ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2009
ÎNSCRIS: 30.07.09
AUG-2005
2 AD. + 1 COPII

Manastirile de la Meteora

In 2005 fiind prima oara in Grecia in sejurul de la Paralia Katerini prin agentia ***** cu care ne-am simtit de minune (mai ales cu ghida noastra Angheliki) din cele 7 zile de sejur in 4 am fost in excursii optionale. Am vizitat Muntele Olimp, Atena, insula Skiatos si manastirile Meteora. Despre aceste manastiri m-am gandit sa scriu si eu cateva randuri.

In mijlocul Greciei, pe valea Tesaliei, nu departe de Muntii Pindului, linga oraselul Kalambaka, se afla un ansamblu urias de stinci golase ce se inalta spre cer, cunoscute in toata lumea sub numele de Meteore.

Orasul Kalambaka a fost construit pe locul orasului antic Eginio, renumit pentru rezistenta lui eroica impotriva romanilor. Acolo unde in vechime se afla un templu al lui Apollon, se inalta acum o biserica bizantina in care se pastreaza fresce, inscriptii rare si coloane din marmura multicolora. Aceasta a fost prima noastra oprire, dupa care am continuat sa urcam spre manastirile suspendate.

Pe stincile fara vegetatie, s-a infiripat viata monahala inca din secolul al IX-lea. Pe virfurile cele mai greu accesibile, calugari nevoitori au construit manastiri de o rara frumusete. In secolul al XV-lea numarul lor atingea 24. Acum mai sint vietuite doar sase manastiri, dintre care cinci de calugari si una de maici: Marea Meteora, Varlaam, Sf. Nicolae, Sfanta Treime si Sf. Stefan, Rousanou.

Vizitand aceste manastiri sigur veti fi mai aproape de Cel de Sus… si fizic si sufleteste.

Ca informatie suplimentara aveti grija la tinuta. La intrare, o placuta averizeaza pelerinul-turist asupra necesitatii unei tinute vestimentare decente. Barbatii trebuie sa poarte pantaloni lungi, femeile fuste peste genunchi, iar bratele trebuie sa fie acoperite.

Trimis de ghecamelia in 17.11.09 10:46:43

VIZUALIZĂRI: 3338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghecamelia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -50 PMA (din 2 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

divio*
[17.11.09 19:57:35]

@ghecamelia:

ai vreo legatura cu "aura", cea care a postat la data de 29.06.2006 un material care cuprinde mare parte din ceea ce ai postat aici?

E vorba despre

iar autoarea materialului are urmatoarele date de identificare

Aura Popa

Statut: membru

Locatie: Arges

Nascut: 11 Iun 1981

Inregistrat: 22 Iun 2005

Daca se confirma ca este vorba de una si aceeasi persoana, e ok si-mi cer scuze anticipat, daca nu...

"Atmosfera plina de evlavie, dar si de inflacarare poetica provoaca omului simplu, venit in pelerinaj, un fior evlavic.

------In mijlocul Greciei, pe valea Tesaliei, nu departe de Muntii Pindului, langa oraselul Kalambaka, se afla un ansamblu urias de stinci golase ce se inalta spre cer, cunoscute in toata lumea sub numele de Meteora. Pe aceste stanci fara vegetatie, s-a infiripat viata monahala inca din secolul al IX-lea. Pe varfurile cele mai greu accesibile, calugari nevoitori au construit manastiri de o rara frumusete. In secolul al XV-lea numarul lor atingea 24. Acum mai sunt vietuite doar sase manastiri, dintre care cinci de calugari si una de maici.---------

Un loc misterios, o stralucita cetate manastireasca fixate pe uriase stanci abrupte care se inalta mandra in Nord - Vestul campului thessalian.

---------Vizitatorul------, privind de departe acest maret tinut, impunator si salbatec iarna, cand vantul suiera prin haosul uriaselor stanci dar pasnic si cucernic in zilele insorite, plin de parfumul florilor de munte si vegetatia virgina care incadreaza rupturile stancilor, -------se simte mai aproape de Creator ca niciodata--------".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
lizuk
[17.11.09 20:24:41]

Dom'le, dar am putea sa ne deschidem agentie de detectivi, noi, astia de pe Amfostacolo.ro :-) Sunteti cativa tare buni! Pacat ca aveti asa de multa treaba in ultimul timp. Si ma intreb: oare practica asta e noua sau la fel era si inainte doar ca nu era lumea interesata sa verifice?

divio*
[17.11.09 20:44:34]

@lizuk:

la care practica te referi? la cea de a posta review-uri "transferate" din alte site-uri sau la cea de a descoperi "mutarile"?

Ambele situatii au functionat in paralel, insa de ceva vreme incepe sa se creasca numarul fraudelor, urmarea fireasca fiind si incercarea de a le descoperi cat mai rapid.

webmasterXY*
[17.11.09 20:54:39]

Va propun sa mutam aceasta utila dezbatere pe forum, la o cafea, acolo avem muuult mai mult spatiu de "desfasurare".

[18.11.09 10:07:49]

Impresii copiate de pe internet - in fapt se pare un fel de practica en-gros a autoarei.

Review invalidat; PMA sterse; postatorul va primi o penalizare administrativa suplimentara de -25% din total PMA acumulate pe UserCard-ul sau.

[20.11.09 04:49:32]

Avand in vedere ca a) s-au mai descoperit cazuri similare si b) evidenta necesitate de a trata la fel, din punct de vedere al retroactivitatii aplicarii Regulamentului in toate cazurile, fara a face discriminari

Revin asupra masurilor anterior anuntate si decid

- incadrez review-ul in prevederile articolului (4a2) din Regulament - "nu s-a specificat sursa fragmentului citat pentru portiuni masive (50-100%) din review".

- decid stergerea punctelor standard primite pentru acest review (1000 PMA); pastrarea bonusurilor acordate de alti useri la acest review (total = -50 PMA)

Deasemenea, revoc masurile anterior pronuntate:

- eliminarea sanctiunii de 25% din total PMA

- anularea cartonasului albastru ("7 zile suspendare") acordat autorului

- schimbarea statusului impresiilor de fata, din "INVALIDAT" in "PMA retrase"

marijuan
[25.07.14 18:52:16]

@ghecamelia: pentru cei interesati, o harta interactiva a Meteorei, cu manastirile si caile de acces se gaseste aici: campingkastraki.gr/english/main_en.html

rabdare putin, se incarca mai greu.

[31.10.14 05:39:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Paralia Katerini" (deja existentă pe sait)

[29.11.17 23:44:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' din Katerini: Meteora» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Excursii opționale din Katerini]

divio*, lizuk