ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2014
DIN: Targu-Jiu
ÎNSCRIS: 08.07.14
JUL-2014

Vacanta relaxanta in Afithos

Daca va doriti liniste si relaxare puteti alege Afithos, un sat mic situat pe bratul Kassandra, la 3 km de Kallithea mergand spre Nea Moudania.

Satul este situat la o inaltime de 30-40 de metri deasupra nivelului marii, fapt ce ingreuneaza putin accesul catre plaja, la care se poate ajunge in 3 feluri: cu masina, pe scari si pe o poteca. Eu recomand celor care vor duce la plaja aici ca dimineata sa mearga cu masina, deoarece la intoarcere nu este tocmai placut sa urci treptele pe caldura. Plaja pe anumite portiuni este neingrijita, iar la intrarea in mare sunt zone cu pietre. Plaja este mai buna spre Nea Fokea, iar apa marii peste tot este limpede.

Strabatand stradutele inguste ale statiunii pavate cu piatra veti descoperi o alternanta de cladiri vechi, din piatra, foarte bine intretinute (in special in centru) si contructii noi.

Magazinele ofera in marea lor majoritate suveniruri, toata gama de articole de plaja si alte lucruri pe care le cumpara turistii. La intrarea in statiune este un supermarket LIDL, cu preturi destul de bune.

Tavernele abunda pe strazile Afithosului, unele ofera si meniu in limba romana, preturile sunt aproximativ la fel (friputura 7,5-8 euro, musaca 6-6,5 euro, salata greceasca 5-5,5 euro, supele 5 euro, pestele si fructele de mare variaza in functie de tip si marimea portiei intre 7 si 15 euro, berea 3-4 euro, apa plata de 1 L-2 euro). Terasele situate pe marginea stancii ofera o priveliste frumoasa asupra golfului Toroneos. Aproape de centru se gaseste barul mentionat si de @ionescunic in review-ul sau, unde se pot servi cockteiluri foarte bune (acum pretul acestora este de 8 euro, iar in intervalul orar 16.00-23.00 pretul este 4,5 euro.

Cluburi in statiune nu exista. Seara nu ai foarte multe alternative de petrecere a timpului. Eu in 2 zile am vizitat toata statiunea, iar in alte zile am fost in statiunile invecinate.

Vacante placute tuturor!

Trimis de costy69 in 10.07.14 13:02:26
Validat / Publicat: 10.07.14 13:27:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Afithos-apa limpede și câteva bărci ale pescarilor

Rodel [10.07.14 13:49:47] »

Navigând pe Am Fost Acolo, descopăr locuri noi din Grecia, și nu numai. Am făcut un sejur pe brațul Kassandra, în 2007, am ajuns și în Nea Moudania, dar de Afithos n-am auzit până acum și regret pentru că locul pare foarte... grecesc. Îl voi ține minte.

costy69 [10.07.14 15:17:39] »

@Rodel: Afithosul e un loc care merita vizitat. Sper ca vei ajunge curand acolo si ca vei fi incantat.

traian.leuca † [10.07.14 16:14:09] »

@Rodel: Între timp a apărut site-ul AFA, care prin review-urile scrise de membrii săi poţi descoperi numeroase locuri minunate de pe întreg mapamondul.

laurao [11.07.14 15:25:48] »

@costy69: Felicitări pentru review! Mi-a adus aminte de pitorescul locului şi de cât de mult mi-a plăcut acolo.

@Rodel: Afithos este unul din satele tradiţionale din Grecia. Face parte din patrimoniul UNESCO datorită arhitecturii sale: străduţe pietruite foarte înguste şi clădiri în stil mediteranean. Drumul până la plajă este foarte îngust, cu multe curbe şi destul de abrupt spre final. Plajele nu sunt foarte late, au porţiuni cu nisip, dar, în majoritate, sunt cu pietre. Pentru a diminua neplăcerile cauzate de pietre, intrarea în mare se face pe niste “podeţe” improvizate din saci cu nisip. Merită vizitat!

Rodel [11.07.14 19:53:32] »

@laurao: Mulțumesc pentru informații. Poate voi ajunge și în Afithos, mai ales că vreau să văd cât mai multe locuri din frumoasa Grecie.

laurao [12.07.14 08:36:53] »

@Rodel: Cu multă plăcere! Ai foarte mare dreptate, sunt foarte multe locuri de văzut în Grecia si imposibil de ratat câte unul.

costy69 [12.07.14 13:57:15] »

@laurao: Multumesc mult pentru aprecieri.

webber [01.08.14 15:42:21] »

Pe ce varianta ai luat-o. Ai mers pe Serbia-Macedonia, sau pe Bulgaria?

Ma intereseaza daca se poate trece cu buletinul/CI prin Serbia si Macedonia.

costy69 [01.08.14 17:46:05] »

@webber: Am mers prin Serbia-Macedonia. Se poate trece doar cu buletinul. Daca doresti detalii despre traseu am scris un rewiew pe aceasta tema. De asemenea, daca consideri ca te pot ajuta cu alte informatii, contacteaza-ma.

costy69, laurao, Rodel, webber
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Afithos: