ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2009
ÎNSCRIS: 05.08.08
JUL-1995
DURATA: 2 luni zile

Of... America

Am avut prilejul, poate o data in viata, sa calatoresc spre America la invitatia unei prietene americance in 1995 (cam mult de atunci) Invitatia a fost facuta pe perioada verii in anul acela si am petrecut 2 luni pe la ei. Avand in vedere ca la vremea aceea era pt mine prima iesire in afara tarii si tocmai pe taram american, pot sa spun ca am fost putin socata de diferentele mari de civilizatie, si vreo 2 saptamani am uitat si engleza pe care o stiam. Bineinteles ca mi-am revenit apoi.

Prietena mea statea in Louisville, statul Kentuky, motiv pentru care am calatorit cu avionul pana la Chicago unde ei m-au asteptat si am pornit-o in jos trecand prin 2 sate Ilinois si Ohio, trecand prin cele 2 capitale ale acestora. Am poposit pt o noapte la un motel (sau hotel) din lantul Days Inn, micut, foarte curat, cu doar un etaj, cam cum vezi in filme, camere la parter, cu geamuri mari si intrare direct din parcare, de fapt am parcat masina chiar in fata geamului. Nu ar fi prea multe de spus despre el deoarece nu erau decat conditii normale, corespunzatoare unor 3 stele de la noi. Noi doar am dormit si apoi ne-am continuat drumul mesele fiind luate pe traseu. Nu stiu cat a costat cazarea caci eram musafir si m-am jenat sa ii intreb.

De-alungul drumului am abservat ca asezarile, orasele se intind mult pe orizontala, totul este f aerisit, casele asezate la distante lejere, rar daca te ciocnesti cu cineva asa in treacat. Am mers in vizita la pestera "Mammoth Cave", o pestera imensa, traseul pt turisti avea 2 km si am parcurs o parte din el alaturi de un ghid f vorbaret si bine pregatit. Din pacate nu am avut aparat de fotografiat la vremea aceea si nu am imortalizat evenimentul dar pt cei interesati cred ca este pe net un site al pesterii. Am cumparat in schimb suveniruri hand made de la buticurile din zona multe facute de indieni.

Orasul unde am stat cea mai mare parte a timpului a fost Louisville, capitala satului Kentuky, unde cu 2 saptamani avusese loc derby-ul local foarte popular acolo. Ca si populatie avea 5 milioane de locuitori si dimensiuni aproape asemanatoare cu cele ale Bucurestiului.

In aceea perioada a fost organizat si am vazut Kentuky Fair, un targ de vite, de fapt o expozitie de animale, incepand de la cai, vite, apoi animale mai mici (iepuri, gaini, curcani, etc), care a durat 5 zile si unde au fost desemnati castigatori. Am fost impresionata de amploarea evenimentului (totul se desfasura pe cateva mii de m patrati), diversitatea raselor, la final incheindu-se cu expozitia de cai. De fapt la ei totul este construit de genul mega (stadioane, piete, magazine, totul este la nivel "mega"). Nu ma mir ca aveai nevoie de 5 zile ca sa parcurgi toate sectiunile targului.

Am vizitat intr-un weekend o ferma cu produse bio, foarte apreciate de ei si destul de scumpe (fructe, miere, legume). Am facut o mica croaziera pe raul Ohio cu un vaporas mai de epoca, am fost dusa la teatrul local cara a fost destul de dragut: "panza de paianjen" a fost piesa, am mers la un meci de fotbal american unde am vazut prima data un spectacol cu majorete sa zic asa "de la mama lor". Tot in America am vazut si primul mall in care lejer puteai sta 6 ore. Nu am fost incantata de clima de acolo, foarte cald 33-36 grade si umed, transpirai instantaneu cand stateai afara mai mult de 10 minute, incaperile erau climatizate. In septembrie a inceput sa adie vantul si sa fie mai placut, amintindu-mi de climatul de acasa. Nu mi-as dori sa traiesc acolo, trebuie sa fii bine motivat ca sa rezisti, ei lucreaza intruna.

Desi acum nu pare mare lucru, poate altii ar avea mai mult de spus despre aceasta tara, eu am fost incantata de experienta traita avand in vedere ca la vremea aceea nu multi ajunsesera peste ocean. Mi-as dori sa revin, sa vizitez alte locuri (visez la New Orleans, de ex), caci ai unde sa te plimbi si poti vedea in America locuri unice poate in lume.

Trimis de alinamitru in 18.11.09 18:13:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 1716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinamitru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vaporasul pt croaziera pe raul Ohio

alinamitruAUTOR REVIEW
[18.11.09 18:23:21]

pt webmaster:as fi dorit ca acest review sa fie postat la statul sau regiunea kentuky, eventual orasul Louisville unde am stat cel mai mult. Nu am avut alta optiune la rubrica sectiune .

[18.11.09 18:53:14]

o sa ma ocup de aceasta dorinta cat de curand reusesc sa gasesc timpul necesar crearii acestei noi sectiuni.

[20.11.09 04:29:52]

creat regiune distincta pentru Kentucky; creat deasemenea o sectiune dedicata orasului mentionat (Louisville) ; initiat paginile cu harta acestor obiective (vedeti de exemplu aici); in fine, mutat review-ul in sectiunea de fata, cea dedicata Louisville-ului.

alinamitruAUTOR REVIEW
[20.11.09 20:57:20]