ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2014
DIN: Târgovişte
ÎNSCRIS: 12.08.12
JUL-2014

O surpriză mai mult decât plăcută

După îndelungi căutări pe booking, am găsit din întâmplare acest hotel, care - se pare - nu avea până astăzi nicio recenzie pe AFA, dar avea note bune pe tripadvisor. Am riscat şi a fost foarte bine.

Am rezervat 2 camere standard (booking-ul vorbea despre ele ca fiind la parter). Sunt la demisol, una fiind suficient de luminată ca orice altă cameră, pe când a doua bucurându-se doar de un geam. Nu ne-a deranjat acest lucru, pentru că nu am petrecut prea multe ore în cameră pe timpul zilei. Nici zgomot nu a fost, strada nefiind prea circulată. Dacă totuşi doriţi o cameră mai luminoasă, puteti alege un studio la un etaj superior (costă mai mult, ce-i drept).

Tashkonak Studios este o "bucată" a Tashkonak Hotel - care se află la 50 metri distanţă de studiouri, loc unde se ia micul-dejun şi unde se află recepţia. Am fost cazaţi la ora 9 dimineaţa, ni s-au dat două seturi de chei (având bănuţ de interfon la intrare, nefiind recepţie şi la studiouri) şi am fost conduşi la camere. Ne-au întrebat dacă avem nevoie de ajutor cu bagajele sau dacă avem orice altă întrebare legată de cazare sau de Istanbul.

Camerele sunt spaţioase, foarte curate şi au fiecare câte o chicinetă cu frigider, chiuvetă, cuptor cu microunde, plită, cană de fiert, tacâmuri şi farfurii. Pentru noi a fost perfect, întrucât am luat una dintre mese în cameră.

Lenjeriile curate, iar patul destul de comod. În cameră am mai găsit televizorul LCD, care nu avea însă niciun post românesc, dar pe care oricum nu aveam când să îl folosim. De asemenea, ne-au întâmpinat două prăjiturele, câteva plicuri de ceai şi câteva de cafea.

La baie am găsit prosoape albe, câteva accesorii de duş, dar cel mai important, o curăţenie exemplară. Deşi am stat doar două nopţi, menajera a venit să ne facă curat. I-am spus că nu este nevoie, pentru că oricum o să plecăm a doua noapte spre Antalya. A insistat să ne schimbe prosoapele, dar am convins-o că nu murim dacă ne ştergem câteva zile pe aceleaşi prosoape. :)

Micul-dejun, aşa cum am mai zis, se ia la hotel, mai exact în grădina acestuia, un loc foarte frumos amenajat. Trebuie să fiu sinceră şi să recunosc că rezervând o cameră cu 45 euro pe noapte nu aveam prea multe pretenţii de la nimic, dar mai ales de la micul-dejun. Am fost însă surprinsă plăcut, dimineaţa întâmpinându-ne cu tot felul de cereale, fructe, mezeluri, brânzeturi, chiar şi croissante proaspete. De la bucătărie veneau în continuu omlete aburinde, ouă, cremvuşti şi alte asemenea. Pot să spun cu mâna pe inimă că în situaţia în care aş fi fost dezamăgită de cameră (deşi nu s-a întâmplat), micul-dejun ar fi şters orice supărare.

Recomand din suflet acest hotel, care sper că va avea de acum înainte mai multe recenzii. Eu îi dau nota maximă şi o să revin tot aici în viitoarea călătorie în Istanbul.

Trimis de cloverina in 11.07.14 00:29:11
Validat / Publicat: 11.07.14 01:03:23

VIZUALIZĂRI: 2221 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cloverina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.23 EUR pe cameră

[11.07.14 01:03:15]

Mutat în rubrica "Tashkonak Studios Suites, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

[11.07.14 08:00:16]

Ma uit la poze, surpriză! Imaginea exterioară a hotelului îmi e familiară: am fost cazat în aprilie chiar în diagonală, pe alt colţ al acelei intersecţii. Iar pe un al treilea colţ e alt hotel. Chiar mă întrebam, cînd stăteam la soare pe terasa hotelului şi sorbeam din felegeanul cu cafea turcească, privind împrejurimile, dacă "al vostru" e hotel, pentru că aşa părea, deşi nu avea salon de mic dejun pe terasă, ca mai toate din zonă, nici prea mult trafic de turişti, iar intrarea nu avea un aspect prea public.

De fapt, zona e împînzită de posibilităţi de cazare: hoteluri, apart-hoteluri, apartamente de închiriat (iar multe hoteluri au, ca şi acesta, 2 clădiri, de regulă la o distanţă de cel mult 2 minute de mers, în una e hotel, în alta apartamente sau garsoniere).

Cartierul e foarte cochet, aici am văzut cele mai multe clădiri tradiţionale, (multe din lemn, sau lemn aparent), renovate, strada principală e recent repavată (Kucuk Ayasofia), sînt multe restaurante, prăvălii de suveniruri (inclusiv bazarul Arasta) şi agenţii de turism, cu toate astea se găsesc şi străduţe slab circulate, liniştite (singura zgomotoasă şi circulată e principala, mai ales că pe aici se trec la sau de la garaj şi autocarele turistice), şi unde poţi şi parca dacă ai nevoie, cît despre amplasament, ce să mai zici, la doi paşi de centrul istoric. Mi se pare una dintre cele mai bune zone de cazare din Istanbul, cel puţin pentru turiştii veniţi să vadă obiectivele majore, "clasice" al oraşului. Cred că trebuia subliniat şi acest lucru, legat de amplasare.

21111974
    [11.07.14 08:24:33]

@abancor: da ca nu deranjez cat a costat camera? multumesc

[11.07.14 10:26:55]

100 de euro dubla. Hotel Emine Sultan. Din cîte am observat, cam pe acolo se învîrte preţul, între 90 şi 110, indiferent de siteul pe care rezervi, agenţie sau recepţie. Probabil au un grad de ocupare care le permite asta.

[11.07.14 10:39:45]

@abancor:

100 de euro dubla. Hotel Emine Sultan.

[11.07.14 11:35:01]

@webmasterX: Perfect. Acolo este!

[11.07.14 11:38:28]

@abancor: Da, da, "al nostru" e şi el hotel. Sau pensiune. Sau ceva, dar oricum ceva foarte bun la preţ şi cu un raport calitate-preţ foarte bun.

Cum am zis şi în review, am căutat o grămadă printre sutele de hoteluri din zona Sultanahmet, dar noi voiam şi parcare şi mic-dejun acceptabil şi curăţenie în camere... dar mai ales un preţ bun.

Am urmărit o dată la 2-3 zile timp de 3 luni de zile (da, sunt un pic sărită de pe fix) şi nu găseam un hotel care să corespundă tuturor acestor cerinţe. Iar Tashkonak-ul a venit ca o indicaţie din partea booking-ului.

Am google-uit puţin, am discutat şi cu managerul şi hop, gata, rezervasem 2 camere cu 190 şi ceva de euro.

Pentru că am plătit cash (cu euro) ni s-a mai făcut un mic discount.

Noi am plătit 90 euro pentru 2 nopţi. Adică 45 de euro/noapte/camera. Dar, într-adevăr, la demisol (cum se vede în poze). Studiourile de la nivelul următor erau mai scumpe.

[11.07.14 17:59:19]

Webmaster, și eu sper să reușesc să mai scriu niște review-uri. Am destule pe lista de așteptare.

Cloverina, e clar, exact cum spui și în review, clădirea voastră e aripa cu garsoniere a hotelului Tashkonak. După cum ziceam, și al nostru are așa ceva, și multe altele din zonă. Dacă le cauți pe booking sau venere, le găsești separat de hotel, dar au un singur site oficial, același cu hotelul, unde poți rezerva fie cameră de hotel, fie garsonieră/apartament.

Probabil o garsonieră la parter sau etaj nu mai era 45, era 70, sau chiar mai mult, iar o dublă la hotel în jurul a 100. Cam astea par a fi prețurile în zonă.

Oricum, ați prins o cazare excelentă la prețul ăla. Cu singurul minus de a nu avea priveliște din cameră, în rest, pentru situare și micul dejun, poți spune că a fost chiar chilipir.

[11.07.14 20:21:56]

@abancor: Exact!

Nu am suferit de privelişte, pentru că am mers atâţia kilometri pe jos, încât atunci când am ajuns în cameră, d-abia am văzut duşul şi apoi patul. Caput apoi! Că ăsta e farmecul Istanbulului. Poate dacă am fi stat mai multe zile şi nu am fi fost într-o continuă alergare, ne-ar fi interesat şi priveliştea.

[11.07.14 23:22:27]

Cred ca un lucru care ar mai trebui mentionat e inclinatia destul de mare din zona. De obicei privind harta, nu-ti dai seama ca ai de urcat.

Am fost pana la Kucuk Aya Sofia si zona e intr-adevar frumoasa.

Eu, personal, as evita-o insa datorita dealului.

Mai ales daca as fi cu sotioara. Nu prea pot sa scap de functia de hamal, mai ales la Istanbul.

Proababil si datorita pantei cladirile din zona au camere la demisol. Pozitia (daca nu ar fi inclinatia) si pretul sunt intr-adevar excelente. Iar conditiile din camera par foarte bune.

De tinut minte.

Multumim pt. recomandare.

[11.07.14 23:31:29]

@TraianS: Eu nu mă pot pronunţa ca abancor, fiind prima vizită în Istanbul. Dar pot spune că aveam atât de puţin de mers pe jos până la Moscheea Albastră încât chiar nu conta că trebuie să urcăm o mică panta. Chiar era mică, comparativ cu ce am văzut prin oraş.

Şi până la urmă Istanbul e oraşul colinelor... este de aşteptat să facem puţin (mai mult) sport. În a doua zi de Istanbul am rămas încremenită de spate, la propriu, fiind nevoită să trec pe Algocalmin. Şi nici măcar nu am trecut de 30 de ani.

[11.07.14 23:37:08]

@cloverina: Nu m-am uitat exact la pozitionarea hotelului, dar stiu ca sunt niste dealuri destul de abrupte pe acolo si e un factor de care e bine de tinut cont.

Astept si reviewuri de calatorie cu ce ati reusit sa vizitati. Sunt curios daca v-ati descurcat cu Istanbulkard (daca ati luat sau nu); daca ati ajuns prin Asia... si alte din astea.

[11.07.14 23:42:46]

@TraianS: nu am luat Istanbulkard pentru că nu ne-am mişcat foarte mult din motive/cauze de sănătate. Nu am dormit toată noaptea, fiind pe drum, a doua zi am făcut cele două bazare şi o croazieră de 2h pe Bosfor, apoi am picat frânţi.

A doua zi, cu mari dureri de spate, am vizitat câteva moschei, am făcut ceva cumpărături şi am admirat turcii ce luau cina (sau mai degrabă aşteptau să ia cina) în parcul dintre Moscheea Albastră şi Aya Sofia.

În noaptea următoare ne-am îmbarcat spre Antalya, cu o răceală de toată frumuseţea, ce ţine şi astăzi.

Aşa-i la bătrâneţe, zise gagica de douăzeci şi ceva de ani

[11.07.14 23:48:11]

@cloverina: Dealul e de vina...

Glumesc.

Insanatosire grabnica iti doresc... si cand te mai intremezi, astept reviewul cu peripetiile

[12.07.14 13:09:59]

Într-adevăr, de unde e situat hotelul descris aici, ca şi cel pomenit de mine, nu mai e de urcat aproape deloc pînă în Atmeydanî (pînă la nivelul Moscheei Albastre, hai să-i zicem nivelul "de bază", adică platoul pe care e parcul, moscheea, Sf Sofia etc.), zona fiind aproape în vîrful dealului.

Mai înspre capătul celălalt al străzii Kucuk Ayasofia e deja destul de jos. Am fost cazat acum 2 ani lîngă parcul Kadîrga, aproape la nivelul mării, şi am şi pomenit în review-ul hotelului despre urcuşul către centru sau către bazar. Într-adevăr, destul de provocator să îl iei la pas de 2 - 3 ori pe zi.

De aici însă, deplasarea era floare la ureche. Hotelul e la doi paşi de bazarul Arasta, de unde mai ai de urcat o scară cu 20 - 30 de trepte pînă la nivelul "de bază" al oraşului.

21111974, abancor, cloverina