ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2014
ÎNSCRIS: 18.01.08
JUN-2014

Raport calitate - pret bun

Am fost cazati la acest hotel in perioada 29.06.2014 – 05.07.2014. Biletele le-am cumparat in luna nov. 2013, deci, in opinia mea, raportul calitate - pret a fost foarte bun. Daca nu asi fi beneficiat de reducerea de 31% nu cred ca asi mai fi spus acest lucru, am platit 531 eur trei adulti.

Am ajuns la hotel in jurul orei 10 si cu o mica atentie data receptionerului am primit bratarile imediat iar la ora 12 ne-au repartizat camera. Am fost cazati in camera 215C, cu vedere in fata hotelului. Din punct de vedere a linistei a fost OK.

Camera era destul de mare, avea un pat matrimonial si un pat de o persoana. Saltelele foarte bune, lenjeria OK dar nu au schimbat-o in timpul sejurului. In camera mai era un fotoliu, doua noptiere, un birou pe care era pus televizorul cu diagonala de 37 cm (prindea PRO TV international), doua pahare, o sticla de apa plata si un cos cu trei mere.

Era loc pentru frigider dar trebuia sa il inchiriezi. Noi am avut o lada frigorifica auto care functiona si la 220 V. In camera erau patru prize dintre care una functiona si daca plecai din camera si scoteai cartela.

Balconul era maricel, avea o masuta de plastic si doua scaune. Al nostru nu avea sfoara pentru intins rufele dar am vazut ca alte balcoane aveau. Cred ca erau puse de alti turisti care le-au lasat acolo. Parerea mea este ca ar fi bine sa aveti in masina o sfoara, pentru orice eventualitate. Este foarte neplacut sa vii de la plaja cu costumul ud si sa nu ai unde sa il pui. Noi am folosit balustrada dar daca batea vantul riscai sa ti le dea jos.

Baia era mica, cu WC, chiuveta, dus cu perdea. Consumabilele erau formate din doua sampoane mici, doua sapunele si mai mici, hartie igienica. Noi le-am folosit pe cele de acasa si nu ne-a mai dat altele. In baie mai erau cate doua prosoape de persoana care se schimbau daca le lasai jos.

Avand in vedere ca am avut UAI sa va povestesc cate ceva despre masa si bauturi. Mancarurile s-au repetat cam in fiecare zi. Era destula macare, imposibil sa nu te saturi sau sa nu gasesti ceva pe plac. Nu are rost sa repet acum ce au mai spus si altii inaintea mea. Tin sa precizez ca a fost gratar in fiecare zi (la dejun si la cina), peste zilnic, preparat sub diverse forme. Intr-o zi am avut iepure si in alta zi rata. Pe terasa era un cuptor cu lemne de unde puteai sa iei pizza. Cuptorul deservea ambele restaurante (si Vita Park-ul si Ralitsa). Painea era foarte buna, bachetele erau calde. Daca doreai paine prajita aveau un prajitor. In privinta bauturilor alcoolice nu pot sa ma pronunt deoarece am folosit. Sotul si baiatul au spus ca vinul era OK si berea slaba. Sucurile erau din chimicale dar la bar am vazut ca aveau gen prigat.

La micul dejun nu am avut fructe confiate cum aveau vecinii nostri de la Ralitsa (dar nu stiu cat au platit ei).

Hotelul era foarte aglomerat de aceea si la restaurant era aglomerat (avand in vedere ca deservea si turistii de la Vilele Vita Park) dar cei care debarasau mesele se miscau foarte bine si nu trebuia sa stai mult pana sa gasesti o masa libera.

La restaurantul de la plaja am fost de cateva ori, aveau programul 11,30 – 16,30 iar daca ajungeai mai devreme si aveai nevoie la toaleta nu era deschis. In opinia mea acest program ar trebui prelungit.

Turistii erau romani, rusi sau ucrainieni, polonezi.

Piscinele erau micute dar cu apa destul de calda. Sezlonguri suficiente.

Drumul pana la plaja destul de lung dar umbros. De fapt intreaga statiune este foarte verde, noi fiind prima data in Albena.

Aquaparc-ul nu era gata, eu am dubii ca ar fi functional pe 01.08 dar am vazut ca se miscau foarte repede, acum ramane de vazut, nu mai este mult pana in august.

Cei de la agentie ne-au spus ca putem merge la piscina interioara a hotelului Ralista dar cand am intrebat la receptie ni s-a spus ca ne costa 5 leva adult pe zi. Nu am vrut sa mai sun la agentie deoarece s-a inseninat afara dar au o bila neagra de la mine.

Animatorii erau foarte de treaba, se straduiau sa te simti bine, dimineata, la piscina se organizau diverse activitati iar seara erau spectacole in amfiteatru.

Erau terenuri de fotbal, de baschet, de tenis de camp, o masa pentru tenis de masa iar la receptie o masa de billiard. Puteai inchiria palete, sah sau table pentru o garantie de 10 leva.

Noi am mai merge la acest hotel si la anul daca ar avea intrarea la aquapark inclusa si acesta ar fi dat in folosinta. Daca nu, am alege un hotel mai apropiat de plaja.

Trimis de androstef in 09.07.14 15:52:05
Validat / Publicat: 09.07.14 19:50:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (androstef); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aquapark-ul
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[09.07.14 19:49:42]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[09.07.14 20:04:36]

@webmasterX: Cu placere. Citesc acest site cu mare drag si m-au ajutat foarte mult impresiile si sfaturile celorlalti cititori asa ca sunt hotarata sa postez de acum incolo impresiile mele pentru a fi la randul meu de folos cititorilor site-ului.

Zoazore
    [09.07.14 21:31:19]

@Androstef, o agentie care se respecta, cere feed-back de la turistii pe care-i serveste. Eu, dupa fiecare vacanta, daca nu ma suna ei, sun si spun cam ce-am scris si pe aici. Daca sunt chestii care nu corespund cu ce-au zis, le semnalez eu, ca sa le poata eventual discuta cu partenerii bulgari.

Ti-as recomanda Boriana. Am mers doi ani la rand si anul trecut a fost renovat. Daca CHIAr vrei AquaPark si aveti masina, e unul bunut in Nisipuri, iar dupa ora 16 au reducere.

Vacante frumoase va doresc!

roth
    [09.07.14 23:16:14]

Salut, uite ca se mai pot face vacante oki si la pret prietenos. Ma bucur ca ai impartasit cu noi din experienta ta, pare o locatie ce merita retinuta nu pentru lux ci pentru raport per total.

Soare sa fie ca bautura se gaseste.

[10.07.14 09:03:46]

@Zoazore: Multumesc frumos. Vad ca pana acum nu m-au sunat, este adevarat ca este prima data cand merg cu aceasta agentie, am gasit-o la targul de turism.

Anul viitor avem bac si facultate, multe emotii, multe cheltuieli si nu stiu daca o sa avem buget de vacanta. Dar vom vedea.

Vacante placute va doresc

[10.07.14 09:12:49]

@roth: Da, eu am cumparat sejurul in noiembrie si am avut ceva emotii sa nu se intample nimic pana plecam pentru ca pierdeam banii, desi facusem asigurare storno.

Eu prefer sa achizitionez vacantele cu pret redus. Acum fiecare are preferintele lui si fiecare familie isi cunoaste limitele. In 2010 am fost la Duni, alt pret, alta calitate. Acum imi stricam vacanta daca comparam conditiile de aici cu cele de la Duni.

In momentul cand pleci intr-o vacanta, daca nu ai in vedere raportul calitate-pret risti sa iti strici tot sejurul, sa fii frustrat si nemultumit. Este adevarat, fara sa vrei mai faci diferente, dar...

gabitu67dica
    [10.07.14 12:36:41]

P04 [JUN-2014] "Barul de la piscina unde se poate manca, intre mese"-este de la hotel Ralitsa?

[10.07.14 13:29:22]

@gabitu67dica: Buna, nu, este un bar situat in spatele piscinei de la Vita Park.

De fapt erau doua baruri, unul mai mic de unde putei sa iei bauturi chiar in fata piscinei si unul mai mare (acesta) care avea si mese cu bancute unde puteai sa si mananci un pic mai in spate, la aproximativ 10 m distanta de piscina.

irinaina
    [10.07.14 15:31:35]

@androstef: Buna ziua, multumim pt impresii, doresc sa v-a intreb ce insemana ,,mica atentie ,,si daca ati putut servi masa la Ralitsa la restaurant a la carte.

[11.07.14 09:36:40]

@irinaina: Buna, mica atentie a insemnat 10 leva pusi langa buletine care, in opinia mea a schimbat in bine atitudinea receptionerului. Mai este o problema de remarcat, cand am ajuns noi receptia era goala, nu stiu ce s-ar fi intamplat daca erau mai multe persoane. La ora 12 cand am mers noi dupa cheie am observat ca receptia era mai aglomerata si persoanele care venisera nu le pusese bratari.

Eu am dat 10 leva deoarece citisem pe site ca sunt camere mai galagioase (cele care au vedere la piscina) si l-am rugat pe receptioner sa ne dea o camera fara vedere la piscina.

In privinta restaurantelor a la carte am uitat sa scriu.

In timpul unui sejur ai voie sa rezervi cina la unul din cele doua restaurante, cel cu specific bulgaresc de la Ralitsa (este situat la parterul celor doua restaurante unite) si unul cu specific international la Ralitsa Superior (situat in incinta restaurantului cu acelasi nume).

Noi am rezervat la cel cu specific international deoarece am vrut sa vedem si restautantul Ralitsa Superior. Mancarea a fost buna, ai la alegere: o salata din cinci feluri, un fel principal tot din cinci si un desert din patru. Noi fiind trei adulti am luat feluri diferite si am gustat fiecare din cate trei feluri de mancare. Bauturile sunt tot free. Restaurantul este intim si dragut, cu o muzica in surdina. Noua ne-a placut.

Rezervarea trebuie facuta cu cel putin o zi inainte, la receptie.

In momentul cand ajungi ti se da de la receptie o foaie A4 cu toate facitilatile hotelului.

Vacanta placuta

irinaina
    [12.07.14 10:02:59]

@androstef: Multumim pt impresii, doresc sa v-a intreb daca actele si banii le-ati lasat in camera...

[12.07.14 16:06:59]

@irinaina: Cu placere, actele si banii i-am lasat in camera, in geanta, pe noptiera. Nu ne-a disparut nimic. Buletinele au ramas la receptie pana la sfarsitul sejurului.

Noi am lasat cameristei intr-o zi 2 leva si in alta zi 5 lei.

Mai am dat 7 lei baiatului care ne-a dus in camera bagajele si ne-a prezentat camera.

C-am atat cu atentiile. Este adevarat, puteai sa mai lasi atentii la bar, la restaurant, erau cutiute din loc in loc, dar noi nu am lasat.

androstef, gabitu67dica, irinaina, roth, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂVita Park Hotel: