ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2014
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 02.04.09
JUL-2014

O vacanta superba si ieftina!

Vreau sa incep prin a spune ca am citit de nenumarate ori impresii pe aici si de foarte multe ori mi s-a parut ca persoanele care au scris reviewurile au fost poate prea severe si uneori prea indulgente... Voi incerca sa fiu cat mai obiectiva, avand in vedere ca sunt o persoana destul de pretentioasa cu cazarile...

Despre agentie, zbor [..]:

Am cumparat excursia cu avionul prin agentia [...] doar cu cateva zile inainte. Am aterizat la Bodrum (1 iulie 2014) si in aeroport am vorbit cu alte persoane care veneau tot cu [...], dar restul isi cumparasera excursia cu autocarul si pentru ca nu au reusit sa umple toate locurile din avion, agentia le-a oferit in schimb transportul cu avionul, fara sa mai fie nevoiti sa mai plateasca ceva in plus... Va dati seama ca muream de ciuda, avand in vedere ca am cumparat excursia cam in aceleasi zile cu persoanele respective :)) In fine, o data ajunsi la Bodrum, ne-au asteptat doua fete cam de aceeasi varsta cu noi (22-25 de ani) de la agentia [...]. Am mers cu autocarul catre Kusadasi vreo 2-3 ore, timp pe care nici nu l-am simtit trecand avand in vedere ca domnisoara ghid a stat si ne-a povestit despre excursii, asigurare samd. Pe la jumatatea drumului am oprit la un lac superb unde lumea a putut sa cumpere cafea, suc, sa mearga la toaleta etc. Au un mare plus din partea mea pentru faptul ca ne-au ajutat cu asigurarea de sanatate, pe care noi, ametiti fiind, am uitat sa ne-o facem. I-am explicat domnisoarei acest lucru si a facut ceva foarte dragut: ne-a spus sa nu mai platim degeaba asigurarea, ca daca patim ceva o sa ne faca ea pe loc si ca o sa aiba grija de noi...

Intre timp am ajuns si la hotel si la intalnirea cu ghidul ne-am ales o excursie la Adaland si nici o alta excursie, pentru ca era a 4-a oara cand veneam in Turcia si nu ne doream sa mai vedem inca o data aceleasi locuri. Vroiam sa mai mergem totusi o data la Pamukkale, dar 50 de euro de persoana ni s-a parut cam mult... De aici se leaga si ,,bila neagra" pe care o voi acorda agentiei [...]: ATENTIE! NU CUMPARATI EXCURSII DE LA AGENTIE, CA SUNT LA PRET DUBLU! Si cum am aflat asta? Plimbandu-ne pe plaja, la 10 minute de mers pe jos de hotelul nostru, am gasit o mica agentie care organiza aceleasi excursii la JUMATATE DE PRET. Adaland era la doar doi euro diferenta, dar cele care erau mai complexe, mult mult mult mai ieftine.

Despre Le Bleu Hotel & Spa 5*:

In mare, hotelul Le Bleu arata, de la intrare (adica la prima vedere) foarte ciudat. Repet, la prima vedere. Initial m-am speriat, dar o data ce am intrat in camera prima data, mi s-a schimbat parerea total.

Camerele - Superbe, albe, cu plasme mari, moderne si un geam imens in loc de perete intre camera si baie. Foarte interesant si curat. Safe-ul este gratuit ceea ce e destul de interesant pentru un hotel din Turcia (deobicei se plateste), dar cam micut... Abia mi-a intrat camera foto (am o camera foto profesionala, marica), actele si banii. Laptopul l-am tinut in bagaj.

Curatenia:

In fiecare zi a venit camerista, a schimbat prosoapele si cearceafurile. Foarte zambitoare si draguta.

Mancarea:

Foarte buna, am avut nenumarate optiuni la majoritatea meselor. Uneori se repetau, dulciurile nu sunt minunate, dar in rest, nu am ce comenta. De la Sushi, pana la Pui dulce acrisor si Pui Indian, toate mi-au placut, cu toate ca de fel sunt foarte pretentioasa cand vine vorba de mancare. De la ora 8 la 10:30 era micul dejun, 12:30-14:30 pranzul si 19:30-21:30 cina. Pe toata durata pranzului se face snack bar si dessert bar. In plus, o data pe durata unui sejur de 7 nopti se poate face rezervare gratuita la restaurant Italian sau Seafood. Noi am ales cel italian si ne-au dat vreo 5 feluri de mancare, vin, sucuri, dulciuri la final, totul cu vederea catre apusul superb si la lumina lumanarilor. Va atasez poze.

Bauturi:

Exista baruri peste tot: in receptie, la restaurante, la fiecare piscina si pe plaja. Deobicei alcoolul turcesc e groaznic, aici o idee mai bun decat in alte parti, dar nu va faceti prea multe sperante vreodata, oriunde ati merge in Turcia.

Pisicina:

Din motive necunoscute, cand am ajuns era atat de gol, incat erau cam 4-8 oameni la fiecare piscina. In ultimele zile s-a mai ,,aglomerat", dar tot gol era. Si spun asta ca noi eram obisnuiti sa ne trezim devreme sa prindem loc la piscina. In afara de clasicele sezlonguri exista si paturi cu baldachin. Exista 2 piscine: una care are o jumatate pentru copii, de 35 cm si inca una de 2 metri. Cealalta, are de la 1,65m la 2,30m. Destul de adanca pentru cei carora le e frica de apa sau nu stiu sa inoate... In rest, foarte curata apa!

,,Plaja":

O prima bila neagra pentru acest hotel: nu are plaja... Se intra in apa de pe ponton pentru ca e plin de pietre. De aceea noi mai mergeam pe jos 10 minute pana la Ladies Beach, unde ne puteam bucura de nisip si apa marii. In schimb, acel ponton e superb, are paturi tip baldachin ca niste ,,umbrelute de paie" foarte dragute.

Animatia:

Super, super, super! Baietii sunt niste scumpi, exista si un miniclub pentru copii (nu stiu prea multe ca noi nu avem copii). In fiecare seara spectacol foarte fain, impresionant chiar (gen Romanii au Talent) ! Uneori au avut si joculete pentru cupluri sau Mister Le Bleu Hotel. Nu am vrut sa pierdem in nici o seara spectacolele pentru ca au fost superbe!

In timpul zilei, baietii tineri si sociabili au jucat cu noi darts, water polo, volei samd.

Am fost extrem de incantati de animatie!

Alte servicii ale hotelului:

Personalul este amabil, ca majoritatea turcilor, cu o engleza de balta cum se spune. Foarte ospitalier si destul de prompti. O singura problema am avut din acest punct de vedere... In primele zile nu stiam de ce aerul conditionat se inchide dupa vreo 20 de minute dupa ce il deschideam si pentru ca muream noaptea de cald, am anuntat la receptie si imediat a venit un receptioner cu inca vreo 2 baieti sa repare aerul. Am stat cu ei in camera, desi ne-au spus ca putem sa plecam la masa... de siguranta... Dupa cateva minute au gasit problema si ne-au reparat aerul. In ziua urmatoare, cand ne pregateam sa iesim la masa (masa incepuse deja de vreo 30 de minute), desi aveam semnul ,,do not disturb" (ro=nu deranjati!), cineva a deschis usa si a intrat in camera. S-a speriat cand ne-a vazut, a inchis usa si a deschis-o din nou intreband de aerul conditionat. Era receptionerul din ziua precedenta care stia foarte clar ca aerul fusese reparat... Mi-a dat de banuit si pe deasupra, nu stiu cum sa zic, da poate eram dezbracata sau mai faceam alte treburi cu prietenul, ca doar de aia am pus semnul pe usa. Am facut reclamatie la receptie, baiatul care intrase in camera nu era in tura si mi s-a spus ca dupa baza lor de date nimeni nu a intrat in camera noastra. Va dati seama ca am stat putin ,,cu morcovul" de fiecare data cand am fost plecati...

Kusadasi si imprejurimile hotelului:

Asa cum am mai scris, hotelul se afla foarte aproape de Ladies Beach. Spre Ladies Beach treceti pe langa tarabe cu magazine, iar o data ajunsi acolo, aveti sezlonguri, o plaja ingusta cu o apa curata. Pe faleza, gasiti magazine si restaurante fel de fel.

Pentru cumparaturi nu recomand bazarul din centru, pentru ca e mai scump pana si decat tarabele de langa plaja. In schimb, e frumoasa experienta si stradutele de pe acolo. Va spun in cazul in care nu stiti, ca in Turcia se negociaza la sange pentru orice. Aveti in schimb, Wednesday Market (Bazarul de Miercuri), care evident, este numai in fiecare Miercuri, la care va puteti duce pentru cumparaturi. Pentru a ajunge acolo, puteti merge cu autobuzul care e 1 euro/ persoana sau cu taxiul care e 8 euro pe masina.

Deci daca vreti sa va cumparati chestii, luati-va de la Wednesday Market sau tarabele de langa plaja. Daca vreti aur in schimb, da, duceti-va in centru.

Mai aveti foarte frumos in centru, portul, care e foarte dragut si plin de magazine si restaurante. Recomand.

Daca aveti copii sau daca va plac senzatiile tari, va recomand Adaland (18-20 euro/ persoana), care e un Aquapark foarte distractiv!

Cam atat, in proportie de 95% RECOMAND acest hotel, pot spune ca am experimentat cateva hoteluri prin Turcia pana acum si acesta mi-a placut si se apropie mult de nivelul hotelurilor mai scumpe din statiune. Presimt si ca acesta se va scumpi (a fost renovat in urma cu 2 ani... inainte se numea altfel)...

Per total, avem urmatoarele bile albe:

-mancarea

-curatenia

-designul

-panoramele superbe

-aproape de Ladies Beach si de tarabele care sunt mai ieftine decat bazarul

-piscina

-faptul ca e liber

-animatia

-bauturile mai bune decat la alte hoteluri

-proptitudinea

-comfortul

Bile negre:

-plaja

-siguranta

-excursiile scumpe oferite de agenție[...]

Trimis de Hayky in 17.07.14 20:38:50
Validat / Publicat: 17.07.14 21:54:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi- Ephesus Princess Kusadasi- Grand Hotel Kurdoglu Antalya- Roma Beach hotel

VIZUALIZĂRI: 15235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Hayky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Noi luand cina la restaurantul italian
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.88 EUR pe cameră

[17.07.14 21:55:26]

[17.07.14 21:56:52]

[17.07.14 22:16:18]

@webmasterX: Nu gasesc nicaieri unde l-ati pozitionat...

E fix langa hotel Imbat

[17.07.14 22:19:04]

@Hayky: mai citeşte te rog odată, fără grabă, mai sus. Observa un link (text subliniat) îngroşat pe care scrie "click aici".

Ei bine... fă click acolo

[18.07.14 01:44:10]

@webmasterX: Am facut asta. M-am mai uitat o data, dar apare cu numele vechi si doar daca trec cu cursorul peste apare numele. Inlocuiti ,,NOA BEACH" cu Le blue Hotel... ala e De aceea nu l-am vazut, ca sunt scrise amandoua.

[18.07.14 01:46:23]

@Hayky: hai să încercăm altfel, poate obţinem coordonate riguroase - altfel, totul e interpretabil / relativ

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=37. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • HaykyAUTOR REVIEW
    [18.07.14 02:04:30]

@webmasterX:

Sper ca asta e cel bun. Ma incurca foarte tare alte hoteluri care sunt plasate eronat.

Totusi, hotelul e plasat fix intre HOTEL IMBAT si GRAND BLUE SKY, iar pe harta intre ele intervine Marti Beach care de fapt e mai la nord de IMBAT.

Probabil sunt inversate.

In concluzie, Noa beach nu mai exista si acum se numeste Le blue hotel, cel despre care am scris recenzia.

Cel mai usor e sa ii schimbati numele si pe harta (Click sa vedeti-> vezi foto ):

Kusadasi

Turcia

37.840444,27.236712

[18.07.14 02:12:47]

@Hayky: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

cât despre

Cel mai usor e sa ii schimbati numele si pe harta

- harta e preluată de la google, nu putem interveni pe ea...

[18.07.14 02:14:37]

@webmasterX:

Eh, my bad

Npc, sper ca am ajutat cumva

[18.07.14 13:59:06]

@Hayky: am patit si eu ceva asemanator in 2010 la hotel vera santa maria! cand ne-am cazat am vazut ca avem in camera inca un pat in afara de cel matrimonial cerut inca din tara! acolo camerele cu pat matrimonial mai au si un fel de canapea - coltar + un fotoliu la fel ca, canapeaua. alte camere au 2 paturi separate pe care le poti uni daca vrei. am cerut sa ni se scoata acel pat suplimentar si sa se mobileze asa cum trebuie sa fie. asa au si facut, asta de fata cu noi!

dupa vreo 2,3 ore, noi fiind la piscina, am avut drum in camera sa iau ceva de acolo, camera fiind la parter si foarte aproape de piscina, cand am intrat in camera am vazut ca usa nu era incuiata cum o lasasem si intrand in camera am gasit acolo 2 persoane din angajatii hotelului, o camerista si unul dintre receptioneri care erau in camera, repet, cu usa inchisa! curat nu faceau, ca nu era caruciorul cu prosoape, lenjerii etc in fata camerei!!! mi s-a parut suspect si i-am intrebat ce cauta acolo lacare mi-au spus ca au venit sa... ia patul care fusese in plus acolo si sa-l duca in alta camera la et, 1 si anume camera 1222 care se afla exact deasupra noastra la et. 1 (noi aveam 1122) !

intamplator in camera aceea, 1222 erau cazati niste prieteni de-ai nostri, care venisera odata cu noi acolo chiar si cu acelasi autocar si ne cazasem in acelasi timp! prietenii erau cu noi atunci la piscina!

m-am dus repede sa ii intreb daca au cerut ei pat... suplimentar, nici vorba de asa ceva, ei fiind tot doua persoane ca si noi si aveau si ei tot pat dublu matrimonial, camerele fiind identice! pesemne inaintea noastra, in camera 1122, a noastra, au fost cazati 2 persoane cu vreun copil de era patul ala suplimentar acolo cand am venit noi!

m-am dus la receptie si am reclamat problema, receptionerul de serviciu a chemat pe general moduru (managerul general) care i-a chemat pe cei doi la el la receptie (camerista tremura ca varga) si dupa ce seful s-a uitat pe graficul de vizitare a concluzionat ca acestia nu aveau ce cauta acolo atunci, mai ales ca toaleta camera fusese facuta cu cateva ore inainte, a tipat la ei in turca de aia se facusera mici, mici de tot si... i-a dat afara!

am inteles dupa aceea ca oamenii furau de ceva timp de prin camerele turistilor!

acolo ca sa furi trebuie sa ai acces la tabloul cu chei de la receptie si acolo nu are acces decat cineva care lucreaza la... receptie! de obicei acolo este un receptioner-sef si unul secund!

cand o camerista are programat sa faca curatenie in camere, aceasta se duce la receptie, receptionerul ii da, sa zicem, cheile de la 2 camere care urmeaza sa fie curatate si acesta obligatoriu trece ziua, ora minutul cand camerista face curat in camera! asa se proceda si in toaletele, cate 4 pe etaj, care erau inspectate si curatate de oameni speciali pusi, altii decat cameristele care intrau in camere! in spatele usei de intrare de la toalete era un grafic-tabel unde omul de serviciu trecea ziua ora, minutul cand intra la curatenie, schimbat hartia igienica, umplut alea cu sapun lichid, spalat wc-uri, spalat pe jos, etc cat si ora de iesire din acel wc, se semna atat la intrare cat si la iesire! asta era lege!

deci daca nu aveam norocul sa ma duc atunci in camera cred ca aia luau ceva de pe acolo, nu prea aveau ce pentru ca ce era de valoare aveam in seif in sifonier, trollerele erau cu cifru, camere foto si filmat erau la mine, tableta la fel, asa ca daca furau furau papuci, un tricou doua lasate pe acolo! mi-a parut rau ca i-a dat afara dar... daca imi luau mie sau altora ceva de valoare, se intamplase de mai multe ori, imi parea mie rau pe urma, ramaneam cu paguba!

[18.07.14 14:04:40]

@bigu_2006_rapid: In Turcia de multe ori se fura, de aia s-a bagat sistemul cu safe. Totusi, la noi, cheia de la safe parea destul de universala ca sa zic asa

Ma bucur totusi ca nu vi s-a furat nimic...

@bigu_2006_rapid: Eu cred ca la hotelurile cu cartela, camerista are o cartela universala care deschide toate usile

[18.07.14 14:04:41]

@bigu_2006_rapid: P. S: camerista dupa ce termina curatenia la cele 2 camere, duce cheile inapoi la receptie, receptionerul trece data, ora minutul cand i s-au adus cheile apoi ii da cheile de la alte camere trecand tot asa data, ora si minutul si tot asa in continuare!

[18.07.14 14:25:45]

@bigu_2006_rapid: pare universala cheia dar nu este! bineinteles ca unul care stie sa fure, e de meserie, nu se impiedica de asa ceva daca e pus pe furat! la vera ajutorul ala de receptioner si camerista lucrau mana in mana, dupa aia au facut aia legatura dintre mai multe furturi si ei, mi-a zis mie halil cavus managerul hotelului, cu, care in alta ordine de idei, sunt acum prieten, ca stiau ca se fura, aveau reclamatii, dar nu reuseau sa-i prinda, dar nici nu banuiau ca receptionerul si camerista lucrau in tandem! chiar in seara aceea, pe cuvant de onoare, am multi martori, dupa cina, inainte de minidiscoteca din programul de animatie, a venit halil, managerul, la microfonul de pe scena si mi-a multumit in numele staff-ului pentru ca am ajutat la depistarea celor doi hoti, m-au aplaudat toti, a fost momentul meu de glorie! dupa aceea chiar mi-era un pic frica prin statiune sa nu dau de aia pe acolo si cum turcii au liber la arme... va dati seama ca aveam un pic de morcov... undeva! seara cand am intrat in camera dupa programul de animatie am gasit un cos mare de fructe in tipla si o sticla de vin cu doua pahare pe masa din camera!

bigu_2006_rapid, Hayky
    Alte impresii din această RUBRICĂLe Bleu Hotel & Resort: