ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2014
ÎNSCRIS: 01.07.14
JUL-2014

Cateva zile de relexare

Buna ziua dragi cititori,

fiind un an mai greu din punct de vedere financiar (ptr noi) am luat decizia sa mergem de data asta undeva in tara a. i costurile sa nu fie prea mari. Am pus mana pe telefon si am facut o rezervare de 5 zile la hotelul Diana. Recunosc ca nu mai fusesem in statiunea Saturn de 10 ani, ce sa mai spun de H Diana. Cu strangere de inima am citit recenziile de pe acest site dar ne-am luat inima in dinti si am zis ''fie ce-o fi''! Stiam de la bun inceput ca nu eram tinuti cu forta la hotelul respectiv, oricand putand pleca, stiam ca mesele sunt obligatorii si ca putem avea surpriza ca pana la ora 18.00 sa nu ne cazam.

Dragi cititori, nimic nu s-a schimbat de acum cativa ani (ma refer la aspectul exterior al hotelului), aceeasi parcare unde turistii se suna si se asteapta reciproc ptr un loc de parcare, masini parcate anapoda a. i sa nu platesti 9 lei/zi ptr o parcare ''aerisita'', etc. Noi am ajuns la ora 11.00 iar personalul de la receptie ne-a spus sa revenim dupa ora 14.00. Am fost rugati sa ne facem formalitatile ptr masa (ne-au dat un tichet pe care trebuia sa-l prezentam la intrarea in cantina) si ca putem lasa bagajele in receptie deoarece au supraveghere video.

Am preferat sa mergem la o terasa iar la ora 14.30 ne-am cazat. O camera relativ mica, cu pat dublu cu doua saltele, un mobilier vechi, un televizor si un frigider, o masuta cu 2 mini fotolii si 2 pafare ptr apa. Baia era igienizata (dupa mirosul de clor), cu prosoape curate, cabina de dus, chiuveta si WC, ''dotata'' cu 2 sapunele Dalan si un sul de hartie igienica. :)

Pot sa spun ca zilnic se facea curat in camera (cel putin se dadea cu aspiratorul), nu au fost schimbate prosoapele sau lenjeria dar ne asteptam la asta deoarece stiam ca vom ''locui'' intr-un hotel de 2 (doua stele). Ptr cei care spera la mai multe facilitati va rog sa consultati documentele de aici (...) si veti sti de la bun inceput care sunt conditiile de cazare!

Sper sa va fie de ajutor linkul atat extern cat si intern.

Hotelul are 2 lifturi supraaglomerate, la orele 7.00 - 12.30 - 18.30 cand incepea ''bataia'' ptr ''cine e primul la masa'' (de parca nu stiau ca nimeni nu le ia mancarea!), precum si o piscina destul de mare curata si igienizata la 3 zile (dimineata imi beam cafeaua in zona piscinei si am fost surprins placut sa vad ca se curata.)

Ei bine am ajuns si la meniu si implicit la tot ceea ce tine de servitul mesei: o cantina imensa unde fiecare familie avea un loc bine stabilit. Programul era urmatorul: MD-07.30-08.45, D- 12.30-13.45 si C- 18.30-19.45. DIn punct de vedere al ''cantitatii'' (pentru ca citeam bucuria pe fetele unor turisti!!!) mancarea era fff multa si diversificata! cel putin trei feluri de mezeluri, cremvursti, branza, cascaval, unt, fructe, etc, supa, fel principal, sala si desert, antreu, fel principal si desert! Le-am detaliat cat de cat deoarece trebuie sa-mi exprim dezgustul fata de comportamentul unor turisti (si obs ca nu le spun colegi de min. le spun sec ''turisti'') care veneau cu caserole goale la masa pe care ulterior le umpleau (si sa nu va ganditi ca sotul sau sotia se aflau in camera, sau coppilul nu s-a putut trezi), plecau cu sacosa burdusita de chifle, etc.

Citeam postari mai vechi si ma tot intrebam oare de ce nimeni nu scrie ca: pretul mesei/zi/pers este de 55 de lei, pret cu care nici la cantina saracilor nu mananci intr-i zi (bineinteles aici se lua si la pachet ca poate li se face foame casalotilor pe plaja!!), pe plaja sunt dusuri pe care TREBUIE sa le folosesti ptr a te spala pe picioare inainte de a intra in hotel, sau ca inainte de a intra in piscina e FIRESC sa faci un dus (sunt reguli simple de igiena colectiva), la fiecare etaj in dreptul lifturilor sunt scrumiere care bineinteles nu sunt pline de chistoace ci de celebrele coji de seminte...

Din punctul meu de vedere este un hotel bun ptr categoria la care este cotat (SPER SA INTELEGETI SI SA NU AVETI ASTEPTARI DE 3-4 stele), un hotel unde te poti odihni impreuna cu familia, un hotel cu o plaja curata unde poti inchiria umbrela + 2 sezlonguri cu 20 lei.

Dragi cititori, informati-va bine inainte sa plecati in vacanta si incercati sa constientizati ca un hotel de 2 stele nu va ofera mari asteptari! totodata vreau sa va spun ca in viitor daca alegeti acest hotel, aveti curajul sa-i trageti de maneca pe cei care intra murdari in hotel, care ''crapa'' seminte pe treptele hotelului, care vin la la ora pranzului, la masa, imbracati ca pe plaja (de parca suntem obligati sa admiram fauna mioritica), care pleaca su pungulita si caserola de la masa si apoi a 2 a zi se vaita ca a fost mancare stricata si au facut toxinfectie alimentara, etc si apoi sa va vaitati ca nu sunt nu stiu ce conditii, ca ati fost tinuti pe la receptie cand stiati de la bun inceput ca va veti caza dupa ora 18.00.

Sper sa va fie de ajutor aceasta recenzie!

Trimis de Vio. in 14.07.14 14:35:17
Validat / Publicat: 14.07.14 15:36:02

VIZUALIZĂRI: 5987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Vio.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.14 16:08:02]

Bun, echilibrat, UTIL review!

andra72000
[14.07.14 17:25:51]

bravo, super review, maine plecam si noi, sper sa fie bine. o zi buna

[14.07.14 17:36:43]

Multumesc la fel, drum bun si C. O odihnitor!

P. S ptr parcarea cu plata cereti un card de la receptie! Este nominal si pretul se va regasi pe factura.

[14.07.14 18:31:49]

@webmasterX: Trebuie lamurit un aspect foarte IMPORTANT: Hotelul Diana este un hotel cu circuit inchis!!! Numai cadrele MAI au acces acolo!!!

Cum sa pui mana pe telefon si sa rezervi, si cu 5 zile inainte, cand biletele sunt date numai prin Minister si cu mult mai mult timp in urma? Ce gogosi sunt astea? Am fost la Sirena si am facut plaja la Diana pt ca fratii mei erau cazati la Diana si as fi putut sa fiu si eu daca as fi planificat acest lucru inainte cu mult! Ce naiba sa vorbim de mancare, cand e aproape "mocca"? De pretul cazarii nu mai discutam pt ca banii platiti se returneaza acasa platiorilor... Repet, Diana din Saturn si Meridian din Mamaia nu pot fi incluse in review-uri pt ca nu au relevanta pt cei care vor sa mearga acolo dar nu fac parte din sistem!!!

Ma corectez pt ca am inteles ca rezervarea a fost facuta cu 5 zile inainte... Colega spune ca a facut rezervare pt 5 zile... Complet eronat ! Nu se pot face rezervari decat pt 7 nopti, si nu mai mult de 7 nopti !!!

In parcarea hotelului, destul de mare dealtfel, nu se poate intra decat pe baza de cartela, care se elibereaza celor care locuiesc acolo, contra sumei de 9 ron. Restul parcheaza in apropiere si in fata hotelului Atena aflat in imediata apropiere... Hotelul a fost renovat (de Diana vorbesc) anul trecut, de la etajul 5 la 13... Celelalte 4 etaje au fost facute in urma cu 18 ani, si stiu ce vorbesc pt am fost in prima serie care a "calcat" acolo!

[14.07.14 19:53:49]

Stimate domn, rezervarea a fost facuta telefonic si am stat 5 zile!

Va rog sa va interesati inainte de a comenta anumite aspecte si sa cititi si alte recenzii ptr ca va dadeati seama ca e un hotel cu circuit inchis!

Pe viitor va doresc sa nu mai cititi printre randuri!

P. S Gogosi gaseati la hotel Athena ca tot este inchis

[14.07.14 19:58:45]

@Vio. : Stimata doamna, mentionati UNDE ati telefonat: eu am sunat la hotel si mi s-a spus ca este cu circuit inchs!!! Deasemenea, mentionati unde lucrati, dvs sau sotul... Imi asum responsabilitatea celor scrise de mine, si le spun tuturor colegilor de pe acest site, ca, daca nu lucreaza in minister, NU au de unde obtine camera. Mai adaug faptul ca Hotel Diana nu are demipensiune, ci pensiune completa!!!

[14.07.14 20:04:48]

Inca o data va spun sa cititi mai sus! vedeti ca am spus ca e un hotel cu circuit inchis!

Mai mult in postarea initiala am detaliat chiar orele cand se serveste masa!

Nu intru in polemici, fiecare e liber sa creada ce vrea!

[14.07.14 20:05:22]

@Vio. : Daca e un hotel cu circuit inchis de ce mai scrieti recenzii? Noi nu putem ajunge acolo, iar dvs puteti schimba pareri la serviciu despre ce e acolo... Mai spuneti-ne va rog, noua, celor care nu avem cum sa ajungem acolo, si faptul ca la dvs concediul nu se plateste, ci salariul merge ca de obicei, ca pana la urma suntem contribuabili si e normal sa stim. Iar cei care indesau in caserole erau colegii dvs... Nu e frumos sa-i ponegriti!!

In alta ordine de idei, fratii mei aveau copii mici care nu mai vroiau sa vina la masa; pana la urma era dreptul lor sa ia mancarea la pachet ca era platita si portionata!!!

[14.07.14 20:09:47]

@Vio. : OK, am inteles, dar daca e cu circuit inchis, pe cine credeti ca intereseaza??? Repet, noi nu avem cum sa mergem acolo!!!

c_marika22
[14.07.14 20:32:23]

Hotel Diana e un hotel cu circuit inchis. El este disponibil doar angajatilor MAI, insa doar dc ai sansa sa prinzi bilete la acest hotel sau la hotel Meridian din Mamaia.

Anul acesta mi-am incercat si eu norocul insa nu am prins bilete. am avut colegi insa care au prins bilete si vor pleca...

sa suni cu 5 zile inainte??? nu e posibil asa ceva , doar dc doamna sau domnul nu sunt ceva mare scula-n in bascula prin minister.

si apropos hotelul nu are demipensiune ci doar pensiune completa iar costurile servirii mesei se ridica la 55 lei per persoana si sunt obligatorii pt toti cei cazati.

acum stiu si io de ce nu am prins bilet ... voi da un telefon insa in august cand am concediul sa vad... poate prind si io 5 zile la Diana apelandu-i telefonic, dc altfel nu merge!!!

andra72000
[14.07.14 20:32:33]

pei aceste review-uri sunt utile pentru noi cei care am prins bilet, sotul lucreaza de 14 ani in Minister si este prima oara cand prinde un bilet aici,

e normal pt mine sa ma interesez din timp ce si cum este aici, cei care au fost si-au spus parerea in speranta ca poate intereseaza pe cineva.

si chiar daca este cu circuit inchis tot platim cazare si masa, nimic nu este gratis

[14.07.14 20:39:10]

@andra72000: Nu am nimic cu cei care lucreaza in minister, si eu am lucrat, cazare platiti doar dvs, sotul nu, pretul la masa e super, din cate stiu sunt si ceva firme care sponsorizeaza, deasemenea stiu si ca biletele acolo se obtin ff greu, pt ca "maharii " fac in asa fel incat sa ia cazari acolo pt diverse persoane, in detrimentul celor care muncesc in minister,

si imi [mai] aduc aminte ca, pe vremuri, eram foarte atent cu anumite persoane ca sa pot obtine aceste bilete...

c_marika22
[14.07.14 20:41:26]

@andra72000:10% din cazarea platibila in mod normal, adica o nimica toata, la o camera dubla de 2 pers parca este 70 roni per zi, inmultit cu 7=490 roni din care platesti doar 49 roni cazarea Andra... asa ca asta nici nu se mai pune. ei isi scot cheltuieliile cu mancarea. desi de mancare nu s-a plans nimeni.

anul trecut insa au fost probleme mari la Meridian cu oameni ajunsi prin spitale cu indigestii.

in incheiere vreau sa spun ca aceste reviewuri ne ajuta pe noi angajatii MAI, ca doar oameni suntem si noi si pe cei care vin cu noi, frati, surori din afara ministerului, deci si outsideriii...

asta dc ai sansa sa prinzi bilet la vreun apartament din cadrul hotelurilor ministerului

[14.07.14 21:55:52]

Dragi cititori,

Acest site este ptr toti cei interesati de un loc unde sa-si petreaca vacanta fie ca sunt angajati MAI sau nu! Am scris acele randuri ptr cei interesati de conditiile de cazare, masa sau alte servicii.

Va reamintesc ca topicul deschis acum multi ani ptr Hotelul Diana se referea clar si se refera in continuare la un hotel cu circuit inchis destinat tuturor angajatilor MAI!

Ptr cei care nu cred ca am reusit sa facem telefonic o rezervare va spun ca este foarte adevarat si nu suntem "mahari" cum am fost numiti mai devreme, ar mai trebui sa stiti, daca sunteti la curent cu drepturile voastre, daca aveti rabdarea sau curiozitatea sa cititi cateva lucruri care v-ar interesa, ca rezervarile telefonice se fac la Hotelul Paul Greceanu din Bucuresti!

Acum sigur va veti gandi ca v-a luat gura pe dinainte...

In final, dragi cititori lasati frustrarile de-o parte, interesati-va mai bine inainte de a scoate ceva din tastatura si consultati site-ul intern.

Si in final, la inceputul povestirii v-am spus ca nu am mai fost de 10 ani, deci concluzia o trageti singuri!

P. S

Rezervarea a fost pe 7 zile si am stat (doar) 5 din diverse motive, prin urmare asa cum noi am avut un dram de noroc, asa si o alta familie de "mahari" norocosi a beneficiat de un sejur la Diana.

[14.07.14 23:18:56]

Ma bucur ca pana la urma s-a facut "lumina" iar cele 5 zile au devenit, cum era normal, 7...

Nu am avut intentia de a denigra Ministerul sau oamenii sai, insa cred ca impresiile despre aceste locatii nu pot fi decat "onorifice" din moment ce accesul acolo este strict limitat.

Concedii placute tuturor celor din "sistem"!

Nasshu
[14.07.14 23:23:12]

@Vio. :

pai daca e intern cum sa il consultam?

Bine ca m-a ferit Doamne Doamne de cotizatii la

site-ul intern.

Daca tot e cu ciurcuit inchis de ce te mai agiti ?

[14.07.14 23:29:02]

@Nasshu: Cumpara-ti un "mahar "!

Eu am folosit acest cuvant referindu-ma la cei care trag sforile si impart biletele, nicidecum nu m-am gandit la colega noastra Vio, a carei varsta (cea din caseta tehnica) nu-i permite sa fie etichetata astfel... Insa au fost multe inexactitati, de aceea mi-am permis sa intervin...

[15.07.14 10:09:56]

@webmasterX:

Sun OK coordonatele!

CarmenGh
[16.04.15 11:38:25]

@Vio. - Buna ziua,

ma puteti ajuta cu un numar de telefon de la hotel, va rog

andra72000, c_marika22, CarmenGh, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂDiana Hotel: