ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2009
ÎNSCRIS: 16.01.09
NOV-2009
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel bun, dar masa proasta

M-am intors acum cateva zile dintr-un sejur de o saptamana la Continental. Este a doua oara cand merg in Egipt si nu va fi nici ultima cu siguranta.

Hotelul e unul nu f nou dar intretinut. Camerei, noi am avut "beach front view", nu am ce sa-i reprosez. Am avut 2 paturi alaturate, desi specificasem ca vrem matrimonial, dar nu prea au paturi din astea, iar pt copil au adaugat inca un pat la fel de mare pliant. Terasa mare, dotata cu 2 pozitii de intins si lancezit. Am fost placut surprinsa de varietatea canalelor la TV, multe canale de filme (din EAU), avand in vedere ca se intuneca devreme si entertaiment nu am avut cine stie ce (si copilul cadea la datorie devreme) merge sa vezi un film bun si noutz. Baia curata, curatenie zilnica, prosoape si lenjerie schimbate zilnic.

Tineti cont ca apa de la robinet nu este potabila!

Masa am avut-o tip Royal All Inclusiv, nu am inteles care era diferenta fata de cei cu bratari de alte culori, am avut intrare la 2 restaurante Olive Tree si Laguna de cate ori am dorit si la 2 a la carte El Hamra si Wadi food court o sg data in sejur fara taxa. Bauturile se servesc la pahar de plastic, cele imbuteliate costa. Apa imbuteliata numai la Los Amigos Pub (nu stiu de ce ii zice pub ca nu serveste decat bauturi...).

Mancarea la cele doua restaurante e aceeasi... ca doar se gateste de aceiasi oameni. In general la micul dejun era coada la " statia de oua" pt ca de obicei era un sg bucatar care facea omlete/ochiuri. Te afumai de miros pt ca nu exista hota chiar deasupra plitei respective. Cafeaua mie mi s-a parut execrabila, oricat lapte i-as fi pus, dar beam ness pe plaja la bar. Multe dulciuri, prea multe. La un moment dat credeam ca sunt mai mult dulciuri decat mancare, dar probabil era pe gustul rusilor ce umplusera hotelul.

La masa de pranz erau 3 feluri de mancare gatita cu carne, orez, paste. Seara se facea si gratar afara ceea ce era destul de bine.

In schimb conditiile de servire au lasat de dorit. Personalul nu facea fata la curatat mesele, dezorganizare totala.

Si ceea ce m-a bucurat cel mai tare si pt care m-am dus la acest hotel... apa marii, coralii, pestisorii, plaja... superbe toate. Locuri pe sezlong gasesti oricand, daca nu ai iti face rost baiatul care se ocupa de plaja. Intrarea se facea de pe ponton, dar puteai sa stai cu copil mic la mal pt ca erau 2 metri de nisip (in apa), suficient pt un bebelush sa se balaceasca in apa.

La piscina am fost doar langa Horizon, apa rece, neincalzita. La cealalta era apa de 30 cm si nu statea nimeni pe acolo.

Am folosit facilitatea de a merge la Inter Plaza hotel, alaturi, la Aqua Park, unde aveam intrare gratuita. Copilul meu de 6 ani a fost super incantat, dar apa era ca de izvor aproape. Nu ti se da nici macar o apa de la ei de la bar, desi este acelasi patron la ambele hoteluri, asa ca plecati cu sticla in traista.

Am fost in excursie la Ras Mohamed, o zi pe vas cu snorkeling. Am luat excursia de la Pharaon Divers, cei care activau pe plaja la hotel. A fost o zi superba, cu un echipaj pe vas f dragutz, am mers cu Abu Hara (numele vasului) si masa pe vas a fost mai buna decat la hotel!!!

Va urez sejur placut si voua.

Trimis de melany72 in 19.11.09 11:36:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurgada, Citadel de Azur

VIZUALIZĂRI: 2045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (melany72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

vi_chy*
[19.11.09 12:46:13]

E buna verisoara nu stiu cui, nimik de zis, are si costum de baie in tendinte, dar totusi nu cred ca este o fotografie care sa reprezinte ceva sau sa faca trimitere la vreo opera de arta.

Sau, poate, vrea sa ne arata doar ce galbene si frumoase sunt prosoapele de la hotel.

webmasterXY*
[19.11.09 13:00:27]

vi_chy, ecoul nu ar tb sa i-l adresezi lui melany72, fotografiile sunt ale unui alt user, EDUARD1.

Explicatie: in cazul in care un user posteaza un review si nu ataseaza fotografii, ii sunt atasate automat, ca ilustratie la text, ultimele fotografii postate la acea destinatie/hotel. Fotografiile sunt grupate, oricum, intr-o rubrica distincta "Alte fotografii, de la aalti utilizatori".

In acest caz, fotografia in cauza este ultima fotografie postata de EDUARD1. Nu cred ca are pretentia sa ofere vreo informatie (sezlong, prosoape, etc), personal cred ca este o gluma: fotografia unei vecine de sezlong rusoaica, pe care o numeste "verisoara mea din Moscova" .

... daca deranjeaza acea fotografie, vom lua in calcul o stergere a ei.

EDUARD1
[19.11.09 15:44:26]

scuze vi_chi daca am deranjat cu fotografia! era vorba de o gluma, pe care nu ai priceput-o!!! puteam sa-i spun ca este o sportiva de la mocova, pentru ca domnisoara facea parte dintr-un grup de fetite venite cu viza pentru vreo trei luni, ceva "dansuri", daca intelegi! daca te-a deranjat, imi cer scuze!

vi_chy*
[19.11.09 17:14:06]

Nu pot spune ca m-a deranjat, doar ca nu prea am vazut pe site genul asta de fotografii. Si poate ca eram eu mai morocanoasa dimineata si am cazut in plasa.

M-am gandit ca ar putea fi o gluma de abia dupa ce am trimis postarea. Deci? Impacare, impacare, fara nicio suparare.

EDUARD1, vi_chy*
Alte impresii din această RUBRICĂContinental Garden Reef Resort Sharm 5: