ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2014
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 17.05.12
JUL-2014

Malta, o destinatie perfecta

Desi nu ne propusesem o vacanta in Malta, am gasit o oferta de nerefuzat la Wizz, am achizitionat biletele care ne-au costat undeva la 80 de euro dus intors pentru 2 persoane si am inceput cercetarile pentru cazare si obiective de vizitat.

Oferta de cazare care ni s-a parut potrivita pentru noi a fost la Luna Holday Complex situat in Mellieha, o localitate din nord vestul insulei.

Am rezervat o camera tip studio la un pret de aprox. 50 de euro/noapte.

Din aeroport ne-am luat abonamente pentru transportul public valabile o saptamana la pretul de 6,5 euro de persoana. Acest lucru ne-a permis sa vizitam insula cu autobuzul in lung si in lat. Harta sistemului de transport este perfecta pentru a sti cu precizie unde si cu ce anume sa ajungi.

Complexul Luna Holiday este situat chiar langa statia de autobus si la cateva minute de mare (2-3 minute). Camera pe care am primit-o a fost cu vedere la mare, si am avut si o terasa frumoasa, desi in rezervare nu se specifica ca avem vedere la mare... Fiind un studio am avut absolut tot ceea ce era necesar, aragaz, frigider, vesela, cuptor, etc. Nu am constatat ca am fi avut nevoie de ceva si sa nu existe. Camera a fost foarte curata, prosoapele se schimbau la doua zile, lenjeria la trei zile. Deasemenea treceau si ridicau gunoiul. Deoarece am avut un buget redus, ne-a fost foarte util studioul, preturile la market fiind ca in Ro, unele chiar mai mici. Marketul din incinta complexului era chiar foarte bine aprovizionat. Au doua piscine cu sezlonguri si umbrele free si deasemenea bar (ex o bere 1,5 euro). Una este la parter, iar cealalta pe acoperis la et. 5, iar vederea asupra zonei si marii este superba. Apa curata, totul fara repros. In fiecare seara organizau party-uri cu diferite teme, ceea ce facea atmosfera deosebita. Oamenii sunt prietenosi si dornici sa-ti ofere informatii. Un aspect care merita mentionat este faptul ca intr-una din excursiile facute am pierdut ferry care ne-ar fi adus la timp sa prindem ultimul autobuz, si cand am ajuns la aprox. ora 24, nu mai aveam cu ce sa ajungem la hotel. Am vazut un microbuz in port care adusese cativa turisti la ferry, si l-am rugat sa ne ia pana la hotel. A fost de acord imediat si ceea ni s-a parut uimitor a fost ca nu a acceptat sa ii platim contravaloarea transportului.

Mellieha este aproape de ferry (6-7 min cu busul), de unde poti ajunge in Gozo si Comino. Deasemenea in zona sunt plaje cu nisip, si cateva golfulete minunate unde sa faci plaja, iar apa este superba spre deosebire de alte zone unde nu sunt plaje amenajate, datorita pietrelor.

Am avut ocazia sa ne plimbam si prin Buggiba si San Pawl Bay, prin Qawra, si prin Valleta dar am concluzionat ca Mellieha a fost cea mai buna alegere pe care am facut-o, deoarece pe langa frumusetea plajelor, salbaticia (oarecum) a zonei dar si linistea, ne-au incarcat bateriile pentru mult timp. Dintre obiectivele vizitate am apreciat foarte mult excursia de la Laguna Albastra din Comino, si excursia cu ferry pe care am facut-o la Gozo, unde am admirat Azure Window si Cittadela din capitala insulei Gozo, Victoria. Pretul la ferry este de 4,65 euro/pers pana in Gozo. Dar despre asta o sa scriu un review separat.

Pot sa va dau si alte detalii daca va sunt necesare.

Trimis de michaela_11 in 16.07.14 17:57:34
Validat / Publicat: 16.07.14 20:17:22

VIZUALIZĂRI: 4804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michaela_11); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Mellieha, terasa si piscina Luna Holiday Complex.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[16.07.14 20:17:14]

Mutat în rubrica "Luna Holiday Complex Hotel, MELLIEHA" (nou-creată pe sait)

[17.07.14 17:52:02]

@webmasterX: este pozitionat cu precizie. perfect.

DanielaK
    [06.01.15 19:02:04]

Transferul de la aeroport la hotel si retur cu ce l-ati efectuat?

[06.01.15 22:14:22]

@Karin S - Buna seara,

cu transportul public, de la aeroport pana in fata hotelului. Am schimbat o singura data. Nu-mi amintesc statia, dar sunt harti in aeroport cu transportul public si va orientati relativ usor, iar pretul este extrem de mic.

[18.05.15 14:12:21]

buna. si varianta fara vedere la mare? unde au vedere? cum e pozitionat hotelul? pe street view nu pot sa vad nimic.

adica sper ca celelalte camere nu au vedere gen groapa de gunoi sau ceva similar. merci.

[18.05.15 17:49:18]

si alta intrebare : unde ati mancat? recomanzi demipensiunea la Luna? merci

[19.05.15 13:15:51]

@gigioc -Buna,

Celelalte camere au vederea spre oras, care este situat pe deal. Cred ca din orice pozitie vederea e ok. Nu stiu cum este cu demipensiune, deoarece nu am avut, dar am vazut ca au un bufet bogat. Am mancat la diverse terase, iar preturile au fost rezonabile.

Dar daca ar fi sa mai merg cred am opta pentru demipensiune.

dascalita 76
    [20.05.15 18:04:56]

@michaela_11 - Buna, Michaela,

Vreau sa fac o rezervare la acest hotel pentru luna iulie si ma intereseaza daca a fost foarte cald in camera. Am inteles ca nu au aer coditionat decat contra cost.

[20.05.15 18:35:06]

Dacă iei camera de pe site ul lor îl primești gratuit. Dar de pe site ul lor e mai scump.

[20.05.15 22:50:10]

Buna seara, Nu am avut aer conditionat in camera si nu a fost foarte cald. Poti sa il achizitionezi si dupa, daca consideri necesar.

georgiana2517
    [31.10.18 22:55:51]

@michaela_11: buna, am achizitionat si eu o vacanta in malta, melleiha pt ianuarie, am citit multe lucruri si spun multi ca meleiha este cam departe de restul locurilor pe care le poti vizita, cat faceti cu autobuzul de la aeroport i melleiha? este chiar un dxezavantaj se petrec multe ore pe autobuz? stiu totusi ca este o insula si sunt locuri de vizitat in fiecare oras, sunt putin dezamagita

DanielaK, dascalita 76, georgiana2517, gigioc, michaela_11