ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2009
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
OCT-2006

Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Pe scurt, Bangkok

Capriccio For Chinese Flute

Orasul ingerilor. Venetia Occidentului. Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit (acesta este numele intreg al orasului! ). Sau, simplu, Bangkok. Atata doar ca despre Bangkok nu poti vorbi asa, pur si simplu. Pentru ca e greu sa caracterizezi acest oras in cateva randuri, si mai ales daca ai fost turist pe-aici pentru un sejur de doar cateva zile. Eu am apucat sa stau vreo 10, asa ca voi face o caracterizare a putinului pe care l-am vazut.

Am plecat spre Bangkok la inceputul lui octombrie 2006. Cea mai buna varianta de zbor era prin Istanbul, de unde dupa o escala de vreo 3 ore am luat avionul spre destinatia finala. Avand in vedere ca e un zbor lung, e important sa stai confortabil. Pentru asta poti cere de la inceput locuri pe scaunele din mijloc (avionul era impartit in 3-4-3 locuri pe un rand) ca sa fii sigur ca te vei putea intinde sa dormi. Chiar si daca nu primesti locuri in mijloc te poti aseza acolo, urmand sa pastrezi locul daca nimeni nu vine sa-l revendice. Noi n-am stiut asta si nu intelegeam ce e cu toata agitatia din jur: o gramada de asiatici tipau, gesticulau, isi puneau bagajele pe scaune dar ei de fapt doar isi imparteau „paturile” in avion.

Bangkokul, zgomotos, haotic si cu un ritm de viata ametitor, este enorm. Intins pe aproape 8. 000 de kilometri patrati si cu aproape 12 milioane de locuitori, orasul este „cel mai” din multe puncte de vedere. Si aeroportul din Bangkok este enorm! Cu cele peste 200 de puncte de control al pasapoartelor, 120 de locuri „de parcare” pentru avioane (si capacitatea de a prelucra 76 de curse pe ora), 5. 000 de locuri de parcare pentru autovehicule si un hotel cu 600 de camere, Suvarnabhumi cu siguranta este printre cele mai mari aeroporturi din lume. Iar mall-urilor noastre cred ca le-ar fi rusine daca ar vedea duty-free-ul lor…

De aici poti pleca cu taxiul, autobuzul sau cu masina inchiriata (cea mai proasta varianta, in opinia mea, mai ales ca se conduce „pe invers” fata de Romania). Noi am apelat la a patra varianta, si am plecat cu masina unui prieten. Care pana la hotel a fost „amendat” de doua ori de politistii de la rutiera pentru chestii absolut minore, practica foarte comuna in Thailanda (de asta jobul de politist in trafic este foarte banos si vanat in Thailanda).

Disperati ca am ajuns intr-un loc asa de diferit, am vrut sa le facem pe toate dintr-o data. Parca nu ne-ar fi ajuns timpul! Si-atunci dupa ce ziua experimentam pachetele turistice deja cumparate, seara mergeam pe mana prietenului nostru care tinea mortis sa ne arate si viata de noapte a orasului. Asa am vazut o mare parte din Phatpong, zona „picanta” a orasului. Strazi care se intretaie cu alte strazi si stradute, toate pline de baruri, cinematografe, bordeluri pana la urma, atat pentru fete cat si pentru baieti (in toate combinatiile posibile, fete-fete, fete-baieti, baieti-baieti). Ca o paranteza, m-am distrat cand intr-un astfel de local sotul meu a fost cel care a primit un compliment de la un baiat si nu eu J. Si inca o chestie constatata prin Phatphong: in Bangkok de obicei cele mai frumoase fete sunt, de fapt, baieti! O gramada de travestiti, dar imbracati, machiati, aranjati, coafati absolut perfect! Cu greu iti dai seama ca e un el si nu o ea! Iar chestia asta, ca e „el”, nu se sfiesc sa o ascunda. Chiar la un magazin din aeroport unul din vanzatori era imbracat intr-o rochie frumoasa, machiat impecabil dar nu incerca sa-si „dreaga” vocea. Si singura care se purta de parca ar fi vazut o vaca zburand eram eu, pentru ca el se purta absolut natural.

Inchei aceasta paragraf sugerandu-va sa nu faceti aceeasi greseala ca si noi. Mai ales daca urmeaza sa petreceti o vacanta mai lunga in Thailanda, tineti cont de diferenta de fus orar si odihniti-va macar cateva ore pe noapte.

Bagkokul, unul dintre cele mai cosmopolite orase asiatice, are de toate pentru toti. Este cunoscut ca paradis al shoppingului, loc unde vii cu o valiza si pleci cu zece. Aveti insa grija la un detaliu: tailandezii sunt oameni mici de statura si slabuti, asa ca daca porti L sau XL ai toate sansele sa te intorci cu aceleasi haine cu care ai plecat (asa am patit eu, cu greu m-am lipit de niste tricouri din alea pentru turisti, inscriptionate cu nume de localitati gen „I love Bangkok”, care sunt, intr-adevar, pe toate marimile). Gasesti in pietele din Bangkok tot ce vrei: Rolexuri, Patek Phillipe-uri (falsuri de calitate A, ti le alegi din cataloage exact cum ti-ai alege un ceas original – e incredibil sa vezi ca au copiat tot tot ce se vinde pe bani grei in alte tari) iar Vouittoane are toata lumea pe umar, la cat de putin costa…

Mall-urile din Bangkok sunt si ele enorme, iar cat am stat acolo am vizitat doar doua: unul cu 1300 de magazine (vedeti si poza) si altul intins pe 7 niveluri, dintre care 5 cu magazine. Primul nivel era destinat produselor cosmetice – m-am dat batuta in scurt timp, pur si simplu m-am simtit depasita de tot ce am vazut acolo si mi se parea imposibil sa reusesc sa imi aleg un produs fiind atatea marci de care nu auzisem in viata mea. La haine, v-am spus, am avut probleme, dar pantofii si articolele din piele, de o calitate exceptionala, aveau preturi foarte bune si, culmea, existau si in marimi mai mari, gen 38-39. Am mai remarcat si aripa destinata magazinelor de bijuterii, mai ales ca aici mi-am si spart arcada (un perete mare de sticla, de sus pana jos, neinscriptionat in nici un fel si al dracu’ de curat…) si asa am ajuns sa fac cunostinta si cu serviciile medicale din Bangkok. Magazinul – proprietar al geamului a chemat un buggy-car, m-au dus in parcare, am urcat intr-o masina a mall-ului impreuna cu sotul si doi thailandezi si m-au dus la spital. Nu va pot descrie uimirea mea cand am vazut cum am fost tratata acolo (si nu cred ca la noi va exista vreodata asa ceva) … La final tot ei si-au cerut scuze (de parca nu eu eram idioata) si tot cu masina lor ne-au dus la hotel, dupa ce au batut intreg orasul.

Principala atractie turistica a Bangkokului este Marele Palat, un ansamblu de cladiri si parcuri, intins pe 259 de hectare. Aici nu sunt admisi pantalonii scurti sau umerii dezgoliti, asa ca prima oprire am facut-o la „garderoba”, unde am primit o camasa si o fusta. Ne-am luat apoi un ghid, care intr-o ora ne-a fugarit prin tot complexul, asa ca nu am apucat sa vedem mai nimic in detaliu (de aceea doar amintesc ca am vazut Sala Incoronarii, Panteonul Regal, Sala Receptiei Regale si Sala Funerariilor. Totusi, ne-a facut (si am facut) multe poze, asa ca macar putem revedea locurile. Un punct de atractie in curtea Marelui Palat este Wat Phra Keo, Templul lui Buddha de Smarald, care gazduieste cea mai venerata statuie din Thailanda. Buddha de smarald este facut de fapt facut din jad verde, are 75 de centimetri inaltime si sta pe un altar imens de aur. Regele insusi ii schimba costumul lui Buddha in cadrul unui important ritual, de trei ori pe an.

Foarte aproape de Marele Palat se afla What Pho sau Templul lui Buddha culcat. Acesta este locul unde s-a nascut masajul thailandez, iar pana sa fie fondat templul aici exista un centru de medicina traditionala thailandeza. Datorita picturilor murale existente, care au educat oamenii in domenii ca literatura, astronomie, meditatie si masaj thailandez, What Pho este considerat „prima universitate a Thailandei”. Templul, cel mai mare si mai vechi din tara, mai este cunoscut si ca fiind locul cu cele mai multe reprezentari ale lui Buddha – peste o mie – din Thailanda. Cu siguranta insa ca printre turisti templul e renumit datorita imensei statui aurite lui Buddha, lunga de 46 de metri si inalta de 15, cu ochii si talpile incrustate in sidef.

Wat Arun este altul din cele 400 de temple din Bangkok. Mai este cunoscut si sub numele de „Templul Zorilor”. Amplasat pe maul raului Chao Praya care strabate capitala, Wat Arun este un templu budist construit in stil khmer, iar prin forma lui evoca Muntele Meru, centrul universului. Daca spun doar ca exteriorul este decorat cu tigle de ceramica si fragmente de portelan multicolor, nu veti putea inteleg munca si migala celor care au reusit sa faca aceasta minune! Este incredibil cum au reusit sa realizeze un intreg din acele piese mici de puzzle… Cred ca pozele vor explica mai bine decat pot eu sa o fac.

Pe langa shopping, viata de noapte si vizitat templele, ca turist trebuie sa faci si o croaziera pe Chao Praya. Noi am ales sa ne deplasam in acest fel spre Palatul de Vara al regilor Thailandei – Bang Pa In. La intoarcere am servit pranzul pe vas – aceeasi mancare traditionala thailandeza pe care am mancat-o de o mie de ori si in celelalte excursii cumparate in luna cat am stat in aceasta tara. Iar pentru a vedea Bangkokul noaptea am mai luat o croaziera pe Chao Praya, timp in care am servit cam tot aceleasi preparate dar macar am avut parte si de un spectacol cu muzica si dansuri traditionale. Care insa la un moment dat s-au impletit cu muzica si dansuri rusesti, pentru ca organizatorii s-au aliniat cu cerintele celor mai potenti calatori, rusii.

Alte lucruri, pe scurt, despre Bangkok:

-taxiurile sunt foarte ieftine si oamenii foarte corecti, atata doar ca majoritatea dintre ei nu stiu sa citeasca adresele in engleza. De aceea e bine sa cereti de la hotel o transcriere in limba lor inflorita pentru destinatiile in care vreti sa ajungeti

-la restaurante poti sa mergi cu bautura de acasa (ma rog, cumparata din afara) si sa platesti o „taxa de dop”, ceea ce te va scuti de a achita preturile enorme practicate de aceste localuri pentru vin, de exemplu

-daca nu te avanti in zone mai izolate, senzatia de siguranta este deplina si intarita de prezenta Politiei pentru Turisti. Am fost uimita cand, intr-o piata aglomerata din Phatphong, un tip insista sa-mi dea o floare (nu stiu ce insemna de fapt gestul lui) si cineva l-a atentionat sa nu mai insiste si sa nu ne deranjeze. Si sigur nu amplecat cu bodyguarzi de acasa…

-peste tot vei vedea imagini ale familiei regale; nu face nici o remarca deplasata, nu rade de ei si mai ales nu indrazni sa strici in vreun fel acele „postere” (acum un an sau doi un turist a fost condamnat la inchisoare pentru ca, beat fiind, a „infrumusetat” cu un marker poza regelui)

-daca nu esti conservator in ceea ce priveste mancarea, atunci poti spune ca ai ajuns in Rai! Vei gasi in Bangkok, la fiecare colt de strada si pe fiecare trotuar, o gramada de feluri de mancare, majoritatea pregatite pe loc – deci proaspete. Aici am vazut pentru prima si ultima oara supa la punga, dar pentru ca am multe nu-uri pe lista cu alimente preferate (nu fructe de mare, nu ganganii, nu chestii foarte picante) nu am avut curaj sa le incerc. Totusi din moment ce localnicii obisnuiesc sa isi ia si pentru acasa aceste preparate, banuiesc ca sunt gatite curat si ca nu ar avea o problema…

-daca vrei sa vezi orasul de sus, urca in unul din Turnurile Bayoke. Al mare dintre ele, cu cele 88 de etaje ale lui, este cel mai inalt hotel thailandez. Turistii care vor sa admire orasul pot urca, contra unei taxe, la etajele 77 si 84. Celalalt Bayoke, al mic, are vreo 40 de etaje, iar la ultimul nivel e un restaurant unde am mancat grozav de bine pe un fundal sonor deosebit: canta o filipineza draguta foc, cu o voce deosebita!

Ma opresc aici. O mai fi cineva cu mine? Sau v-am adormit pe toti? Sper ca nu! Sawadee Ka!

Trimis de lizuk in 17.11.09 14:42:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA. A mai fost în/la: Pattaya, Phuket

VIZUALIZĂRI: 3475 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marele Palat vazut de pe Chao Praya

lizuk [17.11.09 14:43:41] »

Webmaster, in titlul enorm nu a intrat ultimul cuvant, Bangkok. Ma ajuti?

webmaster7 [17.11.09 15:16:35] »

Rezolvat problema cu titlul.

Pami* [17.11.09 15:45:10] »

te felicit pentru descrierea facuta ! Informatiile tale despre Bangkok sunt perfecte.

lizuk [17.11.09 15:48:51] »

Merci si ma bucur sa vad ca cineva a reusit sa citeasca...

Webmaster, acum cand vad review-ul scris mi se pare enorm si greu de citit. Crezi ca ar fi cazul sa il fragmentezi?

Miss Butterfly [17.11.09 15:55:16] »

felicitari pentru post; e intr-adevar destul de stufos, insa este placut cititului, astfel ca nici nu iti dai seama cand ti s-a derulat in fata ochilor

P.S. titlul face totul )

lizuk [17.11.09 16:15:07] »

Sa stii ca e copiat. Copy / paste curat. Recunosc, ca sa nu aiba careva vreo revelatie si sa constate asta mai incolo :-)

PS: nici nu cred ca ar putea cineva sa il retina, daramite sa-l si scrie corect din memorie

mirelab [17.11.09 17:50:13] »

Absolut fabulos! Dupa ce am citit acest review pot sa tai Bangkok-ul de pe lista de calatorii, AmFost deja acolo cu ajutorul tau.

Multam!!!!!

lizuk [17.11.09 19:18:28] »

Zau ca ar fi pacat sa faci asta! atata de putin am reusit sa cuprind aici din ce inseamna de fapt Bangkokul, incat daca ai ajunge acolo ai fi surprinsa de ce continuare lunga ar fi putut avea acest material :-)

Recomand tuturor aceasta destinatie, care este mai accesibila decat ar putea parea. Neaparat insa trebuie legata de o excursie in insule, pentru ca Bangkokul in sine totusi nu merita 14-16 ore cu avionul

Cristian_h* [17.11.09 20:43:49] »

In urma cu peste 600 de ani un grup de budisti au creat cea mai mare statuie din aur care-l reprezenta pe Budha 3 metri inaltime si 5,5 tone greutate, pentru a fi ferit de invazia birmaneza din anul 1767 l-au imbracat intr-o compozitie de lut negru aproape ca si cimentul de rezistenta, apoi aceasta statuie a fost uitata intr-un templu obscur din Ayutthoya vechea capitala a Siamului, pina in 1950 cand s-a vrut dezafectarea acestuia si din greseala unul din muncitori a desprins o bucatica din stratul cu care era acoperit, dupa aceasta a fost mutat in Watt Traimit din Bangkok.

Este adevarat ce spune lizuk, sunt mult mai multe de spus despre acest oras!

si inca ceva statuile ingerilor au sex, cele feminine sunt desculte si coiful lor se termina cu un varf ascutit, cele masculine sunt incaltate si coiful se termina cu un fel de triunghi asemanator cu un stegulet care flutura in vant!

lizuk [17.11.09 21:35:31] »

Cristian, multumesc pentru detalii. Ma bucur sa aflu noutati, ce spui tu e foarte interesant. Sunt tare curioasa cum ar suna un review de-al tau despre Bangkok, cred ca ar fi fascinant.

In alta ordine de idei, daca crezi ca ma poti ajuta cu o melodie pentru acest text iti multumesc inca de pe acum. Am vazut ca "le nimeresti" tare bine.

Cristian_h* [17.11.09 21:48:33] »

a fost primul review la care m-am gandit sa propun o melodie, insa se pare ca pe trilurilu muzica traditionala tailandeza nu prea si-a gasit locul, am gasit ceva care seamana la percutie cu aceasta muzica dar are influente chinezesti, dar poate iti place

webmasterXY* [17.11.09 22:01:07] »

In fata unei asa melodii nu am decat un sfat: nu uitati de replay pentru a va bucura coloana sonora pe durata intregii povestiri a lui lizuk.

ileanaxperta* [17.11.09 23:45:29] »

Eu, citind aceste impresii, ba ca-mi vine acum in noapte sa las balta casa, masa, copii...si sa o "iau la sanatoasa" in ....Krung.....Bangkok. Felicitari!

O singura intrebare: cam cat de accesibila este o astfel de..."evadare" in acest colt lume? Oho, si ce lume!!! Noapte buna!

(ca o curiozitate: si ei, localnicii, reusesc sa spuna denumirea toata a orasului, fara balbaieli sau opinteli?! Tare mi-ar placea sa-i aud cum pronunta)

buburuzica [17.11.09 23:56:12] »

Superb,la fel ca toate review-urile tale.....!

lizuk [18.11.09 00:00:57] »

Daca ce scrie aici http: //www. infoturism. ro/sejur/bangkok/hotel-royal21/186430 e adevarat, atunci 16 zile in Bangkok, la un hotel de 3 stele, cu zbor din Frankfurt, costa 1024 de euro. Daca vrei sa petreci revelionul in Thailanda, la 4 stele, aici http: //www. infoturism. ro/sejur/bangkok/hotel-eastin/197254 scrie ca ar trebui sa platesti 1100 de euro si ai zbura prin Istanbul, varianta aleasa si de noi. E adevarat ca dupa ce vei ajunge in Thailanda vei baga din nou mana in buzunar, pentru ca ambele oferte sunt numai cu mic dejun, dar de aici incolo tine doar de tine sa iti stabilesti bugetul (iar cu mancarea sigur poti sa iesi ieftin). Eu am verificat, chiar te poti descurca cu bani mai putini - ex. vacanta in Iordania, hoteluri ieftine si restaurante pentru localnici.

Sejurul nostru, fiind vorba de luna de miere, l-am petrecut pe la hoteluri de 5 stele si nu stiu cat a meritat. Oricum in Bangkok nu am ajuns niciodata la restaurantul hotelului, piscina hotelului (superba! ) am vazut-o doar din balcon...

lizuk [18.11.09 00:05:05] »

Merci, buburuzica :-)

Pami* [18.11.09 10:16:12] »

In Thailanda este foarte usor sa calatoresti individual. Un bilet de avion din Frankfurt costa intre 450-650 euro (depinde de sezon). Thai airways iti ofera pentru 140 euro 3 zboruri interne. Se poate zbura intre Bangkok si Insulele din sud si cu Bangkokair sau Asiaair (de la 19 dollari pe persoana). Hotelurile in Bangkok sunt dupa parerea mea foarte ieftine - la lastminute gasesti hoteluri de 4 sau 5 stele pentru 40 dollari (30 euro) pe noapte (2 persoane) nemaivorbind de mancare!

Reteaua de autobuse este foarte mare si de incredere. Pe insula Ko Samui unde am fost noi gasesti cabane direct la plaja pentru 10 - 20 dollari pe noapte. Daca nu esti pretentios (cabane fara curent si cu wc comun) poti dormi si pentru 5 dollari pe noapte de ex. in Ko Phangan.

Pami* [18.11.09 11:37:58] »

cine are de gand sa-si pentreaca concediul anul viitor in Thailanda si are nevoie de ajutor pentru organizarea unei excursii individuale ma poate contacta direct - va ajut cu drag !

lizuk [18.11.09 11:51:07] »

Ce am uitat sa scriu despre Bangkok: cat am stat aici, un singur lucru mi-a lipsit rau, dar rau de tot. Aerul curat! Nu stiu cum e in restul anului dar cand am fost noi, in sezonul ploios, umezeala din aer se amesteca cu gazele de esapament, mirosul mancarii gatite in strada si cu cel de canalizare si iesea un mix greu de respirat. Imi amintesc si acum diminetile cand ne trezeam, deschideam balconul sa intre aer curat si il inchideam la loc imediat.

Din aceeasi cauza, a umezelii, la Bangkok n-am reusit sa imi ususc niciodata hainele spalate, si asta a fost chiar o problema (pentru ca am plecat cu foarte putine la mine, in ideea ca voi lua de acolo)

Razkone [05.07.10 11:26:48] »

Buna,

Suntem in cautarea unui zbor pentru Bangkok numai ca ce am gasit pana acum este cam scump (cam 850 de persoana). Am vrea sa plercam in cursul lunii decembrie sau ianuarie. Imi poti spune daca ai fost sau cum putem gasi/cauta ceva mai convenabil?

Adresa mea este razvan_blu@yahoo. com

Multumesc anticipat pentru raspuns,

Razvan

lizuk [05.07.10 11:34:22] »

Razvan, imi pare rau ca nu te pot ajuta pe partea asta... Eventual poti incerca sa cauti sa iei bilet de pe net, de la agentii din alte tari, si sa ai plecare din Germania sau Olanda. Pami, un alt user care a fost in Thailanda, poate reuseste sa te ajute mai mult. Daca te uiti putin mai sus, la comentarii, o sa si vezi ca a dat cateva detalii.

Noi am cautat cea mai comoda varianta de transport, si asta era Bucuresti-Istanbul, o scurta escala acolo, apoi Istanbul-Bangkok. Succes!

Razkone [05.07.10 11:48:14] »

Multumesc de raspunsul rapid, poate ma ajuta si Pami cu un raspuns pe aceasta tema.

Pana atunci ma interesez si in afara sa vedem ce gasim.

miha_t [26.07.10 09:28:48] »

400 PMA si de la mine.

Oricum as fi dat mai mult, si este clar de ce

lizuk [26.07.10 18:29:46] »

Merci :-) Sper sa iti fie vreodata de folos

miha_t [26.07.10 20:46:37] »

da, chiar acum ma documentez caci poate plec intr-acolo in octombrie

buburuzica, Cristian_h*, ileanaxperta*, lizuk, miha_t, Miss Butterfly, Pami*, Razkone
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: