ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2014
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 31.08.12
JUL-2014

O locatie pentru cei foarte mobili

Hotelul Agorastos (40,662588 N; 24,763406 E) este teoretic considerat ca fiind in Kinira. Spun „teoretic” pentru că el este de fapt localizat la ieşirea din Kinira spre Limenaria. Pe booking.com hotelul apare ca fiind neclasificat (fără stele), iar pe tripadvisor.com nu are nici un comentariu. In schimb pe holidaycheck. de are 41 review-uri şi o notă de 5,5 din 6 şi asta pentru că familia care gestionează acest hotel vorbeşte fluent germana, probabil datorită faptului că au lucrat cu ani în urmă în Germania. Ca urmare şi hotelul este mai bine promovat pe site-urile germane de turism decât pe cele anglo-saxone.

Ce m-a determinat să aleg acest hotel?

In primul rând faptul că are toate camerele cu vedere la mare, şi această perspectivă este chiar una plăcută, hotelul fiind vis-a-vis de insula Kinira. In al doilea rând l-am considerat poziţionat foarte bine pe mijlocul coastei de est, la aproape egală distanţă între Limenas şi Limenaria deci în apropierea plajelor care mă interesau pe mine (review separat pentru snorkeling pe plajele din Thassos).

Si acum impresiile de la faţa locului:

Pozele pe care le vedeţi pe site-ul de prezentare al hotelului reflectă realitatea. Toate camerele au vedere la mare. Acum nu vă aşteptaţi să vedeţi marea stand întinşi în pat pentru că şi la etajele 1 şi 2 balustrada terasei este destul de înaltă blocând vederea.

Există două corpuri de clădiri pentru cazare, cel principal care se vede în pozele de prezentare şi cel secundar situate deasupra restaurantului.

Noi am stat în corpul de deasupra restaurantului, la etajul 1 şi vedeam marea peste acoperişul tavernei ceea ce nu era un avantaj, dar a fost compensat de imensitatea terasei şi faptul că practic era numai a noastră pentru că am avut ambele camere de pe latura respectivă (vezi pozele ataşate).

Camerele cred că sunt cam la fel în tot hotelul cu o dimensiune de aprox. 15 mp si o baie mică, numai cu duş, fără cabină sau perdea. Asta ar însemna o clasificare de 2 spre 3 stele greceşti.

Voi concluziona avantajele şi dezavantajele acestui hotel:

Avantaje:

-Toate camerele cu vedere la mare, orientate către sudest

-Panorama este deosebită, masa pe terasa restaurantului fiind o experienţă vizuală foarte plăcută indiferent de oră

-Amplasat la mijlocul coastei de est a insulei Thassos

-Prinz sau cină foarte bune pentru cei care au demipensiune. Cu excepţia micului dejun se manâncă în rest foarte bine

-Masa de seară (cea inclusă în demipensiune) se serveşte chiar şi la ora 23.00 ceea ce pentru noi a fost un mare avantaj şi nu se întâmplă la hoteluri de 4-5 stele

-O locaţie foarte liniştită prin amplasare dar şi prin structura turiştilor. Noi nu am prins decât două familii de români, în rest fiind nemţi, sârbi şi (spre surprinderea noastră) mulţi turci

-În imediata vecinătate a hotelului mai există vreo 2-3 taverne şi un mini supermarket

-Pret corect (pentru 7 nopti cu demipensiune noi am plătit 500 euro – 2 persoane)

-Este situată chiar la drumul principal.

-Personalul este amabil şi îndatoritor, afacerea fiind una de familie (tot personalul vorbeşte engleză şi mai ales germană)

-Curăţenie în camere la două zile, lenjerie şi prosoape schimbate la 3 zile.

-Terasa etajului superior este suficient de lată pentru a asigura umbră etajului inferior. Ca urmare după ora 10.00 peretele etajului inferior beneficiază deja de umbra balconului de deasupra ceea ce asigură o protecţie la supraîncălzirea camerei în prima parte a zilei. Exista de asemenea la toate geamurile şi jaluzele metalice care se pot coborâ până jos.

-Internet gratis şi de bună calitate cel puţin în zona restaurantului (noi am avut şi în cameră pentru că am stat deasupra tavernei). Nu ştiu cum este conexiunea WiFi în clădirea principală

Dezavantaje:

-Micul dejun foarte basic şi anost (în fiecare zi identic)

-Sunt numai 4 locuri de parcare în incinta hotelului. In schimb în stradă se găsesc locuri fără probleme la orice oră

-Aerul condiţionat este contra cost (4 euro/zi). In mod surprinzător noi nu am simţit nevoie de aerul condiţionat cu toate că am fost în perioda 4-11 iulie. Secretul cred că a constat în faptul că plecam din cameră înainte de ora 11.00 şi ne mai întorceam după apusul soarelui. Noptile au fost suficient de răcoroase aşa că dormind cu uşa de la terasă deschisa şi aparatul de ţinţari în priză nu a fost nevoie de aer condiţionat

-Locaţia nu este recomandată tinerilor care vor seara distracţie şi vânzoleală pentru că este izolată din acest punct de vedere. Nu prea ai unde să te plimbi de jos decât în lungul drumului principal sau să cobori pe plajă

-Pentru a beneficia de plaja din faţa hotelului trebuie coborât destul de mult pe jos iar plaja nu este amenajată. Noi nu am fost pe această plajă, dar am vazut că apa este mică până la o distanţă apreciabilă de mal ceea ce înseamnă că este OK pentru copii.

-In mod obligatoriu trebuie să ai maşină ca să te poţi deplasa către nord şi sud spre plajele mai cu renume din Thassos. Plaja turistică cea mai apropiată de hotel (aprox. 1,5 km) este Paradise beach.

-Nu am văzut nici un centru de închiriere de mijloacele de transport în apropiere, dar într-o dimineaţă a venit un agent de la o firmă de închirieri de maşini care căuta potenţiali clienţi. Probabil că dacă vrei să închiriezi maşină, gazdele pot suna la o astfel de firmă care să vă livreze maşina la hotel.

Trimis de ebirsan in 12.07.14 23:04:05
Validat / Publicat: 13.07.14 03:42:43

VIZUALIZĂRI: 3675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Muntele din spatele hotelului

[13.07.14 03:43:26]

Foarte bune - recomandarea și impresiile.

Setat coordonatele GPS cf indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind verificate

Dabator
    [13.07.14 07:00:46]

Super (b) articol.

ebirsanAUTOR REVIEW
    [13.07.14 08:01:01]

@webmasterX: pozitionare corecta pe harta

damn
    [13.07.14 16:11:46]

Si mie imi plac foarte mult astfel de impresii culese de la fata locului care pun in balanta si bune si rele. Despre drum ce ne poti povesti?

ebirsanAUTOR REVIEW
    [13.07.14 19:52:00]

@damn: In mod cert prin deschiderea punctului de frontier de la Makaza Thassos devine insula greceasca cea mai apropiata de Romania.

Din Constanta pina la Keramoti am facut 8 ore (timp verificat si la intors). Pe tot parcursul de 680 km nu am avut aproape nici o groapa, ceea ce este o performanta pentru Bulgaria avind in vedere ca aici am avut de parcurs 500 km. Din acesti 680 km, 220 km sunt pe autostrazi (30%), ceea ce este iarasi foarte bine.

Pe pagina cu starea drumurilor din Bulgaria dupa ploile de la sfirsditul lui iunie multi dintre cei care doreau sa ajunga in Thassos sau Kalkidiki erau speriati de trecerea prin pasul Shipka in loc de Republica.

Pai drumul pe coasta de est in Thassos intre Limenas si Limenaria este de 10 ori mai greu decit cel din pasul Shipka si daca-l mai faci si pe intuneric ai senzatia ca nu se mai termina curbele periculoase.

homegirl
    [30.08.14 22:53:34]

Eu sincer nici nu stiu cum am ajuns sa caut acest hotel, nu cred ca pe siteurile din Romania oricum. Dar i-am contactat si am primit oferta de pret in mai putin de 24h.

Ma bucur ca am gasit macar un review despre el si ca e foarte util si la subiect.

damn, ebirsan, homegirl