ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.06.11
JUN-2014

Cantecul valurilor pe plajele din Lefkada

Kalogiannis - H thalassa den exei monopatia

Lefkada este una dintre frumoasele insule de la malul Marii Ionice. E incredibil ce culoare poate avea apa aici. Daca inchid putin ochii si aud pe cineva vorbind de Lefkada, simt inca briza marii, vad albastrul absolut si aud cum canta valurile. Aceasta insula este renumita pentru plajele sale exotice, de o frumusete coplesitoare si cred ca plajele sunt punctul forte al insulei. Va voi ajuta putin sa le cunoasteti mai bine incercand sa va fac sa le vedeti prin randurile mele. Nu vreau sa fac un top, pentru ca mi-ar fi foarte greu. Fiecare plaja m-a incantat, la fiecare am apreciat alt aspect. Voi incepe cu plajele de pe coasta vestica a insulei pentru ca ele sunt cele care va vor lasa fara aer privindu-le.

PEFKOULIA este prima plaja pe care am vazut-o venind din capitala, prin satul Tsoukalades spre Aghios Nikitas. Din sosea cobori cateva trepte si ai ajuns. Are parcare destul de mare si o terasa frumoasa cu scaunele si masute albe, dar sezlonguri cu umbrele, nu. Este o plaja lunga, salbatica, cu apa turcoaz, si spre fericirea noastra am fost sa ne bucuram de ea chiar dupa o noapte de furtuna si am gasit marea agitata, cu valuri mari si spumoase care intregeau aspectul ei salbatic. In departare in partea stanga a plajei veti vedea satul Aghios Nikitas, pitit la baza muntilor cu a lui plaja micuta. Din toate plajele vizitate mi-a parut cea mai exotica, cu cativa oameni a caror prezenta nu o simteai nicidecum, la cat era plaja de mare. Naturala, asa cum a lasat-o Dumnezeu, impresionanta.

MILOS este situata langa satul Aghios Nikitas. Aveti 2 optiuni: sa luati vaporasul care va lasa acolo si se intoarce seara dupa voi sau sa urcati un deal si sa o observati pas cu pas, de sus. Noi am ales cea de a doua varianta asa ca pe straduta principala din Aghios Nikitas am cautat Taverna Poseidon. Pe partea stanga o veti gasi si veti vedea un indicator cu un magarus care va arata sa o luati la stanga pe o carare. Aceasta carare va duce prima data pe langa niste studiouri frumoase, pline de flori si inconjurate de maslini batrani, ca mai apoi sa continue la umbra padurii. In spate se vede foarte frumos pitorescul sat cu ale lui ape turcoaz. Dupa 10 min ajungi sus si in fata ochilor ti se deschide un peisaj foarte frumos. O plaja lunga cu nisip si pietricele, linistita, singuratica, cu valuri care se sparg de tarm. Da, e Milos si arata promitator. Nu sunt sezlonguri, asa ca trebuie sa aveti umbrela cu voi daca vreti sa aveti parte de umbra. Cateva studiouri si vile sunt cocotate chiar deauspra ei. Plaja este marginita de dealuri inalte, impadurite si contrastul cu nisipul te copleseste. Apa a fost calda in iunie, e potrivita si pentru familii cu copii pentru ca nu se adanceste brusc.

AGHIOS NIKITAS are o plaja tare draguta, mica si destul de ingusta, fara sezlonguri dar cu multe baruri si terase pe margine. Aici se schimba peisajul si e mult mai stancos, plaja fiind inconjurata din toate partile de munti golasi, fara verdeata. Apa este imbietoare, foarte limpede, mai aglomerata datorita marimii sale. Se adanceste treptat si de pe plaja se vede plaja Pefkoulia, si deasupra ei soseaua care duce spre capitala. Este situata intr-un golf si din apa se pot observa multitudinea de studiouri si vile care parca cad unele peste altele, si straduta din statiune plina de taverne si magazinase. Totul este la diminutiv in Aghios Nikitas si totusi este cel mai pitoresc loc din Lefkada.

KATHISMA este situata la 1,5 km de Aghios Nikitas, mergand pe coasta vestica a insulei. Exista un indicator mare pe partea dreapta a soselei cum vii din sat care va arata drumul spre ea. Soseaua va duce intr-o parcare mare, acoperita, cu plata sau mai incolo, in soare, gratis. Plaja este superba, intinsa, in partea stanga cu pietricele, in dreapta cu nisip destul de fin. In capatul drept al plajei sunt niste stanci imense dupa care exista o plaja mica dar cu valuri si mai mari. Este cea mai comerciala plaja pe care am vazut-o in Lefkada, si usor de ajuns la ea. Are multe sezlonguri, baruri si terase. Este de asemenea singura de unde poti face zboruri cu parapanta, de pe stancile de deasupra plajei (35 euro) sau putin mai scump, din satul Exanthia pana pe Katshima (50 euro). Eu nu am avut curaj, dar un prieten cu care am fost a zburat si de pe stanci, si din Exanthia si credeti-ma ca filmulete sunt bestiale, el a spus ca nu poate descrie sentimentul acela. Katshima este plaja cu cele mai mari valuri pe care le-am putut admira vreodata. Daca prima data credeam ca Pefkoulia are cele mai mari valuri, am ramas socata can am vazut ca pe Katshima erau duble. Foarte putini s-au aventurat in acea zi in apa, restul am ramas sa privim spectacolul de la mal, pentru ca valurile aveau cam 2 m la mal si nu exagerez. Maturau tot in calea lor si se spargeau cu o putere incredibila. Poseidon cu siguranta a fost nervos in acea zi. Apa are aceeasi culoare azurie pe care o privesti si nu iti vine sa crezi. Apusul a fost wow. Datorita valurilor care erau foarte mari la un moment dat nu mai vedeai soarele cum se scufunda in mare. Si a doua zi au fost valuri mari, dar mai multi oameni au intrat in apa, printre care si eu. Era ca intr-un parc de distractii. Un sentiment de nedescris cand ma aflam intre valurile uriase care se ondulau catre tarm. Superba acesta plaja, nu cred ca o sa o uit vreodata.

KAVALIKEFTA și MEGALI PETRA. Le-am luat la pachet pentru ca sunt una in prelungirea celeilate. Sunt situate tot pe coasta vestica a insulei, putin mai greu de gasit, fata de celelate. Din satul Kalamitsi cautati indicatoare catre aceste plaje, dar sa fiti atenti sa nu le ratati, pentru ca satul este destul de intortocheat. La un moment dat am iesit de pe strazile inguste ale satului si am trecut pe o sosea nu cu mult mai lata, dar pe un drum spectaculos, printre plantatii de maslini care ne-au dus la o sosea mai normala, cu flori salbatice galbene pe margine, cu cerul albastru deasupra si Marea Ionica in partea stanga. Doar noi si natura. Noi si linistea. Parcare este cu plata dar puteti lasa masina pe sosea, pe margine cum au facut si altii. Noi am lasat-o langa a unor turisti care erau intr-un fel de camping, chiar in dreapta inainte sa cobori catre plaja. Prima data am dat de Kavalikefta, micuta si plina de bolovani si in apa si pe mal, intr-un golf pitoresc. Sunt sezlonguri cu umbrele (6 euro) si o terasa suspendata deasupra plajei. Nu am ramas aici pentru ca vroiam sa vedem Megali Petra, pentru care venisem de fapt. Trebuie sa treceti o punte mare de bolovani pe care va catarati vreo 5 minute, si la care trebuie sa aveti grija sa nu alunecati. Sa aveti apa si umbrela la voi pentru ca pe Megali Petra nu gasiti asa ceva. Dupa ce am coborat de pe bolovani am zari-o, larga si frumoasa in fata noastra, cu o apa turcoaz si cu stanci imense care erau parca peste tot. Bolovani uriasi, si in apa, si pe plaja. Pana la o anumita ora, la baza stancilor aveti si umbra. Am vazut niste furnici gigantice pe plaja, care mergeau peste tot, asa ca nu strica putina atentie. Ne-am simtit foarte bine aici, a fost liniste, apa calda, placuta. Am vazut si nudisti destui aici.

EGREMNI poate fi plaja visurilor tale. Din satul Athani sunt indicatoare care te duc catre ea. Masina o poti lasa tot asa, mai sus, pe drum sau poti plati parcarea putin mai aproape de plaja. Ne-am prafuit toti pe acel drum, si masina era toata alba, pentru ca nu e asfaltat. Am ajuns la trepte si am observat cat de obositi erau oamenii care au urcat cele aproximativ 300 de trepte. Bucurosi ca momentan trebuie doar sa le coboram am pornit spre plaja. De sus vezi doar nisip si apa. Un nisip alb si o apa turcoaz, o plaja lunga, incantatoare. Si aici sunt sezlonguri si terase dar poti sa stai pe prosopul tau in dreapta plajei. Egremni este foarte mare, cred ca mai mare si decat Katshima. Stancile galbui, cu verdeata ici si colo cad parca pe nisip. Peste tot unde te uiti ramai incremenit. Era asa, ca o ceata care invaluia stancile, si nu e o metafora. Parca invaluia cu mister capatul stang al plajei. Au fost valuri si aici, vantul batea destul de tare si noua nu ne venea sa mai plecam. Sa urci treptele este o provocare dar cu mici pauze ajungi destul de repede inapoi sus. Merita efortul sa coborati pe aceasta plaja rupta din Rai.

PORTO KATSIKI. Doamne, ce mai plaja. Din satul Athani mergeti tot inainte si soseaua va va duce intr-o parcare cu plata, dar puteti si aici lasa masina mai sus pe sosea, intr-un loc mai larg. Este si o terasa cu bauturi si preparate gen sandwichuri. De sus este plaja perfecta. Inainte sa incepeti sa coborati treptele catre plaja puteti merge in partea dreapta unde se vede o panorama superba care cuprinde intreaga plaja. E o carare mica care duce pana langa un maslin batran si incovoiat dar ce mai peisaj ai ocazia sa vezi aici... Marea este atat de albastra incat nu pot descrie cuoarea. Plaja este protejata parca de stancile din jurul ei. Am coborat nerabdatori sa intram in apa. Treptele sunt usor de coborat si de urcat, nu mi s-a parut dificil traseul. Pe plaja nu veti gasi sezlonguri. Vaporasele pline cu turisti vin si pleaca din ora in ora, si noi, tot acolo, fericiti ca am venit cu masina si putem sa stam cat vrem. Apa e destul de adanca inca de la mal. Nisipul fin iti mangaie talpile, este o placere sa te plimbi pe plaja dintr-un capat in altul. In stanga plajei sunt stanci care adapostesc o plaja micuta. Cea mai vizitata plaja a Lefkadei, emblema insulei. Am inteles acum de ce.

VASILLIKI un oras port in sudul insulei, cochet si modern. Drumul pana acolo este foarte frumos, poti zari sate ascunse in munti, cu varfuri impadurite, cu cerul albastru cu ai sai nori pufosi. Plaja este foarte lunga, cu nisip si pietricele, cu vantul mereu prezent. Apa este de o culoare verde smarald cu intrare lina. Pe mare sunt foarte multi pasionati de wind-surf, cu ale lor placi colorate care se clatina in vant. Statiunea este renumita pentru acest sport. In stanga plajei se observa portul, pitoresc, cu barcute albe si forfota multa. Si undeva dupa port sunt niste stanci care stim ca ascund o minune de plaja spre care pornim de indata...

AGHIOFILI O gasiti in Vasilliki. Trebuie sa ajungeti in portul orasului, soseaua va duce printre taverne si terase multe. Este un indicator spre Aghiofili, pe partea dreapta o sa urcati o carare, accesibila cu masina pana la un moment dat pana ajungeti la o mica parcare neamenajata. Mai mult de 5 min nu mergeti si dupa aceea o luati pe jos mai vreo 10 min parca. Drumul paianjenilor, asa l-am numit eu. Pentru ca erau peste tot, prinsi in panzele lor, dar am vazut si o multime de fluturasi. Drumul este relaxant, prin padure. Dupa niste tufisuri am vazut o plaja micuta si adorabila. Pe plaja nu gasiti fir de nisip, doar pietricele albe, slefuite parca, dar pe care e o placere sa pasesti. Aghiofili este aruncata intr-un golf frumos, cu o apa limpede. Cea mai limpede de pe insula. Si atat de albastra! Sunt si sezlonguri pentru cine doreste dar toata lumea statea pe prosopul lui. Nu erau nici foarte multi turisti, mai veneau barcute si mai aduceau cate 2-3 oameni dar plecau destul de repede. Am gasit si scoici petru prima data in Grecia. Este a treia insula vizitata si am gasit scoici pentru prima data. Le-am cautat printre pietricele si am gasit unele foarte frumoase. Sunt stanci peste tot de unde puteti face sarituri dar este o stanca plata chiar in apa, aproape de plaja, in partea stang, unde puteti inota si face plaja acolo. Cu gandul asta am pornit si eu pe ea, dar am renuntat la plaja pentru ca am observat o gramada de scoici vii, prinse de stanca, usor camuflate. Am luat cateva doar cat sa le observ cum ies din cochilie si le-am pus frumos la loc, in gaurele sapate de apa, unde le place lor sa stea. Apa limpede iti permite sa vezi tot ce se gaseste pe fundul marii, se poate face si snorkeling.

NIDRI,LIGIA și NIKIANA sunt situate pe partea estica a insulei si au plaje micute, pitoresti, cu un mix de nisip si pietricele, dar nu cu aceeasi culoare a apei care m-a impresionat pe coasta vestica. Dar au si ele atuurile lor. Nidri este un orasel superb, din a carui port pornesc toate vaporasele. Nu am pierdut foarte mult timp pe aceste plaje, le-am vazut doar, asa ca multe nu pot spune despre ele. Erau putini turisti care faceau plaja aici, probabil mai putin pretentiosi.

AGHIOS IOANNIS, cu ale sale mori de vant pe nisipul alb. O gasiti in nord-estul insulei, in capitala insulei. Adica o luati din portul capitalei pe o sosea tot inainte, este si un centru de informatii in port. Inainte sa vedeti morile de vant sa opriti si sa coborati la plaja, noi am tot mers pentru ca nu vedeam unde e de fapt plaja. Satul este in stanga plajei foarte lungi, dar puteti opri oriunde. Masina o puteti lasa pe sosea sau unde vedeti parcare. Intr-un anumit punct al plajei, cam pe la mijloc este o terasa cu sezlonguri si umbrele. Pe plaja sunt pietricele, apa are mai multe nuante de albastru, tot mai intens pe masura ce se adanceste. Apa foarte limepede, curata, mica la mal. Te uiti in stanga si in dreapta si vezi doar plaja si apa. Am gasit multe pietricele foarte frumoase aici si cateva scoici. Chiar daca am vizitat plaja in singura zi cand au fost doar nori, am facut baie pentru ca apa era foarte calda. Cand ne-am intors am oprit sa vedem morile de vant, pentru ca trecusem de ele, si va puteti urca sus pe o scara pietruita si pe un gemulet se vede foarte frumos peisajul. Au asa un farmec aparte cele 3 mori de vant, neclintite de timp.

Acestea sunt plajele in a caror apa am inotat, sunt si altele cu siguranta care merita cautate dar sunt sigura ca pe cele mai frumoase le-am vazut. Am ramas cu putin de la fiecare. Maretia peisajul de la Porto Katsiki, misterul plajei Egremni, cu ceata care invaluia stancile. Cu valurile Katshimei, a caror cantec inca il aud si cu exotismul Pefkouliei. Linistea de la Aghiofili. Atata liniste incat stand cu capul pe pietricelele albe, le auzeam cum isi susoteau povestea, dupa ce apa se scurgea printre ele. Salbaticia Megaliei Petra, si imaginea bolovanilor de pe plaja. Milosul si sclipirea de argint inainte de apus, cu culoarul format de razele soarelui pe apa. Si am ramas cu giganticele mori de vant de pe Aghios Ioannis, care ii ofera autenticitate.

Sper ca odata, in viata asta lunga, sa ma intorc sa le revad si sa imi bucur din nou sufletul.

Trimis de noi doi in 10.07.14 00:23:48
Validat / Publicat: 10.07.14 01:28:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Acelasi apus, aceeasi plaja

[10.07.14 00:45:01]

Cesere
[10.07.14 08:21:06]

Anul asta am ratat lefkada... am mai vazut si pozele acum... uff... B-)

pmanuela
[10.07.14 09:02:17]

Superbe poze si un review pe masura... Felicitari!

Lefkada este o insula superba, cu plaje salbatice si o apa albastra cum nu am mai intalnit pina acum.

Pefkoulia a fost si preferata noastra, datorita faptului ca era mai apropiata de locatia de cazare si am prins mai multe zile la rand valuri uriase. Aceeasi culoare inconfundabila, "terapie cu albastru", cum ii spunea cineva, am intalnit-o si la Porto Katsiki, Egremni, Aghios Nikitas, Agiofili, Agios Ioannis. A fost motivul pentru care am ales Lefkada...

[10.07.14 09:08:20]

@webmasterX: Multumesc!

[10.07.14 09:12:31]

@Cesere: Nu-i nimic, este timp. Ea nu pleaca niciunde. Important e sa mergi, nu conteaza cand

[10.07.14 09:15:44]

@pmanuela: Multumesc! Asa e. Dupa ce vezi Lefkada, greu te mai poate impresiona ceva...

horachira
[10.07.14 11:07:08]

@noi doi: Felicitari, ai un scris foarte placut

Personal am vazut Thassos dupa Corfu si cu toata opozitia multora de pe site mi s-a parut ca am facut un pas inapoi.

Poate pentru faptul ca Corfu m-a incintat

Lefkada este un must see pentru mine cindva

Cum ai vazut-o tu ca o comparatie cu Corfu? Stiu ca impresiile sint diferite de la persoana la persoana dar totusi

miru2006
[10.07.14 16:06:38]

Bravo... ! Mi-a placut enorm descrierea amanuntita a plajelor. Mai frumos de atat nu se poate! Ma bucura faptul ca mai sunt oameni care stiu sa traiasca la maxim fiecare minut si clipa frumoasa pe care ti-o ofera viata!

needcolors
[10.07.14 19:42:02]

@noi doi: Satul Athani este cea mai apropiata localitate de Egremni si plajele celelalte? Pot gasi cazare in Athani?

[10.07.14 21:06:11]

@horachira: Eu am vazut prima data Thassos, apoi Corfu si acum Lefkada. De fiecare data am simtit ca am facut un pas inainte.

Thassos e pitoreasca, micuta, linistita si mi se pare ok sa o vizitezi prima data. Cu

Corfu e deja altceva. O insula verde, plaje superbe, un oras- capitala fermecator si apusuri de vis. M-a fascinat Corfu.

Dar in Lefkada am vazut cele mai spectaculoase plaje. Cea mai limpede si cea mai turcoaz apa, si ce mai valuri. Cred ca culoarea apei e punctul forte al Lefkadei insa si Corfu mi-a placut.

Sunt foarte diferite Corfu si Lefkada, dar foarte speciale ambele.

[10.07.14 22:20:45]

@miru2006: Multumesc! Asta incerc sa fac, sa ma bucur de fiecare clipa si tu ai inteles exact ce trebuie din review-ul meu!

[10.07.14 22:55:26]

@needcolors: Da, Athani este cel mai aproape de Porto Katsiki si Egremni dar si de celelalte plaje fiind situat pe coasta de vest. E f frumos si are multe vile si studiouri. Si Aghios Nikitas are o pozitie f buna, langa Milos, Pefkoulia si Katshima. Chiar ma gandeam ca daca nu am fi fost cazati in Aghios Nikitas, cel mai mult mi-ar fi placut Athani. Sunt din punctul meu de vedere cele mai potrivite sate unde te poti caza in Lefkada.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[10.07.14 23:12:52]

@needcolors: Deși ai primit deja răspuns la întrebare, îmi permit să vin și cu ceva precizări.

Faptul că satul Athani este cel mai apropiat de plajele tale țintă (Egremni&co), asta nu înseamnă că deja la ele poți merge pe jos! Nu ar fi bine să-ți faci iluzii, ca să n-ai deziluzii...

Oricum, vă trebuie mașină (asta dacă nu cumva sunteți ceva globbe trotteri, și nu spun asta ca o glumă, chiar este serios ceea ce-ți spun).

Distanțele sunt destul de mari, așa că, dacă intenționați să mergeți fără auto în Lefkada, ori închiriați acolo, ori schimbați-vă destinația... Iar cu autobuzul local, a mai scris cineva aici pe site că s-ar fi descurcat, dar...

Îți doresc inspirație maximă!

Comuniqe
[25.07.14 16:15:46]

@noi doi: Super review! Nota maxima de la mine. Mai ales acum cand ne pregatim reintoarcerea in Lefkada, dupa doi ani

[25.07.14 22:11:27]

@Comuniqe: Multumesc! Sa aveti un concediu cu mult soare!

calatorul
[19.09.14 14:14:41]

O descriere foarte buna si lamuritoare, am venit acum din Lefkada si am gasit toate plajele la locul lor, am sa scriu si eu un review despre insula.

Multumim pentru indrumari si opiniile clare si utile. Vacante placute in continuare.

[05.10.14 21:30:23]

@calatorul50 - Multumesc pentru apreciere si ma bucur ca am putut sa va ajut sa gasiti acele plaje superbe! Si eu va doresc vacante placute!

[20.04.15 16:19:12]

mariusgrosu
[08.08.17 15:19:52]

@noi doi: Buna ziua Oameni Buni! Multumesc frumos ptr ghidul detaliat al plajelor din Lefkada. Urmeaza sa merg si eu impreuna cu familia in perioada urmatoare si mi-ar fi de mare folos daca m-ati putea ajuta/indruma cu un sfat: caut plaje cu nisip, sezlonguri si umbrelute intrucat voi merge cu 2 copii care nu se pot lipsi de acest "lux". Vom fi cazati in satul Sivota (langa un port?) dar vom inchiria o masina prin urmare nu vom avea vreo problema in a ne deplasa, chiar daca acest lucru presupune un oarecare timp. Multumesc frumos pentru sfaturi si ajutor!

Cesere
[08.08.17 15:27:05]

@mariusgrosu: buna ziua...

Alegere de cazare super in sivota... taverne cu fructe de mare delicioase iar seara e. super pt cina.

Plaje cu nisip grosier nu deranjant găsiți la kathisma, cu toate facilitățile.

Plaja pt copii găsiți și în vasiliki spre satul nou (Ponti) cu nisip și intrare lina in apa.

Luați și croaziera din nidri pt distracție.

Lefkada e greu de uitat.

Succes

mariusgrosu
[08.08.17 16:01:22]

@Cesere: Multumesc frumos ptr sfaturi!

calatorul
[08.08.17 20:13:41]

@mariusgrosu: Felicitari pentru alegerea facuta, e o insula solicitanta dar minunata, ca sa nu ma repet va propun descrierea plajelor postata pe AFA aici http://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=54498&d=plaje-in-lefkada--lefkada.

calatorul, Comuniqe, horachira, mariusgrosu, needcolors, noi doi, pmanuela
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: