ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2014
    ÎNSCRIS: 27.01.13
    JUL-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Review - Pozitiv si negativ

Pentru a 2-a oara in frumosul si pitorescul Balchik, am ales sa mergem la hotelul Lighthouse Golf&Spa Resort pentru 6 nopti, 7 zile, cu mic dejun, transport pe cont propriu. O sa incerc sa curprind impresiile noastre cat se poate de obiectiv, astfel sa puteti avea o imagine cat mai relevanta despre acest hotel atunci cand luati in calcul sa va petreceti vacanta in Balchik. Asadar, voi scrie punctual aspecte importante ale hotelului, insa si review-uri despre restaurantele la care am mancat (repet, am stat 6 nopti doar cu mic dejun):

1. Check-in

Check-in-ul se face la ora 14:00, iar daca ajungeti mai devreme si vreti sa fiti cazati veti plati o taxa in functie de numarul de ore petrecute pana la ora 14:00. De asemenea, am avut o situatie destul de ciudata cand am ajuns. Am achitat cazarea, in leva (se poate plati in euro sau leva – cash sau card), reprezentand suma de 917 leva. Noi am oferit 920 pentru ca nu aveam marunt, insa domnisoara de la receptie nu a simtit nevoia sa inapoieze restul… Aveam de gand oricum sa lasam restul, insa gestul in sine ni s-a parut foarte deplasat…

2. Camerele

Am avut rezervare pentru o camera dubla cu vedere la mare, iar aceasta a fost foarte spatioasa, curata. Baia este dotata cu o cada, dus, oglinda imensa, oglinda speciala pentru machiaj, multe prosoape, halate si nelipsitele sample-uri de sapun, gel de dus, sampon, balsam de par, sare de baie (nu stiu calitatea lor pentru ca noi nu le-am folosit deloc). Camerele care au vedere la mare sunt indreptate spre pisicina, insa nu reprezinta o problema daca va ganditi ca era zgomot. Acestea sunt foarte bine izolate, muzica este data destul de incet, iar in serile de luni-joi am avut parte de o trupa care canta melodii oldies live, deci a fost o placere... :). Patul dublu este format din doua paturi single, foarte mari si extrem de comode. Balconul are doua scaune si-o masuta, ideale pentru o cafea matinala sau cateva momente de relaxare privind reflexiile lunii in mare. Desi vederea la mare nu m-a impresionat foarte mult (fiind destul de indepartata) tot recomand sa optati pt. asta pentru ca pe partea opusa a hotelului sunt terenuri de golf si vile.

3. Internet

Desi se lauda cu un internet gratuit, ei bine, acesta nu este gratuit decat in lobby, restaurante si fff slab la piscina. Internetul in camera se plateste (nu m-am interesat cat, insa banuiesc ca undeva la 40-50 de leva pentru o saptamana), dar noi am avut noroc, avand camera langa un hotspot si am avut gratuit (camera nr. 334 – etaj 3). Internetul platit are semnal foarte bun! Pe plaja Cherry este internet gratuit (insa slab) + reteaua platita.

4. Curatenie

La capitolul curatenie nu stau foarte bine. Fac curat cam din 2-3 zile, iar atunci cand o fac dau cu aspiratorul, aranjeaza patul si cam atat. In 7 zile nu au fost schimbate asternuturile, la fel nici prosoapele mari. Au fost inlocuite doar prosoapele care au fost gasite pe jos (in baie se aluneca foarte usor, dusul este la nivelul podelei si este musai sa stergi pe jos). Mai au de lucrat la acest aspect pentru ca vorbim de 5 stele. De precizat este faptul ca nu am lasat deloc bacsis pt. curatenie si…ma gandesc ca a fost o cauza delasarea aceasta usoara. Aveti grija daca lasati mesajul cu “please, clean the room” pentru ca veti fi taxati suplimentar. Mai bine vorbiti la receptie, astfel sa nu va treziti la check out cu ceva de plata.

5. Piscina

In complex sunt doua pisicine, una interioara si una exterioara. Cand am rezervat acest hotel am intrebat receptia care este adancimea maxima pentru pisicina exterioara si acesta mi-a spus 2 m. Ei bine, adancimea maxima este de 1,30m pentru cea exterioara si 1,65 pentru cea interioara. Temperatura piscinei exterioare este extrem de scazuta… Nu au incalzit-o deloc, desi era vizibil faptul ca oamenii nu intra in ea tocmai pentru ca este rece. Cea interioara este foarte frumoasa si calda, o recomand si n-o ratati! (au diferite pernute de maini pentru copii si diferite ajutatoare pentru cei care nu stiu sa inoate)

6. SPA

Din cate am vazut, SPA-ul este destul de dezvoltat, iar procedee gratuite sunt: Jacuzzi (2), steam bath (baie cu aburi), laconium, infrared sauna, finnish sauna (nerecomandat cardiacilor :), dusuri cu gheata etc. Nu pot sa dau foarte multe detalii pentru ca tratamentele si masajele se plateau si nu am fost interesati.

7. Plaja Lighthouse (Cherry Beach)

Daca nu veniti cu masina, puteti sa va programati cu o zi inainte la receptia hotelului pentru a merge cu dubita lor. De asemenea, puteti sa va rezervati sezlong cu umbrela, gratuit, insa cu conditia de a se face aceasta rezervare cu o zi inainte. Plaja este destul de departe, EXCLUS sa mergeti pe jos. Daca mergeti cu masina proprie aveti unde sa parcati (este si cu plata, 4 leva, insa si gratuita), iar drumul este destul de dificil, dar semnalizat. Plaja Cherry are un aspect usor salbatic, marea este mica (se poate inainta usor, nu sunt probleme pentru copii), salvamar in permanenta, barul hotelului cu preturi maricele.

8. Mic dejun

Micul dejun este bogat si destul de bun (poate fi un impediment pentru pretentiosi faptul ca se repeta). La micul dejun gasiti: omleta, oua fierte, oua preparate pe loc (mai mult, puteti sa v-o preparati cum vreti, cu ajutorul unui bucatar care este acolo), cremwursti, sunca, diferite salamuri, branza, cascaval, fasole rosie, rosii, ardei gras, castraveti, somon fume, waffles, clatite, muffins, negrese, miere, fagure de miere, fructe foarte multe si bune, cereale – inclusiv alune de padure, seminte de diferite feluri, sucuri naturale (mai mult, fresh-uri de portocale pe care le faci la un aparat), sampanie (…opulenta, insa romanii nostri asta beau dimineata :)) etc.

Despre celalalte mese ale hotelului nu pot spune nimic pentru ca am avut inclus doar micul dejun.

9. Restaurante in Balchik

a. Mistral – Plasat in “satul de vacanta” al Balchik-ului, cu specific pescaresc. Un restaurant cu preturi medii spre mari, insa cu mancare buna. Aici am consumat midii cu orez basmati intr-un sos de unt care a fost…geeenial de bun :). Recomand.

b. Hemingway – Plasat tot pe faleza Balchik-ului, un restaurant plin de englezi, dupa cum probabil va asteptati . Preturile sunt destul de mari, insa mancarea este ok.

c. Restaurant Veroni – Acesta este intr-o zona usor “neturistica”. Este in Balchik, la circa 2-3 km dupa ce intri in Balchik. Este foarte ieftin (paste 4-5 leva, pizza mica 4-5 leva, pizza mare 7-8 leva, fel principal de mancare 6-7 leva, garnituri 1,5-3 leva etc.) si mancarea este OARECUM ok. Spun oarecum pentru ca recomandam doar gratarele, pastele si pizza. In rest, mancarea este destul de grasa (plina de ulei) si depinde si de ce bucatar este in ziua in care mergeti… :) Noi am fost 2 zile pentru ca am citit un review pozitiv aici si pentru ca era foarte aproape de hotel (circa 10 km). In prima zi mancarea a fost ff buna (pizza, paste si sea paella), insa in a 2-a zi mancarea a fost foarte grasa. Nu recomand, caci este vorba de noroc.

d. Ferma de midii Dalboka – Aveti grija caci este recomandat sa va faceti rezervare inainte de a ajunge aici. Fiind in plin sezon riscati sa nu aveti unde sa mancati, iar drumul pana acolo este dificil. Puteti sa le dati e-mail pe dalboka@gmail.com si va vor raspunde imediat. Meniul il gasiti si online iar mancarea este foarte buna. Cand ajungeti acolo sa luati in calcul ca este restaurantul de pe partea DREAPTA, cel de pe stanga este restaurant Sirena si nu pot sa va spun nimic despre el pentru ca nu am fost.

e. Regina Maria – Este un restaurant cu o mancare genial de buna. Este a doua oara cand mergem (prima oara am fost anul trecut) si am ramas placut surprinsa inca de atunci. Preturile sunt medii spre mari, insa calitatea este conform acestora. Va recomand cu caldura acest restaurant, caci mancarea preparata este incredibil de buna. Restaurantul este plasat pe faleza, in fata castelului Regina Maria (gradina botanica).

Sper ca am cuprins cam totul si overall pot spune ca recomandam acest hotel, insa persoanelor care nu sunt foarte pasionate de mare si isi doresc o piscina mare, proceduri SPA relaxante si liniste. Marea este foarte departe de hotel, iar fara masina NU recomand deloc. Parcarea este pazita, se intra doar prin intermediul cartelei de camera. De asemenea, recomand acest hotel celor cu copilasi pentru ca au o pisicina foarte mica ca adancime, insa foarte mare ca suprafata, astfel vor fi cei mai fericiti, iar dumneavoastra fara griji.

Nu cred ca voi reveni la acest hotel, insa pot spune ca este un hotel care, in mare, isi merita stelele, dar distanta fata de mare ma va duce prin alte parti :).

Trimis de C.Raluca* in 13.07.14 18:33:13
    Validat / Publicat: 13.07.14 20:18:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Topola

VIZUALIZĂRI: 5598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (C.Raluca*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere de la balcon - camera 334
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

[13.07.14 19:01:49]

@C. Raluca, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Restaurantele descrise ar fi meritat un review distinct...

[13.07.14 19:04:00]

[13.07.14 19:29:00]

@webmasterX: Da, este ok

[13.07.14 19:32:06]

@webmasterX: Multumesc pt. feedback! O sa incerc sa respect ceea ce mi-ai scris mai sus. Sunt putin obosita, am ajuns acum cateva ore.

Am incercat sa ating cam tot, insa pe viitor voi scrie in rubrici separate review-urile despre restaurante/zona.

Multumesc,

Ralu C.

red_dog
    [19.07.14 16:58:17]

Buna, Raluca, lamureste-ma, te rog, intr-o chestiune: in pachetul de cazare cu mic dejun ai acces gratuit la SPA, piscine si sala de fitness sau aceste facilitati sunt disponibile doar pentru cei cu all inclusive? Multumesc anticipat.

[23.07.14 23:58:59]

@red_dog: Salutari, red dog! La pachetul cu MD pe care l-am avut am avut acces gratuit la SPA (procedurile ce nu implica un maseur - jacuzzi, turkish bath, sauna etc.), piscina outdoor si indoor, insa la fitness se plateste accesul. Nu stiu daca la AL nu se plateste fitness-ul, insa poti intreba receptia printr-un e-mail sau telefon (stiu foarte bine engleza).

Daca mai ai intrebari, le astept cu drag .

C.Raluca*, red_dog
    Alte impresii din această RUBRICĂLighthouse Golf & Spa Resort: