ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2014
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.12.11
JUN-2013

Vacanta Sveti Stefan

Sveti Stefan este o mica statiune situata pe malul Marii Adriatice in Muntenegru, aproape de renumita statiune Budva. De mentionat ca Muntenegru este singura tara care nu se afle in Uniunea Europeana si au moneda Euro.

Am ajuns in statiune dupa un drum de aproximativ 17 ore parcurs in 2 zile, prima zi de la Pitesti la Kragujevac (Serbia) iar a doua zi restul. Drumul lung de 960 km este destul de anevoios datorita faptului ca se ruleaza pe drumuri nationale cu foarte multe limite de viteza (40 – 60 km/ora).

Ne-am cazat la Pensiune Dijana dupa o rezervare in prealabil, o pensiune cocheta, intr-un apartament cu vedere spre mare si cu terasa. Cost cazare 350 euro / 5 nopti. Apartamentul frumos, cu TV, aer conditionat, terasa si chicineta (corespunde cu foto de pe site). Gazda primitoare insa micul dejun lipsea cu desavarsire, sa nu mai vorbim de prinz sau cina. Norocul nostru a fost ca in apropiere la 150 m se afla Restaurant Fameja Kentera unde am mincat tot timpul sejurului, restaurant cu menu variat, mancarea proaspata, la preturi foarte bune.

Plaja este la o distanta de 300-350 m de pensiune dar trebuia sa coborim pe un drum serpuit sau pe scari care aveau foarte multe trepte. Problema era la intoarcerea de la plaja dar ne-am mentinut in forma. Nu exista nisip, plaja este formata din pietre de dimensiuni medii si mari, apa este foarte curata, limpede cu tente de turcoaz. Posibilitati de distractie gasim in Budva statiune aflata la 5 km distanta de Sveti Stefan, unde se poate ajunge cu autobuzul, costul biletului fiind de 1,5 Euro/ persoana. Va recomand sa vizitati Orasul Kotor (patrimoniu UNESCO) un oras medieval frumos, cu strazi inguste, restaurante, terase, magazine suveniruri, precum si o cetate ce strajuieste orasul si golful Kotor. Orasul se afla la 40 km distanta de Sveti Stefan

Pe drumul de intoarcere am poposit la Minastirea Ostrog, un lacas sapat in munte, unde se afla Moastele Sfintului Vasile. Va recomand ca vizita la minastire sa fie facuta cat mai dimineata deoarece in jurul prinzului este foarte aglomerat. De aici am continuat drumul spre Bosnia Hertegovina prin Canionul Tara (cel mai mare canion din Europa) unde intilnesti lacul de acumulare Pizko Jezero si Raul Drina cu multe peisaje de-ti taie rasuflarea. Aici se afla o multitudine de cluburi pentru practicarea raftingului si un lucru inedit pentru iubitorii acestui sport, se pleaca din Muntenegru pe Riul Drina si se ajunge in Bosnia Hertegovina, pe aceste meleaguri intilnim multe campinguri.

Mai au de invatat de la tarile cu traditii in turism, serviciile nu sunt extrordinare, consider ca pretul sejurului a fost mare fata de asteptari.

Traseu dus: Pitesti - Drobeta Turnu Severin- Pozarevac – Kragujevac – Cacak – Uzice - Bijelo Polje – Podgorica – Sveti Stefan

Traseu intors: Sveti Stefan- Ostrog - Foca - Visegrd - Uzice - Kragujevac - Jagodina - Zajecar - Calafat - Craiova - Pitesti

Trimis de maiermihai in 12.07.14 23:39:05
Validat / Publicat: 13.07.14 04:10:20

VIZUALIZĂRI: 2549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maiermihai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.07.14 00:00:41]

@maiermihai, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[13.07.14 04:10:57]

johnoct
[14.07.14 16:33:08]

Salut Mihai,

Imi poti spune te rog unde ai avut cazare in Kragujevac si cum a fost acolo?

De asemenea ma intereseaza cat a durat calatoria intre Pitesti si Kragujevac si o impresie generala a drumului.

Multumesc!

manead
[05.05.15 11:11:41]

@johnoct - Salut,

Si pe mine ma intereseaza unde ati stat in Kragujevac.

Dan.

maiermihaiAUTOR REVIEW
[06.05.15 06:55:17]

Salut,

In Kragujevac am stat la Hotelul Kragujevac, situat in centrul orasului (prea multe alternative nu sunt), hotelul este curat, ingrijit, au mic dejun, pret 60E/noapte apartamentul si 45E/noapte camera dubla

[06.05.15 08:10:45]

@maiermihai -

In Kragujevac am stat la Hotelul Kragujevac...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

johnoct, maiermihai, manead