ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2014
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 01.08.10
JUN-2014

Bine, cu multe posibilitati de mai bine

Bună tuturor... ne-am întors de la hotel Imbat Kusadasi şi ca de fiecare data o să adaug câteva impresii sper utile pentru cei care vor sa si petreacă vacanta aici.

Drumul: Pachetul l-am achiziţionat la începutul lunii martie şi cuprindea cazare 7 nopţi + masă All fără transport. Transportul l-am facut cu masina personala pe ruta Alba Iulia – Giurgiu – Ruse – Razgrad – Targovishte – Omurtag – Hamza beily – Edirne – Eceabat – Kucukkuyu (aici am oprit la Hotel Gumus) – Izmir – Kusadasi

Taxe: 3 euro taxa pod, 10 leva sa 30 lei vigneta Bulgaria, 50 euro cazare Kucukkuyu, 35 lire card HGS achiziționat înainte de ultima poarta pe autostrada la intrarea in Kusadasi la de oficiul PTT.

Prima impresie: Am achiziţionat pachetul pentru 3 adulţi încă de la începutul lunii martie. La prima impresie hotelul ne-a făcut să uităm de drumul pe care l-am străbătut, dar la receptie eram așteptați ca 2 adulți și 1 copil??? , am primit 1 camera cu 2 paturi și urma patul extensibil pe care l-am refuzat și am cerut să ne fie schimbată camera…. lucru care s-a întâmplat după vreo 30 minute de negocieri… Aici vreau să atrag atenția de faptul ca agențiile din Romania și mai ales din Ardeal tratează foarte ușor acestă problemă a camerelor primite de turiști sau daca primești patul plătit sau poți să dormi și pe pat extensibil. Sunt multe de spus …... dar nu aici …dar vreau sa remarc doar ca în parcare erau 30-40 de masini cu nr. de RO…... Unde erau autocarele de anii trecuți???

Hotelul este compus din 7 corpuri cu camere prevăzute toate cu balcon, aer condiţionat, minibar, LCD, seif, baie dotată modern (uscător, telefon, cadă, prosoape, săpuniri, şampon de baie). In blocul principal era recepţia şi lobby bar (gratis până la 24.00), restarantul şi terasa unde se servea masa. De lângă piscină se cobora la baia turcească, saună, sala de fitnes (cuprinse în ALL). Hotelul avea magazin, cabinet medical, o sală cu 1 calculator ptr. Internet care nu prea a funcționat, sala de recreere cu ecran și tv. pentru vizionarea mecurilor, iar deasupra acestei se desfășura discoteca și alte activități culturale. Afară lângă piscină era un bar care se deschidea la 11.00 cu băuturi și wafe, de lângă piscină pe o alee se ajungea la restaurantul a la carte, de acolo se cobora la un alt bar- pe plajă care se închidea la ora 17.00. Piscina, împărțită în 3 părți în funcție de adâncime, cu partea pentru copii și cea mai puțin adâncă uneori neincăpătoare…în care dimineața la 11.00 se ținea aqua gim.

Camera: Camera am primit-o ulterior cum spuneam mai sus. o camera standard la etajul 2 în partea opusă recepției – 6401, cu vedere la parcare și la hotelul Grand Blue Ski şi de unde de pe balcon puteai să admiri peisajul şi marea. O cameră destul de mare cu 4 PATURI??? , balcon, aer condiţionat, minibar, LCD, seif, baie dotată modern (uscător, telefon, cadă, prosoape, săpuniri, şampon de baie), balcon suficient cu masă şi 2 scaune. In camera lenjerie curată, în care se făcea curăţenie mai ales în perioda când vroiai să te odihnești 14.00- 16.00, așa că ceream doar schimbarea prosoapelor, completarea cu săpun, şampon, hârtie igienică și apă care o primeam zilnic. Acest lucru s-a remediat în ultimele 3 zile …. bine și atunci decăt deloc.

Masa: Hotelul are regim all inclusiv, masa fiind structurată pe ore începând cu ora 07.30 şi treminând cu ora 01.00.

Restaurantul este mare... o terasă + o terasă la deasupra acestuia…. Mâncarea a fost foarte bună, în zilnic având un preparat din carne diferit, specifică ţării în care ne-am aflat, diversificată întru-nu cuvânt şi foarte delicioasă + supe creme delicioase. Alături de mancarea foarte bună adaug fructe (mere, portocale, prune, pepene galben şi roşu), dulciuri în multe sortimente, salate gata pregătite, produse specifice (plăcinte pe lespede şi chebab). Băuturile se serveau la bar unde era în permanenţă cineva care să te servescă cu apă, bere, vin alb şi roşu, tării locale, etc. Ceai, cafea, suc - acestea de la dozator, cât doreai. Seara aveam la dispoziţie barul de unde te serveau cu aceleaşi băuturi ca şi la restaurant (era funcţional de la 10.00. -24.00)

Piscina: Cum spuneam, împărțită în 3 părți în funcție de adâncime, cu partea pentru copii și cea mai puțin adâncă uneori neincăpătoare…în care dimineața la 11.00 se ținea aqua gim, exterioară. În primele 2 zile a fost prost administrată, salvamarul îl vedei cel vedeai și după care dispărea. Lângă piscină erau şezlonguri cu umbreluţe, la bar erau scaune şi mese din împletituri. În hotel fiind cum spunea și paul 200980 români, ruși și turci lupta ptr. Șezlonguri începea devreme dar pe la 11.00 rămâneau destule goale pentru că unii??? ocupau și la piscină și pe plajă sau ponton.

Plaja şi marea: Apa a fost curată... uneori cu sedimente datorită nisipului fin şi alge în 2 zile când a bătut vântul. Plaja cu 2 rânduri de șezlonguri și un ponton destul de mare, intrare ușoară în apă.

Distractie si relaxare: Animatorii hotelului încercau să facă treaba buna atât la hotel cat si la piscină. În prima parte a sejurului au cam dat-o în bară dar încet încet s-au reprofilat și am avut și cabaret, seară pe plajă și seră turcească.

Baia turcească, sauna, sala de fitnes erau la subsol cum am mai spus şi care erau la dispoziţia turistului fără a achita nimic sau dacă doreai ceva special mai ales la baie era contra cost pornind de la 20 la 50 euro.

CONCLUZII: Un hotel … cel mai vechi din Kusadasi care îşi merită stelele dar care a fost cucerit de români și transformat uneori în litoral românesc cu strigăte, cu semințe, cu mizerie lăsată peste tot …. coșul era de ornament. Serviciile nu au fost permanent de bună calitate, așa cum îşi doreşte un turist să găsească... după un drum lung sau mai eles după un an de muncă. Patronul era peste tot însoţit și își muștruluia angajații lucru care s-a văzut și în modul cum se servea masa, cum se făcea curățenieie la piscină, holuri, în camere. Personalul părea uneori slab pregătit, depășit de evenimente …pe holuri erau lăsate cărucioare cu lenjerie, era nemăturat, unde mancam acolo s-a ținut în prima seara si distracția… etc. Aceste lucruri se văd la hotelurile unde sunt mulți români și ruși …turcul se orientează și el …mai ales că agențiile noastre pentru a caștiga cât mai mult … și spun asta din sursa sigura …. fac rabat …. La tot ce se poate …binențeles în defavoarea turistului.

De ştiut: în zonă se mai află (în parte stângă) hotelurile Meliche – apoi veţi găsii un bazar de fructe şi legume dar şi cu textile, suveniruri, o agenție pentru cei care vor sa faca excursii (la ieșirea din hotel stânga după marchet unde este o tipă care vorbește românește). Tot din fața hotelului se poate lua dolmuşul nr. 5 pâna în oraş – costă 2,25 lire sau marți la piața de legume … excelentă.

Raportul calitate – preţ este în regulă, recomand acest hotel și altor turiști … acum fiecare cum are norocul.

Trimis de calatorul72 in 11.07.14 12:29:36
Validat / Publicat: 11.07.14 12:54:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi -Sozer, Coast Light, Grand Belish, Antalya - Saturn

VIZUALIZĂRI: 1753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatorul72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine din camera

[11.07.14 12:54:19]

Bun review!

@calatorul72: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

calatorul72AUTOR REVIEW
    [12.07.14 09:59:24]

@webmasterX: hotelul se afla intre Grand Blue Ski la stanga si hotel Meliche la dreapta... deci este corect reprezentat pe harta

yuca
    [20.07.14 18:59:28]