ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2014
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2014

Ramane cum am stabilit

Am taiat-o la Duni cum au terminat copiii scoala. A fost perioada de nebunie cu inundatiile de la Gergana si Varna. Am trecut prin Varna si nu se vedea ce se anunta la TV. Biletele au fost luate din Decembrie 2013. Spre uimirea mea preturile au fost sensibil mai mari si atunci am luat in Iunie ca sa nu prind perioada de sezon care incepe cu 1 Iulie. Nicole33 a avut dreptate, am platit practic pentru 3 adulti.

Drumul a fost ca si acum doi ani pe aceeasi ruta. Drumul cunoscut este cel mai scurt mai ales ca GPS-ul din cand in cand nu mai arata pe unde merg. Am plecat la 7 dimineata si am gresit caci am stat in vama la Ruse aproape 45 minute. Era coada de pe pod. Directia Shumen, Varna, Burgas, Duni. Drumul lejer fara politisti am fost depasit numai de romani care dadeau cox sa ajunga mai devreme si probabil sa le dea o camera “mai buna”. Pe autostrada Shumen – Varna sunt cateva gropane adevarate, daca le iei pleci pe platforma. Am plecat tarziu din Bucuresti ca am fost speriat ca la Duni fac “anticamera”in strada.

Am ajuns la 13,10 in fata mea au mai fost vreo 3 masini pe care le oprea, cerea voucher-ul, verifica rezervarea, nota numarul masinii si apoi indica parcarea. Am intrat, am dus masina in fata Belleville, sotia si copilul s-au dat jos, am descarcat bagajele si le-am dus in lobby si apoi am dus masina in parcare. Nu am vrut sa astept o masinuta electrica sa-mi ia bagajul. Am dat pasapoartele si rezervarea, mi s-a spus ca trebuie sa platesc 48 leva si mi-a taiat chitanta. Mi-a spus ca este obligatoriu sa pun chitanta pe bordul masinii si asa am si facut. Nu am lasat nici o leva in pasapoarte si camera a fost OK. Am vazut ca au bifat intr-un listing camera. Era deja stabilita. M-au intrebat daca am mai fost i-am spus ca da si nu a insistat cu masa, prosoapele etc ci am primit o pagina xerox-ata cu programul resortului cu ce este inclus in pret si ce se plateste. Ne-au pus bratarile si mi-au spus ca nu este camera gata ci ca inca o curata si sa mai asteptam. Totusi am dus bagajele, la fel nu am asteptat sa-mi duca bagajele intrucat mai erau si alti turisti si trebuia sa mai astept. Am dus bagajele in camera si am fost si la masa si am servit pranzul. Camera OK mare un pat matrimonial + altul single, trei prosoape de corp si trei de fata, un singur sapun mai grasan iar la dus era dozator de gel/sampon, feon. Ca minusuri: ventilatia din baie nu mergea si am folosit ventilatia cu usa deschisa. Langa o draperie am gasit o bricheta, cine stie de cand zacea pe acolo. Curatenie OK, cameristele mi s-au parut cam dovedite si in doua zile a venit exact cand dormeam. Au schimbat prosoapele fara sa le aruncam pe jos. Lenjeria a schimbat-o dupa 4 zile. Intr-o zi i-am aratat cameristei ca dozatorul de gel este defect si nu se poate folosi. A scos sticluta din interior ca sa ne spalam iar a doua zi era schimbat. Sotia s-a suparat ca nu avem aer conditionat decat de la usa deschisa. S-a dus sa reclame, a venit un om cu trusa de scule s-a uitat si a rugat-o sa inchida usa ca este cu senzor :).

Masa. Am observat ca pe zi ce trece masa se imbunatatea. Probabil ca incepea sezonul mai scump. Masa de dimineata invariabil aceeasi. Masa de pranz si seara fata de mancarurile cu sosuri si mirodenii bulgaresti, gaseai si friptura la tava + gratar de pui sau porc, a fost si berbecut. Era o zona unde gaseai numai peste fiert, prajit, sarat etc. zona dietetica, pentru bebeli. Au bagat 3 dozatoare de vin unul cu vin alb, altul roze si unul rosu. Acum doi ani parca nu aveau. Dimineata am mancat prune afumate/uscate si curmale la greu. Ca desert erau o gramada de prajituri colorate parca de Picasso din diverse perioade. Am incercat glicemia provocata cu baclavale si sarailii si nu am reusit. In schimb am pus vreo 2 Kg pe mine. Inghetata vreo 6 sortimente dar preferam doar de vanilie si cacao caci restul erau prea colorate. Ca bautura in afara de vin alb si rachie altceva nu am incercat. In fiecare seara dupa ce mancam dadeam cate o raita pe la Marina sa vedem ce au de macare. As putea spune ca mancarea in proportie de 90% este cam aceeasi.

Entertaiment. Echipa avea programul afisat si era cam acelasi si cam slabut. Spectacolele de la amfiteatru erau organizate tot de Rumen si cam aceleasi de acum 2 ani. Mici diferente. Cele mai multe seri au fost pe baza de dansuri. Fata de acum 2 ani ne-au lasat sa filmam si sa facem poze. Sneji era o bulgaroaica cunoscatoare de limba romana. Terminase facultatea de limbi straine si a avut o specializare in Romania. Vorbea foarte bine romaneste.

Plaja. Cand am ajuns se vedeau efectele vijeliilor. Erau multe umbrele din cele de pe plaja care erau strambe, sezlong-uri rupte etc. Usor, usor le-au completat. Bulgarii pe plaja din europaleti au facut doua intrari pana la mare. Dimineata nu am vazut furia de a ocupa cu prosopul dar asta poate ca parca nu era asa de multa lume. Majoritatea romanilor erau la RMP si MB la Belleville erau multi rusi si bulgari. Nu am simtit la barul de la piscina te trateze diferit sau in sictir, nici la barul de la MB. Barmanii oricum erau cam dovediti. Berea era Kamenitza dar paharele de plastic erau de Slavuna.

In ultima zi am facut plaja pana pe la ora 11, am mers in camera ne-am facut dus, bagajele si la 11,30 am predat camera. La receptie nu neau taiat bratarile. Puteam binemersi sa mergem sa mancam sa mai stam etc. am plecat in jur de 12 si la poarta bulgarul de la paza mi-a facut semn sa las geamul si a venit cu foarfeca sa taie bratarile. M-a intrebat in romana "Iti trebuie" , mi-ar fi lasat-o taiata. Incidente la intoarcere pe drum nu am avut si nu am vazut nici un poltist.

Imi place Duni pentru verdeata multa, florile frumos aranjate si ingrijite, ma simt in siguranta si nu am avut incidente neplacute asa cum povestesc altii. Poti sa ajungi pe plaja pana la St Thomas. Belleville are 5 stele dar tot de 4 este chiar daca au mai pus una.

Urmeaza pozele :)

Trimis de fanespoitorul in 16.07.14 15:25:29
Validat / Publicat: 16.07.14 18:21:22

VIZUALIZĂRI: 2470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P30 Pescari amatori fara instrumente. Pestii au fost prinsi cu mana

[16.07.14 20:08:57]

@fanespoitorul: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

ravenala22
    [16.07.14 21:01:40]

... felicitari... un om s-a simtit bine la duni... a primit ce a vrut... asta este important!!!

[17.07.14 07:58:48]

@webmasterX: Este corect pozitionat.

[17.07.14 08:03:33]

@ravenala22: O sa pun si pozele. Am facut unele panoramice care cuprin 130 grade din campul vizual. Ca o remarca, turistii in prima zi (si noi) la masa parca erau ametiti si alergau de colo-colo ca nu stiau ce sa-si aleaga. Pe masura ce treceau zilele incepeai sa sti unde e painea, salatele, fripturile, bauturile, inghetata etc. Noi am mancat 95% la Restaurant Sozopol de la Holiday Village. Sotia la inceput ma zorea sa mancam rapid sa vina si altii. I-am spus ca vreau sa mananc mai incet caci am senzatia ca sunt la terasa. O sa pun poza de unde mancam. Si rusii au acelesi obiceiuri proaste ca noi vis-avis de mancare, in schimb copiii rusilor, unde ii puneau, acolostateau si mancau frumos.

ravenala22
    [17.07.14 13:45:58]

... noi am stat la pelican... dar am mancat si odata pe terasa la bellvile... mi-a placut mai mult... era aerisit flori... ce mai o placere... frumoase panoramele... chiar mi s-a facut dor... dar parca s-au cam porcit la pret noi avem un copil 11 ani... si cam piperat

[18.07.14 08:21:25]

@ravenala22: Poza P31 este facuta exact unde mancam. Senzatia mea era ca suntem la terasa. La Pelican am fost doar odata. La Pelican aveam pretul mai mare cu 6 euro/noapte + ca este cam departe de amfiteatru. Si eu m-as intoarce acum daca as putea. S-au aruncat la pret si cred ca se vor mai arunca pentru ca in Ianuarie sunt date cam toate rezervarile, mai gasesti pe ici pe colo locuri. Copilul avea peste 12ani, agentia mi-a spus ca pana la 13 ani este inclus, dar practic am platit 3 adulti.

[01.07.17 19:42:42]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

fanespoitorul, ravenala22
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Belleville Hotel: