ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2014
ÎNSCRIS: 26.06.13
JUN-2014

Un loc linistit intr-o mare de turisti

Dupa trei ani in care nu am calcat prin Bulgaria fiind ocupat până peste cap cu vizitarea altor meleaguri, am hotarat sa mai dau o tura si pe la vecini.

Cu inima destul de stransa, am ales de pe vesnicul bookingcom un studio intr-un loc linistit si cu damblaua mea eterna - self catering - care presupune bucatarie.

Ca de fiecare data - si recomand cu caldura operatiunea - am folosit intens Google Earth si am "coborat in strada" pe unde s-a putut, pentru a vedea ce este inauntru gardului vopsit si a evita leopardul! De retinut faptul ca Google Earth afiseaza in bara de jos altitudinea terenului pe care se deplaseaza cursorul (daca este in ft, se schimba din settings pe m).

Este vorba despre un complex de trei corpuri cu doua piscine intre ele, blocuri care urmau sa fie vandute (si mai sunt inca apartamente la vanzare din ele). Totul este asezat pe un deal deasupra marii, distanta pana la mare fiind acoperita de padure deasa de pin si foioase - o minunatie! Aer curat, drum asfaltat pana la plaja cam departata pentru picior mai ales la intoarcere asa ca masinuta se impune. Plaja este senzationala: lata de te plictisesti pana la apa, cu padurea in coasta, lunga de nu ii vezi capatul spre sud, ca si goala in timpul saptamanii dar oarecum animata in week-end cu bulgari de buna factura.

Apartamentul (al meu a fost de o camera dar sunt si mai mari) a facut toti banii, utilat cu tot ce iti trece prin cap, totul aproape nou, liniste, aer curat si civilizatie.

Am luat legatura de la inceput cu managerul (Dobrin Tzerkov) un tanar economist care vorbeste impecabil engleza si este o persoane super agreabila. Mi-a acordat toate lamuririle necesare dar erau doar mofturi de om batran la mine deoarece totul a mers ca pe roate

. Drumul de la Bucuresti la Kamchia a fost perfect, nu am vazut picior de politist (daca erau prin boscheti, sa fie sanatosi), am mers exclusiv cu viteza legala si nu am vazut denivelari decat pe cativa km din autostrada lor. In rest, unt pe paine. Oricum, cred ca posesorii de Ferrari nu citesc aici. Am scos un consum de Diesel la un Logan pe benzina si am ajuns perfect odihnit, exact cat sa fac o baie ca lumea. Inspre sudul plajei era marea putin tulbure de la raul care se varsa in ea cativa km mai spre sud dar sigur a trecut pana acum.

Am ajuns exact in ziua de doliu national, dupa nenorocirea de inundatie de la Varna si oamenii nu prea zambeau. Varna de Sud, pe unde se trece spre Burgas, nu avusese probleme.

In excursia facuta cu masina pana la Nessebar am vazut ce puhoi de lume era in celelalte statiuni si m-am felicitat pentru alegerea noastra.

Tot experienta mi-a soptit sa iau fructele si legumele de acasa. Ca si la noi, pe litoralul bulgaresc fructele si legumele au preturi de-a dreptul hazlii. Inclusiv la hypermarket preturile sunt mult peste cele de la Ruse sau de la noi. Aviz amatorilor! Avand in dotare pana si cuptor pe langa aragaz, este de la sine inteles ca am mancat imparateste, la pretul de la domiciliu.

Uitandu-ma acum la preturile de la resort, vad ca studioul in care am stat noi costa 168 euro pentru 6 nopti dar tot nu este mult fata de conditiile oferite.

Repet afirmatia ca masina este clar necesara. Este evident ca nu se poate si izolare cu liniste si aer curat, plaja salbatica la nas si hypermarketul la 100 m. Parcarea este la limita nisipului si masina se tine sub ochi asa ca nu sunt probleme de genul acesta.

Fotografiile le voi atasa mai tarziu pentru ca a fost un volum mare din 2 calatorii succesive si nu am apucat sa le sortez. Oricum, cele de pt bookingcom sunt absolut reale.

Ca de obicei, stau la dispozitie cu orice lamuriri.

GPS-ul merge perfect pana in usa resortului

Latitudine 43.050638455035084, Longitudine 27.86513033128358

+359878341103 in engleza fara probleme

info@premierbgmaintenance.com - cea mai buna cale, in engleza.

Trimis de Albinoium in 15.07.14 15:26:08
Validat / Publicat: 15.07.14 16:24:56

VIZUALIZĂRI: 2511 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Albinoium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Ultraplaja de la Shkorpilovtsi, vedere spre Sud, cu elementul de orientare pe Google Maps ori Earth

[15.07.14 16:19:09]

Foarte bun, "foarte" echilibrat, foarte util, foarte... orice

Setat coordonatele GPS cf indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate

[15.07.14 17:50:55]

@webmasterX: Ma bucur ca a "prins" dar am descoperit doua greseli: una chiar in primul rand - pena in loc de pana; a doua este lipsa precizarii "parcarea la plaja" in alineatul 12 final. Scuze dar nu mai stiu unde este "edit" ca sa corectez eu.

[15.07.14 18:03:59]

@Albinoium: "până" -- l-am pus, da' aia cu parcarea nu ruşesc "s-o îndes" -- că nu ştiu unde... Pliz help. (mai multe detalii)

[15.07.14 18:10:41]

@webmasterX: Hihihi. La final, deasupra lui "Fotografiile... " este o fraza care incepe cu "Parcarea este... ". Ok este "parcarea de la plaja este... " pentru a nu crea confuzie cu cea de la resort care este altceva. Ca o adaugire, parcarea de la resort este cat cuprinde, asa cum specifica si oferta lor. Multumesc pentru corecturi. Dar, pana la urma, unde este "edit"? Sau odata validat nu se mai poate umbla?

[16.07.14 16:57:22]

Dupa atasarea fotografiilor se impun cateva precizari. Va rog sa nu incercati pronuntarea numelui localitatii Shkorpilovtsi deoarece riscati blocarea limbii. Sunt suficiente elementele pentru gps, respectiv 42.958287 27.898287. Drumul este perfect pana la nisip si parcarea este idem. Cat priveste fotografia cu masa pusa, nu este trucaj si persoanele pofticioase sunt sfatuite sa nu se uite la ea.

[03.07.15 09:46:57]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

Albinoium
Alte impresii din această RUBRICĂOasis Beach Resort Hotel [Kamchia]: