ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2014
DIN: Sebiş [AR]
ÎNSCRIS: 23.03.10
JUN-2014

Hotel Belvedere + o comparatie bonus

Pentruca am unele probleme de sanatate, trebuia sa merg la Cluj pentru un control medical; desi in luna martie am stat la Pensiunea Panoramic Cetatuia (descrisa de mine pe site cu lux de amanunte), voiam o locatie unde nu am mai fost, asa ca de data aceasta am ales Hotel Belvedere situat vis-avis de Pensiunea Panoramic., desoarece pentru mine Dealul Cetatuii din Cluj, ofera cea mai minuata priveliste asupra orasului.

Pentruca am locuit in ambele locatii, suficient cat sa imi fac despre ele o impresie reala, o sa incerc sa fac o comparatie intre ele.

In primul rand pretul pe noapte la Belvedere era 180 lei (rezervare prin Booking), cu mic dejun, tip bufet inclus; la Panoramic era 160 lei, fara mic dejun inclus

Despre parcare nu pot sa va spun nimic pentruca, eu atunci cand simt ca as avea vreo problema de sanatate, nu conduc deloc, asa ca la acest capitol nu ma pot pronunta, insa am vazut ca ambele locatii aveau locuri de parcare

Receptia la H Belvedere este una foarte luxoasa, renovata de curand insa cu personal foarte amabil, mai ales domnul receptioner cu ochelari; la Pensiunea Panoramic receptia este foarte mica situata in restaurant insa cu un personal la fel de serviabil si de dragut

Am locuit in camera 325 la H Belvedere. Camera avea un mic antreu ingust si pe partea stanga avea cuierul si un dulap mare cu oglinzi iar pe partea dreapta era intrarea in baie. Totul foarte curat. Antreul dadea intr-o camera normala de dimensiunea celor de la Hotel Termal sau Hotel President (camere standard) din Baile Felix. Am cerut si am primit camera cu pat matrimonial foarte mare si saltea foarte confortabila. Si la Pensiunea Panoramic camera era la fel. In camera erau o comoda cu un televizor normal (cu tub), avand la interior un barulet, la marginile patului erau doua noptiere si doua veioze. In dreapta patului la Hotel Belvedere erau doua scaune tapisate si o masuta Camera de la Belvedere avea aer conditionat insa nu a fost nevoie sa il folosesc.

Baia de la Belvedere era micuta cu uscator de par, hartie igienica, sapunuri cu vana si dus. La Panoramic era cam la fel de mica insa am cerut doar cu cabina de dus fara vana. In baie erau doua prosoape foarte mari si doua mai mici

In dulapul din camera erau doua halate mari de baie si doua prosoape mari foarte curate.

Balconul destul de ingust

Restaurantul: dimineata a fost mic dejun tip bufet cu o gramada de feluri de branza, cascaval, salam de vreo trei feluri, oua fierte, omlete, ochiuri, placinte foetaj (aperitiv) sarate si dulci, mere, piersici, iaurt, cereale, paine integrala, alba si dispozitiv de prajire, diverse salate. De baut erau ceaiuri de mai multe feluri, cafea de mai multe feluri, sucuri. Daca era ceva pe terminate, venea cineva si completa cu tot ceea ce era nevoie.

La pranz era meniu a la carte, cu preturi comparabile cu cele din oras. Am servit acolo: ciorba de perisoare, ciorba de vacuta, gratar din cotlet de porc cu cartofi prajiti si salata asortata, mamaliguta cu tocanita de ciuperci si legume gratinate, ficatei de pui in sos de ceapa cu cartofi prajiti si sote de broccoli, peste, inghetata, inghetata, clatite cu branza si stafide si clatite cu dulceata etc. Un singur fel de desert nu mi-a placut deloc si anume papanasi cu smantana si dulceata pentruca nu erau pufosi ci arsi. Deci cu exceptia papanasilor, toate preparatele erau proaspete si calde. Servirea ireprosabila.

Cand a fost mai cald afara, am srervit masa pe terasa restaurantului unde se vedeau mai multe specii de brad

La Pensiunea Panoramic, toate preparatele aveau un gust grozav, foarte proaspete, fara mic dejun tip bufet, dar preturile de la restaurant erau mai mari si cu 15 lei la o masa

La Belvedere aveau sala fitness si piscina olimpica (la piscina trebuia sa iti cumperi din incinta o casca de protectie cu 15 lei, dar cu exceptia acelei casti, restul era gratuit pentru cei cazati in hotel. Aveau insa o regula foarte stricta adica daca aveai o julitura oricat de mica dar vizibila, nu erai lasat inauntru. Asa ca eu cazusem recent si nu mi-au dat voie in piscina. La Panoramic nu era nici sala fitness nici piscina.

Lifturile de la Belvedere sunt renovate, au si microfon, coridoarele erau luxoase si foarte curate. Am cerut intr-o dimineata sa mi se calce un costum si am fost multumita de serviciu. Multe candelabre mari, sali de conferinta etc

Panorama de la pensiunea Panoramic, vazuta noaptea era mai frumoasa decat cea de la Hotel unde se vedeau si placile care acopereau hotelul

Concluziile le puteti trage dupa cum veti crede de cuviinta

Trimis de sorana2 in 11.07.14 00:55:04
Validat / Publicat: 11.07.14 01:08:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ. A mai fost în/la: Foarte multe

VIZUALIZĂRI: 2375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorana2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 poza din camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

webmasterX [11.07.14 01:07:54] »

Bun review.

sorana2 [11.07.14 01:39:52] »

@webmasterX: Da asa este!

Capybara [11.07.14 15:07:18] »

Se mai aud sunetele acelea seara pe Cetatuie? Nu am reusit sa-mi dau seama ce sunt si am uitat sa intreb cand am fost pe-acolo... Fantome? Extraterestri? Ceva instalatie artistica?

sorana2 [11.07.14 22:55:47] »

@Capybara: Nu am auzit niciun sunet, nu cred in fantome, extraterestri etc, dar daca totusi sunteti interesat, puteti sa va cazati in zona si sa studiati problema amanuntit!

Capybara, sorana2
    Alte impresii din această RUBRICĂBelvedere Hotel: