ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2014
JUN-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

O vacanta reusita!

Salutare tuturor!

Dupa inca o vacanta petrecuta in Turcia, cateva impresii: drumul parcurs cu auto propriu - fara probleme, cu traversarea Istanbul-ului in 2 ore si cu popas intermediar, pentru o noapte, dupa Afyon, ramanand pentru a doua zi doar 3 ore (aproximativ).

Am ales in februarie, in mod intentionat hotel care urma sa se deschida, dupa experienta placuta (tot hotel nou) din 2012 (Royal Alhambra - Side). Chiar daca mai erau cateva lucruri de terminat, insa nu din categoria celor care sa iti strice vacanta, hotelul se prezenta absolut OK. Nu am platit "sea view", deoarece in cazul acestui hotel vederea la mare este partiala, chiar si din zona centrala. Imaginea spre mare este blocata partial de un alt hotel, situat pe plaja.

Cazarea s-a realizat extrem de rapid, chiar daca am ajuns cu mult inainte de ora 14 (undeva in jur de 11,30). Am primit doua camere alaturate, conform solicitarii, fiind doua familii.

Camera - spatioasa, mobilier alb, curatenie - OK, minibar cu bere, sucuri si apa. Seiful este gratuit, chiar daca am fost instiintat in prealabil ca va fi contra-cost. Datorita pozitionarii camerei, nu am utilizat instalatia de climatizare in nici una din cele 9 zile petrecute, desi am avut doua zile cu temperaturi de peste 40 grade! Desi initial am fost usor nemultumit de faptul ca hotelul nu este direct pe plaja, odata ajuns am fost incantat de aceasta separatie: zona de terase sau locuri de relaxare de la hotel a fost caracterizata de liniste, chiar simteai ca esti in vacanta, in timp ce zona de piscine + plaja + loc de joaca pentru copii a fost animata. In alte hoteluri, situate pe plaja, am parcurs pe jos distante mult mai mari prin curtea interioara.

La Aska, ajungeai din hotel la plaja in aproximativ 7-8 minute, mers de voie. Doua microbuze realizau transferul pentru doritori, frecventa acestora fiind una foarte buna: 2-3 minute. Este adevarat ca trenuletul descris in prezentare nu a functionat.

Personalul a fost extrem de amabil si, desi unii nu intelegeau absolut nimic in engleza, incercau sa iti fie de folos. Sau macar sa fii multumit de serviciile lor. Zona de masa impartita in mai multe spatii, mâncarea diversificata, dulciuri - ca de obicei: prea multe! Clar mai au de lucrat mult la programul spectacolelor de seara, de la Amfiteatru, net inferioare altor hoteluri. Chiar si la animatia matinala din zona piscinelor se observau o serie de stangacii din partea personalului responsabil (nu sunt la nivelul celor de la Delphin sau alte hoteluri similare cu acesta).

Au incercat sa compenseze intr-una din seri cu o petrecere in gradina din zona de plaja. Decorul a fost interesant, dar cam atat. Fetita noastra, precum si baietelul prietenilor, au fost incantati de zona destinata lor, asta contând enorm si in gradul nostru de multumire.

In incheiere, voi folosi o expresie complet uzata, insa nu gasesc o alta: un raport calitate - pret corect. Sunt convins ca cei pretentiosi nu vor fi de acord integral cu comentariile mele, insa eu si familia mea am cautat întotdeauna sa privim in vacanta partea buna a lucrurilor (in cazul nostru chiar nu au existat rele in acest concediu).

Vacante reusite tuturor! P. S. Impresiile mele sunt impartasite in proportie de 99% si de prietenii care ne-au insotit.

Trimis de Alina Z in 17.07.14 19:19:28
Validat / Publicat: 17.07.14 20:26:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Royal Alhambra - Side; Royal Imperial - Lara, Delphin de Luxe - Alanya.

VIZUALIZĂRI: 2785 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Z); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.74 EUR pe cameră

[17.07.14 20:26:10]

@Alina Z: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂAska Lara Resort & SPA Hotel:

• pagină generată în 0.028520822525024 sec