ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2014
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 16.12.12
JUN-2014

Un concediu reusit

Noi am ajuns in Sunny Beach in jurul orei 13, si am localizat foarte usor hotelul fiind la intrarea in statiune. Nu au fost probleme cu voucherul, documentele si cazarea. Ne-au dat cheia, ne-au comunicat orarul meselor si gata. Bagajele ne-au fost duse in camera. Rezervasem camera cu vedere la mare si am primit o camera care avea partial vedere la mare (in fata hotelului era situat un alt hotel care obtura cumva privelistea). Dar si asa privelistea era minunata, camera noastra aflandu-se la etajul 6. O puteai admira si din pat deaorece hotelul are balconul din sticla. Camera este mare, prevazuta cu o canapea extensibila in care au loc lejer si doi copii. Mobilierul e ok, fara urme de deteriorare, televizor plasma, frigider functional, aer conditionat ok, curatenie, geamuri curate.

Baia era curata, spatioasa, dotata cu uscator, (nu cum s-au plans alte persoane) prosoape impecabile si toate cele necesare.

Curatenie s-a facut zilnic, prosoapele au fost schimbate de 2 ori, dar nu a necesitat mai mult de atat. Cat priveste masa, aici depinde de fiecare cum abordeaza problema. Noi pretindem ca suntem dintre cei pretentiosi, mai ales ca pustoaica noastra nu mananca orice si are si ceva probleme cu stamacelul (e foarte sensibil). Intr-adevar, mancarea se mai repeta, nu e foarte diversificata, carnea de porc are un anumit gust greu de suportat pentru noi, si nici pestele preparat nu era grozav, dar noi am avut mereu ce sa mancam si pot spune ca a fost ok si fara probleme digestive. Am mancat linistiti ciorba de peste, perisoare, pui, porc sau fasole si supele crema erau bunicele. Aveam zilnic de ales intre supa crema si ciorba. Au lipsit ce-i drept fripturile la gratar, aveau carnaciori, burgari si mici dar nici pe departe gustosi si suculenti ca ai nostri. Intr-o seara am fost serviti dintr-o imensa pulpa de porc invelita in sorici si coapta in tava. Mie personal mi s-a parut delicioasa, dar din pacate episodul nu s-a mai repetat pe tot timpul sejurului. Mi-a placut maxim branza lor, (3-4 feluri), legumele proaspete (rosii, castraveti, ardei gras, o varietate mare de salate. Fetita mea a mancat pui, piure si pilaf, fasole, cartofi prajiti, mamaliga cu branza. Pizza e bunicica, depinde de gusturi. Micul dejun a fost ok: 4 sortimente de cereale, lapte, oua prajite, omleta, mezeluri (am ocolit parizerul), carnaciori, cremwursti, oua fierte, legume, gogosi, friganele, clatite (foarte appreciate de fiica si sotul meu), 2 tipuri de gem, miere, ciocolata, unt si margarina, deci aveai de unde alege. Cafeaua de la dozator era ok. Eu imi puneam lapte din recipientele pentru cereale. Berea era Kamenitza, nu foarte buna dar nici oribila vinul era alb si rosu, acceptabil. Se putea bea ceai, erau multe sortimente la alegere, iar de la bar se putea lua cola de la dozator, dar asa e peste tot la ei.

Fructele au fost ok: portocale, grepfruit, nectarine, banane, pepene rosu si galben. Am putut lua si in camera fructe, pizza, suc si bere fara probleme, nimeni nu a reactionat, .

Intre orele 15 si 17 se puteau servi gustari compuse din sandviciuri cu cascaval si parizer, cartofi prajiti, salate, inghetata la discretie. In ziua plecarii, dupa check out, ni s-a spus ca inca mai putem merge sa luam masa de pranz la 12.30, lucru pe care l-am si facut...

La piscina ce-i drept trebuia sa duci dimineata prosoape, intre orele 7 si 8, altfel nu mai prindeai sezlong. Unii ocupau sezlongurile si plecau aiurea prin statiune si le luau seara, dar asta tine de buna educatie a fiecaruia si nu era nimeni de la hotel vinovat de acest comportament. Piscina are o sectiune pt cei foarte mici, 2-3 ani, iar piscina obinuita cu o adancime a apei intre 1.50 si 1.80 m. era curata dar cam rece apa. Am fost si la plaja, la nisip, sezlongurile se inchiriau contracost (8 leva/buc = 20 lei, umbrela de soare tot 8 leva).

Animatorii, cateva fete si baieti (studenti probabil), vorbitori de limba engleza, se straduiau sa creeze o atmosfera placuta si relaxanta la piscina si reuseau sa distreze foarte bine pe cei mici, poate si pe cei mari.

Cu parcarea a fost intradevar o problema. Sunt asa cum au mai spus si alti turisti putine locuri si acelea pentru privilegiati (rusi, englezi, germani orice alta natie in afara de romani), si pentru cei norocosi (adica si romani). Noi am fost dintre cei norocosi deoarece am indentificat un roman care pleca a doua zi si care ne-a anuntat ora plecarii si ne-a cedat locul ocupat de el. Astfel nu am fost nevoiti decat o noapte sa parcam in parcarea cu plata la aproximativ 100 m de hotel, costul fiind de 15 leva pe zi.

Per total, pentru noi a fost un sejur minunat, ne-am bucurat de zilele insorite din Sunny Beach departe de ploile de acasa. Marea a fost curata si relativ linistita, din pacate cam rece apa.

Eu as recomanda acest hotel celor care aleg Sunny Beach. Daca nu intentionati sa alegeti acest hotel, va recomand sa alegeti altul din nordul statiunii, mie personal mi s-a parut ca arata mult mai elegant aceasta parte. Si nu uitati, faceti-va timp o zi si vizitati Nessebar care se afla la 1km de Sunny Beach si puteti parcurge drumul cu autobuzul, care vine din 10 in 10 minute iar costul biletului este de 1 leva. Daca preferati si un aquapark, va recomand aquapark-ul din Nessebar care este un loc minunat de balaceala si pentru copii si pentru adulti.

Trimis de furtunescu in 09.07.14 19:12:35
Validat / Publicat: 09.07.14 21:04:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel Slavuna

VIZUALIZĂRI: 1235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (furtunescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

furtunescu
    Alte impresii din această RUBRICĂMarvel Hotel: