ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2014
ÎNSCRIS: 10.07.14
JUN-2014

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Q Premium, un resort premium la pret bun

De la bun inceput vreau sa mentionez ca este primul nostru review pe am fost acolo cu toate ca am mai fost si anii anteriori in Turcia, atât in Antalya, cât si la Kusadasi pe litoralul Marii Egee.

Am pornit la drum cu avionul din Bucuresti fiind mult mai ieftin cu o companie lowcost decât cu charter. Dupa o escală cu peripeţii la Istanbul am ajuns in miez de noapte pe aeroportul din Antalya, iar apoi pe la ora 3 la hotelul Q Premium Resort din Alanya.

Cazarea s-a facut rapid in doar 5 minute si am primit o camera excelenta la primele etaje.

Sejurul nostru a fost in perioada 4-12 iunie si in cea mai mare parte am fost foarte multumiti. Chiar daca vremea a incercat sa ne joace unele feste, fiind si o furtuna puternica chiar in dimineata de dupa sosire, la ora prânzului a iesit deja soarele si am putut face plaja. Alanya este o zona in care temperaturile sunt cu câteva grade mai mici decât in Belek, datorita reliefului.

Q PREMIUM Resort este un hotel relativ nou, inaugurat in 2011, micut, dar cochet si luxos. Camere amenajate cu gust, curătenie ireproşabilă, iar restaurantul si terasa exterioară iti ofera un ambient deosebit, cu vedere la cele doua piscine, pe marginea carora se sta la plaja, retineti, nu pe sezlonguri ca la majoritatea hotelurilor ci pe paturi mari albe, super confortabile, care dau o atmosfera de lux si eleganta.

O diversitate culinară la mese, ai de unde alege, mai ales ca este un concept UAI, iar personalul foarte serviabil, poate doar când era mai aglomerat la cina nu erau asa de prompti sa aduca vinul sau berea solicitate.

Nota bene ne-a impresionat faptul ca insusi patronul hotelului era prezent zi de zi in resort si la masa pentru a urmari buna desfăsurare a activitatii. Intr- o seara a fost prezent si la spectacol in amfiteatru, care este micut, dar animatorii isi dau silinţa sa faca show-uri cât mai reusite, păcat doar ca vorbesc mai mult rusa decât orice alta limba, de altfel hotelul fiind populat 90% de rusi. Am mai intalnit si câteva familii de români si nemti.

Alanya din pacate nu are plajele din Belek si la fel Q PREMIUM. Chiar daca in zona sezlongilor era nisip, la intrarea in mare erau pietre si din cauza pontonului marea era mai mereu agitata. Sunt recomandati papucii de apa pentru ca si intrarea se face abrupt in mare si sunt pietre de dimensiuni apreciabile.

Pe ponton erau de asemenea paturi albe din imitaţie de piele ca la piscină, doar ca din cauza furtunii de care am pomenit au fost scoase si a durat pana s-a reparat pontonul, abia in penultima zi de sedere fiind totul refăcut.

Una peste alta a fost un sejur minunat, si recomandam hotelul celor doritori, raportul calitate-pret fiind unul bun.

Ca o medie putem acorda nota 9.

De la Q Premium am plecat pentru un sejur de 6 nopti la hotelul Papillon Belvil din Belek, despre care urmeaza sa scriem impresii.

Trimis de sorin249 in 11.07.14 19:15:20
Validat / Publicat: 11.07.14 20:25:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorin249); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Q Premium văzut de la intrarea principala seara
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[11.07.14 20:24:48]

FOARTE bun review de debut, merită remarcat

@sorin249: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[11.07.14 20:27:35]

[12.07.14 13:55:01]

@webmaster: Da sunt ok coordonatele si poziţionarea pe harta, in imediata apropiere a hotelului Q Ppremium aflându-se cele 3 hoteluri din lantul Delphin, respectiv De Luxe, Platinum si Botanik.

Camelia X
    [19.08.14 02:42:47]

@sorin249: Buna Sorin249! Scuza-ma te rog, dar o sa te contrazic in cateva privinte:

1. Hotelul Q Premium nu se afla in Alanya, ci in Okurcalar, care este la 32 de km distanta.

2. In Alanya este intotdeauna mai cald decat in Belek cu cel putin 2-3 grade.

3. "Alanya din pacate nu are plajele din Belek si la fel Q PREMIUM. " Din fericire, Alanya are cele mai bune plaje din Antalya, una dintre ele se numeste Cleopatra Beach si este cu nisip auriu, foarte fin, cu intrare lina in apa, iar apa are culoarea turcoaz.

[19.08.14 03:32:06]

@Camelia X: Si eu o sa te contrazic pentru ca daca e sa fim exacti Q Premium se afla in Alara, Alanya având ca mai toate regiunile mai multe localitati, suburbii sau cum vrei sa le zici, pe unele site-uri o sa găsesti si Okurcalar, dar apare pe multe Alara. Oricum asta are mai putina importanta.

Te contrazic insa si mai tare la temperatura pentru ca este exact invers.

In Belek este mai cald intotdeauna cu cel putin 2-3 grade fata de Alanya din cauza reliefului. Am constatat acest aspect chiar anul acesta la Papillon Belvil din Belek unde am stat dupa sejurul la Q Premium. Si am avut destule zile cu 35-36 de grade in iunie fata de zile cu ploaie si nori in Alanya.

[19.08.14 04:08:53]

@sorin249: Oricum si Okurcalar si Alara fac parte din Alanya asa ca nu vad importanta lumea trebuie sa stie ca nu sunt in Side sau Kemer. Turistii asta cunosc când aleg excursiile: Antalya, Lara, Belek, Kemer, Side sau Alanya. Normal ca fiecare la rândul lor au multe alte localitati, gen Okurcalar sau Alara. Cat despre plaja Cleopatra nu te pot contrazice pentru ca nu am fost, dar in Belek plaja la Papillon Belvil chiar e de vis in comparatie cu cele văzute in Alanya la Q Premium sinorila hotelurile învecinate, printre care celebrele si scumpele hoteluri din lantul Delphin (Botanik, De Luxe si Platinum). Daca vei merge te vei convinge ca am dreptate.

Camelia X, sorin249
    Alte impresii din această RUBRICĂQ Premium Resort [Alara]: