ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2014
ÎNSCRIS: 11.07.14
AUG-2013

Sarti - dragoste la prima vedere

Cred ca marea majoritate a oamenilor care calatoresc atungi cand ajung la destinatie, fara sa vrea au de a face cu acel sentiment de "incercare de acomodare" cu noul loc care ii va gazdui pentru un anumit numar de zile.

Incearca poate sa-si gaseasca repere pentru a nu se rataci, incearca sa gaseasca magazine cat mai familiare locului de unde au venit, incearca sa-si gaseasca un liant intre domiciliu si noua destinatie pentru a simti din nou sentimentul acela de siguranta.

Insa, fara a fi foarte mult promovata, statiunea Sarti, din Halkidiki este unul din acele locuri care iti ofera sentimentul de siguranta si apartenenta la o lume mult mai frumoasa si mai buna inca de cand faci cunostinta cu ea pentru prima data. e un fel de "dragoste la prima vedere".

Un loc pe care simti ca il cunosti din alta viata, in care te simti "ca acasa", in care ai tot ceea ce-ti trebuie pentru a te simti fericit, relaxat, distrat. Un loc in care "iti gasesti locul" in maxim 5 minute dupa ce ai coborat din autocar/masina etc. Te intampina o plaja imensa, curata, cu rol de reper indiferent de locul unde ai fi cazat.

Sarti este un satuc diferit de ideea romaneasca de sate, un loc care imbina ospitatalitatea cu distractia, amabilitatea si relaxarea realizata la nivelul tuturor simturilor (mirosul marii se imbina cu cel al tavernelor care ofera turistilor fructe de mare preparate intr-un mod aparte, briza care are grija sa te revigoreze, sunetul pescarusilor imbinat cu cel al muzicii grecesti, soarele prietenos care-ti mangaie pielea si mai ales gustul dulce al unei destinatii de unde nu poti pleca decat cu zambetul pe buze si cu mare parere de rau ca sejurul s-a terminat)

Desi am facut destul ore pe drum (19-20) este un loc ce consider ca merita sacrificiul atator ore, in care m-as intoarce iin fiecare vara, pentru ca as sti ca nu pot plictisi niciodata acolo.

Poate ca prin cuvinte este destul de greu de exprimat bucuria pe care ti-o ofera aceasta destinatie, tocmai de aceea consider ca trebuie incercata pentru ca va veti indragosti pe loc de ea!

Trimis de iulia.gabriela in 11.07.14 13:55:08
Validat / Publicat: 11.07.14 15:25:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulia.gabriela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.14 15:24:14]

Când eşti îndrăgostit/ă... - se vede în ochi, se vede pe faţa-mbujorată, în comportament... Se mai vede - iacă-tă - şi în scris .

Să-i urăm bun venit unui nou membru "îndrăgostit de Grecia" -- Vorba reclamei: suntem mulţi... pe-aicea...

@iulia. gabriela: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

andrei2577
[11.07.14 16:02:50]

Buna ziua,

In data de 16.07 voi ajunge in Sarti. Mai precis in zona Sarti nou.

Am rugamintea daca ma puteti ajuta cu sfaturi/pareri despre locuri de luat masa (taverne), plaje din zona sau din alte orase (din Sithonia), magazine, excursii sau croaziere recomandate.

Multumesc anticipat.

Dabator
[12.07.14 08:43:19]

@iulia. gabriela: Mi-au plăcut impresiile tale și le-am notat corespunzător.

Mi-a plăcut foarte mult că le-ai picurat cu dragoste și ornat cu pasiune. Deși am stat de două ori în Halkidiki pe lângă Sarti doar am trecut (nu există să ajung în zonă și să nu fac cel puțin un tur al Sithoniei).

Ce nu am înțeles este timpul făcut pe drum (19-20 ore). Din ce văd ești din București, așa că mi se pare prea mult (dacă e să socotim timpul într-o singură direcție) și prea puțin dacă e să socotim dus-întors.

sebastiana
[22.07.14 21:58:27]

Pentru prima data in Grecia in 2013, destinatia Sarti, Villa Tonia, doar relaxare, detasare de tot si toate... parere de rau la plecare si acum nerabdarea ca septembrie sa vina mai repede sa ne putem intoarce in aceeasi locatie unde am simtit ca intradevar suntem in concediu...

crissti73
[22.03.15 08:18:00]

@iulia. gabriela - Salut. Ma intereseaza daca pot gasi centre rent a car in statiunea sarti, mergem acolo in august cu autocarul si cred ca o modalitate f buna de a vedea cat mai mult este masina. Multumesc.

andrei2577, crissti73, sebastiana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarti: