-uri, asa ca singura sansa este statul la coada!

Alte atractii foarte cautate, unde e bine sa va folositi de FastPassuri, sunt: Indiana Jones, Rock'n'Roller Coaster, Tower of Terror si Big Thunder Mountain. Sa nu credeti ca aceste passuri va scutesc de asteptare, va ofera doar posibilitatea sa stati la o coada mai mica (cred ca maximul a fost 15-20 min, la Big Thounder Mountain) ! Dupa cum spunea si andreea_c, sunt atractii pentru care nu merita sa stricati FastPassurile: la Buzz Lightyear Laser Blast sau Star Tours puteti intra de cate ori vreti dupa 8 seara, asteptand doar cateva minute.

O informatie importanta despre FastPassuri: dupa ce ati obtinut un rand de passuri nu mai aveti posibilitatea sa luati altele pana ce nu treceti de ora limita trecuta pe primele passuri! Fizic puteti sa o faceti, numai ca tichetele emise vor fi marcate ''NOT VALID'' si nu vor fi acceptate. Asadar, cel mai bine este evaluati daca merita sau nu sa nu luati un FastPass la un moment dat, dupa ora de intrare propusa. De exemplu, daca la ora 14 se emit tichete pentru ora 19, sa zicem, mai bine va reorientati!

Un pont bun, daca stati bine cu conditia fizica, este ca sistemele de FastPassuri nu sunt comune intre cele doua parcuri, asa ca puteti obtine mai multe tichete plimbandu-va dintr-un parc in altul.

Exista si un FastPass Premium (nu stiu pretul) care-ti da posibilitatea sa ai acces nelimitat la coada de la FastPass :)

Pe timpul vizitei mele, 1-3 iulie, 3 atractii au fost inchise (cam multe!): Flying Carpets, Space Mountain Mission 2, ambele fiind incluse in sistemul FastPass, si Captain EO (film muzical 3D cu Michael Jackson). Am avut in schimb sansa sa intram la un pre-opening pentru noua atractie Ratatouille, o experienta 3D exceptionala, care face trecerea spre noua generatie de distractii din Disneyland! Vestea buna e ca Ratatouille va fi inclus in sistemul FastPass, asa ca va fi accesibil fara cozi imense! Din cate am inteles deschiderea oficiala va fi pe la mijlocul lui iulie.

Si un alt pont pentru copiii mai mari, ce nu au nevoie de insotitori. Cateva atractii (Crush's Coaster, RC Racer, Toy Soldiers, Ratatouille) au coada separata pentru persoanele singure. De aici esti plasat in completare (plombe) pe langa alte grupuri/familii, iar timpul de asteptare e ceva mai scurt.

Caruselurile si trenuletele din Fantasyland (Pinocchio, Alba ca Zapada, Dumbo...) sunt mult mai libere seara, ceea ce e normal tinand cont ca sunt preferate de copiii mai micuti.

Un sfat pentru cei care vor neaparat sa se intalneasca si sa faca poze cu Mickey: evitati coada de la ''Meet Mickey Mouse'' daca nu va doriti neaparat fotografii facute de un profesionist (aveti totusi si dvoastra voie sa faceti poze) si cautati-l la locul special amenajat din Walt Disney Studios (langa Crush's Coaster). Coada e infinit mai mica!

Costul fotografiilor facute de fotografii profesionisti dar si al instantaneelor surprinse in roller-coastere e ridicat, incepe de la 10 eur/bucata! O varianta mai accesibila este Disney PhotoPass Plus, care poate fi achizitionat online cu 70 eur (minim 14 zile inainte de intrarea in parc).

Nu ratati Parada Disney, in care personajele preferate vor defila in masini de epoca pe niste trasee prestabilite! Programul si traseele din fiecare parc le veti afla din pliantele disponibile la intrare. Neaparat luati-va harta parcurilor, va ajuta mult in stabilirea programului.

Spectacolul de inchidere merita vazut chiar daca incepe la ora 23, cam tarziu pentru copiii mici, si tine aprox 40 de minute. Bancutele din fata castelului se ocupa cu cel putin doua ore inainte, dar e loc pentru toata lumea: se sta pe jos pe toate arterele de acces, care cum poate!

Cei care se cazeaza in afara parcului trebuie sa stie ca ultimul tren pleaca spre Paris la 00:20, avand timp mai mult decat suficient sa ajunga la gara dupa spectacol.

Trimis de viorel gherlan in 18.07.14 14:15:42
Validat / Publicat: 18.07.14 15:17:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 6572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorel gherlan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Autopia

[18.07.14 14:40:22]

Excelentă revenire, excelent set de impresii!!!

@viorel_gherlan, bine ai revenit în mijlocul comunităţii AmFostAcolo după o pauză considerabilă! Sperăm să mai citim şi alte impresii din vacanţele tale trecute. Ai cam mult de recuperat...

viorel gherlanAUTOR REVIEW
[18.07.14 19:18:40]

@webmaster21: Multumesc mult pentru aprecieri, cat si pentru ajutorul dat in redactarea review-ului! Cu siguranta voi mai adauga si alte impresii din ultimele concedii. De fiecare data mi-am pregatit vacanta utilizand si informatiile oferite de comunitatea "Am fost acolo", asa incat inca ma simt dator sa aduc si eu o contributie la randul meu!

arru
[19.07.14 13:25:04]

Mulţumim pentru detalii! Pentru mine, care n-am fost încă la Disneyland şi am excursia în pregătire, detaliile despre acces şi tipsurile pică la ţanc Vacanţe plăcute în continuare şi toate cele bune!

andreea_c
[05.04.15 22:57:57]

Foarte utile informatiile tale. Multumim.

Ai folosit Photopass pluss-ul? Ma intereseaza mai multe detalii de la cineva care l-a folosit, deoarece de citit am tot citit multe, dar mai am unele nelamuriri.

viorel gherlanAUTOR REVIEW
[06.04.15 15:30:00]

@andreea_c - Eu unul nu am achizitionat Photopass Plus-ul, am trecut in review doar informatiile culese din pliante si de pe site. Poate ne ajuta altcineva cu mai multe informatii...

andreea_c, arru, viorel gherlan
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):