ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2014
    DIN: deva
    ÎNSCRIS: 10.06.13
    JUL-2014

Plajele din Lefkada

Doar ce ne-am intors din concediu. Suntem putin obositi, dar bucurosi ca am admirat unele din cele mai frumoase plaje din Europa. Si nu o zic eu ci statistica. Plajele din vestul insulei sunt renumite si pentru ca sunt mai salbatice. Si trebuie sa depui efort ca sa ajungi la ele. Dar merita orice efort. Numai daca esti prezent acolo fizic poti sa simti si sa "gusti" din frumusetea lor. Eu poate sunt subiectiv, dar aseman claritatea apei cu cea a marii Adriatice. Mie imi place f mult snorkelingul si a fost f frumos. Un mic sfat. Dc va hotarati sa mergeti in concediu pe aceasta insula sa stati minim 10 zile. 7 e prea putin. Sunt foarte multe plaje deosebite. E pacat sa ratati una. Si e pacat si sa nu va bucurati de frumusetile acestei insule. Si credeti-ma pe cuvant cand va spun mi-e o ciuda de mor ca am stat numai 7 zile.

Nu mai vreau sa va spun despre fiecare plaja, pentru ca s-au tot scris pagini intregi pe acest forum.

Doar vreau sa va comunic cum am vazut eu plajele. Este o parere subiectiva. Luati-o ca atare.

1. Plaja din Agios Nikitas. Este o plaja mica situata in satul cu acelasi nume. Dar ce mi-a placut la ea este linistitea de care aveam cu totii nevoie si apa era asa de clara si linistita. Era perfecta pentru snorkeling. Singurul punct mai sensibil al insulei este ca plajele nu au nisip ci pietricele, dar asta nu diminueaza cu nimic frumusetea locului.

2. Plaja Milos. Este cea mai salbatica plaja a insulei. La ea se poate ajunge ori cu taxi-boatul ori pe jos escaladand muntele, cu plecare din Agios Nikitas. Cu taxi boatul drumul dus-intors e 6E/persoana. Aici nu veti gasi taverne. Nimic. Tre sa va luati cu voi apa, bere. Noi am lada frigorifica si am folosit-o la fiecare plaja. A fost f bine. Plaja e lunga si cu o apa superba. Ne-am balacit cat am putut. Dar cel mai mult mi-a placut linistea. Stateam si ma uitam la mare si parca nu ma mai saturam. E o senzatie unica. Sper s-o puteti trai si voi. Spre finalul plajei sa nu va speriati. E o zona de nudisti. Dar sunt f ok.

3. Plaja Porto-Katsiki. Este poate cea mai renumita plaja de pe insula. La ea tre sa ajungeti cat mai de dimineata ca sa nu aveti probleme cu parcatul, chiar dc soarele apare pe plaja dupa ora 11. De sus este superba. Combinatia de albastru cu turcoaz e dementiala. Este destul de mare si ea. Ce nu mi-a placut, dar asta este dc e renumita, e ca plina ochi de oameni. Croazierele care pleaca din Nydri se opresc si aici, si ganditi-va cand coboara 300-400 de oameni pe plaja de pe vas, adunat cu cateva sute care vin cu masinile, va dati seama ce inghesuiala a fost. Dar in rest e superba.

4. Plaja Kathisma. E poate cea mai sofisticata palja de pe insula. Accesul e f usor. Se ajunge cu masina pana pe plaja unde exista parcare acoperita cu plata. A fost f bine pentru ca nu mi-a mai stat masina in soare. Plata a fost de 3E/zi. Plaja e plina de sezlonguri cu umbrele. Costa cam 5E pt. 2 persoane. Exista si 2 taverne f mari cu muzica si piscine. Ce mi-a placut la aceasta plaja a fost ca e si nisip. In ziua in care am fost noi am vazut cele mai mari valuri din viata mea. Nu puteai intra in apa ca te dobora cu totul valurile nervoase. Parca erau desprinse dintr-un film de Holywood.

5. Plaja Gialos. Este cea mare din insula. Are cam 1 km lungime. Si aici se poate ajunge cu masina pana jos la plaja. Este salbatica si ea. Nu prea ai ce face, decat sa stai la plaja sau sa faci baie. Nu e nimc special la ea.

6. Plaja Egremni. La ea am ajuns doar prin prisma croazierei. Dar dupa parerea mea nu e cu nimic mai prejos decat Porto Katsiki. Stancile sunt inalte cam de vreo 500m inaltime. Am inteles ca e si cea mai dificil de abordat plaja. Nu am avut asa de mult timp ca sa o vizitam asa ca ne-am bucurat de frumusetea apei care parca avea o culoare ireal de albastra. Sa nu cumva sa o ratati.

7. Plaja Agiofili. E poate mai putin cunoscuta, dar f frumoasa. Se poate ajunge la ea ori cu masina (drumul am inteles ca e mai dificil) sau cu taxi boatul din portul Vasiliki, costand 6e/persoana dus-intors. Este ca un golf mai mic ascuns in mare. Poti sa treci cu vasul si sa n-o vezi, dar ce e deosebitla ea e limpezimea apei, si faptul ca fiind ca un golfulet mai mic, poti sa faci baie in liniste fara fie valuri prea mari. Aici am putut sa fac snorkeling in voie. Va dau un pont. Ca sa vedeti pesti f multi aruncati in mare in locul in care vreti sa faceti snorkeling mancare pt pesti. Asa am patit eu. Cineva a aruncat mancare pt pesti si in jurul meu roiau zeci de pesti de toate culorile. A fost o senzatie unica. M-am simtit ca un peste mai mare. V-o recomand cu mare caldura.

Cam astea au fost plajele pe care le-am vizitat. Sper sa va fi fost de folos aceste informatii. Concediu placut sa aveti.

Trimis de bogdi83* in 13.07.14 23:06:58
    Validat / Publicat: 14.07.14 00:59:05
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdi83*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Plaja Agios Nikitas

dan sorin
    [29.05.16 12:36:44]

@bogdi83 -

Buna... stiti cumva cum sunt plajele din Perigiali (hotel Nostos) si Ligia (Polixenis room) pt. ca acolo am facut rezervare si vreau sa ma hotarasc in functie de plaja la care ramin. ? De plaja din Ligia am auzit ca este cu pietre... cum este cea din Perigiali?

Multumesc si astept un raspuns. felicitari pt. articolul mai mult decat complet.

bogdi83*, dan sorin
    Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: