ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2014
ÎNSCRIS: 08.09.13
JUN-2014

Thassos / Potos - ce am vizitat a doua oara

Acum 2 ani am fost pentru prima data in Thassos/Potos/Pefkari - Hotel Esperia cu sotia, in luna Septembrie (am descris intr-un post anterior experienta pozitiva)

Cu un grup de prieteni (4 familii, cu 3 copii cu varstele de 2/3/5 ani) am decis in Ianuarie 2014 sa revenim acolo, in luna Iulie.

Dupa ceva cautari, am stabilit sa rezervam HAUS ELSA - vezi impresii - din mai multe motive:

- este chiar vis-a-vis de plaja San Antonio care noua data trecuta ne-a lasat o impresie foarte pozitiva (muzica buna, plaja curata si amenajata, bar/taverna San Antonio)

- zona plina de verdeata, linistita (este la aprox. 600-800m de centrul Potos-ului)

- se poate ajunge la Potos pe jos in aprox. 10min, inclusiv la supermarket-uri/tavernele de pe plaja si nu strica un pic de miscare seara.

- recenziile altor familii care au fost acolo (de pe booking, trip advisor etc)

Perioada petrecuta: 07 Iulie - 15 Iulie 2014

Buget: aprox. 800-900 EUR / familie (fara cazare) - am cheltuit aprox. 100 EUR / zi fara sa ne abtinem de la nimic (inclusiv cadouri, mic dejun, excursii etc - vedeti mai jos)

Fiind a doua oara acolo, am putut sa triem ce ne-a placut data trecuta si ce am vrut sa mai vedem:

1. Theologos - de unde am luat miere de pin si alte delicatele + am mancat la Taverna Stelios (nu recomand prima taverna care isi face reclama peste tot, acolo unde parcheaza toate masinile - mielul statea in vitrina si cand ne-am intors tot acolo era). La Stelios am gustat miel si ied la 0,5kg fiecare (12 EUR / portia!!!), delicioase, iar portiile sunt imense, trebuia 1 portie la 2-3 persoane, asa de mari erau (nu am stiut, acum stim data viitoare). Servirea ireprosabila, foarte multe din partea casei (sunt descrieri de la Taverna mai detaliate aici pe forum, nu insist)

2. In Potos am incercat la Irene in prima seara (era full, am stat 10min sa luam masa) dupa care am mancat 5 zile la Posseidon (ca si data trecuta). Ne-am convins ca Posseidon este peste Irene, chiar daca la Irene mergeau majoritatea romanilor. Este o chestiune de gusturi (preturile sunt similare), cine ajunge poate sa experimenteze (noi plateam pt 8 adulti + 3 copii in medie 120-130 EUR la orice masa, cu apa, vin, bere etc). La Posseidon caracatita si crevetii mult mai buni. Tot la Posseidon am vazut si meciurile de la World Cup, cu carafe de vin din partea casei + desertul care se da peste tot.

3. Ultima seara am mancat la San Antonio, fiind si seara cu muzica live. A fost super aglomerat, dar fapul ca e aerisita taverna si are multa verdeata a fost o minune, mancarea de la San Antonio a fost excelenta, incercati desertul San Antonio dupa care copii erau disperati.

4. Am facut si o croaziera de 1 zi (recomand sa discutati direct in port sau cu capitanul, noi am vb cu ospatarul roman de la Posseidon care l-a chemat pe capitanul Thassis de pe vasul Agios Sostis, cu care am negociat la 25 EUR / pers (copii gratuit). Pretul a inclus croaziera, mic dejun (paine, unt, gem, apa, cafea, ceai, suc), pranzul (souflaki, salata greceasca, paine, vin, suc), 1 ora jumatate pe plaja de sub manastire, 2 opriri pt scufundari, etc. Per total, a fost o excursie foarte reusita, recomand vasul si pt veselia echipajului. (pus pe glume mereu, inclusiv cu copii). Pe vas se pot comanda bauturi la preturi bune, noi am avut doar apa la 1.5 L la noi.

5. Fetele au fost si la Iris Gold Factory de unde au luat ceva mici suveniruri (cercei pt copii, mici amintiri de argint suflate cu aur etc).

6. Am fost si la Giola (a doua oara) mai mult pt prieteni. Apa de data asta era mai scazuta si nu am putut sari de sus. Spre deosebire de data trecuta, acum drumul se poate parcurge cu masina pana aproape de Giola, nde este amenajat si un beach bar. cum 2 ani am parcat sus langa stana de capre si am mers pe jos aprox. 30min, acum drumul dureaza max. 10min de la ultima parcare. Aviz amatorilor: nu parcati jos, unde vedeti multe masini, mergeti dupa semne pana la ultima parcare, altfel aveti de mers pe jos aprox. 1 ora. Drumul se poate parcurge cu atentie, inclusiv in panta care urca pe langa gardul stanei si dupa liziera de copaci cand coboara serpuit pana aproape de beach bar.

7. Cazarea (era sa uit) de la Hau Elsa este ireprosabila. Cum am mai spus, am cautat liniste, verdeata, loc de joaca pt copii, curatenie zilnica (schimba inclusiv prosoapele), frigider/ac/chicineta, mese/gratar in curte, sa putem sa ajungem la plaja San Antonio pe jos si foarte repede, etc. Recomand, cu toate ca am inteles ca anul asta pana in Septembrie este fully booked.

Daca mai vreti detalii, puteti sa ma intrebati, am incercat sa cuprind cat mai multe info pt toti cei care vor merge pe Thassos, zona Potos.

Sper sa fie de ajutor celor care nu au fost inca sau care sunt pe punctul de a incepe vacanta acolo.

Ceea ce am scris mai sus reprezinta punctul meu de vedere subiectiv.

Pentru detalii despre drum/cazare/plaje vizitate se pot vizualiza celelalte posturi ale mele cu referire la aceasta perioada.

Trimis de DeReSe in 16.07.14 18:38:59
Validat / Publicat: 16.07.14 21:17:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DeReSe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

luciaoradea
[17.07.14 14:57:34]

@DeReSe

Si noi am fost in Theologos, satul e superb. Merita vizitat de orice turist din Thassos. Cei care isi fac reclama si pun fluturasii pe masini fac un mare bine asezarii. Noi am mers din curiozitate dar nu am mancat la ei. Am vazitat intai tot satul si am facut o multime de poze. Casele din piatra sunt foarte pitoresti. Am mancat la o terasa cu o priveliste superba. Mancarea a fost delicioasa- sotul meu a ales miel. Portiile generoase.

Ati vizitat Aliki in croaziera cu barca? Noi am fost cazati la o pensiunea care are vedere la golf si in fiecare zi veneau vaporase cu turisti sa viziteze plaja sau situl arheologic.

DeReSeAUTOR REVIEW
[17.07.14 17:17:09]

@luciaoradea: Da, prima oprire cu barca a fost la Aliki, unde am facut snorkeling si am vazut o multime de pesti (apa limpede). Capitanul ne zicea ca are o pensiune acolo daca ne gandim sa stam data viitoare.

lorzmd
[03.07.16 21:30:30]

Buna,

Imi puteti spune 100euro/zi pentru toti 8?

Cu respect, Traian.

DeReSe, lorzmd, luciaoradea