ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2014
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 28.03.11
MAR-2014

A doua vacanta in Dubai

M-am hotarat sa pun impresiile din al doilea sejur in Dubai pentru ca am cautat hotelul in baza de date si nu aparea. Mai mult, cautand pe alte site-uri pareri in momentul in care am facut rezervarea am descoperit destule recenzii negative, in special pe un anumite site, fapt care ne-a facut si pe noi sa avem dubii din momentul in care am rezervat pana cand am ajuns acolo.

De data aceasta am ales sa ne cazam la Gloria Hotel, 4*, foarte aproape de Internet City (statie de metrou, inima cladirilor business din Dubai). Hotelul, desi localizat in centrul orasului a fost la fel de primitor si pentru turisti cat si pentru oamenii de afaceri care l-au ales datorita proximitatii de media city. Dupa cum zicea am avut emotii pana cand am facut check-in-ul pentru ca citisem si pareri negative, insa chiar de la receptie am avut parte de o surpriza placuta.

Rezervasem un apartament dublu (cu doua dormitoare). Ni s-a spus ca nu mai au disponibil dar ca sa isi ceara scuze ne-au upgradat la 2 apartamente cu cate un dormitor fiecare. Nu am inteles la receptie exact ce insemna asta, dar am acceptat. Totul a decurs rapid si am ajuns in camere.

Nu are rost sa va spun ca am ramas cu gura cascata in momentul in care am ajuns in camera. Apartamentul cu living, bucatarie, baie, dormitor avea absolut tot ce ti-ai fi putut dori. Intr-adevar baia nu era la cele mai inalte standarde, in sensul ca mai pusca vopseaua pe tavan, apa calda venea intermitent cu cea rece, dar in rest nu am reusit sa gasim alta vina apartamentului. Era suficient de mare sa ne pierdem in el.

Mancarea la micul dejun a fost foarte bogata desi meniul era acelasi in fiecare zi, insa aveai de unde alege. Mai mult, de ziua mea m-am trezit cu un tort din partea hotelului - o surpriza foarte placuta. Ce nu ne-a impresionat dar nici deranjat a fost ca la piscina era mereu plin de arabi. In 2 zile am intentionat sa mergem si nu mai aveau prosoape la 9 AM.

Si un mic minus este ca plaja e destul de departe - 2 statii cu metroul, sau cu taxiul, insa in apararea hotelului ofera un serviciu de shuttle spre plaja insa te duc la o plaja privata, foarte frumoasa dar nu cea din Dubai marina pe care noi o consideram mai aproape de sufletul nostru.

S-a mai plans lumea ca lifturile nu circula suficient de rapid. Nu stiu dupa ce standarde pentru ca noi mai mult de 5 minute nu am asteptat dupa lifturi niciodata, in conditiile in care eram la etajul 19 cazati. Am tinut sa impartasesc cu voi impresiile pentru ca nu mi s-a parut ca s-a facut dreptate hotelului in recenzii.

All in all ne-a placut foarte mult si la doi ani dupa primul sejur in Dubai am vazut progresele pe care le-au facut in acest timp (noi statii de metrou, cladiri noi, walkin in Dubai mall direct din statia de metrou - acum doi ani mergeai pe jos de la metrou pana in Dubai mall cam 30 de minute). Nu mai zic ca s-au mai deschis si ei la minte, nu mai sunt asa de retincenti la non-arabi. Noi cu siguranta ne vom intoarce, poate peste inca vreo 2 ani sa mai vedem progresele

Trimis de monangel in 11.07.14 10:00:28
Validat / Publicat: 11.07.14 11:05:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Dubai Marina

VIZUALIZĂRI: 3528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monangel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Jumeirah la care ai shuttle gratuit de la Gloria Hotel

[11.07.14 10:16:54]

Mutat în rubrica "Gloria Hotel, DUBAI" (nou-creată pe sait)

monangelAUTOR REVIEW
[11.07.14 10:46:19]

@webmasterX: Bunaz ziua, da e perfect localizat. Multumeac

adri-nico
[29.08.14 13:34:25]

Niste poze?

Daca sint arabi la piscina inseamna ca trebuie sa stai infasurata?

Plaja privata e cu taxa?

monangelAUTOR REVIEW
[29.08.14 13:38:27]

@adri-nico: o sa adaug si niste poze. La piscina poti sa stai normal in costum de baie, doar araboaicele stau infasurate insa e plin de ei acolo. Noi nu am facut deloc baie sau plaja la piscina. Plaja la care te duc ei e cu taxa -20 de dirhami ziua, insa plaja publica e in Dubai Marina -la 2-3 statii de metrou de hotel. Noi am preferat sa mergem acolo.

adri-nico, monangel
Alte impresii din această RUBRICĂTwo Seasons Aparthotel (ex Gloria):