ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2014
ÎNSCRIS: 03.06.10
JUL-2014

Foarte frumos

Salutare prieteni!

Revin dupa o mini vacanta cu forte proaspete si cu gandul la urmatoarea :)

TRASEUL: Brasov - Buc-A2 (pana la Drajna) -Calarasi-Silistra-Dobrich-Albena

Drumul este foarte foarte bun (am mers in regim de autostrada aproape peste tot l :)) si foarte liber. Singura portiune mai plombata este intre Dobrich si Albena (35 km) insa se merge bine. Timpi: 3.5 pana la ferry, 0.5 ore traversarea, 1h45 de la Silistra la Albena.

CAZARE: Hotelul este foarte curat, receptionerii foarte amabili, managerul hotelului este de nota 20, (ne-a schimbat camera de 2 ori spunandu-ne ca daca nici aia nu ne place face tot posibilul sa gaseasca o solutie-incercam sa gasim una cat mai linistita) si sa nu mai zic ca am uitat voucherele acasa si am rezolvat imediat problema prin acceptarea unui e-mail din partea agentiei cu hartiile pentru cazare.

Curatenie se facea zilnic, menajerele nu stiu o boaba de engleza, insa incearca sa comunice prin semne :)

Camerele destul de mari (am avut cam. 109) - unde seara pana pe la 12 se auzea un pic zgomotul de la lobby bar, si usa care dadea la piscina trantindu-se. De a doua problema am scapat dupa a doua seara cineva binevoind sa o strice (bine a facut :)). Acum fiecare depinde cat e de sensibil cu urechile... Oricum, atat timp cat un copil de un an si ceva nu se trezea, nu pot zice ca era vacarm...

In orice caz cu o vorba buna cu managerul pse oate rezolva orice problema.

Am mai citit despre amabilitatea personalului si am plecat un pic reticient... dar va rog sa serviti o bere in lobby si sa vedeti anumiti turisti cum se comporta si cum vorbesc cu ei... si o sa va dati singur seama ca cu o vorba buna si cu un zambet poti muta munti...

WI-FI gratis, trebuie ceruta cate o parola pentru fiecare device, merge binisor.

Barmani foarte simpatici, ne-am imprietenit repede cu ei, la fel si cu echipa de animatori care-si da toata silinta sa scoata lumea din monoton.

MANCARE si BEUTURA :)

La capitolul mancare stau foarte bine. Putea sa servesi masa la hotel sau la plaja la restaurantul RAI. Dupa cum s-a mai povestit, intr-adevar parca se simte o diferenta in calitatea mancarii (in plus pentru RAI) sa nu mai zic de mediul ambiental, foarte nou si modern.

Se gasesc de toate pentru toti, cat de pretentios ai fi tot gasesti ceva sa-ti placa...

La capitolul bautura, de asemeni am fost multumit, au un vin rosu foarte bun (imbuteliat), la fel si cel alb. Berea in schimb slabuta, in loc de apa este pusa probabil... :).

PARCAREA Parcarea este aglomerata, intr-adevar, insa am gasit loc cu usurinta pe strada ce duce catre supermarket, chiar in fata postului de pompieri, langa politie. In privinta sigurantei nu mi-am facut nicio grija, e o gramada de politie pe acolo (inclusiv politisti romani) si chiar cred ca ar fi imposibil sa se intample ceva.

Apropo de aquapark, dupa estimarile mele, cu putin noroc la 1 iunie 2015 va fi gata... nu vreau sa va dezamagesc dar cred ca asa va fi. Am fost pe santier, se lucreaza intensiv, insa... nu cred ca va fi gata vara asta.

Oricum ce m-a impresionat este faptul ca nu au taiat niciun arbore doar de dragul de a face ceva...

Albena un loc plin de verdeata, unde nicio clipa nu m-am simtit inmuiat de razele soarelui, si zic eu, perfect pentru familii cu copii mici.

Si in incheiere am stat la un hotel la care as reveni cu drag, o statiune de asemeni cocheta si parfumata, insa nu stiu cat de curand pentru ca din pacate viata e prea scurta pentru a merge de doua ori in acelasi loc...

Vacanta placuta dragilor!

Trimis de dragos1985 in 15.07.14 22:45:39
Validat / Publicat: 16.07.14 01:12:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragos1985); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 PRIN STATIUNE
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

kikiritzi
    [16.07.14 09:21:54]

Mi-a placut tonul review-ului: obiectiv, normal, fara alunecari spre o extrema sau alta.

M-a interesat hotelul pt ca si eu am vrut sa-l aleg pt una din vacantele noastre in special pt faptul ca e amplasat intr-o zona cu multa verdeata, o zona linistita.

Aquaparkul probabil ca va schimba situatia, ma gandesc la partea cu linistea!

Oricum, eu am apreciat utile informatiile.

doinagherasim*
    [16.07.14 11:23:36]

@dragos1985: Buna ziua!

Oare, doar noi, cei care am fost in luna iunie, am avut de patimit din cauza galagiei din hotel? Cred ca s-au adunat toti copii, de la 5-6 ani pana la vre-o 15-16 ani, in tabere sportive, bulgari, rusi, romani, dar a fost un grup de suporteri bulgari, la vre-o 25 de ani, pentru un campionat de fotbal. Din cauza lor nici in camere nu aveai liniste, usile fiind izbite parca non stop, fara sa tina cont de ce ora era. Sincer, copii romani, ii vedeam linistiti la masa fara sa tipe, sa rada in hohote, dar bulgarii si rusii, mi-ai stricat tot concediul!

In rest, cum am mai spus, totul a fost bine, asa cum ai spus si tu.

Nu am patit nici-odata asa ceva (noi mergem in aceeasi perioada mereu, pentru a avea liniste) si din acest motiv, cred ca nu o sa mai revin in acest hotel.

Sa-ti fie de bine concediul si iata o idee, daca mai dispui de ceva timp si euro: H Sunrise all suite resort din Obzor, in jur de 19 euro/noapte, apartament, cu sezlonguri+umbrela si parcare gratis, cu AI, in septembrie.

Sa auzim numai de bine!

dragos1985AUTOR REVIEW
    [16.07.14 22:43:43]

@kikiritzi: Servus!

In primul rand iti multumesc pentru aprecieri.

In legatura cu aquapark-ul nu cred ca ai cum sa-ti faci griji in privinta galagiei din hotel. E situat la o distanta suficient de mare de viitorul centru absolut al galagiei In schimb mi-e cam mila de cei cazati la Primasol... e chiar langa hotel

Ca si amplasament intr-adevar e plin de vredeata si e foarte liniste (deh, e chiar langa militie

dragos1985AUTOR REVIEW
    [16.07.14 22:50:24]

@doinagherasim: Servus doina!

Intr-adevar am fost niste norocosi ca au fost cazati multi conationali, oameni cu mult bun simt fata de natiile slave...

Erau cativa rusi si ucrainieni insa 3 oi negre printre atatea albe... chiar nu se simteau...

E bine de stiut pentru viitor, sa tragem o invatura din patania ta si sa ne interesam inainte de a face rezervare pentru vreun inceput/sfarsit de sezon, cand probabil hotelierii pot vinde bilete mai accesibile pentru tabere/competitii etc...

Mersi pentru pont! O sa-l am in vedere pentru la anul!

Anul acesta, daca totul e ok, prin septembrie vrem sa ajungem in Mallorca.

Sar'mana!

icusor
    [21.07.14 16:01:47]

@dragos1985: Vreau sa te intreb care ar fi camerele mai bune, adica pe ce parte a hotelului daca ar fi sa intervenim la receptie? Stii daca toate camerele au un pat dublu si unul simplu sau doar pe o anumita parte? Mersi

irinaina
    [22.07.14 15:40:53]

Buna ziua, multumim pt impresii, puteti sa imi spuneti preturi la tarabe, exista magazine in apropiere... ?

doinagherasim*, dragos1985, icusor, irinaina, kikiritzi
    Alte impresii din această RUBRICĂVita Park Hotel: