ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2014
ÎNSCRIS: 18.03.14
JUL-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 si 6 ani

Un concediu si mai reusit

Am fost la Limak Atlantis in perioada 03-10.07.2014 cu bilete luate din februarie - 2200 euro - familie cu 2 copii - 9 si 6 ani, cu avionul, UAI. Am mai fost in cadrul lantului de hoteluri Limak in 2011 la Arcadia, tot in Belek, fiind atunci prima noastra vizita in Turcia. Am avut de ales intre Atlantis si Limra, dar pina la urma am ales Atlantis, datorita impresiilor foarte bune despre acest hotel si mai ales a descrierii atit de exacte (am descoperit cind am ajuns acolo), a hotelului facuta de claudiu 71 - vezi impresii (multumesc claudiu 71).

O sa incerc sa fac un rezumat, cam ca al lui claudiu 71, dar cu impresiile mele, aranjat un pic altfel.

Zborul - Ca intotdeauna (spre Turcia) am avut cursa charter Tarom, fara probleme pe timpul zborului (goluri de aer). Doar ca atunci cind am iesit din avion in Antalya si ne-am 'izbit de un zid de aer cald, afara fiind in acea zi 40 grade celsius, am simtit ca nu mai am aer, noi plecand din Bucuresti dimineata cind erau 23 de grade. Transferul pina la hotel a fost cu un microbuz de 14 locuri in loc de vesnicul autocar de 40 de locuri.

Camera - Noi am primit camera standard in corpul B la et. 3 din 5, cu vedere laterala (land view - asa am ales de la agentia de turism). Camera era mare, mult mai mare ca la alte hoteluri. Am avut in camera 1 pat dublu, 1 pat simplu si inca un fotoliu de 1 persoana rabatabil, plus alte obiecte de mobilier, printre toate aceste obiecte de mobilier fiind loc lejer, copii chiar avind loc destul de joaca. Balconul a fost si el mult mai mare ca de obicei fiind foarte mult loc pe linga cele 2 scaune si o masuta. Curatenia fiind binenteles exemplara peste tot.

PROGRAMUL ZILNIC:

Dimineata - ne trezeam pe la 07-07.30 si ajungeam la micul dejun pe la 08-08.30. In 2 dimineti m-am trezit mai de dimineata si am prins doar 1 persoana in fata mea la presele de portocale, altfel trebuia sa te inarmezi cu rabdare si sa stai chiar si 20minute pina iti venea randul la presa de portocale. presele fiind manuale - treaba mergea foarte greu.

Asta a fost pentru noi una din putinele probleme.

Dupa micul dejun ne duceam la piscinele/toboganele de copii (mai mari - 1.2m adincine), unde pe linga aceste piscine erau si multe spatii verzi pe care puteai sa-ti pui sezlonguri dupa placul inimii - la umbra copacilor - la soare. Desi ajungeam chiar si pe la 10 am, tot mai gaseam sezlonguri neocupate (fata de Delphin Diva in 2012 cind la 07.30 am, toate sezlongurile erau deja ocupate).

La 10 am, se deschidea beach bar de la care luam sucuri si bere, chiar daca erau in pahare mici nu a fost o problema - luam mai multe sau de mai multe ori. Si nici ideea ca se servea bere in pahare de cafea nu a fost o problema pt. noi.

La 11 am, se deschidea pavilionul 'gozlemelor' - clatite uriase, dupa parerea mea, pe care le luam cu zahar sau simple, care pina pe la 12-12.30 nu apucau sa fie asezate in vitrina, fiind coada in asteptare.

Pe la 12.30-13.00 plecam in camera, dupa 30minute coborand pentru masa de pranz, unde, de fiecare data am avut variate feluri de ales, si chiar daca, de multe ori ajungeam spre finalul perioadei de servire a mesei, nicioadata nu am avut impresia ca nu mai este un anumit fel de mincare, iar de citeva ori am observat ca torturile au fot schimbate de curind (nu m-am putut gandi ca dintr-un tort nou de ciocolata nu a luat nimeni mici macar o feliuta)

Dupa somnul de dupa amiaza in jurul orei 17-17.30 coboram a doua oara la piscinele-toboganele de copii (mai mari), pina pe la 18.00 cind se inchideau toboganele si ne mutam la plaja. Pe plaja sejlongurile puteau fi mutate unde vrei (noi asa am facut), la soare sau la umbra, sau chiar linga apa (sa stai pe sezlong si cu picioarele in apa), si nimeni nu ne-a zis nimic, si nu eram singurii.

Pe la 19-19.30 plecam in camera pregatindu-ne pt. masa si programul de seara. Mare surpriza la masa de seara!!! Desi stiam din alti ani, de la alte hoteluri din Turcia, Grecia, Bulgaria, Franta, UAE, SUA, (eu asa am patit) - ca la dinner era obligatoriu pantalonul lung si pantoful, ,,dar aici am vazut pe multi in pantaloni scurti si chiar cu slapi, si nici urma de aceasta regula.

La 21.00 incepea programul artistic la teatrul de vara. Din 7 seri doar la 5 am fost si programul nu a fost stralucit. Fata de alte hoteluri din Turcia spectacolele erau realizate in principal de echipa proprie de divertisment, care pe timp de zi aceeasi oameni erau si echipa de entertainment. Asta fiind alt minus al hotelului. Tot in timpul programului artistic serveam si cite 1-2 cockteiluri de la barul de linga piscine - de calitate medie. De 2 ori am luat atlantis cockteil - era bunicel fiind semi-pregatit dinainte, dar mojhito lasa de dorit.

Dupa ora 22.00 cind se termina programul artistic ne mai plimbam 20-30minute pe linga piscinele foarte frumos luminate noaptea, inainte de kids bed time.

Pe la 23-23.30, subsemnatul, coboram la barul de linga piscine sau la beach bar pt. un trabuc si un cockteil mai special, de unde se vedea foarte bine discoteca, cu muzica buna si cu multi adolescenti.

Noi am stat doar la piscinele de jos, unde erau si toboganele, nu am stat nici macar 30minute la piscinele de sus pe care intre 11.00 si 12.00 am se umflau niste baloane gonflabile descrise mai bine de claudiu 71 in poza P15.

Foarte frumoasa era si piscina dintre corpul A si corpul B, 1.4m adincime, dotata cu un tobogan si cu foarte multa umbra.

Ne-au placut foarte mult si frigiderele cu apa plata inbuteliata la sticle de jumatate de litru, RECE; pe plaja, la piscinele de jos cit si la cele de sus.

Cu citeva mici exceptii noua ne-a placut mult hotelul iar la anul ne va fi greu sa alegem, deoarece prietenii cu care mergem noi de obicei nu au mers anul acesta si vor neaparat sa mearga la anul la Atlantis. Vom vedea.

Trimis de kyndo in 15.07.14 14:01:57
Validat / Publicat: 15.07.14 15:26:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Limak Arcadia si Delphin Diva

VIZUALIZĂRI: 3776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kyndo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 74.25 EUR pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 34
    webmasterX [15.07.14 15:26:29] »

Foarte bun review de debut.

@kyndo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster [15.07.14 16:05:16] »

andreeapreda01* [15.07.14 20:35:09] »

Buna. Merg si eu la acest resort in august si as dori sa stiu amnunte legate comparativ cu ce a postat danalix, adica'' slabut pentru Belek''.

Multumesc

red dog [15.07.14 22:03:46] »

@andreeapreda01: Esti in mare dilema... ))

Nu e cazul sa iti faci probleme. Cum ti-am mai scris, merg anul asta a doua oara consecutiv. Iti faci singura griji si nu este cazul.

kyndo [15.07.14 22:09:39] »

@webmaster: Este foarte OK. Acesta este hotelul.

kyndo [15.07.14 22:14:11] »

@andreeapreda01: Te rog citeste cu atentie ce am scris eu comparativ cu ce a scris danalix si vei vedea comentariile, sper ca o sa-ti dai seama (vorba lui red dog) ca nu ai de ce sa-ti faci griji

claudiu 71 [16.07.14 11:36:04] »

@kyndo: Buna.

Ma bucur pentru vacanta voastra reusita, intradevar locatia corespunde din plin pentru un sejur reconfortant.

De la sezon la sezon unele lucruri se schimba dar relatarile noastre tin pasul cu realitatea.

Si eu am fost cu ceva timp in urma la Delphin Botanik in perioada de glorie dar Atlantis per ansamblu a fost mai apropiat de inima noastra, exceptand gradinile si spatiul verde.

Bine ai venit in AFA, se vede ca ai o experienta turistica dezvoltata si te astept si cu alte relatari.

Pe curand.

andreeapreda01* [16.07.14 22:05:37] »

@claudiu 71: Multumesc tuturor pt informari. De asta este placut si util acest site, vb. cu persoane care schimba impresii si din toate tragi o concluzie.

Va urez celor care urmeaza sa plecati in vacanta sa aveti zile frumoase, relaxante si tot ce va doriti.

Inca o data sunt fan AFA.

Va salut pe toti.

gioko [21.07.14 10:26:54] »

@kyndo: Buna, as dori si eu cateva precizari referitoare la diversitatea "bucatelor" la mesele de pranz si seara. Cate feluri de friptura aveau si de care... eu nu ma omor cu dulciurile. Apropo... mai merge cineva in perioada 30.08.2014 - 06.09.2014? Pun aceasta intrebare intrucat e bine sa-ti faci prieteni de concediu din timp. Toate cele bune.

red dog [21.07.14 10:47:48] »

@gioko: pe 6 sept am eu intrarea, exact in ziua in care tu pleci... ( (

gioko [21.07.14 11:02:47] »

@red dog: am observat... pacat.

kyndo [21.07.14 13:38:58] »

@gioko: Buna. Noi am mincat doar de pui si vita iar oaie doar eu - de 2 ori. Carnea de pui si de vita era: fiarta, mincarica si friptura (facuta in fatza ta). Mai erau si pui la rotisor si ti-l alegeai pe care vrei.

De multe ori, am luat eu, carne de pui de shaorma. O mincam doar cu putzin usturoi si nu cu toate celelalte salate.

Branzeturi se gaseau se gaseau la fiecare masa, pacat ca branza cu mucegai se gasea doar seara.

De la 12.00 am la 18.00 se gaseau la beach bar: hamburgeri, hot dog, nuggets - care kiar erau bune.

Acum depinde de gusturile fiecaruia - dar bucatele erau pe alese.

gioko [21.07.14 15:52:34] »

@kyndo: Multumesc pentru informatii.

danalix [26.07.14 22:46:00] »

@kyndo: daca consideri ca adevarul absolut se afla numai in ce ai scris tu atunci ai o problema.

"Cu citeva mici exceptii noua ne-a placut"

-asta am punctat, cateva exceptii pe care tu nu le-ai spus.

Ma bucur ca ai mancat gozleme calde dimineata (dupa ora 12 se raceau), ai baut bere in pahare de cafea fara sa te deranjeze, si te-ai bucurat de o vacanta de 5 stele uai. Data viitoare poate servim supa cu lingurita de cafea si bem apa din capacul de la sticla, ca doar suntem in vacanta si nu trebuie sa ne suparam.

"Mai erau si pui la rotisor si ti-l alegeai pe care vrei. "

-erau bucati de pui rupte, ingramadite, de unde iti alegeai

De multe ori, am luat eu carne de pui de shaorma. O mincam doar cu putzin usturoi si nu cu toate celelalte salate.

-in 7 zile a fost o singura data" pui de shaorma "si atunci a fost coada mare; ce vrei, delicatese!

"La 12 am se deschidea si restaurantul de linga beach bar, cu hamburgeri, hot dog, nuggets si altele pe care nu le-am incercat, toate foarte bune"

-pai daca nu le-ai incercat cum de erau bune. poate torturile erau multe si bune.

Este normal sa avem opinii diferite, insa argumentele sunt cele care inclina balanta; dar nu uita: spune oamenilor ceea ce vor sa auda si te vor crede pe cuvant!

p.s inainte sa plec, am aflat de la niste cunostinte ca nu este asa roz la atlantis si am crezut ca sunt nebuni. acum stiu ca aveau dreptate.

gioko [27.07.14 16:28:25] »

@danalix: Nu contest cele spuse de kyndo dar sunt de acord cu micile exceptii aduse la cunostinta noastra de danalix. Daca merg in concediu eu chiar ma enervez cand lucrurile normale nu sunt cum ar trebui sa fie la 5 * UAI.

Nu cer bauturi de 12 ani sau fazani umpluti cu ciuperci, dar ca berea sa fie servita in pahare minuscule, puiul de shaorma sa fie doar odata la 7 zile, lumina din anumite zone ale restaurantului principal sa se stinga spre finalul programului, iar acolo unde exista friptura trebuie sa stai la cozi enervante... atunci chiar ca toate astea sunt deranjante.

Dupa Rixos Lares si Concorde unde nu am intalnit astfel de probleme iar pretul biletului a fost cam acelasi cu Limak (in anii in care am fost eu), anul trecut am fost la Venosa mai slab cotat decat cele doua dar vreau sa va spun ca nici acolo nu am intampinat probleme cu cozile la mancare (in special la carne... aflata din belsug in tavi) si nici berea nu a fost servita la cescute ci in pahare de plastic dur de 330 ml.

gioko [27.07.14 16:33:51] »

@gioko: cele povestite pana acum de danalix nu fac decat sa imi creeze o stare de enervare anticipata... pt ca nici la mine nu tine treaba cu " lasa ca merge si asa ca doar suntem in vacanta si nu trebuie sa ne suparam"...

asa ca tinand cont ca voi pleca si eu acolo pe 30 august ma tot gandesc daca mi-am luat teapa sau nu cu acest resort.

Voi reveni si eu cu amanunte la intoarcere.

danalix [27.07.14 20:01:51] »

@gioko: nu a fost in intentia mea sa iti creez o stare nasoala si trebuie sa gandesti pozitiv pentru ca nu este asa de rau incat sa iti ratezi vacanta. eu personal nu sunt f pretentios si ma adaptez fara probleme insa am vrut sa va informez si pe voi de micile probleme care sunt inacceptabile la astfel de resorturi. daca asta se intampla la venosa sau belek beach era de inteles pt. ca plateai un pret mai mic si puteai face un compromis stiind ca ai platit mai putin. Asa cum spui tu,nici acolo nu se intampla asa ceva.

Pana la urma cam asta a fost cea mai mare problema la micul dejun era vesnic coada la OUA OCHIURI, clatitele acelea mici, suc de portocale iar seara la cina uneori la gratarele de peste, vita si nimeni nu se sinchisea sa rezolve aceste probleme.

Repet stai linistit ca nu este cazul sa iti faci griji mai ales ca nu poti schimba biletele si cine stie poate se rezolva problemele pana pe 30 august.

mai vreau sa spun ca in prima zi, fiind patru familii la cina, am cerut 4 sau 5 sticle de apa plata. stii ce am primit 3 sticle goale pe jumatate de pe alte mese.

merg din 2007 sau 2008 in Turcia dar asa ceva nu am vazut pana la atlantis. in rest resortul este ok piscine curate, umbra, verdeata, 1sau doi barmani care stiu meserie, debarasatorii vai mama lor si mare grija ca in viteza lor mai arunca cu resturi de mancare pe hainele turistilor.

eu sper sa va fie bine tuturor celor care urmeaza sa mergeti acolo si la intoarcere sa dati nota 10 acestui resort, daca merita.

pentru mine este clar; anul viitor nu atlantis.

gioko [27.07.14 22:21:28] »

@danalix: pai la ce ai scris tu aici e clar ca mi-ai trezit nemultumirea... practic minusurile remarcate de tine sunt in fapt aspectele care ma inteteseaza cel mai mult.

Nu sunt FOARTE pretentios dar ma deranjeaza unele lucruri care tin de bun simt la 5*. Cum bine ai spus... daca mergeam la un resort de 650 euro intelegeam... dar asa NU.

Crede-ma ca la Venosa nu exista asa ceva... gaseai peste carne vita sau pui pe tot timpul mesei de pranz sau seara... iar dimineata la ochiuri sau omleta era ciada de 1 sau 2 minute pt ca ti le faceau in fata ta si fiecare turist se hotara greu ce sa pyna in compozitie... cascaval, sunca, masline... etc. vezi impresii.

Cat despre Rixios Lares sau Concorde... astfel de intamplari nu existau.

danalix [28.07.14 12:12:26] »

@gioko: nu sunt carcotas, dar mai spun odata, coada zilnic la oua ochiuri nu la omleta unde peste tot se asteapta.

daca esti amator de peste, o sa fii dezamagit iar despre fructe de mare nu incape discutie. (decat marinate in salate).

voyager [28.07.14 12:20:37] »

@danalix, gioko: "brothers", adică un "austriac" (claudiu_71) e MULŢUMIT de hotel (şi are, slavă domnului, experienţă turistică prin LUME, nu numa pe acilea prin Balcani / Asia Mică), iar noi românii, mai "speciali" ofcors, strâmbăm din nas.

Auzi, "coadă la ouă" - du-te frate şi-ţi închiriază TOT hotelul doar pentru tine- plăteşti *corespunzător* şi atunci n-o să-ţi mai fie coadă! LOL

Halal.

De asta sunt turiştii români văzuţi aşa cumn sunt văzuţi, datorită IFOSELOR şi AERELOR (cel mai adesea)

Sper că nu mă nimeresc ÎN VECI cu voi prin vreun concediu!

danalix [28.07.14 13:17:12] »

@voyager: Eu zic sa mergi la gazda ta din Eforie in continuare. Turcia este pentru turisti atenti la detalii si mai ales cu bun simt. A sta la coada ca la cantina cu farfuria in mana, nu este placerea vietii mele.

Nu stiu ce cauti pe AFA daca nu iti pasa pe ce servicii dai banii!

"Sper că nu mă nimeresc ÎN VECI cu voi prin vreun concediu! "

Sentimentul este reciproc!

gioko [28.07.14 15:52:14] »

@voyager: tocmai reviewul lui claudiu71 de anul trecut m-a determinat sa merg la limak atlantis vara aceasta... insa semnalele lui danalix m-au pus pe ganduri. Cat despre categorisirea mea ca fac excursii doar prin balcani te-ad ruga da te abtii... prin 1989 vedeam Germania si Elvetia cate 7 zile fiecare. De ademenea au fost si alte tari pe care le-am vizitat dupa revolutie dar nu aparuse AFA atunci ca sa imi pot impartasi impresiile si nici nu se inventase aparatul foto digital ca sa incarc poze. Ultima tara din afara balcanilor vizitata recent a fost Franta in 2012 (vezi reviewul meu de pe AFA). Daca eu am considerat ca in ultimii ani vreau sa merg in Turcia am facut-o pt serviciile de aici si splendoarea resorturilor... lucruri pe care la banii astia nu le vei gasi in alte "tari vestice" nu le vei gasi oricat ai cauta. Cat priveste aspectele

gioko [28.07.14 15:56:54] »

Cat priveste aspectele cu iz de ifose pe care le-ai remarcat tu la noi... atunci tin eu sa te anunt ca din acest motiv al acceptarii oricaror mojicii din partea turcilor sau bulgarilor suntem noi romanii considerati ca o mare turma de animale ce poate fi usor manevrata dupa bunul lor plac... iar la sfarsit sa le mai zicem si sarumana pt ospitalitate. Halal sa-ti fie de fin observator al detaliilor care fac diferenta fata de Romania unde iti doresc sa stai pana te-oi satura de mediocritate

webmaster98 [28.07.14 20:25:55] »

@voyager, @gioko și chiar @danalix: Pe AFA nu sunt acceptate atacurile la persoană. AFA nu este loc de bălăcăreală. Vă rog să vă respectați între voi - așa veți respecta și site-ul.

O parte din ultimele voastre comentarii au fost șterse.

gioko [28.07.14 20:40:40] »

@webmaster98: Acest ecou "corectional" trebuia postat la primul atac voalat si gratuit al lui voyager la adresa noastra... care ne exprimam niste pareri sincere referitoare la acest resort. Nu noi am fost initiatorii "balacarelii", dar nici nu puteam sta cu mana in san atunci cand eram atacati de "unul" care nu era de acord cu consideratiile noastre. Pt ca AFA sa nu fie un loc de balacareala, aceste atacuri ar fi trebuit cenzurate de la inceput... nu dupa ce jignirile au fost facute. Toate cele bune.

voyager [28.07.14 23:29:24] »

doar o precizare -: termenul "balcanice" a fost folosit de mine (în ecourile de mai sus, şterse de mods) cu referire evident comportamentală şi nicidecum geografică.

Balcanici din ăştia cu (cu ifose şi aere) sunt şi-n Timişoara - atâta doar că mai puţini .

Şi, coincidenţă sau nu şi fără să vreau să "ating" pe nimeni, toţi cei din această categorie cunoscuţi pe aici de mine personal sunt ... de dincolo de Caraş , "veniţi" în Banat de prin alte părţi... Or fi şi d'alţii, nu contest, poate şi "băştinaşi" - - dacă nu i-am întâlnit eu încă nu înseamnă că "nu egzistă".

Dealtfel sunt convins că niciun nevinovat nu s-a simţit "atins" - în afară de cei care se ştiu cu ditai **muscoiul** pe căciulă - astfel că protestez pentru ştergerea ecoului meu - evident CONSTRUCTIV şi benign! .

Mă supun însă regulilor saitului/comunităţii. Ş-am încălecat pe-o şa ş-am... plecat.

gioko [29.07.14 08:31:22] »

Webmaster98 ce faci? Se pare ca balacareala continua... Chiar asa trebuie sa suportam limbajul "baietasilor de cartier" fara sa ia nimeni masuri pe site? Helou... nu vede nimeni ca suntem din nou admonestati si catalogati ca indivizi cu ifose si aere? Astept provincia.

claudiu 71 [29.07.14 20:25:56] »

@kyndo&all. Buna!

Regret sincer ca s-a ajuns la o polemica asa de aprinsa pe marginea ultimelor doua recomandari pur turistice.

Fiecare isi manifesta parerea dupa cum crede ca s-a simtit, nu vom gasii doua amprente digitale identice niciodata, vor fii cel mult asemanatoare!

Un singur argument am de prezentat si cu asta eu am incheiat:

Limak Atlantis cu sau fara De LUXE este un hotel de cinci stele clasic pentru standardele turistice ale Turciei, nu un hotel high class precum: Mardan Palce sau chiar Maxx Royal dar acest hotel este de cele mai mari forumuri turistice din Europa vazut astfel: Trip Advisor il situeaza pe locul trei momentan din cateva mii de recomandari, in zona Belek!

Iar Holidaycheck il recompenseza cu 97%recomandari pozitive aici o parte din procente sunt date si de nota agentilor Holidaycheck+2177 recenzii de la turisti europeni!!

holidaycheck.com/hi/76139 ... 8e-797355534924.

Sau Trip Advisor: tripadvisor.com.ph/Hotel_ ... nean_Coast.html.

Pe AFA avem 15 recomandari si 92%. Ultimii care au scris: Ramo, telica, pelerin, red-dog (care am inteles merge a doua oara consecutiv) kyondo si alte zeci de mii de europeni sau asiatici au fost multumiti de raportul calitate-pret care il ofera aceasta locatie!

Desigur probleme sunt si vor fii dar "errare humanum est" sau "nobody is perfect" .

red_dog & gioko bucurati-va de vacanta pentru ca este o data pe an timp in care sunteti alaturi de cei dragi pe una din cele mai indragite riviere.

Vacante placute la toti iar pentru cei care au incheiat-o incercati sa va aduceti aminte de lucrurile pozitive si savurati insantaneele surprinse, incercati... "Vara viitoare vine sigur". Eu sunt de partea celor care o asteapta pe urmatoarea )

danalix [29.07.14 23:26:07] »

@claudiu 71: salut,

pot spune ca si eu am ales acest resort dupa ce am citit postarea ta, dupa recomandarile tripadvisor si inca nu inteleg de ce este asa umflat acest resort. Poate ca anul trecut au avut servicii mai bune, poate gradul de ocupare era mai scazut si se descurcau mai bine.

Am citit postarea ta

"Gastronomia: Ce s-ar putea spune paleta foarte divesificata totul proaspat si gustos, se putea alege de la coltul turcesc, chinezesc, italian, indian in permanenta minim cinci tipuri de peste la gratar, pui, miel, prepelita, curcan la rotisor. Ciorbe 3-4 tipuri primul restaurant unde au avut ciorba de burta. Nu mai insist ma rog cum terbuie sa arate un ultra all incl. "

Nu insist pe alte lucruri decat la ciorbe care au fost maxim 2 feluri si nu este o problema, prepelita nu exista sau nu am mai apucat eu, cinci tipuri de peste la gratar nu a vazut limakul anul acesta. De obicei doua feluri de peste si acela de cele mai multe ori ieftin si micut. Somon f. f. rar. pastrav si dorada din cand in cand. ton, rechin si fructe de mare nu exista in meniul de anul acesta. Toate astea le gasesti zilnic in lantul papillon, delphin unde pretul pachetului este similar cu atlantisul.

Era important sa ne fi spus si noua la ce resorturi ai mai fost in Turcia, sa putem intelege cu ce compari limakul.

Daca cumva ai scris si nu am fost atent, scuze.

gioko [30.07.14 10:03:29] »

@claudiu 71: Salut, de data asta tind sa spun ca ai gresit cumva cu reviewul tau de anul trecut (nu contest intru totul ce ai afirmat acolo... insa lucrurile trebuiau putin nuantate, nu enumerate).

Anul acesta la inceput, am purces la studiat hoteluri si citit reviewuri in ideea unui buget de 2000 euro (2 adulti+ 1 copil, cu transport-avion). Dupa lungi analize am ramas cu 2 optiuni Saturn Palace (Lara Antalya) si Limak Atlantis (Belek). Am dat insa peste reviewurile lui red_dog (care fusese la ambele resorturi) si care afirmase ca Limak Atlantis este cu mult peste Saturn Palace in privinta serviciilor. Ulterior, citindu-ti reviewul de anul trecut, am ramas entuziasmat si mi s-a intiparit astfel convingerea ca intr-adevar Limak Atlantis este mult mai bun, motiv pentru care am procedat la achizitionarea pachetului turistic cu early booking la acest resort.

Dar reviewurile de anul asta m-au facut sa am deja o strangere de inima pt alegerea facuta. Nimeni nu mai pomenea de mancarea atat de diversificata si imbelsugata pe care ai descris-o tu, iar din bauturile fine insiruite de tine " Johny Walker, Ballantines, Jim Beam, J&B etc vodka Absolut, tequila, Mariachi, Olmeca Havana Club, Dry Gin, Garrone. Baietii de la bar faceau si super coktail-uri preferatul nostru cu inghetata de pepene, havana club si lchior de portocale era irezistibil", absolut nimeni nu a zis nimic. Ba mai mult decat, danalix preciza ca baietii de la baruri habar nu au sa faca cockteiluri, iar mosquito are un gust indoielnic.

Postarea ta (chiar daca a fost facuta conform perceptiei pe care ai avut-o) mi se pare acum suprarealista. In general nu ma intereseaza pe ce loc claseaza TRIP ADVISOR sau alte site-uri din strainatate acest hotel. Strainii au alte gusturi si perceptii fata de noi, daca le dai un whiskey bun spun multumesc iar daca nu le dai considera ca asa trebuie sa fie politica resortului si tot multumesc spun (fara sa comenteze). De asemenea pt ei 2000 euro nu reprezinta o suma mare (e ca si cum m-as duce eu cu un anume buget la Mamaia)... iar daca resortul nu se ridica la mare inaltime, vor considera ca pentru acesti bani e suficient ce li se odera. In 2011 am fost la Concorde Resort (high class) influentat de premiile acordate de diverse site-uri (si comentariile umflate de pe TRIP ADVISOR). Ce am gasit acolo a fost un mare fas, nimic deosebit fata de alte resorturi de categorie medie (cu un pret mult mai mic) din Turcia. In acel an, pe site-ul AFA toata lumea (inclusiv eu pana la plecarea in concediu) s-a contrat cu userul mar121_mar121 care a evidentiat in reviewul sau aspectele negative ale acestui resort. Cand am ajuns acolo am constatat insa ca omul spunea adevarul, astfel ca la intoarcere din vacanta, in reviewul meu "cu coada intre picioare", i-am cam dat dreptate.

Tocmai de aceea, doresc sa punctez ca pentru mine (si pentru multi alti romani), strangerea acestor bani implica sacrificii pe o lunga durata a anului. Din aceste considerente este logic sa fiu enervat cand ajuns in concediu, constat ca realitatea este diferita decat cea descrisa de altii pe site-urile de specialitate. Una este sa insirui bauturile si felurile de mancare pe care le-ai vazut in tot sejurul si alta e sa mentionezi ca le si gasesti pe toate din belsug in fiecare zi (fara niciun fel de inconveniente). Eu nu fac parte din categoria turistilor care trebuie sa se bucure de orice concediu doar pt ca sunt alaturi de familie si pentru ca oricum am platit banii pe resort. De familie ma bucur si acasa... gratis. Insa cand faci sacrificii si te straduiesti sa te simti bine in vacanta (nu extraordinar... ca altfel as fi ales Delphin Imperial), dupa un an de munca asidua... ma enervez cumplit cand constat ca alegerea facuta (influentata in mare masura de postarile altora) este in total dezacord cu ceea ce credeam eu ca o sa fie. Repet nu ma asteptam sa umble cainii cu covrigi in coada, insa cand ti se stinge lumina in restaurant cu o jumatate de ora inainte de sfarsitul programului de masa, cand berea iti este servita in pahare de cafea (ca sa iti fie jena sa ceri mai multe, iar ei sa faca economie), cand sunt cozi imense la carne (salatele si branzetuile desi sunt in zeci de platouri, nu prea intereseaza pe nimeni), cand barmanii nu stiu sa prepare cockteiluri, cand la terasa de langa piscina mancarea se termina mult prea devreme iar ospatarii si bucatarii stau sa fumeze, cand nu ai aer conditionat pe holurile hoetlului sau in lift (nici la Venosa nu existau astfel de probleme)... astea sunt lucruri extrem de deranjante intr-un concediu. Tocmai pentru a nu avea parte de astfel de neajunsuri am evitat in ultimii doi ani Bulgaria.

In toate reviewurlile mele am punctat atat aspectele pozitive cat si pe cele negative ale resorturilor respective si am facut pe cat posibil (tinand cont si de pret) si o mica comparatie intre ele, tocmai in ideea ca fiecare cititor sa aiba posibilitatea de a alege pe ce doreste sa dea banii. Asa voi face si de data aceasta. Pentru ca totusi sunt o persoana optimista, plec cu gandul ca poate pana voi ajunge eu acolo (la inceput de septembrie) lucrurile se vor schimba in bine macar pe jumatate. Toate cele bune... tuturor.

andreeapreda01*, claudiu 71, danalix, gioko, kyndo, red dog
    Alte impresii din această RUBRICĂLimak Atlantis De Luxe Hotel&Resort: