ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2014
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 25.06.13
JUN-2014

Cu “Săndel” prin ţărişoară (1)

Titlul vrea să fie povestea unei călătorii nu prea lungi, de aproape 1700 km, pe care eu şi soţia mea (pensionari ambii) am întreprins-o cu maşina (un SANDERO – de aici numele de alint “Săndel”, utilizat de cvasimajoritatea posesorilor acestui model).

Este povestea unei excursii care a durat 10 zile, spusă în câteva episoade, aici, pe acest site, atât de prietenos “AmFostAcolo”.

Sunt impresii despre locuri văzute şi oameni întâlniţi, despre drumuri, bune şi proaste, şi aşijderea despre cazări.

Aş începe cu pregătirea excursiei. S-ar putea zice “e! ce mare chestie pregătirea unei plimbări cu maşina prin România”. Da, s-ar putea spune şi aşa, însă, această activitate ne-a produs o mare plăcere: stabilirea bugetului, consultarea hărţilor cu drumuri (nu am avut GPS), a site-urilor cu vorbe, de laudă sau critică, despre drumurile noastre, ca să ştim ce căi să alegem (pot denumi aici câteva dintre aceste site-uri, însă dacă daţi căutare pe, celebrul “Goagălă”, şi cereţi “calitate drumuri România” veţi avea suficiente date de informare). Apoi consultări pentru posibile locuri de cazare, am mers în special pe cazări în pensiuni, şi ce anume putem vizita în locurile pe unde urma să trecem. La acest capitol de mare ajutor ne-a fost “consilierul şi prietenul nostru de vacanţă”, site-ul “AmFostAcolo”, de unde am aflat de la drumeţi, ca şi noi, multe despre lucrurile care ne interesau.

Însă, din motive cu totul obiective, vom zice mai târziu despre ele, nu am respectat planul de călătorie, stabilit acasă, în totalitate.

Şi a fost prima zi (29.06.2014), ziua startului, mult aşteptată. A fost un drum scurt, de la noi de-acasă (Brăila - localitatea de domiciliu) până la mine acasă (Buzău – locul meu de baştină), unde am înnoptat. A fost acesta un preambul al călătoriei ce urma să o efectuăm, deoarece a 2-a zi urma un drum de peste 350 km, Buzău – Sovata (unii vor zice poate: “hai dom’le că pe harta sunt doar puţin peste 300 km”, da, e adevărat, dar să avem în vedere şi ocolişurile pe care urma să le facem), la temperaturile caniculare care ştiţi că au fost la sfârşitul lui iunie şi începutul lui iulie.

Vom reveni cu o altă poveste (episod).

Trimis de Mitica49 in 15.07.14 17:22:34
Validat / Publicat: 19.07.14 17:22:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 1373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mitica49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[15.07.14 18:55:53]

Sincer, consider MUUULT prea „subțire” acest prim episod. Recomand călduros alipirea lui la cel ce va urma.

Momentan las articolul în așteptare, poți edita / adăuga orice, oricând.

Scrie te rog un ecou aici când termini!

Mulțumesc,

Mitica49AUTOR REVIEW
[16.07.14 16:41:53]

@webmaster:

Corect!

Sper ca urmarea sa aduca un plus de consistenta si "vorbe" bune.

Multumesc pentru aprecieri!

[19.07.14 17:17:05]

Cum articolul a rămas până la urmă în forma inițială, fără vreo altă adăugire, nivelul redus de detaliere îl clasifică sub pragul de publicare (sau undeva la limita lui). Din acest motiv, impresiile nu primesc PMA standard, alocate în mod obişnuit fiecărui articol încărcat pe sait [PMA standard = puncte de mulţumire-apreciere standard = din partea echipei administrative].

Mitica49AUTOR REVIEW
[20.07.14 15:13:23]

@webmaster: Se pare ca modul in care am gandit publicarea povestii excursiei noastre (un fel de serial) a fost gresit. Am considerat ca o prefata a descrierilor ce vor urma. Poate voi primi ceva PMA la ce va urma...

[20.07.14 23:25:30]

@Mitica49: deja ai primit; la fel cum ai primit o perioadă suficientă pentru a completa textul (eventual cu partea a doua, în loc s-o fi publicat-o separat) împreună cu recomandarea de a aduce mai multe informații, exact în scopul să fi evitat această depunctare (pe de o parte) și fragmentarea excesivă (nerecomandată de regulament) a impresiilor. Dacă ai ales să ignori posibilitatea și sfatul...

Mitica49
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin România: