ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2014
DIN: Slatina
ÎNSCRIS: 16.07.14
JUL-2014

Inca un concediu reusit in Bulgarica

Pentru a 5 oara in Bulgaria...

Mi-am facut special acest cont pentru a posta cateva impresii referitoare la acest hotel... din cauza celor negative care vad ca sunt cam frecvente.

-Hotelul este modernizat, in Loby sunt baruri: unul cu bauturile locale tipice bulgaresti in sistemul de AI, iar celalalt cu bauturile internationale dar... cu plata.

Exista un restaurant A la Carte cu specific italian in aceasta parte a hotelului, unde faci rezervare pentru a putea cina, dar nu platesti.

-CAMERA: am avut o camera la parter cu vedere la "parc" adica la parcare :))); dar... nu am avut probleme de genu ca trec masinile, autobuzele pline cu "marfa noua" (cum zicea sotu)... ca e zgomotos si nu poti dormi...

Camera este foarte mare... copii au patul lor, baia este nou modernizata cu dus si geam de sticla, la baie chiar nu am ce comenta nota 9.70/10

AC iarasi nu am avut probleme cu el, in camera exista un minifrigider care este alimentat zilnic cu ce se consuma (apa, suc) fara cost

-MASA: sistemul renumit AI al bulgarilor (oare si la noi cand???), masa este diversificata dar de punctat:

-Masa de pranz este mai slabuta decat cea de seara din cauza ca nemtii care sunt in proportie de 70% din hotel si i-au unii si pachetul HB (mic dejun si cina). La pranz nu prea ai ce alege... tochitura de legume sau de carne, chiftele de hamburger, paste si 2 tipuri de supe. In schimb, seara meniul este foarte diversificat: in fiecare seara este preparata cate o specialitate: scoici, iepure, miel la tava (foarte gustos), vita cu sos (idem de gustos); supa de fructe de mare, gulas, langustine. Iarasi specificile feluri de branzeturi foarte bune.

-Cina tarzie intre 22.30-02.00

-BAR PLAJA: care are si un snack bar

-BAR PISCINA: fara snack bar

-PISCINA: piscina 1.60 adancime maxima si una mica pentru copii

-PLAJA: de fiecare data cand ne gandeam sa alegem iarasi aceasta statiune numai la mersul pe jos si nebunia de a gasi un loc pe plaja ma facea sa zic pas

Sezlonguri foarte multe, nici un sfert din ele in perioada sejurului nu au fost ocupate.

-PROSOAPE: se achita o garantie de 30lv/prosop pentru plaja care se returneaza la sfarsitul sejurului

-SALTEA SEZLONG: la plaja se plateste 3lv/zi; iar la piscina este gratis-te duci si o iei singur de la piscina exterioara

-ANIMATIE: 7/10... slabut. Spectacol de magie... atat ne-a atras... Spectacol de comedie... Dansuri moderne... nimic traditional de-al lor... Mini disco... jocuri pe plaja si la piscina... aerobic... si cam atat. "Copilasii" de la animatie isi dau silinta... vb putin romana... sunt sociabili... amuzanti... dar depasiti de situatie

-PERSONAL: am ramas putin uimita... la majoritatea hotelurilor unde am fost in bulgaria... acea cutie o vedeai la masa... la bar... dupa orice animatie... aici in schimb... am vazut-o doar la restaurant. Personalul a fost sociabil, nu am ce adauga mai mult... s-a schimbat lenjeria in camera pe durata sejurului de 3 ori, .

CONCLUZIE: Raport excelent calitate/pret

NOTA NEGATIVA:

-Masa de pranz cam slabuta

-Cafeaua este numai cafea solubila.

-Wi-fi free in Lobby care merge cand are chef

-Parcare 5lvl/zi... si daca nu mai au locuri te trimit la o parcare cu plata privata

Trimis de Fy_AnaAndreea in 16.07.14 22:16:48
Validat / Publicat: 16.07.14 23:53:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Fy_AnaAndreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Animatie-Dansuri moderne si apoi lansare de lampinioane

[16.07.14 23:22:50]

Foarte bun & echilibrat review de debut - merită remarcat

@Fy_AnaAndreea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[18.07.14 12:16:11]

buna! spune-mi te rog in ce corp ati fost cazati? ... ati fost intrebati la receptie in care ati vrea sa fiti cazati?

multumesc

Fy_AnaAndreeaAUTOR REVIEW
    [18.07.14 13:53:35]

@m1adutza: Salutare... book-ul nostru a fost pentru Obzor (Sentido Golden Star Beach) unde am si stat.

Celalalt corp este Izgrev (Sentido Golden Star Family), inainte sa book-am am vazut si preturile pentru Izgrev care erau putin mai maricele.

Nu am fost intrebati la receptie unde vrem sa fim cazati, pentru ca book-ul era pe Obzor.

Toate cele bune...

[18.07.14 14:17:44]

@Fy_AnaAndreea: multumesc frumos pentru lamuriri! Plecam saptamana viitoare si penultimul rewiew mi-a dat ceva emotii!

Noi am fost la Nisipuri de vreo 4-5 ori doar ca am fost cazati la Griffid Arabella si Bolero... si nu as fi vrut sa fiu neplacut surprinsa!

Inteleg ca tot hotelul este renovat?! Camera cum ti s-a parut? (mobilierul este nou?)

Fy_AnaAndreeaAUTOR REVIEW
    [18.07.14 14:43:52]

@m1adutza: Conditiile si cazarea sunt intr-adevar nu la fel de luxoase ca la Griffid sau Bolero, acolo sunt 4****+ aici sunt conditii normale 4****. Despre camera ce pot sa iti spun, imi pare rau ca n-am tras un photo... camera e ok... 2 paturi single care le-am apropriat si am facut dublu fara probleme de mijloc... copilul a avut fotoliul transformat in pat... camera este mare... mobilierul este nou... tv lcd.

Eu am o problema cu baia la orice hotel merg... in baie am avut dus... baia era modernizata recent (se vedea) arata ok... sterilizata... ghiuveta mare...

Curatenia se face zilnic... nu am ce - sa dau... Mocheta curata... minibar free... masuta de machiaj mare... AC care intr-adevar era cam vechi (3-4ani)... si-a facut treaba... balcon cu masa din plastic si scaune... o mica "culme" de rufe pentru prosoape... conditii ok... nu am mers la mare sa stam in camera... Nu mi-a placut... sistemul de inchidere al usilor... cu cheie (si nu cu cartela... era mai usor )

Animatie si piscine... mai bine la Griffid...

Hotelul este la cred ca 4-5 hoteluri in spate de Griffid din cate imi amintesc... Griffid Vistamar... Metropol... Morsko Oko Garden... Lila sau Luna (nu mai stiu exact)... si Sentito Golden Star... si apoi Family. Concediu placut... drum usor... si vreme frumoasa cu mult soare

[18.07.14 15:17:35]

@Fy_AnaAndreea: Iti multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde atat de repede!

cu siguranta voi revenii cu impresii!

gabrielstupu
    [01.08.14 19:50:08]

Cred ca media generala de 8 si... pentru acest hotel e corecta, iar review-ul descrie destul de corect plusurile si minusurile. As completa cu:

PLUSURI:

- amplasamentul il recomanda, plaja e chiar in fata hotelului; de platit doar salteaua pentru sezlong (nu e obligatoriu) 2lv

- curatenia facuta in fiecare zi, fara reprosuri

- personalul amabil si zimbitor, chiar daca unii (sunt in general tineri de 17-20 de ani) nu cunosc limbi straine

- masa e OK, cred ca sunt feluri de mincare pentru toate gusturile

- cafeaua din restaurant e foarte buna, solubila e doar la baruri

MINUSURI

- ca sa ajungi la hotel trebuie sa casti ochii bine, nu exista nici un indicator pe sensul venind dinspre Albena, indicatorul se vede doar din sensul dinspre Varna; intrarea e cam la un kilometru de la acea separatie de sensuri inainte de indicatorul spre campingul Laguna (cum vii dinspre Albena) - vezi Google Map

- animatia e slabuta

- lipsesc facilitatile sportive, e o masa de tenis obosita plasata foarte prost

- intrarea in mare e cam brusca, atentie pentru cei care au copii mici, deja are 2 metri adincime la vreo 3-4 metri de mal, e mai bine in portiunea dinspre digul ce imprejmuieste portul de iahturi si barci, dar deja sunteti in zona hotelurilor Berlin si Glaurus

- parcarea din spate e limitata, vi se ofera la 6 lv pe zi o parcare in zona portului, cam la 500 de metri, linga fostul restaurant Pirate Bar

Insa nu luati lucrurile in rau, chiar m-am simtit bine, cu toate aceste mici neajunsuri, vreme buna sa aveti, mare calda si relativ linistita. In rest, pentru distractie, plimbati-va prin statiune, la cit de animata si mare e, sigur veti gasi ceva sa vi se potriveasca.

Un pont: Daca nu va e prea greu luati-va prosoape de plaja de acasa, e pacat sa va blocati ca depozit pina la sfirsitul sejurului 60-90 de leva. Mai bine cheltuiti-i pe cadouri sau distractie.

[01.08.14 19:53:37]

@gabrielstupu: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Fy_AnaAndreea, gabrielstupu, m1adutza
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Encanto Beach Hotel (ex Sentido Golden Star):