ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2014
ÎNSCRIS: 11.09.13
JUL-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 1-4

Sejur Simena Hotel

Buna din nou. Ne-am hotarat inca din iarna ca anul acesta sa mergem din nou in Turcia (dupa 7 ani). Biletele le-am luat cu reducerea aferenta perioadei.

Transferul pana la aeroport, zborul si transferul la hotel (1,5 ore cu 6 opriri la diferite hoteluri) au decurs fara probleme deosebite.

La cazare am fost placut surprinsi de rapiditatea cu care am fost cazati, maxim 10 minute pentru 2 familii. La receptie am primit 2 carduri pentru usa de la camera si 3 carduri pentru prosoape.

Camera a fost una imensa cu un pat cvadruplu si o canapea extensibila de 2 persoane, baia imensa cu vana dotata cu tot ce este necesar. Camera avea vedere spre mare si curtea interioara unde se aflau piscinele.

In prima zi am reusit sa stam si 2 ore la plaja la mare. Aici intervin primele mici neajunsuri si anume: hotelul se afla la 300 m fata de plaja proprie cu pietris, plaja de marime mica comparativ cu nr de camere, sejlongurile fiind impinse pana la 2 metrii de mare. Daca aveai cazare pe la vilele hotelului aveai de parcurs intre 600 si 1km pana la mare (cam departe) dar la fiecare 30 min circula o masinuta pentru transport turisti (gratis). Intrarea in mare este abrupta. Dupa doar 3-4 metri apa depaseste 2 metri, ajungand brusc la 5-6 metri adancime.

Hotelul dispune de 3 sali de luat masa, una inchisa, una acoperita dar in aer liber, una in aer liber neacoperita (langa piscine). Restaurantul (locul unde se afiseaza mancarurile) este cam imprastiat (tot in cele 3 zone) fiecare zona avand alceva (una cu salate, alta cu gratare si prajeli, alta cu mancare gatita traditional). Acest lucru (amplasarea alimentelor) dadea putin de furca prin prisma timpului petrecut pana procurai mancarea. Cafeaua de la automate este execrabila (nes cu muuulta apa), bauturile racoritoare de calitate medie, in schimb se serveste la masa de pranz si seara vin rosu si alb inbuteliat la sticla (foarte bun cel alb). De asemenea inghetata este de calitate (algida), se serveste la bulina (6-7 sortimente) nelimitat. Dulciurile pentru cei ce sunt amatori sunt din belsug de toate natiile, noi incercand doar baclavalele (de mai multe feluri). Fructe din belsug si unele dintre ele chiar foarte gustoase (pepene galben si verde, cirese, banane, portocale, prune, pere, kiwi, mere golden si rosii, struguri albi si rosii). Personalul este in cea mai mare parte cu zambetul pe buze dar unii dintre ei sunt ceva mai neprofesionisti (tineri probabil sezonieri sau in practica). Fiecare sala de mese avea un sef de sala care indruma totul prin telefon sau discutii face to face.

Animatorii sut imprastiati pe toata suprafata complexului DAR limba vorbita de ei este RUSA, in acest sejur am invatat vrand nevrand cateva cuvinte in limba lor.

La barul de la piscine se servea bere la draft, sucuri la dozator, vinuri inbuteliate, bauturi spirtuase locale la sticla (turnate in pahare mari - special pentru rusii setosi). In interiorul hotelului este un bar unde se serveste free of charge cafea turceasca la ibric, la care trebuia sa astepti 10 -15 minute.

La mare ca sa poti prinde un sezlog trebuia sa mergi de dimineata (pe la 7 - 7,30) si sa plasezi cate 1 prosop pe fiecare sezlong. Intre orele 12 si 16 era aproape imposibil sa stai la soare deoarece temperaturile au oscilat intre 45 si 61 grade fapt pentru care ne refugiam la hotel la un somnic impreuna cu copii.

Barul de la plaja este unul rudimentar la care se serveste bere la draft, sucuri la dozator (tote foarte diluate) iar la orele panzului se serveau cartifi prajiti cu un fel de hamburger care continea o chifla ciudata semipreparata si salata (nu erau pe gustul nostru).

Ca si spectacole de seara se tineau un fel de discoteca pentru copii de la 20 la 21 dupa care incepeau niste spectacole pentru cei mai mari (de o calitate medie spre slab).

In plus la barul de la piscina in 3 din cele 6 seri s-a cantat live - cam slabut, la unele melodii bestiale iti venea sa arunci cu cate ceva catre solist (mai bine facea playback).

Cu o zi inainte de plecare am intrebat la receptie daca putem lasa prosoapele de plaja in camere deoarece dorim sa stam sera la mare pana la ora 20 iar orarul la predare prosoape era pana la ora 17??? Ne-a spus politicos ca nu este posibil deoarece la plecare trebuie sa predam cardurile aferente prosoapelor, asa ca am mers la plaja cu prosoapele albe din baie.

Pe ansamblu sejurul a fost unul reusit, micile carcoteli pot fi ignorate.

Trimis de gabi.77 in 17.07.14 10:04:07
Validat / Publicat: 17.07.14 10:40:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: belek, hotel belek beach resort

VIZUALIZĂRI: 3587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabi.77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

gabi.77
Alte impresii din această RUBRICĂSimena Hotel [Camyuva]: