ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2014
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 10.07.14
MAR-2014

încărcat de pe telefon!

Dubai, o destinatie de 7 stele!

De mult doream sa ajungem in paradisul din Dubai si in luna martie, perioada 15-22, ni s-a împlinit acest vis.

Am gasit o oferta foarte buna, 7 nopti la hotelul Belvedere Court de 4 stele plus avion cursa low cost din Bucuresti, 980 de euro pentru 2 persoane, tarif ce a inclus si taxa de viza, care avea sa se scoată de la sfarsitul lunii martie, iar acum se primeste gratuit la sosirea pe aeroport.

Spun ca a fost o oferta buna deoarece in luna martie temperaturile sunt acceptabile in Dubai, intre 29-32 de grade, vreme numai buna si de plaja si de plaja si de baie in Marea Arabiei, extrem de limpede si curata, cu nisip fin pe plaje.

Dubaiul nu mai este o destinatie accesibilă doar pentru cei cu multi bani, acum fiind oferte mult sub 1000 de euro pentru o saptamana, 2 persoane, hoteluri de 4 stele, mic dejun si transport inclus cu avionul, cursa directa din Bucuresti care face aproximativ 5 ore pana pe aeroportul nou din Dubai care poarta numele seicului Al Maktoum.

Dupa ce ne-am cazat la hotelul amintit, unul cochet si curat, cu piscină pe acoperis cum au multe in Dubai, am inceput sa ne facem planul de bătaie pentru a îmbina utilul cu plăcutul, adica si vizitarea metropolei care are aprox. 2 milioane de locuitori, un conglomerat de naţii si religii, dar si program de plaja la Jumeirah Beach, plaja publica extrem de lata si unde o umbrela de soare costa 9 lei pe zi, iar un sezlong in jur de 12 lei, deci comparative cu la noi.

Totusi ne-am convins rapid ca Dubai ramane prin excelenta o destinatie cu predilectie pentru shopping, Dubai Mall, cel mai mare mall din lume cu peste 1200 de magazine, fiind un punct de atractie in acest sens.

De la hotel luam zilnic metroul sau autobuzele pentru a ajunge la plaja, Dubai Mall sau Dubai Marina, cel mai luxos cartier cu multi zgarie nori si unde un apartament cu o camera costa 200.000 de euro, dar se si închiriază cu 30.000 de euro pe an.

Transportul in comun functioneaza perfect si este cel mai la indemana pentru majoritatea locuitorilor fiind si foarte ieftin, adica in jur de 3-4lei o calatorie cu metroul de suprafata care retineti merge cu pilot automat sau cu autobuzele. Moneda locala este dirhamul, un dirham fiind echivalentul a 0,80 de lei, de aceea este si usor sa faceti conversia la orice cumparati. Din aeroport se poate achiziţiona un card de calatorie cu metroul sau autobuzul, care apoi trebuie doar incarcat când arata ca nu mai este credit disponibil.

Am circulat de câteva ori si cu taxiul, dar acesta are un pret aproximativ ca in Romania, desi retineti pretul unui litru de benzina in Dubai este de 1,7 lei! Se stie ca Dubaiul nu are taxe si multe produse sunt mai ieftine ca in Europa, parfumurile, tigarile si aurul.

O vizita in piata de aur Gold Souk nu trebuie ratata, bijuteriile fiind deosebite, iar gramul de aur de aur18 karate costa doar 160 de lei. Peste drum de piata de aur este piata de peste si fructe unde gasesti orice specie marina doresti, de la crabi si calamari pana la rechini.

Bineinteles ca nu puteam rata o vizita in de acum celebrul turn Burj Khalifa, la ora actuala cel mai inalt din lume. Biletele de intrare le-am luat de pe pagina oficiala de internet si costa doar125 de lei de persoana, la ziua si ora dorite, cel mai indicat fiind la apusul soarelui, pentru a vedea de la etajul 124, unde te urca in mai putin de 2 minute cu liftul, Dubaiul in toata splendoarea sa.

Turnul are in total 170 de etaje si include si un hotel luxos Armani, restaurante, dar si spatii de locuit.

Am mai fost si intr-o plimbare cu autocarul decapotabil, un mini tur pe langa Dubai Mall si Burj Khalifa care a costat in jur de 25 de lei de persoana, bilete luate tot de pe internet, dar care merita din plin.

Nu ni s-a parut scump Dubaiul, poate doar restaurantele din Dubai Mall, existând destule locuri unde se putea mânca la preturi chiar mai mici decât in Romania.

Bulevardul Seikh Bin Zayed este spectaculos, autostrada ce serpuieste metropola având nu mai putin de 7 benzi. Se construieste non-stop in Dubai, in anul 2020 urmând a se găzdui aici Expo World.

Ar mai fi multe de povestit, dar mai bine mergeti la fata locului sa vedeti minunile facute de arabi in desert intr-un adevarat oras al viitorului, o destinatie de 7 stele, acum tot mai accesibilă.

Doar ca acum sunt peste 40 de grade si cel mai indicat este sa mergeţi in perioada noiembrie-martie.

Nota 10 pentru Dubai, un loc unde vom reveni cu siguranta.

Trimis de sorin249 in 12.07.14 10:54:04
Validat / Publicat: 12.07.14 18:31:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 5568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorin249); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe acolo circula metroul de suprafața

[12.07.14 11:14:59]

Am gasit o oferta foarte buna, 7 nopti la hotelul Belvedere Court

[12.07.14 18:31:39]

Mutat la rubrica "Maraton prin Dubai" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

super, poate chiar extraordinare fotografiie (în ton cu reviewul, dealtfel)

ct64cas
[14.07.14 11:51:13]

@sorin249: buna,

poti sa-mi trimiti pe privat de la ce agentie ai luat biletele si cam in ce zona se afla hotelul, daca e in partea noua a Dubaiului, respectiv bd sheik Bin Zayed si de punctele de atractie.

Multumesc

sorin249AUTOR REVIEW
[14.07.14 13:43:50]

@ct64cas: Da desigur doar sa îmi trimiti o adresa de mail sau id de mess

ct64cas
[14.07.14 15:38:54]

@sorin249: intri pe contul meu si iti apare mesaj privat acolo, multumesc!

kathy15
[13.08.14 14:19:00]

Buna,

Poti sa imi trimiti si mie numele agentiei de turism printr-un mesaj privat?

Multumesc!

[13.08.14 18:00:21]

@sorin249: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

iancusabin
[12.11.14 13:43:57]

@sorin249 - Salut. Imi poti spune de la ce agentie ai cumparat excursia? Pt ca nu ai voie sa faci reclama astept raspuns. Multumesc anticipat

[12.11.14 13:48:51]

@iancusabin - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştiinţările despre ecouri.

roxi-nico
[04.01.15 11:38:37]

Buna,

Poti sa imi trimiti si mie numele agentiei de turism printr-un mesaj privat?

Multumesc!

ct64cas, iancusabin, kathy15, roxi-nico, sorin249