ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2014

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Cat de rau poate sa fie ?!?!

Asta am zis cand am decis eu impreuna cu iubita mea sa plecam in concediu dupa primul nostru an de munca.

Avem 21 de ani si pe langa serivici suntem si studenti. Am citit cateva pareri pe acest site si am gasit si cateva bune, si unele urate, dar am zis sa trecem peste, ca pana la urma, e un hotel, de 3 stele, dar poate cei care au scris acele lucruri rele sunt obisnuiti numai cu 5 stele. Ei bine, nu e asa, cei care au zis lucrurile de bine, imi pare rau ca zic asta, dar nu stiu unde traiesc, cum traiesc, ce sunt obisnuiti sa manance, mai ales in concediu, cum sunt obisnuiti sa se poarte personalul unui hotel cu ei.

Sa incepe cu sosirea:

Am ajuns la receptie, nu ne baga nimeni in seama, era o doamna care era foarte ocupata cu vorbitul la telefon, dupa 5 minute de stat in fata si asteptand sa-si termine convorbirea la telefon, am reusit sa-i dam voucherele, era ora 12:30, si ne-a facut semn ca la ora 14:00 o sa ne dea cheia la camera, am zis ok si m-am asezat pe geanta cu care am venit pentru ca era plina canapeaua de la receptie deoarece e cam singurul loc unde ai si net (locul in care sunt si acum si va scriu, inainte de a pleca de la minunatul hotel, scriu acum pentru ca odata iesit pe usa lui nu vreau sa-mi mai amintesc). In timp ce stateam pe geanta, a mai venit o familie (romani), au dat voucherele in care era si "darul" de 10 leva si in 2 minute le-a fost data cheia de la camera... adica daca platesti te duci in camera, daca nu, stai la receptie si privesti lumea. Intr-un final la ora 2 am primit si noi cheia si ne-am dus in camera. Pe langa faptul ca miroase urat, a vechi, a pivnita, nu mai zic in baile publice din hotel, mai bine nu intrii, era sa zicem acceptabil.

Ne-am desfacut bagajele, ne-am intors la receptie sa ne dea bratarile si telecomanda la aerul conditionat care nu prea dadea aer, dar bine ca nu am avut nevoie, am stat la etajul 5 (hotelul are 10 etaje, pana la etajul 6 ai un lift, iar de la 6 trebuie sa traversezi hotelul pana la alt lift care merge de la 6 la 10), geamul era acoperit de niste boscheti, asa ca au tinut destula racoare.

Am luat bratarile si ne-am dus la bar sa luam ceva de baut si aveau asa (un dozator jegos, a pus cineva o poza cu el pe site, cu apa colorata (ei il numeai suc), bere care avea un miros ciudat dar un gust acceptabil si nu prea avea alcool, suc la dozatorul lor din spate (adica iti dadeau ei, nu iti luai tu) care era putin mai acceptabil la gust ca sucul de la dozatorul din fata, si mai aveau niste combinatii de alcool de a lor care si alea erau secrete, trebuia sa pandesti pe cineva care ia si sa ceri si tu la fel, ca personalul nu stie engleza, vorbesti cu ei prin semne, se poarta ca niste gunoaie cu tine, nu te baga in seama si nu mai mai zic nimic de faptul ca nu stiu sa raspunda la multumesc, nici unu din vreo 10 angajati care erau nu a stiut sa zica nimic la mersi, multumesc, thanx.

Am trecut de bar si ne-am dus la piscina, 90% din sezlongurile goale aveau lasate prosoape pe ele. Asa se procedeaza aici, tot timpul erau prosoape pe sezlonguri, dar spre bucuria noastra am gasit 2 sezlonguri la etaj, langa piscina interioara.

Sa trecem la mancare:

Sala de mese este infecta, jegoasa, plina de muste care bazaiau mancarea si orice, e invazie de muste, daca nu esti atent te saturi doar cu mustele care le inghiti in timp ce stai 10 minute la coada sa-ti iei ceva de mancare (tot timpul se statea la coada, nu cred ca cineva vrea sa stea la coada la mancare in concediu). Farfuriile si tacamurile erau murdare si lipicioase.

Dimineata:

Era o ducleata pusa in niste castroane mari care era cam dubioasa dar mergea mancata, untul era tot timpul topit si baltea in apa, fructe (pepene in majoritate timpului crud si cald, caise, piersici si nectarine, niste salamuri foarte sarate, pateu fara gust, branza, oua (fierte, prajite, omleta*o terflegeala calcata in picioare), carnati prajiti (oribili, nu stiu ce tocatura avea in ei dar erau groaznici) cereale si lapte.

La 12:

3 feluri de salate cu salamurile de dimineata amestecate cu sosuri, salata de rosii si castraveti care erau taiate in bataie de joc, paste doar fierte, compot, un bol cu o chestie alba cu ceva roz prin ea (nu am identificat exact ce este), piure facut din fulgi fara nici un gust, cartofi fierti fara nici un gust, carnatii de dimineata, si inca o tava cu pulpe si aripi de pui in diverse sosuri, morcovi fierti, vinete si dovlecei prajiti si aruncati intr-o zeama ciudata, iar intr-o zi am vazut peste la gratar si in alta zi peste prajit. Ciorba era apa chioara cu niste chestii aruncate prin ea, de obicei ce carne nu se manca ieri o gaseai astazi in ciorba.

La ora 16:00 se serveau niste fursecuri si bezele cu aceleasi piersici, nectarine pepene crud si carnatii de dimineata, painea veche o prajeau cu branza de dimineata care nu se manca si cu un ou si iesea o felie de paine prajita cu ou si branza si inca un lcuru foarte bun care m-a uimit, inghetata, era de multe feluri si era foarte buna (dar stateai la coada foarte mult sa iti pui). Inghetata am mancat cateva zile, pana cand, in timp ce stateam la coada, vine una din chelnerite, se baga in fata si a inceput sa-si puna in farfurie inghetata cu o lingura, iar in timp ce schimba sortimentele de ingheta isi lingea lingura si dupa o baga iar in inghetata, atunci mi s-a taiat tot si am zis ca nu e posibil asa ceva, ma gandeam ce e in spate unde fac ei mancarea, cum fac ei toate terciurile alea care ni le dau noua sa mancam si tot asa... e ceva imposibil, inacceptabil.

Seara era aceeasi mancare ca la ora 12. nimic nou

Concluziile concediului petrecut la Pliska.

1. Hotelul e vechi murdar si miroase urat!

2. Personalul e foarte foarte FOARTE FOARTE nesimtit si parca ei sunt in concediu, nu clientii.

3. In piscina te trezesti cu chelneritele pe langa tine, se spala si ele dupa ce termina programul, una dintre ele era prietena salvamarului si se iubeau in apa.

4. Orice e legat de mancare si baut, dupa ce ca e totul un terci, stai la coada.

Nu zic acum ca pentru banii care i-am platit meritam cine stie ce, dar macar putin respect, farfurii curate, fara muste, o mancare care sa'mi prezinte incredere ca e facuta cu responsabilitate si intr'un mod igienic si nu in ultimul rand niste zambete din partea personalului, astea nu costa, puteau sa le ofere. Oricum, un concediu RATAT, daca stateam acasa in cele 7 nopti petrecute aici ma simteam mult mai bine, mancam in fiecare zi numai le restaurant, mergeam la piscina si tot era mai bine, iar daca tot ce am scris vi se pare normal sa se intample la un hotel, veniti in concediu la Pliska, o sa va placa.

Inca ceva, hotelul e "bantuit" la propriu de tatal patronului care e foarte batran senil si nebun, incepe sa planga sa tipe si sa faca ca toate alea cand il apuca.

Cam astea sunt lucrurile principale, care mi-au venit acum in minte, nu am exagerat cu nimic. Poze nu am mai pus ca am vazut ca sunt postate poze recente de pe data de 11.07.2014.

Va doresc sa aveti concedii minunate!

Trimis de Balenus in 14.07.14 14:51:21
Validat / Publicat: 14.07.14 16:31:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Madara, Bolero,

VIZUALIZĂRI: 4059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Balenus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Oameni care asteapta la receptie.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[14.07.14 16:29:41]

@Balenus: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Nuai dat note la "PLAJA & MAREA" - o mai poţi face, până la publicare, cu EDIT IMPRESII. După - ne poţi scrie un eocu, cu nota la capitolul resp - o vom include noi în "caseta tehnică"

Eventuale modificări, corecturi, ajustări "finale" (inclusiv a notelor acordate) se pot aduce, la finalul sejurului, prin intermediul rubricii "Ecouri" = cea de faţă

. -

Finally: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

melena
    [14.07.14 20:56:36]

Cu parere de rau realitatea nu poate fi schimbata!

Putina documentare atenta si scapati de necazurile acestea, care se pare ca tot se tin de romani peste tot!

Succes in continuare si nu depuneti armele, sint si lucruri frumoase si bune pe lumea aceasta!

BalenusAUTOR REVIEW
    [18.07.14 11:49:34]

@webmasterX: Am uitat sa mentionez in post ca se foloseau numai pahare de plastic, care se spalau si se refoloseau.

Ps: cordonatele gps sunt ok.

Allana
    [29.07.14 17:35:21]

Tot ce ai scris este perfect adevarat. Nu inteleg de ce Agentiile de Turism din Romania nu il scot din oferta deoarece este un focar de infectie acest hotel. Nu stiu cate ecouri mai trebuie scrise pentru a se trage un semnal de atentie cu privire la mizeria din acest hotel?

Sper ca sa tina cont cat mai multi turisti de aceste ecouri pentru a nu mai lua teapa.

Allana, Balenus, melena
    Alte impresii din această RUBRICĂPliska Hotel: