ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2014
JUL-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Niciodata de 5*

plus-uri: este un loc OK ca peisagistica,

*acces gratui aquapark

minus-uri: camera nu aduce a hotel de 5* (amenajare,curatenie);

*wi-fi (cu plata) este greu accesabil;

*personal nestiutor de engleza (nu stiu vamesii, n-aveam mari asteptari);

*mancare multa, slaba calitativ ex: zile in care eram nevoit a manca cartofi prajiti), gatesc in f mult ulei, care se imbiba in alimente, desert (baclavale doua zile din 8, in rest sarlote de diverse culori, din prafuri si torturi neinsiropate din piscoturi si frisca);

*personal de curatenie insuficient, nu se face curatenie zilnic;

*minibar camera scump, in plus, nefolosind produsele puse la dispozitie, le-am depozitat intr-o punga in dulap.

*anumite servicii sunt prezentate ca incluse, in fapt, tb sa platesti inghetata, internet wi-fi, spa, jocuri (baschet, fotbal, tenis... tb sa platesti pt inchiriere echipamente);

*daca alegi sa-ti petreci ziua in aquapark, trebuie sa platesti bauturile si mancarea luate din incinta;

*in incinta spatiului de parcare pentru persoane cu handicap parcau baskanii locali;

*bauturi racoritoare cat si alcoolice de slaba calitate;

Per total, de la granita pana la plecare, Turcia a fost o experienta pe care nu vrem sa o repetam, Bulgaria e Paradis.

Trimis de CataRG in 17.07.14 19:57:29
Validat / Publicat: 17.07.14 21:54:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CataRG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.14 21:54:59]

[18.07.14 14:34:25]

peste tot in turcia se pune accent mai mult pe prajituri pe baza de gris de toate formele insiropate cu diferite siropuri din diferite fructe si budinci de tot felul! se servesc si torturi dar grisul si budinca e baza!

[18.07.14 15:27:09]

@bigu_2006_rapid: Ok, da' cand vezi ca turistii prefera ceva, continui cu acel ceva, nu il scoti din meniu, in plus nu ma refeream la cele din gris (1 sortiment) ci la budincile din prafuri, colorate si fara gust.

[18.07.14 15:36:43]

@webmasterX: pare a fi ok.

Grija mare sa nu te duca prin Istanbul (cca 1300 km din Bucuresti).

Ruta este Bucuresti-Giurgiu-Razgrad-Yambol-Edirne (Lala Pasha) - Eceabat - Canakkale - Izmir - Kusadasi (cca 1000km).

[18.07.14 20:08:07]

Cred ca nu am stat la acelasi hotel, noi am fost in iunie si:

- internetul este cu plata, dar la noi in camera mergea foarte bine, de vazut filme si de incarcat poze, e adevarat ca am avut camera in corpul cu receptia

-nu am avut probleme cu engleza nici la receptie nici la baruri, in rest nu am avut nevoie

-mancarea foarte multa intr-adevar, unlele mancaruri asa cum ati punctat, dar exista la orice masa peste, pui, curcan intreg, nu prea am patit sa nu avem ce alege, iar despre baclavale si cataif noi am avut la toate melese de pranz si seara, cred ca le-am terminat noi de aia nu mai aveau in iulie

-curatenie s-a facut zilnic cu schimbat prosoape, lenjerie la 3 zile

-minibar intr=adevar scump, noi le-am scos cateva produse si le-am lasat in acelasi dulap, aveam medicametele copilului care trebuiau sa stea la rece, chiar si in ultima zi cand au venit sa faca inventarul si sa inchida minibarul nu am avut probleme, ba chiar l-au lasat deschis sa luam medicametele reci la drum.

- faptul ca orice cumperi in aqua parc se plateste era anuntat si normal, in fond faceai 30 de metri pana la cel mai apropiat bar all inclusive, noi nu am mers in aquaparc sa stam pe sezlong cu paharul cu umbreluta in mana

- bauturile slabute, dar la fel ca la orice all inclusive de acest pret, daca vrei bere imbuteliata mergi in Antalya la hoteluri de acelasi pret dar pe persoana, vinul era imbuteliat, in rest m-am tratat cu mojito foarte bun si in all inclusive

Imi pare rau ca experienta voastra nu a fost placuta, pentru noi a fost foarte bine, desi recunosc ca exista hoteluri all inclusive in Bulgaria care stau mai bine la capitolul mancare si bautura decat Aqua Fantasy, de exemplu Miramarul, Duni si altle de aceeasi categorie, dar ca pret sunt la fel, aici in plus ai aquaparcul, eu zic ca merita, noi am fost de doua ori la aceat hotel si as mai merge, dar eu ma duc acolo pentru aquaparc. Si camere sunt foarte diferite la acest hotel si din pacate functioneaza foarte bine bacsisul la receptie.

Fiecare cu parerea lui! sunt hoteluri foarte bine vazute unde eu nu m-am simtit bine, asa cum dumneavoastra nu vi s-a potrivit Aqua Fantasy.

Vacante relaxante va doresc!

wyo*
    [18.07.14 20:21:17]

Cred ca esti un reprezentant al al agentiilor care promoveaza Bulgaria. Mergi in continuarie in Bulgaria unde vi sa da friptura de porc. Si se uita toti, ca la un infractor...

Au niste fete de zici ca te au prins cu nevestele in pat...

[18.07.14 20:34:24]

wyo nu prea comentez eu pe subiectele altora, dar cred ca aici a contat ultima fraza din rewiev, nu e un hotel perfect, dar e un hotel cu raport calitate pret corect, e un 5 stelute ieftine, important e unde se simte omul bine pana la urma, dar, a afirma ca Bulgaria e Paradis pe langa Turcia e cam mult din punctul meu de vedere, Turcia nu e doar ALL Inclusive, turcia e o tara fascinanta, cu multe locuri de vazut, Turcia e istorie si nu in ultimul rand turcia e o tara care se dezvolta in comparatie cu balcanicii.

dar sa nu judecam fiecare are dreptul la o opinie, eu am fost de mult mai multe ori pe litoralul bulgaresc decat in Turcia, dar niciodata nu mi s-a parut ca as putea compara cele doua, sunt diferite din multe puncte de vedere.

[18.07.14 20:40:03]

@elee: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[18.07.14 20:43:08]

@webmasterX: asta asteptam, invitatia glumesc!!! promit ca imi fac timp si scriu si eu un rewiew

[18.07.14 22:24:38]

@wyo: Faptul ca imi spun parerea nu inseamna ca sunt reprezentant de agentie (oricum acum comercializeaza orice tara ca merge la comision).

Nu merg in Bulgaria, am fost. Anul viitor ma intorc la greci fara all inclusive.

Majoritatea reviewurilor la Aqua imi dau dreptate.

Eu nu pot sti ce ai trait tu in nu-stiu-ce hostel bulgaresc. Ardoarea cu care-mi spui ce-am trait eu ma duce catre oarsice interese din partea ta, in fond iti poti da cu parerea intr-un review.

Prietene, civilizatia te-a lasat, in mod natural, pe dinafara.

[18.07.14 22:30:35]

@elee: eu am relatat ce am trait si, imi pare rau ca nu am citit reviewuri aici, inainte (nu stiam despre acest site) si numai sederea la acest hotel m-a facut sa scriu.

Nu ma caracterizeaza nici scrisul aiurea nici infloriturile.

Mi-am scris parerea si pe formularul hotelului, in caz ca cineva vrea sa puna ceva la punct.

Prietenii care au procurat escursia au stat, in 2013 la alt hotel din zona si spuneau ca a fost mai ok.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [19.07.14 11:00:26]

@CataRG:

Perfect adevărat. În zona Kușadasi sunt destule hoteluri de 5 stele mai bune decât Aqua Fantasy și mai ieftine.

Cei care aleg acest hotel o fac, în general, atrași de ideea accesului gratuit la aquapark.

Aici este o mică șmecherie. Ei spun că accesul este gratuit, doar accesul, că mâncarea și băuturile se plătesc, însă sunt convinsă că, de fapt, el este inclus mascat în prețul cazării, situație în care, personal, prefer alegerea unui hotel mai bun, cu servicii net superioare, și doar vizitarea aquaparkului (cu plata intrării) de la Aqua Fantasy sau, mai bine, AdaLand pentru o zi, două sau trei, după dorință. Costurile totale sunt mai mici și satisfacția sejurului este mai mare.

[19.07.14 11:11:03]

@nicole33: la adaland merge sa mergi o data sau de doua ori pe sejur cu toate ca sunt f. scumpe pe acolo cam toate! bauturile, mai ales berea e groaznic de scumpa! o bere efes de 330 ml era cand am fost eu 4 euro! dar iei ca nu mergi acolo in fiecare zi.

[19.07.14 11:15:30]

@CataRG: trimite si mie pe privat numele hotelului unde au fost prietenii tai in 2013 si era mai ok! please!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [19.07.14 11:16:45]

@bigu_2006_rapid:

Același lucru am încercat să-l spun și eu mai înainte. Mie mi-a plăcut mai mult la Adaland decât la Aqua Fantasy, însă ambele merită ca experiențe. În rest, prefer plaja la mare că pentru asta mă duc până în Turcia.

De ce nu aici? Sunt sigură că și alții sunt interesați.

[19.07.14 11:19:10]

@nicole33: normal, piscine se gasesc si pe aici prin bucuresti!

[19.07.14 15:04:56]

@nicole33: Pine Bay. Inca o data spun din recomandari, singura experienta in Turcia fiind Aqua Fantasy. De exemplu acum am aflat ca la Adaland exista si capacitati de cazare. Am fost acolo pt delfinariu si inot cu delfinii.

[19.07.14 15:14:44]

@bigu_2006_rapid: Pentru mare, in niciun caz.

Tot albastrul intalnit pe drumul pana acolo (in mare parte pe malul marii) s-a risipit acolo. Este un golf aproximativ, apa arata ca pe litoralul nostru.

Undeva in larg se vede de pe mal ca isi recapata albastrul.

Plaja, chiar daca nu beneficiaza de nisip fin, este ingrijita.

Aceasta cred ca este o caracteristica generala, nu particularitate a hotelului.

La intoarcerea acasa am intalnit o fam de romani, el lucrand 10 ani in Turcia. Ne-au dat ceva ponturi care mai ca m-ar face sa revin.

[19.07.14 18:15:04]

@CataRG: sa revii in turcia sau la acest hotel?

de obicei, am observat si eu, in multe golfuri apa nu e asa de grozav de albastra, verde sau mai stiu eu in ce culoare se mai schimba, datorita cred soarelui, apa marii egee, si nici asa curata cum speram noi!

asta se intampla, cred eu, datorita a doi factori principali: curentii marini si... canalizarilor pe care turcii au prostul obicei sa le deverseze in mare!

am avut acum cativa ani o experienta neplacuta in Alanya la Marea Mediterana!

in chiar miezul zilei, stimabilii au avut proasta inspiratie sa deverseze canalizarile cand erau cei mai multi turisti in apa!

dintr-o data la vreo 100 de m. de tarm apa marii s-a facut... maronie si pata se marea vazand cu ochii! am iesit repede din apa, au mai iesit cativa care au inteles ce se intampla dar multi au ramas sa faca baie in mizeria aia!

nu e problema pentru ca in 2,3 ore curentii marini indeparteaza mizeria aia de tarm dar nu puteau face asta noaptea? macar cand nu se vede?

anomaliile turcilor!

si in kusadasi se practica asta, mi-a zis mie un prieten care a fost la hotel Arora acum cativa ani ca acolo era dezastru! mirosea peste tot, si in hotel si la piscina si pe plaja!

si acolo tot asa, pata maronie isi facea de cap!

Pufulinu
    [04.01.19 11:02:42]

@CataRG: despre ce hotel e vorba? ms

adrianbogdan
    [04.01.19 11:14:21]

Ma bucur ca ti-ai spus parerea despre acest hotel destul de schematic dar zic eu argumentat.

Dar aici...

"Fata care asigura refill zilnic, observand m-a intrebat intr-o zi, am incercat sa-i explic in engleza, parand ca intelege. In preziua plecarii, dorind sa ma odihnesc pentru plecarea cu auto personal am fost vizitat in prima faza de acea fata, dupa explicatii, inca o data am fost sunat pe tel din camera de unul din manageri (la fel de priceput la conversatia in engleza ca si subalterna), dupa explicatii parea sa fi inteles, dupa alta jumatate de ora s-a infiintat la usa impreuna cu subalterna si au cerut, din nou explicatii (daca plecam fara sa platesc!). Am luat punga in care depozitasem produsele (apropo, chipsuri Ruffles expirate pe care le-au palmat), au rasturnat punga in mijlocul camerei si s-au pus pe inventar; "

la fraza asta m-ai pierdut pe drum, zau daca inteleg ceva, probabil ceva de rau.

Citit si votat cu drag.

[04.01.19 12:44:53]

@Pufulinu: e vorba despre Aqua Fantasy Hotel & Aquapark, din Pamucak, zona Kusadasi

Numele hotelului corespunde înttdeauna cu cel al rubricii în care a fost încărcat reveiw-ul.

Pufulinu
    [04.01.19 22:10:49]

@webmasterX: Mulțumesc.

Eu ma refeream la hotelul la care a spus ca au fost prietenii si era mai bun. nb

adrianbogdan, bigu_2006_rapid, CataRG, elee, nicole33, Pufulinu, wyo*
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Fantasy Hotel & Spa [Pamucak]: